środa, 18 października 2017 napisz DONOS@
Polityka

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
księże Świątkowski

Prawda to Pismo Święte. Takie nie zakłamane jak katolickie. Powinien pan to wiedzieć, chociaż tego się pan zapiera.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

no jak po tylu latach w \"stanie duchownym\" dalej zastanawia się czym jest prawda to można ksiedzu tylko pogratulować ;)

btw. nie ma czegoś takiego jak zakłamane PŚ katolickie (zapewne masz na myśli przekłady katolickie) - BT wyd. 5, czy też przekłady biskupa Romaniuka są bardzo dobre, inna sprawa ma się z przypisami lub dodanymi od tłumaczy dodatkami w nawiasach, które nie pochodzą z oryginałów, a które mają parafianom tłumaczyć, że czarne jest szare, a szare białe, lub inaczej, że jeden pośrednik między Bogiem a człowiekiem, tak naprawdę oznacza dwóch :) lub że słowa mówiące, żeby nic do ksiąg Biblii nie dodawać, tak naprawdę nie dotyczą nowości z tzw. objawień, albo, że biskup to mąż jednej żony, który wychował dzieci w wierze, obowiązywały tylko na początku, gdy nie było zbyt wielu wierzących, którzy podjęli się biskupstwa w celibacie (tak przez około 1000 lat nie było chętnych ;))... inna sprawa, że filozofia nie ma nic wspólnego z wiarą, grecy w NT domagali się tego typu mądrości a apostoł Paweł wprost sprzeciwiał się tego typu naukom, głosząc \"głupstwo krzyża\", jak to określił...

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

...gadasz jak Jehowy Świadek...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

taki z ciebie znawca Świadków ? dla mnie Chrystus jest Bogiem...

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Tylko, że Biblia jest spójna i zgodna w każdej kwestii. Nie może być \"objawień\" z nią sprzecznych.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

o tym właśnie piszę :)

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

nie ma nic bardziej niespójnego, wewnętrznie sprzecznego, chaotycznego w przekazie od Biblii, czyli zestawieniu ludowych przekazów z okresu starożytnego...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Jak sie o czymś poważnym napisze w Łomży, to niestety rzeczowych i powaznych postów jak na lekarstwo. Pewnie niektórzy są znawcami każdego tematu jaki się tu ukaże.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

...mój ci jest śmiertelnie poważny i jak najbardziej rzeczowy...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

@paplik: \"nie ma nic bardziej niespójnego, wewnętrznie sprzecznego, chaotycznego w przekazie od Biblii, czyli zestawieniu ludowych przekazów z okresu starożytnego...\"

skoro tak piszesz to pewnie tak jest... :) a tak już na serio - po raz kolejny pokazałeś, że pieprzysz głupoty tak dla samego pieprzenia, nie mając zielonego pojęcia o czym piszesz - bo niby po co... w dyskusje wchodzić nie będę, bo tylko farmazonami operujesz i nawet nie próbujesz się wgłębić w temat odnośnie spójności Biblii, dokładniej jej przekazu, ale gdybyś chciał zacząć myśleć samodzielnie, to zanim coś \"mondrego\" napiszesz odnośnie wewnętrznie sprzecznego czy też chaotycznego przekazu Biblii w nawiązaniu, chociażby do ludowych przekazów z okresu starożytności to wpierw byś o tym coś poczytał... najlepiej zaczynając od archeologii (bo to jest faktyczna dziedzina naukowa, sfera duchowa to kwestia wiary, o której też zapewne wiesz więcej niż inni - jako zadeklarowany lewak, ale ja, póki co, daruję sobie z tobą dyskusję na ten temat - za \"ostry\" zawodnik z ciebie :) (cudzysłów nie przypadkowy) - wracając do tematu...)... i tak jeszcze około 120-150 lat temu taki pra pra dziadek paplika śmiałby się z Biblii, która jako jedyna z dokumentów z okresu starożytności wspominała o ogromnym imperium Hetytów istniejącym, o ile się nie mylę - 2000-1500 lat przed Chrystusem, które to rzekomo było biblijną fantazją... było przez kilkadziesiąt stuleci aż do momentu odkrycia go na terenie dzisiejszej, wschodniej Turcji - nawet nie wiesz przemądrzały yntelygencie, że do 19 wieku był to główny zarzut przeciwko wiarygodności historycznej tego co określiłeś ludowym przekazem z okresu starożytnego... no, ale co tam, coś czuję, że nawet fakt, iż co jakiś czas pojawiają się odkrycia archeologiczne, które udowadniają, że Biblia nie jest sprzecznym i chaotycznym przekazem z okresu starożytności dla ćwierć yntelygentów, którzy mają zdanie na każdy temat nic nie zmienią :)

podobnie jest w innych dziedzinach nauki :) to że na chwilę obecną czegoś nie rozumiesz nie oznacza, że to jest błędne lub sprzeczne, nie dla kogoś normalnego... tak czy siak, kładę się spać a ty żyj dalej w swoim świecie :) i wiesz co, obrażać ciebie nie chciałem, i chyba nie obraziłem :) nazwanie chromego kulawym obrazą nie jest to i nazwanie ciebie \"mondrym\" też być nie powinno, jak tak to przepraszam ;)

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

lub inaczej... jak ci Biblia w oku kole, to zamów sobie w przed sprzedaży \"Buntownika\" z http://buntownik.eu/ :) dobrej nocy...

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Tak, świat stworzono w 6 dni , a według Biblii ziemia ma około 5800-6000 lat.

Wg biblii, życie na ziemi trwa mniej więcej 6.000 lat, można to odczytać sprawdzając długość życia Adama i Ewy oraz potomków ich dzieci, aż do czasów Jezusa, oraz z obserwacji i wykopalisk na ziemi. Według kalendarza żydowskiego ziemia ma 5774/5775 lat.

Zaledwie około 1.600 lat od stworzenia Adama, nastąpił ogólnoświatowy potop, który pozbawił życia prawie wszystkich ludzi na ziemi. Mniej więcej 2.400 lat później na ziemię zstępuje sam Bóg pod postacią Jezusa, czyli zaledwie 4.000 lat od powstania ziemi. Ponownie widzimy że okres jaki minął wcale nie jest tak długi. Od tego czasu minęło ponad 2.000 lat, czyli razem około 6.000 lat od Adama i Ewy.

Dlaczego biblia nic nie wspomina o tym że na świecie były dinozaury?

Przed milionami lat na świecie żyły dinozaury. Mamy szkielety. Wiec dlaczego w biblii nie ma nawet najmniejszej wzmianki o tym?

Wg zapisów biblijnych statek Noego miał wymiary 300 łokci długości na 50 łokci szerokości na 30 łokci wysokości. Przyjmując, że łokieć w Starym Testamencie miał 44,5 cm*, to wymiary statku wynosiły odpowiednio: 133,5 m x 22,2 m x 13,3 m.

Jak w takim statku zmieścił po parze dinozaurów ? Ciekawe jak tam upchał parę zauropodów Argentynozaurów - jeden ok. 35 m. długości, sięgał do 20 m. wysokości i ok. 80 ton wagi . ( a ostatnio odkryto i większe szkielety nowych gatunków )

W biblii nic nie pisze o tym , że pierwsi ludzie byli podobni do małp.
Antropogeneza, mówi ci to coś ?

