niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Łomża kiedyś...

Andrzej Święcicki, opisując szesnastowieczną Łomżę dał świadectwo o jej zamożności: "Miasto nader przyjemne i po Warszawie wspaniałością murowanych domów, zamożnością i uprzejmością obywateli oraz okazałością placów targowych żadnemu nie ustępujące [...] Ratusz i inne gmachy publiczne zbudowane są wytwornie. Domy obywateli okazałe"

http://www.jezuici.pl/bobola/miejsca.html#Lomza

.....i wracamy do pytania, co zrobic żeby Łomża zaczęła wracać do formy...?

.....jak zbierać fundusze, jak forsowac realizację planów rozwoju, jak realizować powrót miasta nad rzekę.....?

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

Poprostu patrzeć dalej niż własny interes, wykorzystywać siłę i zaangażowanie ludzi, chcących coś robić. Wyznaczać cele i wspólnie je realizować.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

hmmm gdyby sie ktos za to wzial z naszej wladzy ....to pozniej ludzie mowiliby...a....to pan X nam taka piekna Łomże zgotowal:))) Prawda ze milo?:))

°°°°°°°°°°
... evaa ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

Prawda evaa :)))

Sars

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

Kiedyś w Łomży istniało sławne Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie. Skupiało ono elitarne grono mieszkańców. Obecnie żal człowieka zalewa, gdy patrzy na zaniedbanie i bajzel na całym łomżyńskim brzegu rzeki. Z nurtu Narwi miasto prezentuje się ślicznie, ale dotyczy to wyłacznie górnej linii skarpy. Na całym miedzymościu nie ma ani jednej przystani z prawdziwego zdarzenia. Szczególnie obrzydliwie prezentuje się coś, co kiedyś było przystanią - rozpadające się nabrzeże, pomazane"komórki i chlewki". Tylko ślepy turysta tu się chyba zatrzyma. Zadatek na kąpielisko przy żelaznym moście niewiele tu zmienia. Chyba pora postawić to na porządku dziennym ?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

zastanawiam się jak to jest, że od dwóch lat Augustów przebudowuje swoje centrum, wybudowano przejście dla pieszych nad kanałem, zbudowano plac zabaw i kawałek parku..... a teraz budują promenadę wzdłuż Netty.....

...w Łomży przez ostatnie 20 lat zdegradowano przystań.... no.... niby zagospodarowano plażę....

...czy 65tysięcznego miasta nie stać na zagospodarowanie rzeki...?
...dogadać się z PTTKiem, żeby tu kończyły się niektóre spływy.....

wystarczy zrobić promenadę i zabezpieczyć brzeg od strony miasta, wyciąć krzaki, pozostawić drzewa, wstawić kilka ławek..... infrastruktura pojawi się sama... przedsiębiorcy sami będą tam wchodzić z knajpkami, barami, itp...... tylko nie trzeba ich ograniczać...!

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

Piotrze
Chyba obaj grzeszymy naiwnością. To co wszędzie oczywiste i proste, w Łomży jest niewykonalne- z czystej, bezinteresownej zawiści.

Poważnie jednak proponuję: reaktywujmy Łomzyńskie Towarzystwo Wioślarskie.
Wiem, że wielu ludzi jest tym trochę zainteresowanych. Będzie to bardzo trudna przeprawa, bo u nas najciężej zebrać w jedną kompanię tych, którzy zwykle składają płomienne deklaracje - to chyba bardzo wyczerpująca czynność. Może jednak damy się zaskoczyć ?

Kto jest chetny ? Wpisujcie się.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

Przeniosłem Twój tekst Tadeuszu do innego wątku. Niech będzie tylko do wioślarstwa!

Zapraszam chętnych do wątku zatytułowanego: Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie!

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

Kiedyś na przystani był codzienny gwar mlodzieży, rój łodzi i kajaków na wodzie, imprezy rekreacyjne. Teraz panuje tam głucha cisza, brzegi porastają chwastami, walają się spożytkowane flaszki i puszki. Moze uda się to zmienić.

czesław

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Łomża kiedyś...

"Stara Łomża. W świetle wyników badań archeologicznych, przeprowadzonych w 2000 r. na Wzgórzu św. Wawrzyńca, coraz bardziej prawdopodobna jest teza, iż znajduje się tu grób św. Brunona z Kwerfurtu, jednego z dwóch pierwszych biskupów polskich, zamordowanego przez Jaćwingów w 1009 r. Kierujący badaniami archeolog Antoni Smoliński potrzebuje jeszcze jednego sezonu prac na wzgórzu, by potwierdzić swoją tezę lub ją definitywnie odrzucić."

"Celem [dotychczasowych] badań było zweryfikowanie legendy, jakoby św. Brunon założył pierwszy kościół w Łomży i stąd szerzył chrystianizację wśród pogańskich plemion bałtyckich. Prace, przeprowadzone w 2000 r., pozwoliły na ustalenie, że oprócz kościoła, wzniesionego na początku XV w., była tam wcześniejsza świątynia, datowana na XII-XIII wiek. Według kierującego badaniami A. Smolińskiego, wybudowano ją na wyniesieniu częściowo naturalnym, a częściowo wykonanym ręką ludzką. Był to kościół murowany, kryty dachówką. Pod koniec XIV w. część budowli zawaliła się, prawdopodobnie z powodu osunięcia się skarpy. Kościół odbudowano, odsuwając go od krawędzi osypiska.
Co kryje wzgórze?"
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20030620/REGION05/306190004

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org