czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@
Polityka

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
najsłynniejszy uchodźca przybyły do Polski, poeta, bohater i wzor lewicy oraz pl

historyjka przedstawiająca prawdziwą naturę mężczyzn i kobiet.. cóż, szczera prawda.. kobieta poradzi sobie w każdej sytuacji - facet zginie pozostawiony sam ;)

Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie
" Wnuk gestapowca z wnukiem UBowca krzyczą faszysta na wnuka AKowca"
"Tyle, tylko tyle i aż tyle" A. Macierewicz

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: najsłynniejszy uchodźca przybyły do Polski, poeta, bohater i wzor lewicy oraz pl

ktostam301
ma rację! odkąd białystok przejął kontrolę nad łomżą jako miasto wojewódzkie nic tu się nie dzieje. żadnych inwestycji, żadncyh remontów, żadnych nowych miejsc pracy (nie wliczając sklepów). a ludzie chodzą smutni.....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: najsłynniejszy uchodźca przybyły do Polski, poeta, bohater i wzor lewicy oraz pl

to takie katolickie zadupie tu nigdy nic nie było i nie będzie nawet za komuny młodzierz uciekała na śląsk lub wybrzeże.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: najsłynniejszy uchodźca przybyły do Polski, poeta, bohater i wzor lewicy oraz pl

młodzierz uciekała

Ogromna szkoda, że i ty nie uciekłeś... Byłoby jednego analfabety mniej...

Wrcając do założyciela tematu:

Jagiellonia Wersal Podlaski Wasilków

Tyle na ten temat hehe.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: najsłynniejszy uchodźca przybyły do Polski, poeta, bohater i wzor lewicy oraz pl


Mieszkanie wynajmę (tylko nie Czeczenom)
Agnieszka Domanowska
2008-09-24, ostatnia aktualizacja 2008-09-24 20:53

Kilkadziesiąt czeczeńskich rodzin chce zacząć nowe życie w Białymstoku. Po ich stronie stoją fundacje, obrońcy praw człowieka, samorząd, polski rząd. Przeciw są uprzedzenia i niechęć ludzi
ZOBACZ TAKŻE

zeczeńskie małżeństwo, Rosłan i Pełmat, do Białegostoku przyjechało trzy lata temu. Razem z szóstką dzieci zamieszkali w ośrodku dla uchodźców. Na początku to był doskonały azyl. Zajęli dwa pokoje, dla wszystkich wspólna łazienka, posiłki trzy razy dziennie.

- To lepsze niż wojna, ale już tu żyć nie chcemy. Zero prywatności, zero ludzkiej życzliwości, wiecznie hałas i pretensje kierowników - mówi mężczyzna.

Rodzina ma status uchodźców, więc zgodnie z prawem, które zmieniło się w maju, musi opuścić ośrodek i samodzielnie zadbać o mieszkanie i pracę. Ta zmiana przepisów sprawiła, że w lipcu pięć rodzin zostało eksmitowanych z ośrodka. Pierwszą noc spędzili pod gołym niebem. Po artykułach w "Gazecie" sprawą zainteresowały się władze samorządowe i fundacje. Niestety jednak, czeczeńskie rodziny nadal napotykają na trudności.

Bez mieszkania ani rusz

Jeżeli Czeczeni zechcą się usamodzielnić otrzymają finansowe wsparcie w ramach programu integracyjnego - to około 500 złotych na osobę miesięcznie. Małżonkowie Rosłan i Pełmat są w stanie spełnić wszystkie wymagane warunki, oprócz jednego.

- Nikt nie chce wynająć nam mieszkania. Kiedy ludzie słyszą w słuchawce nasz akcent, albo dowiadują się, że my z Czeczenii, mówią, że już nieaktualne - tłumaczy ze łzami w oczach Rosłan. - W czym my jesteśmy gorsi? Mówią, że my Cyganie. Jacy Cyganie? Mamy swoją ojczyznę, swój język. Polacy też wyjeżdżają.

