środa, 19 lutego 2020 napisz DONOS@
Polityka

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Czy w Lomzy System gospodarowania odpadami dziala prawidlowa

Czy popiol z gospodarstw domowych w Lomzy jest segregowany. W zaleznosci od tego czy odpady zbierane sa w sposob selektywny czy jako odpady zmieszane mozemy zakwalifikowac je odpowiednio pod kodem 20 01 99 lub 20 03 01.
Czy ktos liczyl ile tego odpadu trafia na wysypisko. W okresie grzewczym z jednego gospodarstwa wyrzucanych jest ok. 300 kg popiolu co miesiac i tak liczac zabudowy jednorodzinne 4 000 gospodarstw przyjmujac ze 3 800 gospodarstw jest producentem tego odpadu a sezon grzewczy to 5 m-cy.

3 800 gospodarstw x 0.300 ton = 1 140 Mg x 5 m-cy. = 5 700 Mg

ale to nie wszystko. Jaki procent budynkow MPGKiM jest opalane weglem i ten odpad wrzucany jest do kontenera odpad niesegregowany kod 20 03 01. Pozniej przywieziony do sortowni drobny pyl wzbija sie w powietrze podraznia uklad oddechowy i oczy pracownikow obciaza linie technologiczne i zwieksza ciezar odpadow. A ostatecznie trafia do pozostalosci poprocesowej ktora zostaje wywieziona na składowisko. W technologii przetwarzania odpadow na paliwo alternatywne popiol jest wrecz niepozadany bo jest niekaloryczny. Mozna zakladac ze 45% odpadow zmieszanych to popiol a przeciez duzy wzrost segregacji mozna zawdzieczac przede wszystkim wprowadzeniu segregacji popiolu w miescie Lomza.

Warto przypomniec ze zgodnie z dyrektywa unijna juz w 2020 roku poziom odpadow przeznaczonych do recyklingu w Polsce ma wyniesc 50 proc. Jak na razie jednak nie osiagnal nawet poziomu 30 proc.

W jaki sposob wykazecie w sprawozdaniach ze 45% odpadu zmieszanego moze stanowic popiol.

Naprawde mozna inaczej i taniej tylko trzeba chciec i jak dla mnie bzdurne jest tlumaczenie ze radny chce podwyzki dla zabudowan jednorodzinnych. W sezonie grzewczym gdy pojawia sie popiol szczegolny rodzaj odpadu ktory warto segregowac. Nie tylko ze wzgledow ekologicznych ale i ekonomicznych. Za oddanie tony tego odpadu koszty skladowa i zagospodarowania moga byc o wiele nizsze i tak jak jest w innych zakladach kod 20 01 99 cena ok. 210 zl a nie 303 zł 92 gr. gdy znajduje sie on w odpadach zmieszanych kod 20 03 01. Zebrany popiol mozna odbierac dwa razy w roku tym samym koszty transportu beda nizsze. Liczac orientacyjnie roznice dla popiol segregowanego kod 20 01 99 cena ok. 210 zl. a odpady zmieszane kod 20 03 01 cena 303 zł 92 gr. = 93 zl. 92 gr.

Mozna inaczej ekologicznie i ekonomicznie tylko trzeba chciec.Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Czy w Lomzy System gospodarowania odpadami dziala prawidlowa

Jarku widać że nie masz podstawowej wiedzy na temat gospodarowania odpadami.
Po pierwsze jak można twoim zdaniem segregować popiół - ze względu na odcień czy grubość ziarenka itp.
Popiół może być jedną z frakcji zbieranych selektywnie. Czyli po pierwsze niefachowa terminologia.
Po drugie pisząc, że popiół stanowi 45 % całkowitej ilości odpadów odbieranych piszesz głupoty.
Mogę z całą pewnością powiedzieć że jest to znacznie mniejszy ułamek.
Ponadto człowieku jak wyobrażasz sobie odbiór popiołu 2 razy w roku przy swoich wyliczeniach. Skoro wyliczyłeś że w statystycznym gospodarstwie powstaje 5 ton tego odpadu rocznie.
Czy twoim zdaniem właściciele mają pojemniki i miejsce na swojej posesji do magazynowania takiej ilości odpadów.
Widać, że nie masz bladego pojęcia na tematy poruszane. Zlepek nie doczytanych informacji z internetu. Ot takie masz pojęcie w temacie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Czy w Lomzy System gospodarowania odpadami dziala prawidlowa

Gdyby w Łomży system gospodarowania odpadami działał poprawnie, nie byłoby na forum folksdojczów.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Czy w Lomzy System gospodarowania odpadami dziala prawidlowa

Autor: lewybu

Faktycznie wiedze ma ten temat ma wielki finansista ktory umie liczyc i na sesji rady miasta wywolal wika z lasu mowiac In house. Czas pokazal ile mieszkancy placiliby przy zleceniu w trybie bezprzetargowym odbioru i wywozu odpadow spolce nalezacej do samorzadu. Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje ale wiekszej bzdury to jeszcze nie czytalem:
cyt:
Po pierwsze jak można twoim zdaniem segregować popiół - ze względu na odcień czy grubość ziarenka itp.
koniec cyt.
Jezeli ktos nie ma pojecia jak to robic warto brac przyklad z Olsztyna i innych miast w Polsce a koszty beda o wiele mniejsze.

Z mojego wyliczenia j.w. wynika jasno ze jedne gospodarstwo produkuje ok. 1,5 ton popiolu przy zalozeniu ze 300 kg powstaje co m-c. wiec 300 kg x 5 m-cy. = 1.5 tony.

A swoja droga tys. zl ida na edukacje moze radnych i wielkiego finansiste wyslac na doksztalcanie moze wowczas w Lomzy mieszkancy beda placic mniej za smieci.

Jak juz zaczeles to jakie sa oplaty srodowiskowe na rok 2018 i nastepne lata do roku 2020 gdzie oplaty maja byc podnoszone o procent inflacji.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Czy w Lomzy System gospodarowania odpadami dziala prawidlowa

Autor: lewybu

Ty nie czepiaj sie szczegolow co do fachowych okreslen tylko lepiej zapytaj wielkiego finansiste ktory bierze dobra kase za nic co z in house. Prawie przez dwie sesje rady miasta byla dyskusja o niczym a czas pokazal jak byloby taniej. Jak na razie to segreguj popiol nie wrzucaj do kontenera NIESEGREGOWANE zmieszane odpady komunalne kod 20 03 01 zbieraj selektywnie do oddzielnego pojemnika a wowczas bedziesz mogl zakwalifikowac je odpowiednio pod kodem 20 01 99.

Bardzo chetnie zapoznam sie z twoim wyliczeniem co do ilosci popiolu ktory powstaje I sektor zabudowy jednorodzinne.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Spis działów  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0