Według Księgi Rodzaju, na początku ludzie dożywali 1000 lat
Noe żył 950, Adam 930, a Abraham 175.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

speech, tak w skrócie, bo to nie miejsce i nie czas, a jak będziesz chciał się wgłębić w temat to to zrobisz, a jak nie to i tak dyskusja będzie jałowa, ale ok:

co do wieku ziemi, kwestia datowań sobie przeczy i tak naprawdę ci sami naukowcy potrafią te same skały datować na tysiące jak i na miliony lat, taka mamy dziś naukę, ale jak byś chciał coś więcej poczytać lub obejrzeć (nawet co by się pośmiać :)) to polecam:
a) kwestie granitu, której do tej pory (a mamy XXI wiek) nikt nie wyjaśnił: http://www.inteligentny-projekt.pl/old/index.php?option=com_content&view=article&id=170&Itemid=182

b) lub całą serie tych wykładów, tutaj link do pierwszego: https://www.youtube.com/watch?v=0dWdsnoeWA4

\"Dlaczego biblia nic nie wspomina o tym że na świecie były dinozaury?\"
Biblia nie wspomina też nic o nosorożcu czarnym, bo Biblia to nie podręcznik zoologii, dotyczy kwestii zbawienia, ale koniec końców wspomina o Lewiatanie i jeszcze jakimś ogromnym stworzeniu, to że nie ma tam słowa dinozaur o niczym nie świadczy, gdyz pojęcie to pojawiło sie bodajże w 18 lub 19 wieku :)

co do Arki Noego - jakbyś doczytał to byś wiedział, że Noe brał po parze małych, a nie dorosłych, poza tym nie brał wszystkich gatunków tylko po jednym z rodzaju (czy jakoś tak, terminologia, mogłem coś namieszać), nie wiesz że wszystkie psy pochodzą od wilka? ile ras powstało w ostatnich 200 latach, zanim jeszcze zaczęto bawić się genetyką?

\"W biblii nic nie pisze o tym , że pierwsi ludzie byli podobni do małp.
Antropogeneza, mówi ci to coś ? \"
wiesz, że obecnie \"dowodem\" na pochodzenie od małp jest tzw. Lucy? wiesz, że kilkadziesiąt wcześniejszych \"dowodów\" jak czowiek z Piltdown itd. to były zwykłe fałszerwstwa? komuś zalezy abyś uwierzył , że pochodzisz od małpy... wiesz czym jest NAUKA? odróżniasz ją od TEORII? nie dziwi fakt, że ewolucja dalej jest TEORIĄ?!?

\"Według Księgi Rodzaju, na początku ludzie dożywali 1000 lat
Noe żył 950, Adam 930, a Abraham 175.\"
jeszcze jakbyś dodał do tego kwestie wzrostu to byłby komplet :) a wiesz, że wg. Biblii przed potopem była inna atmosfera na ziemii, a wiesz, że do tej pory twoi naukowcy nie potrafia wyjaśnić jak 200 tonowy dinozaur mógł oddychać płucami wielkości płuc konia? a wiesz, że nawet w bursztynach znajduje się pęcherzyki powietrza zawieające wiecej tlenu niż mamy obecnie - wiesz co takie warunki robią z organizmem jeżeli chodzi o wzrost lub wiek? poczytaj sobie o współczesnych eksperymentach, gdzie z 20 kg dynii wyrasta kilkuset kilogramowa, jak goją się rany amerykańskim footbolistom (tam to stosują w lecznictwie) - no i zauważ, że po potopie wiek ludzi zaczął maleć, ale mieli oni geny doskonalsze niż my teraz... nam się tylko wydaje, że jesteśmy panami świata :) tak jak pisze Biblia \"mienili się mądrymi a stali się głupimi\" - dobra, tak na szybko odpisałem, nie będę tematu ciągnął, jak zechcesz to poszukasz i wyrobisz sobie zdanie, jeżeli chodzi tobie o spieranie się na argumenty, to też dobrze poznać te z drugiej strony, a jeżeli o pyskówkę, to daruję sobie... pozdrawiam

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

4200-4400 lat temu Arka Noego o długości 133,5 metra miała być zbudowana z drewna. To jest absolutnie nieprawdopodobne - nawet obecnie największe drewniane statki rzadko są dłuższe niż 90 metrów, są wzmacniane elementami stalowymi i wymagają ustawicznego odpompowywania wody. Największe statki wybudowane na potrzeby najważniejszych odkryć geograficznych - kilka tysięcy lat po budowie arki przez Noego - statki Kolumba, Vasco da Gamy, Magellana miały odpowiednio około 21 metrów, 27 metrów oraz 30 metrów.
Jeśli uświadomimy sobie, że największy lotniskowiec “Nimitz” liczy 332 m długości, to arka była tylko dwa i pół raza od niego krótsza. Przy czym wybudowana była z drewna i przy użyciu pracy ręcznej ???

Ciekawe jakich to narzędzi używał Noe by skonstruować tak duży statek ?

Noe wszedł do arki mając 600 lat, 17 tego dnia drugiego miesiąca (1 Księga Mojżeszowa 7.11-13). Noe opuścił arkę 27 dnia drugiego miesiąca następnego roku (1 sięga Mojżeszowa 8.14-15). Zatem, przyjmując słoneczny kalendarz 360- dniowy, Noe przebywał w arce około 370 dni.( 40 dni i nocy, to padał deszcz)

Ile rodzajów zwierząt wziął Noe do arki? Siedem par z każdego rodzaju czystych zwierząt oraz po dwie pary z każdego innego rodzaju zwierząt zostało zabranych do arki (1 Księga Mojżeszowa 6.19-20; 7.2-3). Czystymi zwierzętami Biblia określa te, które były dozwolone jako ofiary przebłagania. Z tego powodu zostało zabranych siedem par spośród czystych zwierząt- by niektóre z nich mogły być złożone na ofiarę po ustąpieniu Potopu, nie szkodząc przedłużeniu gatunku.


Zwierzęta
- Co stało się ze zwierzętami słodkowodnymi i słonowodnymi? Najpewniej potop zabiłby większość z nich, jako że wymieszanie się wód słonych (z mórz i oceanów) oraz słodkich (z deszczu potopowego) dałoby zasolenie zbyt niskie dla zwierząt słonowodnych i zbyt wysokie dla słodkowodnych. Czy to oznacza, że Noe zabrał na arkę także rekiny, wieloryby (o długości 30 metrów) i kałamarnice olbrzymie (o długości 20 metrów)? Czy Noe zbudował akwaria dla zwierząt wodnych?
- Bóg nakazuje, by Noe wprowadził do arki po dwa (albo po siedem) osobników każdego gatunku. Jako że na świecie jest około 8 tysięcy podstawowych rodzajów zwierząt, nie ma fizycznej możliwości, by się zmieściły w arce o długości ok. 133,5 metrów i szerokości 22,5 metrów.
- Co jadły zwierzęta roślinożerne? Czy Noe wziął zapasy paszy na 12 miesięcy?
- Niektóre zwierzęta potrzebują bardzo specyficznej diety. Przykładowo koala pożywia się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, który występuje wyłącznie w Australii i Pd.-Wsch. Azji. Czy Noe podróżował tak daleko?
- Co jadły zwierzęta mięsożerne? Czy Noe wziął zapasy mięsa (suszonego? mrożonego? puszkowanego?) na 12 miesięcy? Niektóre zwierzęta jedzą wyłącznie żywy pokarm - jak sobie z tym Noe poradził?

Rośliny
- Co się stało z roślinami? Zalanie ziemi na 12 miesięcy spowodowałoby śmierć wszystkich roślin. Co jadły zwierzęta roślinożerne po wyjściu z arki?
- Po zakończeniu potopu gołębica powróciła do arki ze świeżym listkiem z drzewa oliwnego. To niemożliwe - drzewo oliwne nie przeżyłoby 12 miesięcy pod wodą.