Kilkadziesiąt ogłoszeń rozwiesili na osiedlu Dziesięciny. "Szukamy mieszkania, 3-4 pokojowego do wynajęcia, może być do remontu". Nie podali swojego telefonu, tylko jednego z wolontariuszy Fundacji Edukacji i Twórczości.

- Nie zadzwonił nikt - mówi Piotr Sadziński, wolontariusz. - Oni są w stanie zapłacić za wynajem takiego mieszkania. On pracuje na budowie, dodatkowo dostaną pieniądze z programu integracyjnego. Ludzie się boją, że nie będą płacić, że zdemolują. Jako wolontariusz jestem w stanie za nich poręczyć, tak sformułować umowę, by właściciele mieszkania byli spokojni. Tylko najpierw muszą się znaleźć.

Czeczeńskiemu małżeństwu zależy na mieszkaniu w okolicach osiedla Dziesięciny. Tam dwoje ich dzieci chodzi do szkoły.

Jeden procent - nie dla uchodźców

Fundacja Edukacji i Twórczości, która zajmuje się sprawami uchodźców dwoi się i troi, aby pomóc Czeczenom w wynajmowaniu mieszkań. Do tej pory już około 40 Czeczenów ma status uchodźcy i jakoś udało się im wynająć mieszkania. Po pierwsze zaoferowali większe pieniądze (kilkaset złotych więcej niż musiałby zapłacić Polak), a po drugie poświadczyli za nich przedstawiciele fundacji (gdyby z lokalem coś się stało, fundacja usunie wszystkie usterki).

- Nie było łatwo przekonać właścicieli mieszkań. Nie mogli zrozumieć, że Czeczeni są naprawdę wypłacalni. Chodzi o przełamanie barier. Białostoczanie boją się, a tak naprawdę nie ma czego. Oni są nawet w stanie zapłacić więcej za wynajem niż Polacy - mówi Michał Gaweł, szef fundacji.

Gaweł podkreśla, że niechęć do uchodźców chwilami jest porażająca.

- Nasza fundacja ma kilka programów, zajmujemy się nie tylko uchodźcami. Co roku spotykamy się z bardzo przykrą sytuacją, kiedy ludzie przekazują nam pieniądze z jednego procenta i dopisują: "nie dla uchodźców".

Przede wszystkim zintegrować

Stworzenie pilotażowego programu, który ma zintegrować czeczeńskich uchodźców ze społeczeństwem, w lipcu zapowiedzieli: prezydent Białegostoku i wojewoda podlaski.

- Problem cudzoziemców zaczyna się w momencie, gdy muszą opuścić ośrodek i nie zawsze wiedzą, co ze sobą zrobić. W związku z tym postanowiliśmy wspólnie skoordynować działania szeregu instytucji, zarówno rządowych, samorządowych, jak i organizacji pozarządowych, by ten proces usprawnić - zapewniał w lipcu wojewoda podlaski Maciej Żywno.

W ramach pionierskiego programu uchodźcy będą bezpłatnie korzystać z doradztwa językowego i kursów językowych.

- Opracowanie tego programu jest już na ukończeniu i jednym z priorytetowych jego punktów jest właśnie pomoc mieszkaniowa. Chcemy stworzyć taką bazę, może nawet agencję mieszkań, które za naszym pośrednictwem byłyby wynajmowane Czeczenom - zapewniła nas wczoraj Dorota Moroz-Mojsiuszko z Urzędu Wojewódzkiego. - Do końca września program ma być gotowy, potem zatwierdzi go wojewoda i startujemy. Mam nadzieję, że się uda.

Jeżeli chcesz pomóc czeczeńskiej rodzinie

zadzwoń: tel. 605 620 000 lub do Fundacji Twórczości i Edukacji - tel. 085 742 40 41 , 742 40 42, 742 40 43. Wszelkie zgłoszenia można wysyłać również e- mailem: biuro@mentoring.pl

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org