poniedziałek, 28 października 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Nowa podłoga w Katedrze Łomżyńskiej

Ciekawa jestem co inni sądzą na temat remontów w Katedrze Łomżyńskiej. Najpierw był kontrowersyjny ołtarz, pasujący do wnętrza XX-wiecznego a nie XV-wiecznego, teraz podłoga... Przpypomina hol bankowy....Zwiedziłam wiele gotyckich kościołów i nigdzie nie zauważyłam takiego braku szacunku dla przeszłości jak w naszej katedrze. W kościołach owych w większości posadzki były albo oryginalne, na ogół z płyt kamiennych, albo stylizowane na stare, to znaczy rónież z nieobrobionego kamienia o chropowatej, troszkę nierównej powierzchni. U nas natomiast mamy lustrzaną idealnie gładką powierzchnię, jakiej nigdy w starych polskich kościołach nie było. Co więcej - na takiej powierzchni starsze osoby zimową porą będą się notorycznie slizgać i łamać nogi.

Anna Maria

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Nowa podłoga w Katedrze Łomżyńskiej

Nad remontem chyba czuwa jakiś konserwator zabytków.
Ja osobiście jeszcze nie widziałem Katedry po remoncie, jesli to prawda co piszesz to żal ...

DiDi

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Nowa podłoga w Katedrze Łomżyńskiej

podobnie zrobiono w kosciele w Malym Plocku. tam zabytkowa posadzke przed kilkoma laty przykryto terakota.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Nowa podłoga w Katedrze Łomżyńskiej

Mi się podoba, wnętrze dużo ładniejsze.
Wcześniej to dopiero było paskudnie.
Teraz od razu widać, że kasiorka idzie we właściwe miejsce a nie na nie zbożne cele.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Nowa podłoga w Katedrze Łomżyńskiej

Wnętrze wyglada teraz bardzo estetycznie i nowocześnie, co nie koliduje z charaketerem obiektu. Wiele obiektów sakralnych w Polsce i Europie cieszy się podobnym wystojem. Dobrze pomyślane.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Nowa podłoga w Katedrze Łomżyńskiej

W Jedwabnem ksiądz też załatwił marmury na podłodze i wcale nie z dofinansowań Unii, tylko z pieniążków "głęboko więżących parafian" ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org