10 dzień, 2 miesiąc, 600 rok - zapowiedź potopu

17 dzień, 2 miesiąc, 600 rok - zaczyna padać deszcz; początek potopu

17 dzień, 9 miesiąc, 600 rok - arka osiada na górach

1 dzień, 11 miesiąc, 600 rok - ukazanie się wierzchołków gór

1 dzień, 1 miesiąc, 601 rok - wyłonienie się powierzchni ziemi

27 dzień, 2 miesiąc, 601 rok - oschnięcie ziemi; opuszczenie arki; koniec potopu

Daty te dzielą 365 dni potopu na następujące okresy:

PS:
Nie jestem Świadkiem Jechowy ect. - jestem ateistą i jakoś tego nie potrafię zrozumieć z naukowego punktu widzenia .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

W amerykańskim stanie Kentucky, już powstaje gigantyczna arka w skali 1:1w stosunku do tej biblijnej. Budowana jest przez amiszów sprowadzonych z Ohio, Pensylwanii i Indiany, wyspecjalizowanych w budowie dużych obiektów drewnianych (stodoły), bez użycia maszyn i elektronarzędzi.
Pomysłodawcą przeniesienia do rzeczywistości tego biblijnego mitu jest Ken Ham, prezes duszpasterstwa kreacjonistów „Answer in Genesis” („Odpowiedź jest w księdze Rodzaju”). Krzewi on kreacjonistyczne poglądy religijne, polegające m.in. na przekonaniu, że Biblię należy odczytywać dosłownie, że świat został stworzony przez Boga 6 000 lat temu, że ludzie koegzystowali z dinozaurami, i że według dzisiejszych interpretacji religijnych na arce było 16 tys. zwierząt, itd. Skąd ów pomysł powstał w głowie tego człowieka? Ogólnie rzecz biorąc z przyczyn finansowo-religijnych. Cytuję:

„Ham zauważył, że 42% dorosłych Amerykanów wierzy, iż Bóg stworzył świat w obecnej postaci w ciągu 6 dni, do tego 6 tys. lat temu. Skojarzył to z odpowiedzią Amerykanów na pytanie sondażu CBS: „Jakiego odkrycia archeologicznego najbardziej pragną?”. Na pierwszym miejscu wymienili odnalezienie arki Noego. Pragnie tego 43% ankietowanych. /../Zapytani, czy przyjechaliby obejrzeć rekonstrukcję arki Noego, gdyby została zbudowana, 63% (czyli 194 mln Amerykanów) odparło entuzjastycznie: „Taak! Sądzimy, że arka i opowieść o potopie może zabrzmieć dobitnie w dzisiejszych czasach, nawet jeśli ten biblijny miał miejsce 4 tys. – 5 tys. lat temu” – zapewnia Mark Looy, współzałożyciel Muzeum Kreacjonizmu. Oszacowano, że do religijnego wesołego miasteczka w pierwszym roku ściągnęłoby 1,6 mln ludzi i pozostawiło tam 200 mln dolarów”.

Arka naturalnej biblijnej wielkości, ma być największą konstrukcją drewnianą na świecie, choć nie uniknięto nafaszerowania jej 95 tonami stali i ustawienia na 102 betonowych filarach.

Ken Ham: „Ateiści i świeccy robią wszystko, by sabotować budowę, szerzą bezczelne kłamstwa i dezinformują”. Zapytany, jak to się stało, że podróżujące arką tyranozaurusy nie pożarły owiec i bydła, odparł: „Wiele dinozaurów było mniejszych od kury”. Indagowany w jaki sposób karmiono na arce 16 tys. sztuk zwierząt, wyjaśnił: „Noe miał 500 lat, gdy budował arkę, i musiał posiadać odpowiednią wiedzę, by zorganizować system automatycznego pojenia i karmienia”.

Inni natomiast nie kryją swego podziwu. Np. James Bielo, antropolog z Uniwersytetu Miami, specjalizujący się w amerykańskim chrześcijaństwie, jest pod wrażeniem:

„To najbardziej wyrafinowana próba przedstawienia Biblii w taki sposób, to disnejlandyzacja religii”. Animatorzy przedsięwzięcia mają na oku i ważniejszy cel: rekrutowanie przyszłych kadr dewotów do zwalczania ewolucjonizmu, aborcji, antykoncepcji i tolerancji dla homoseksualizmu. /../ Answer in Genesis wykupił bilbordy w 16 miastach Kentucky /../ „Do naszych nietolerancyjnych liberalnych przyjaciół – czytamy na bilbordach z wizerunkiem budowanej arki. – Dzięki Bogu, nie jesteście w stanie zatopić tego statku”. /../ „Czemu my, chrześcijanie, nie mielibyśmy stosować najlepszej dostępnej technologii?” – pyta retorycznie Ken Ham”.

Tymi słowami kończy się ów artykuł. Czas zatem na refleksie i pytania związane z tematem. Zacznę od drobnego, ale ważnego wyjaśnienia: otóż jak wynika z artykułu Jerry’ego Coyon’a Ken Ham vs. Dawkins: O naturze nauki i praw fizycznych, (opublikowanym w „Listach z naszego sadu”),Ken Ham to również ten człowiek, który zaproponował, by Teorię Ewolucji rozpatrywać wg naczelnej zasady: „Nie było nas tam i nie widzieliśmy tego”. Inaczej mówiąc: to, czego nie widzieliśmy na własne oczy i nie doświadczyliśmy własnymi zmysłami, powinno być dla nas niewiarygodne. Uznając zapewne także, iż zasada ta nie może być stosowana w dowodzeniu religijnych prawd.Co można wywnioskować z tego artykułu? Tu także jest parę nieścisłości, sprzeczności i ewidentnej obłudy. Zacznę od tego dziwnego „religijnego wyliczenia” ilości zwierząt uratowanych na arce Noego. Cytuję: „po jednej parze z każdego gatunku fauny. Według dzisiejszych interpretacji religijnych 16 tys. zwierząt” (czyli 8 tys. gatunków). Dziwna ta „interpretacja religijna”, skoro ogólnodostępna dzisiejsza wiedza podaje, iż jest ich dobrze ponad milion! Czyli po parze z każdego z nich, daje nam ponad 2 mln zwierząt na arce.I nie pomogą tłumaczenia, iż przed potopem mogło żyć mniej zwierząt na ziemi, ponieważ kreacjoniści wierzą, iż „Bóg stworzył świat w obecnej postaci”. Czyli skoro dzisiaj jest ponad milion gatunków, to musi oznaczać, że tyle ich było od początku stworzenia świata, bo wg nich, nic dodatkowego nie mogło wyewoluować w międzyczasie. Poza tym, skąd Ken Ham ma pewność, że „wiele dinozaurów było mniejsze od kury”, skoro tak mówi nauka, a w Biblii nie ma żadnej wzmianki na ten temat? Mimo to jednak, tyranozaurusy były gigantyczne, a on najwyraźniej uchylił się od odpowiedzi na zadane pytanie.Moim zdaniem Kan Ham powinien być indagowany nie tylko w jaki sposób karmiono na arce ponad 2 miliony zwierząt (a nie 16 tys.), ale też w innych sprawach, np. w jaki sposób Noe z rodziną (8 osób) w bardzo prymitywnych technicznie warunkach dali radę zbudować taki gigantyczny statek, bez żadnych maszyn i narzędzi, wyłącznie siłą szesnastu rąk ludzkich? Jak udało im się dotrzeć do wszystkich zakątków świata?: mieli jakieś statki, czy chociażby tratwy z żaglem, by pokonać morza i oceany, oraz jakieś karawany aby przeszukać wszystkie kontynenty? Potem musieli odszukać, złapać i przetransportować w pobliże arki te ponad 2 mln zwierząt, by stało się zadość bożemu nakazowi: „Spośród wszystkich istot żyjących wprowadź do arki po parze, samca i samicę, aby ocalały wraz z tobą od zagłady” (Rdz 6,19). Czy ktoś w rodzaju Kena Hama spróbował kiedyś obliczyć ile im to mogło zająć czasu?Następnie; jak Noemu z rodziną udało się zgromadzić tyle różnorodnej żywności, aby wyżywić ponad 2 mln zwierząt (nie tylko roślinożerców, ale też mięsożerców), podczas bez mała przez rok trwającego potopu (340 dni)? Skąd ludzie czerpali siły, by przez ten prawie rok oporządzać tę głodną menażerię, nawet nie pytam. Tak samo jak, skąd wiedzieli, czym żywią się poszczególne zwierzęta i skąd wiedzieli, że dotarli w swych poszukiwaniach do wszystkich gatunków zwierząt? Ken Ham zapewne wiedziałby i może przy okazji odpowiedziałby też, w którym miejscu Biblii wyczytał, że do budowy arki Noe zużył 95 ton stali i posadowił ją na 102 betonowych filarach?Jedno jest pewne: to wszystko i tak nie ma żadnego znaczenia dla tego typu ludzi, jak Ken Ham, bo oni są święcie przekonani, że Prawda i racja jest po ich stronie i racjonalne, logiczne argumenty ze strony sceptyków i tak ich nie przekonają. Najważniejsze bowiem jest – wbrew pozorom nie Pismo Święte – lecz to nad wyraz korzystne wyliczenie opłacalności tego religijno-finansowego przedsięwzięcia. I to jest prawdziwy powód tej i jej podobnych budowli, które przyciągają rzesze ciekawskich wiernych i zapewniają wielkie zyski projektodawcom i właścicielom owych „świętości”. Przykładów jest wiele na całym globie.

..........................

http://www.listyznaszegosadu.pl/potega-mitow-arka-i-potop

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

...jakbyś nie doczytał to :

\"I nie pomogą tłumaczenia, iż przed potopem mogło żyć mniej zwierząt na ziemi, ponieważ kreacjoniści wierzą, iż „Bóg stworzył świat w obecnej postaci”. Czyli skoro dzisiaj jest ponad milion gatunków, to musi oznaczać, że tyle ich było od początku stworzenia świata, bo wg nich, nic dodatkowego nie mogło wyewoluować w międzyczasie.\"

Antropogeneza, mówi ci to coś ?

Przecież KK nie wierzy w teorię ewolucji Darwina !!!!

... a jak wynika z powyższego, ty, jako kreacjonalista – wierzysz , że człowiek i wszelkie życie na Ziemi zostały stworzone w swojej pierwotnej formie przez Boga, wierzysz w „teorią samorództwa”. Zgodnie z tą teorią wszelkie istoty powstały w sposób samoistny, teoria ta zakładała takie same zasady powstania żyjątek niższego rzędu jak i wyższego w tym i człowieka.
Wierzysz, że człowiek powstał jako dorosły osobnik, w pełni swojego wzrostu i siły, a także w pełni rozwinięty intelektualnie.

Bóg stworzył świat w 6 dni , a według Biblii ziemia ma około 5800-6000 lat. ???

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

\"4200-4400 lat temu Arka Noego o długości 133,5 metra miała być zbudowana z drewna. To jest absolutnie nieprawdopodobne - nawet obecnie największe drewniane statki rzadko są dłuższe niż 90 metrów, są wzmacniane elementami stalowymi i wymagają ustawicznego odpompowywania wody. Największe statki wybudowane na potrzeby najważniejszych odkryć geograficznych - kilka tysięcy lat po budowie arki przez Noego - statki Kolumba, Vasco da Gamy, Magellana miały odpowiednio około 21 metrów, 27 metrów oraz 30 metrów.
Jeśli uświadomimy sobie, że największy lotniskowiec “Nimitz” liczy 332 m długości, to arka była tylko dwa i pół raza od niego krótsza. Przy czym wybudowana była z drewna i przy użyciu pracy ręcznej ???

Ciekawe jakich to narzędzi używał Noe by skonstruować tak duży statek ? \"

pewnie nie zdajesz sobie sprawy, że do budowy arki użyto smoły, która jest lepszym spoiwem niż nasz obecny cement, poza tym dlaczego zakładasz, że Noe nie użył roślin bardziej odpornych na wilgoć niż te z których budowano XV wieczne statki? Szczególnie, że tak jak pisałem wtedy był inny klimat, dużo wieksza wilgotność, ze względu na ówczesną atmosferę?
Druga sprawa dotycząca pracy ręcznej i narzędzi którymi się posługiwał (dalej zakładasz, że obecni ludzie są mądrzejsi niż kiedyś  widać za mało YT oglądasz ), ale wracając do tematu: słyszałeś o piramidach egipskich, w tym tych najsławniejszych w Gizie, ktore zostały zbudowane z kilkudziesięcio tonowych bloków skalnych, tak idealnie do siebie pasujących, że nawet przy dzisiejszej technice i sprzęcie powtórzenie tego byłoby nie lada wyzwaniem - jakich narzędzi użyli egipcjanie? jakie to idealne narzędzia pomiarowe mieli, że wyszedł im taki cud, o tak idealnych proporcjach? Ekierkę? wybudowanie piramid wydaje mi się trudniejsze niż łajby, do tego według instrukcji, którą otrzymał... poza tym Noe budował arkę przez około rok nie mając problemów z materiałem i z narzędziami – Biblia mówi, że wszelką wiedzę przekazali na aniołowie, w tym zapewne też i dotyczącą obróbki drewna (dzisiaj niektórzy używają nazwy kosmici zamiast aniołowie, w których coś czuję szybciej byś uwierzył, szczególnie, że tzw. nauka co jakiś czas dostarcza newsów na ich istnienie)… inna sprawa, że porównywanie tego do statków z okresu 15-16 wieku jest trochę śmieszne, gdyż Arka nie miała na celu żeglowanie pomiędzy jednym a drugim punktem a jedynie unoszenie sie na wodzie, jak byś dokładniej wgłębił się w temat to dowiedziałbyś się, że owe wymiary dają jej idealną wyporność, nawet w okresie dużych ulew czy tez sztormów...

a teraz poszczególnie myślniki:
\"- Co stało się ze zwierzętami słodkowodnymi i słonowodnymi? Najpewniej potop zabiłby większość z nich, jako że wymieszanie się wód słonych (z mórz i oceanów) oraz słodkich (z deszczu potopowego) dałoby zasolenie zbyt niskie dla zwierząt słonowodnych i zbyt wysokie dla słodkowodnych. Czy to oznacza, że Noe zabrał na arkę także rekiny, wieloryby (o długości 30 metrów) i kałamarnice olbrzymie (o długości 20 metrów)? Czy Noe zbudował akwaria dla zwierząt wodnych?\"
z Biblii wynika, że przed potopem nie było kontynentów, był jeden, więc o mieszaniu się wód nie ma co pisać, można przyjąc, że ocean był słone, ale skąd ta pewność, że zasolenie było na tym samym poziomie co teraz? a co jeżeli zasolenie zaczeło sie po potopie w wyniku zmiany warunków atmosferycznych? z tego co wiem, to oceanografowie spierają się o tempo wzrostu zasolenia oceanów... jedni twierdzą, że jest stałe (na tym samym poziomie) inni że wzrasta, a jeżeli wzrasta powoli to i organizmy moga się dostosować, to jest logiczne, bardziej niż próba wyszydzania, że Noe zbudował akwaria... druga sprawa, że prawdopodobnie na lądzie nie było też mórz przed potopem, bo i po co skoro była inna atmosfera i inna wilgotność, dużo większa niż obecnie w Puszczy Amazońskiej, gdzie też morza nie uświadczysz...

-\"- Bóg nakazuje, by Noe wprowadził do arki po dwa (albo po siedem) osobników każdego gatunku. Jako że na świecie jest około 8 tysięcy podstawowych rodzajów zwierząt, nie ma fizycznej możliwości, by się zmieściły w arce o długości ok. 133,5 metrów i szerokości 22,5 metrów.\"

a ile było wtedy nie wiadomo, ale przyjmijmy że 8000? naprawdę uważasz, że byłby to problem w przypadku młodych zwierząt, z których część mogła dłuższą część podrózy przespać, taka forma letargu, ze względu na pogodę? wiesz, że pogoda ma wpływ na aktywność, prawda? nawet u zwierząt... no i Arka miała kilka poziomów, zerknij sobie na swój pokój czy tez pomieszczenie gdzie przebywasz i powiedz ile możesz tam zmieścić par lwiątek, królków, węża, głębi, kruka, sowy ułożonych klatka na klatce? naprawdę aż tak trudno w to uwierzyć?

-\"- Co jadły zwierzęta roślinożerne? Czy Noe wziął zapasy paszy na 12 miesięcy?\"
tak dla ścisłości - wszystkie wtedy były roślinożerne, co pewnie dziwi :) no chyba, że poszukasz dokumentu na który się jakiś czas temu natknąłem, gdzie lwa karmioną wyłącznie roślinami i nie tylko, że przeżył to był w wyśmienitej formie... nie pamiętam już gdzie, google pewnie pomoże... ale wracając do twojego pytania - uważasz, że zgromadzenie pokarmów i paszy to byl problem w klimacie przewyższającym to co mamy w amazonii? albo że byłoby problemem zgromadzić go tyle, aby wyżywić młode zwierzęta, które praktycznie nie zuzywały energii, gdyż zapewnie większość czasu przebywały w klatkach lub kojcach (nie wiem tego)? ja widzę, co robi mój pies w kojcu - większość czasu leży, to dlaczego na Arce miałby zużywać tyle energii, że musiałyby być karmione ogromnymi ilościami paszy?

-\"- Niektóre zwierzęta potrzebują bardzo specyficznej diety. Przykładowo koala pożywia się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, który występuje wyłącznie w Australii i Pd.-Wsch. Azji. Czy Noe podróżował tak daleko?\"

i znów próbujesz zrozumieć to co było kiedyś poprzez pryzmat dzisiejszych spraw... przede wszystkim przodek koali nie musiał jeść eukaliptusa, tak jak i w przypadku pandy - bambusa - to co teraz jedza jest dostosowaniem się do miejsca, gdzie się aktualnie żyje... druga sprawa, że Bóg nakazał Noemu nabrać wszelkiej roślinności na pokarm dla niego i na paszę - wystarczy doczytać i sam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie...

-\"- Co jadły zwierzęta mięsożerne? Czy Noe wziął zapasy mięsa (suszonego? mrożonego? puszkowanego?) na 12 miesięcy? Niektóre zwierzęta jedzą wyłącznie żywy pokarm - jak sobie z tym Noe poradził? \"
jak wyżej - doczytaj a się dowiesz, że zaczęto jeść mięso po potopie... i tak swoją drogą - wiesz co wg. \"mondrych\" naukowców przemawia, że część dinozaurów była miesożerna? ich zęby :) ale jeżeli mają tylko taki dowód to ja padam, ale ze smiechu - dla porównania zerknij sobie na zęby roślinożernych nietoperzy :)

-\"- Co się stało z roślinami? Zalanie ziemi na 12 miesięcy spowodowałoby śmierć wszystkich roślin. Co jadły zwierzęta roślinożerne po wyjściu z arki?\"

no nie do końca, obecnie nasiona w ziemi potrafią przetrwać kilka lat zanim zaczną kiełkować, winorośl ma tak głęboki korzeń (nawet do 12 m wgłąb), że może wytrzymać kilka lat bez kropli nawodnienia, to dlaczego to miałoby nie działa w odwrotną stronę przez kilka miesięcy, szczególnie, że roślinność wtedy była trochę inna, żyła w innych warunkach, gdzie wilgotność była zdecydowanie większa? No i ziemia nie była zalana przez cale 12 mcy, woda zaczęła opadać i nie zrobiła tego ot tak, w oka mgnieniu, trwało to, więc część roślin szybciej odżyła… wiesz, że i teraz są rośliny zalewane ma kilka tygodni – miesięcy i po opadnięciu wód odżywają? Mówię o dorosłych… o nasionach będzie niżej…

-\"- Po zakończeniu potopu gołębica powróciła do arki ze świeżym listkiem z drzewa oliwnego. To niemożliwe - drzewo oliwne nie przeżyłoby 12 miesięcy pod wodą.\"
a gdzie jest napisano, że przetrwała cała roślina, w sensie dorosła? te, które kiełkują z nasion liści nie mają? bo chyba już zrozumiałes, że ziemia nie była pod wodą równe 370 dni na całym obszarze, tylko dlatego, że przez tyle dni Noe był w Arce? I że nasiona wytrwają dłużej niż rok w glebie, nawet zalanej, bo woda to nie wszystko aby spowodować wzrost…

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

\"Arka naturalnej biblijnej wielkości, ma być największą konstrukcją drewnianą na świecie, choć nie uniknięto nafaszerowania jej 95 tonami stali i ustawienia na 102 betonowych filarach.\"

ale co to za dowód? tak jak pisałem - dzisiaj mielibyśmy problem z wybudowaniem piramid z taką dokładnościa jak ktośkiedyś to zrobił, używając nowoczesnego sprzętu, a ty mi wyskakujesz z jakimiś amiszami? poważny jesteś?

\"\\\"I nie pomogą tłumaczenia, iż przed potopem mogło żyć mniej zwierząt na ziemi, ponieważ kreacjoniści wierzą, iż „Bóg stworzył świat w obecnej postaci”. Czyli skoro dzisiaj jest ponad milion gatunków, to musi oznaczać, że tyle ich było od początku stworzenia świata, bo wg nich, nic dodatkowego nie mogło wyewoluować w międzyczasie.\\\"\"

na pytanie powyższe nie odpowiadaj, bo widzę, że nie jesteś powazny, a dowodem jest to, że kopiujesz bez myślenia to co przeczytasz - a co mówi Biblia? Biblia mówi, że swiat jaki Bóg stworzył nie był taki jak w obecnej postaci, wspominałem już o atmosferze, a nawet kwestii zwierząt - dalej nie potrafisz rozróżnić, że rodzaj to nie to samo co gatunek - szkoda, że nie czytasz tego co piszę a łykasz to co chcesz usłyszeć i to bez zastanowienia... bo ktoś gdzieś umieścił artykuł o amiszach...


\"Przecież KK nie wierzy w teorię ewolucji Darwina !!!!\"
a co to ma do tego? poza tym sie mylisz, stanowisko papieży począwszy od JPII skłania się ku ewolucji, a i ja katolikiem nie jestem... świadkiem też nie :)

\"... a jak wynika z powyższego, ty, jako kreacjonalista – wierzysz...\"
wierzę w to co jest w Biblii, chociaż nie wszystko rozumiem... ale odkąd postanowiłem uwierzyć Bogu więcej rzeczy dochodzi do mnie niż z okresu szydzenia i łykania każdej ateistycznej bzdury atakującej to co mówi Biblia...

ale ok, jak żeś taki mądry - to zamiast krytykowac Pismo i to bez czytania Biblii (bo po co - lepiej wyrwać fragment z kontekstu, co nie?), lub wklejać głupoty z artykułu którego autor, jak widać, nie odrobił pracy domowej, powiedz mi co w kwestii aureoli w granicie mówi twój bóg - nauka? jak powstało oko składające się z miliona różnych elementów, gdzie w przypadku zabraknięcia lub niedziałania jednego z nich oko przestaje być okiem i nie działa, a tutaj musiał idealnie powstawać krok po kroku milion idealnie pasujących elementów? ewolucja to z zasady próby i błędy, prawda? dlaczego wszystkie dowody na brakujące ogniwa między małpą a człowiekiem na przełomie ostatnich ponad stu lat z czasem okazywały się fałszerstwami? wiesz, że Darwin sam do końca nie wierzył w swoja teorię? dlaczego nie mamy żadnych brakujących ogniw pomiędzy innymi gatunkami/rodzajami zwierząt? jak powstał wszechświat - było nic i to nic wybuchło? a jak powstało życie? z martwych pierwiastków? :) z pra zupy:) bo tak uczą w gimnazjum :) po co mysleć, lepiej przyjąć, że Noe nie miał narzędzi do budowy Arki, nie zauważając, że powstawały doskonalsze budowle w Egipcie i to w podobnym okresie... a zastanawiałes się kiedyś nad zaludnieniem ziemii? na pewno nie :) wiesz, że ono wzrasta, i ma określone tempo, które nawet zakłócane mniejszymi kataklizmami czy wojnami, daje nam dziwny wynik, że wzrost zaczął się ok. 4500 lat temu?

inna sprawa, że zarzucasz mi, iż to ja, jako kreacjonista uważam, że swiat powstał w obecnej formie (co mam nadzieję zrozumiałeś, że tak nie jest, nie wg. Biblii, rany, rozwaliłeś mnie tym cytatem o milionie gatunków, które istnieją obecnie, więc musiały i istinec przed potopem) a sam próbujesz zrozumieć tamten okres przez pryzmat współczesności - innymi słowy, zarzucasz mi to co sam robisz?

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

\"Bóg stworzył świat w 6 dni , a według Biblii ziemia ma około 5800-6000 lat. ???\"

nie !!! kilkanaście milardów lat temu NIC wybuchło (wybuch spowodowała energia, której nie było) dzięki czemu 4,5 miliarda lat temu powstała ziemia, która najpierw była zupą składającą się z martwych pierwiastków, które same z siebie ożyły :) taki CUD, taki CUD :) nauka-bóg ateistów, potężny to bóg :) (w latach 60 XX wieku, było to 2 miliardy, ale jak widać wg. ewolucji czas to pojęcie względne, i ziemia starzeje się kilkadzisiąt milionów lat na rok :))

dobra, kończę temat z moje strony, gdyż ograniczasz się do wklejania głupot, których nie sprawdziłeś, a które twierdzą, że Biblia mówi coś czego nie mówi :) widzę, że nie czytasz co piszę, a o odpowiadaniu na pytania, które zadaje nie ma nawet mowy - bo po co?

napomknę jeszcze o tym:
\"„Bóg stworzył świat w obecnej postaci”. Czyli skoro dzisiaj jest ponad milion gatunków, to musi oznaczać, że tyle ich było od początku stworzenia świata, bo wg nich, nic dodatkowego nie mogło wyewoluować w międzyczasie\"

Biblia mówi, że wszystko jest tak jak było od stworzenia, ale mówi tu o mechanizmach życia (rodzisz, rośniesz, żenisz się, rozmnażasz, pracujesz, umierasz) a nie o ilości zwierząt, nie dopowiadaj sobie bzdur bo tak jest wygodnie, jak chcesz krytykować Potop Sienkiewicza to najpierw go przeczytaj, podobnie jest z Biblią, a jeżeli uważasz, że jest to zbędne, aby ją krytykować - to nie pozostaje mi nic innego jak tylko tobie pogratulować... ignorancji, bo na pewno nie wiedzy... pozdrawiam :)

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Co powiesz o Sumeryjskim micie o potopie ?

Kultura Sumeru przeżyła swój okres świetności między III a II tysiącleciem p.n.e., wtedy powstały pierwsze poematy opowiadające o bogach, najstarsze z nich są datowane na około 2500 p.n.e., późniejsze na około 1700 p.n.e.

Najstarsza znana nam wersja mezopotamskiej opowieści o potopie pochodzi z bardzo uszkodzonej tabliczki sumeryjskiej, datowanej na XVII wiek p.n.e.
- czyli tabliczka powstała ok. 3 700 lat temu , a mówi o czasach wcześniejszych ( biblijny potop , to ok. 4 200-4 4000 lat temu )

\"Gdy królestwo boże zstąpiło na ziemię, rozkwitło w Eridu\" – tym tekstem otwiera się najstarsza lista sumeryjskich królów, świadczy to o przekonaniu Sumerów, że władza zstąpiła z nieba i przez niebo jest usankcjonowana. Pierwszy król Alulim panował 28800 lat, a drugi Alalgar 36000 lat, co przypomina długowieczność Adama i jego potomków w Starym Testamencie. Ta długowieczność władców Sumeru kończy się wraz z potopem.

Czy biblijny potop, to nie \"kalka\" z sumeryjskiego mitu ? tylko tam jest kilku bogów stworzycieli, potop trwał siedem dni i siedem nocy, a świat liczył już sobie wcześniej setki tysięcy lat !

Wymienione w opowieści o potopie pięć miast występuje także jako kolejne przedpotopowe ośrodki władzy w początkowej części tzw. sumeryjskiej listy królów:
Kiedy królestwo zstąpiło z nieba, królestwo było w Eridug. W Eridug Alulim stał się królem, rządził 28800 lat. Alalgar rządził 36000 lat. 2 królów: rządzili 64800 lat. Eridug upadło, królestwo do Badtibiry zostało przeniesione. W Badtibirze, Enmenluanna rządził 43200 lat. Enmengalanna rządził 28800 lat. Dumuzi, pasterz, rządził 36000 lat. 3 królów: rządzili 108000 lat. Badtibira upadła, królestwo do Larag zostało przeniesione. W Larag Ensipazianna rządził 28800 lat. 1 król: rządził 28800 lat. Larag upadło, królestwo do Zimbir zostało przeniesione. W Zimbir Enmenduranna stał się królem: rządził 21000 lat. 1 król: rządził 21000 lat. Zimbir upadło, królestwo do Szuruppag zostało przeniesione. W Szuruppag Ubartutu stał się królem, rządził 18600 lat. 1 król, rządził 18600 lat. W 5 miastach 8 królów: rządzili 241200 lat. Potem przeszedł potop. Po tym, jak potop przeszedł przez ziemię, kiedy królestwo zstąpiło z nieba, królestwo było w Kisz.
[wersja z Larsy, WB]

http://www.linux.net.pl/~wkotwica/potop.html

Ośmiu sumeryjskich królów rządziło światem przed Potopem.
Dlaczego piszą o tysiącach lat panowania?
Kilka odpowiedzi jest możliwych.
– Mieli rachubę czasu jakiej nie znamy. Po przeliczeniu na naszą, okazałoby się, że to nie tysiące, a ledwie nasze dziesięciolecia.
– Źle przetłumaczono tekst, bo tam kliniki znaczą coś całkiem innego niż zazwyczaj. Wiecie „a” nie jest „a”, tylko wyjątkowo – powiedzmy „z”. Dziwaczny pomysł. Wiem.
– Królowie, byli jedynie założycielami dynastii. Okres panowania w tysiącleciach, to nie czas władzy pojedynczego człowieka, a całej linii.
– Królowie faktycznie żyli tak długo.


Kolejną wersję opowieści o potopie odnajdujemy w akadyjskim \"Eposie o Atra-hasisie\", pochodzącym z okresu starobabilońskiego (XVIII-XVII w. p.n.e.) - jakby najbliższa wersji sumeryjskiej .

Odkrycie starszych tekstów religijnych Sumerów podważyło oryginalność Biblii, przekazane bowiem w niej podania np. o potopie bez wątpienia zapożyczone zostały z dawniejszych relacji.

Biblia jest spisana niecałe 3000 lat temu.
Tabliczka z Nippur, mówiąca o powodzi ma około 3700 lat.
Fakt, nie wiemy jak długo, opowieść była w ustnym przekazie, u jednych i drugich, jednak cywilizacja Sumerów jest dużo starsza , jak czasy biblijne.
Jednak świat według biblii ma tylko ok. 6 000 lat !!!!!
... a tabliczka sumeryjska podaje kilkusetletnią historię świata przed potopem i po .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Idąc dalej twoim sposobem myślenia, to :

nie wierzysz w wybuch, nie wierzysz w materię ect...

to :
SKĄD SIĘ WZIĄŁ BÓG ?
... kto go stworzył ? cud ? sam z siebie ?

nie było nic, pan Bucek se podumał i ot tak stworzył sobie Ziemię, Słońce, Księżyc , ludzi, zwierzęta i rośliny w niecały tydzień :)))

...stworzył , a to z czego, skąd wziął materiał , jak nic wcześniej nie było ?
żeby coś zrobić, skonstruować lub wyprodukować potrzeba surowców, produktów itp - siedział sobie na kamycku, w nosie dłubał i wydumał ... :)))

... to jeszcze skumam, ale po co tworzył gwiazdy, inne planety czy galaktyki ,
po kigo wała, jak tam nic nie ma ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

mity o potopie są obecne na terenie całej ziemi, nie tylko u Sumerów, co jest tylko dowodem, że nie jest to lokalny wymysł ani nie była to katastrofa lokalna, jak niektórzy próbowali dowodzić, Indianie w obu amerykach również go mają, co prawda w innych formach, trochę pozmienianych, ale to nie dziwi - przekaz mógł ulegać przekształceniu lub dostosowywaniu do lokalnych wyznań, dla mnie najlepszym dowodem na to, że ten biblijny jest prawdziwy jest to, że pomimo spisania go 1500 lat przed Chrystusem wiele nowych odkryć potwierdza go, tak ja chociażby powstanie ropy, czy skamieliny ludzkich stóp obok stóp dinozaurów - poszukaj a znajdziesz. Pośrednio za tym przekazem przemawia to, iż naród, który jest pośrednikiem tej prawdy dotrwał do dzisiaj, nie znam innego starożytnego ludu dziś żyjącego, może to naciągane trochę, ale ktoś czuwa nad nimi, ale nie na wszystko mam odpowiedź... i teraz co chcesz mi powiedzieć - że tabliczki datowane wcześniej muszą świadczyć, że ich przekaz jest bardziej rzetelny? że Żydzi musieli zmieniać to sto razy lub skopiować od innych? wcześniej pisałeś, że Noe żył 950 lat, a potop skończył sie gdy miał 600, czyli żył jeszcze 350 lat po potopie, jego synowie żyli krócej, ale myślę, że też długo, sam Abraham mógł więc spotkać jednego ze świadków (bibliści twierdzą, że tak było, a był nim Melchizedek, czyli Sem), a że naród żydowski jest ewenementem na skalę światową, który kultywuje swoje tradycje o tysięcy lat w niezmienionej formie to dlaczego uważasz, że ich przekaz nie jest tym prawdziwym? łatwiej mi uwierzyć w to, że potrafili bez zapisywania przez 400 lat przekazywać to co uslyszeli od świadka niz jakiś zapis z cywilizacji która już nie istnieje, której język jest martwy, i nic nie wiemy o tym jaką mieli fantazję :), a może jakiś król sumeryjski nakazał dostosowanie historii do swoich potrzeb, aby przedstawić siebie i swój lud w lepszym świetle, tak jak robili to starożytni egipcjanie? wiesz, że nie uświadczysz u nich żadnego dokumentu mówiącego o jakiejś porażce faraona, oni \"na piśmie\" tylko zwyciężali :) ale ok, bo się pogubiłem - wg. ciebie tabliczki sumeryjskie są dowodem na inną wersję potopu, i że ten z Biblii to kalka :) czy na to, że potopu nie było ?!?

\"nie wierzysz w wybuch, nie wierzysz w materię ect... \"
nie wierzę w wybuch, ale to że nie wierzę w materię to znowu grubo jedziesz - własnie dotykam klawiatury, a jest to największy dowód na to, że materia istnieje...

\"SKĄD SIĘ WZIĄŁ BÓG ?
... kto go stworzył ? cud ? sam z siebie ? \"
Bóg jest poza czasem, nie powiem ci skąd się wziął, jestem pewien, że nigdy nie dowiem się kim jest choćbym poznawał go przez wiecznosć, Bóg po prostu jest, nie da się tego ogarnąć metodami naukowymi, ale ja w przeciwieństwie do ciebie istnienia Boga nie próbuję udowadniać bzdurnymi teoriami (tak jak w przypadku Big Bang), które później nazywam nauką :)

\"nie było nic, pan Bucek se podumał i ot tak stworzył sobie Ziemię, Słońce, Księżyc , ludzi, zwierzęta i rośliny w niecały tydzień :)))

...stworzył , a to z czego, skąd wziął materiał , jak nic wcześniej nie było ?
żeby coś zrobić, skonstruować lub wyprodukować potrzeba surowców, produktów itp - siedział sobie na kamycku, w nosie dłubał i wydumał ... :)))\"

ooo, zaczyna się szydzenie :) na żadne pytanie ateista-naukowiec nie odpowiedział a już takie \"mondrości\" pisze - Bóg jest istotą żywą, która jest Wszechmocna, i wg. Biblii stworzyła wszystko z niczego, stworzyła wypowiadając Słowa - i wiesz, co , chociaż to jest nie do ogarnięcia przez ograniczony umysł ludzki to jednak łatwiej mi uwierzyć, że żywa Istota będąca poza czasem, do tego wszechpotężna i wszechmogąca potrafiła stworzyć coś z niczego, niż uwierzyć że DOSŁOWNIE nie było NIC i to nic wybuchło :)
jak trochę ochłoniesz to zastanów się nad tymi dwiema wersjami, bo tak naprawdę i jedna i druga to kwestia wiary, a nie żadna nauka, nawet jak do ewolucji przykleisz i milion tabliczek z napisem NAUKA, to dalej to będzie tylko TEORIA, kwestia wiary bez poparcia naukowego... no i znowu ciekawostka - moja wersja powstała ok. 3500 tysiąc lat temu (na piśmie oczywiście) i do dnia dzisiejszego twój bóg-nauka nie potrafi jej podważyć, pomimo, że co najmniej od kilkuset lat próbuje to robić :) Biblia jakoś wychodzi obronną ręka, tylko trzeba się temu przyjrzeć nie łykać wszystko jak czapla z ateistycznych artykulików... z kolei twoja ok. 150 letnia wersja o EWOLUCJI zaczyna się coraz bardziej chwiać, o czym świadczy wzrastająca liczba dokumentów ja podważających, fajnie tez jakbyś pooglądał sobie debaty kreacjonistów z ewolucjonistami - oczywiście mówię tutaj o debatujących z tytułem naukowym, może wyrobiłbyś sobie zdanie - YT służy pomocą, a jak naprawdę zechcesz to dam ci kilka linków, tylko zerknij do nich, bo widze, że we wcześniejsze nawet nie raczyłeś :)

\"... to jeszcze skumam, ale po co tworzył gwiazdy, inne planety czy galaktyki , po kigo wała, jak tam nic nie ma ?\"

a dlaczego malarz tworzy obraz z milionem szczegółów? bo tak chciał! nie za mądre te pytanie... poczytaj sobie Psalmy to zrozumiesz dlaczego :) poza tym wg. Biblii są też inne stworzenia, Serafiny, Cherubiny, różnej maści aniołowie :) (ps. anioł to w sumie funkcja, nie istota, anioł to znaczy \"posłaniec\"), i znowu za przeproszeniem, szydzisz z czegoś czego nie poznałeś, o zrozumieniu nawet nie wspomnę, wiesz czyja to cecha?

tak swoją drogą - próbujesz tylko \"zarzucać\" Biblii nieścisłości i nieprawdę, a czy chociaż przez sekundę zastanowiłeś sie nad pytaniami które ja tobie zadałem odnośnie tego w to co wierzysz? wiesz, kwestia aureol w granicie, fałszerstw brakujących ogniw pomiedzy małpą a człowiekiem, itp. itd...???

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

oto kolejny, za srany badacz Pisma się znalazł, tak zadufany w sobie, że wyzywa i obraża inaczej spostrzegających ową jedną z najsłynniejszych ksiąg ludzkości..., najsłynniejsza nie oznacza, że w pełni wiarygodna, mądra, bo wręcz bałamutna i ogłupiająca, a o sprzecznościach i niespójności świadczy setki wyznań chrześcijańskich i tysiące interpretacji...
okres zainteresowania Biblią mam już za sobą, a to przeważyło o moim ostatecznym rozstaniu się z naiwną wiarą religijną i zaakceptowaniu racjonalizmu i materializmu jako światopoglądu
przekazy ludowe mają to do siebie, że muszą zawierać dane o czasach-faktach, w których powstawały, ale ubrane w liczne mity przez religijnych szamanów...
sprawę mocno komplikuje tendencyjny dobór tych ludowych przekazów, zamknięty w jedną księgę zwaną Bożym Słowem...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

@paplik: już to kiedyś papliczku pisałeś, oczywiście teksty w stylu, że Biblię już masz za sobą, w sensie jej czytanie (w co nie wierzę, ale to moje zdanie), wtedy tez żadnego argumentu nie przytoczyłeś na sprzeczności poza tym, że wg. ciebie są, i tyle (a jak wiadomo w świecie paplika największym dowodem, że coś jest jest to, że paplik tak stwierdził) ... co do obrażania - każdemu się zdarza, jak akurat nie bryluje na tym forum w obrażaniu innych, ale i mnie może ponieść, jeżeli uraziłem speecha to przepraszam - ciebie też przeprosiłem, chociaz dalej twierdzę , że nazywanie ciebie \"mondrym\" obrazą nie jest :) szczególnie, że potwierdzasz to kolejnym swoim wpisem:

\" najsłynniejsza nie oznacza, że w pełni wiarygodna, mądra, bo wręcz bałamutna i ogłupiająca, a o sprzecznościach i niespójności świadczy setki wyznań chrześcijańskich i tysiące interpretacji...\"

gdybyś poczytał to co już niby masz za sobą, to o czym piszesz byłoby dla ciebie bardziej zrozumiałe - to, że na świecie są tacy, którzy chcą interpretować Biblię na swój sposób i wykorzystywać lenistwo tych, którzy zamiast samemu badać wolą się zdać na zdanie innych to żaden dowód na niewiarygodność Pisma :) poza tym te setki wyznań :) misio - jakbyś się wgłębił to zauważyłbyś, iż w sprawach fundamentalnych mają te same zdanie :) najpierw poznaj te wyznania zanim stwierdzisz, że są ze sobą sprzeczne, bo do tego pijesz... Chrystus to przewidział, ty nawet tego co będzie jutro nie potrafisz...

\"okres zainteresowania Biblią mam już za sobą, a to przeważyło o moim ostatecznym rozstaniu się z naiwną wiarą religijną i zaakceptowaniu racjonalizmu i materializmu jako światopoglądu\"

wiarą religijną? jesteś chociaż wstanie odróżnić wiarę od religii?
i twierdzisz, że nie ma czegoś takiego jak sfera duchowa? na etapie rozwoju zostałeś w XIX wieku :) pogratulować :)

\"przekazy ludowe mają to do siebie, że muszą zawierać dane o czasach-faktach, w których powstawały, ale ubrane w liczne mity przez religijnych szamanów...\"

hmm, co? nie skumałem tej złotej myśli... znaczy, że przekazy ludowe sa prawdą, tylko dodano do nich fantazję jak to jest w mitach?

\"sprawę mocno komplikuje tendencyjny dobór tych ludowych przekazów, zamknięty w jedną księgę zwaną Bożym Słowem...\"

tendencyjny to jesteś chłopie ty, po raz kolejny zadnych konkretów tylko banały, ten sam tekścik o tym, że biblie masz już za soba, chociaż ani słowa z niej nie zrozumiałeś, a fakty, że, jak to określiłeś, mity w niej zawarte dzięki współczesnej nauce są coraz częściej potwierdzane dla ciebie nic nie znaczą :O dowodzi tylko, żeś zadufany w sobie buc a nie ja, bo ja przynajmniej próbuję dyskutować :) gdybym był tobą to bym napisał, że okres ateizmu mam za sobą, ateiści to zadufani w sobie ignoranci żyjący w swoim świecie a Biblia to prawda , tyle że nie przytoczyłbym ani jednego dowodu na poparcie swojego zdania... żałosne jest to co reprezentujesz...

@speech - jeżeli ciebie obraziłem to przepraszam, mogło mnie ponieść w momencie gdy zacząłeś rzucał o Panu Bucku, co z mojej strony jest nie poważne, gdyż do szyderstw powinienem się przyzwyczaić... nie musimy się zgadzać, ale przynajmniej czegoś szukasz, w przeciwieństwie do paplika, który wie bo wie :)

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

...a co można z Biblii zrozumieć po jej poczytaniu..?, Stary Testament zupełnie nie przystaje do Nowego, nawet bóg ma inne oblicze...no i nie wszystko z niego nadaje się do zacytowania... owszem można dowiedzieć się o kulturze i sposobie funkcjonowania tamtych społeczeństw, normach etycznych i ich przemianach wraz z powstaniem chrześcijaństwa, ale to samo jest też np. w mitologii Greckiej, czy innym Koranie...
Biblia była w moim przypadku przysłowiową kropką nad i w porzuceniu katolicyzmu i religijności jako takiej, natomiast do ateizmu przekonał mnie marksistowski materializm-racjonalizm i patrzenie na świat poprzez praktykę-naukę...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

re:Autor: CoffeeTime
sorry, nie mogłem wczoraj odpisać, dziś też mam mało czasu, zaraz wyjeżdżam,
ale

primo: nie masz za co przepraszać, ja nie mam za co się gniewać, oby każda polemika tak tu przebiegała i tylko takie \"zniewagi\" tu padały ,

secondo: Szacowny mój adwersarzu, wypadało by się przedstawić,
ja się określiłem jako ateista, ( były katolik : sakramenty od chrztu aż po ślub kościelny ) a Ty napisałeś tylko, że nie jesteś katolikiem i świadkiem... A TO JAKĄ RELIGIĘ WYZNAJESZ ? chyba nie wstydzisz się swego Boga i religii ?

... podejrzewam Judaizm - wyznanie mojżeszowe ?


PS: jak wcześniej dziś wrócę, może wieczorem ? ewentualnie jutro sobie popiszemy .

pozdro

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

@speech: wierzę w Boga przedstawionego w Biblii, wierzę, że Mesjasz jest Synem Boga, który oddał swoje życie za nas (czyli juz wykluczyłem judaizm) - to już pisałem wcześniej, nie należę do żadnego wyznania jako takiego, nie muszę sie identyfikować z jakąś grupą czy kościołem, szczególnie, że po lekturze NT wiem, że to nie kościół zbawia a Chrystus, a jedyna droga do zbawienia nie jest przez wypełnianie religijnych rytuałów a poprzez naśladowanie Jezusa w życiu codziennym - i tyle? potrzebujesz aby mnie klasyfikować w jakiś sposób?

co do reszty - kończę dyskusję na tym forum, bo to nie miejsce, jak chcesz poważnie popisać - mogę podać ci jakiegoś maila i podyskutować z tobą, przedstawiając swój punkt widzenia, oczywiście starając się go potwierdzać konkretami, bez pisania banałów jak ponownie paplik zrobił to powyżej (@paplik - przeczytałeś Biblię i nie zauwazyłeś, że ST jest zapowiedzią NT, nie da sie zrozumieć historii żydów i kwestii zbawienia bez znajomości obu ksiąg, tego po co był system ofiarniczy i dlaczego jest już zbędny, czym jest łaska a czym samousprawiedliwienie... serio, mniej ten honor i albo napisz, że nie czytałeś Biblii albo napisz wprost, że nic z niej nie zakumałeś, i nie dlatego, że się nie da - nie będę już ciebie obrażał i nie napiszę dlaczego ;))

...swoją droga, jak pisałem, nie wszystko rozumiem i nie muszę, ale temat badam, a to co widzę - współczesna nauka wbrew powszechnie panującej opinii działa na korzyść przekazu zawartego w Biblii (nawiązuję do nauki i jej różnych dziedzin, jak chociażby fizyka, bo nie mam pojęcia jak rozmawiać z ateistą o wierze - a słyszałeś o Majmonidesie, Żydowskim uczonym, lekarzu, filozofie z bodajże 12 w., który analizując kilka pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju wywnioskował, że jest 12 wymiarów (mam gdzieś na dysku dokument o tym wspominający) w których żyjemy - minęło kilka wieków i współczesna nauka to potwierdza, piszę tylko, że jest ich 10 :) --> http://odkrywcy.pl/kat,111408,title,Zyjemy-w-swiecie-ktory-ma-10-wymiarow,wid,13482553,wiadomosc.html?smg4sticaid=619014 - jesteś w stanie w logiczny sposób wytłumaczyć mi jak pan żyjący w wiekach ciemnych doszedł do tego co \"my\" odkryliśmy w XXI wieku?)

--------------------------------------------------------Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

jeżeli nauka ma potwierdzić sensowność Biblijnego przekazu yo poczeka, aż naukowo zostanie obalona teoria ewolucji na rzecz kreacjonizmu..., wtedy zastanowię się jakich sztuczek życiowych użyć by naśladować Jezusa...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Nie musisz używać żadnych sztuczek. Po prostu, przestań być padalcem a zacznij być człowiekiem.
A naśladować w ogóle nie jesteś w stanie. Ponieważ z własnej woli brniesz w kłamstwo i samoupodlenie.

< wieczne im odpoczywanie >

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: księże Świątkowski

Jezus podobno przywracał wzrok, ale tylko godnym..., mnie nawet ślepym nie uczynił...

dobre dni dla Polski zaczną się z chwilą osądzenia ostatniego PiSlamisty
Odpowiedz na tę wiadomość
 Spis działów  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Spis działów  |  Potrzebujesz logina? Zarejestruj się tutaj 
 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Płatne linki

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0