Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ksiądz pedofil usłyszał zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Łomży poinformowała o przedstawieniu byłemu proboszczowi parafii Grądy Woniecko zarzutów molestowania seksualnego osoby poniżej 15. roku życia. Ksiądz miał kilkakrotnie doprowadzić małoletniego do poddania się innym czynnościom seksualnym oraz prezentował mu wykonanie innej czynności seksualnej, ale także rozpijał go. Prokurator księdzu Adamowi S. zakazał kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz „organizowania spotkań z udziałem małoletnich i uczestniczenia w takich spotkaniach”.

O sprawie zrobiło się głośno w połowie października. Kuria Diecezjalna w Łomży wydała wówczas specjalne oświadczenie informując że „do Delegata Biskupa Łomżyńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło w ostatnich dniach zgłoszenie dotyczące dotychczasowego proboszcza parafii Grądy Woniecko”. Po tym doniesieniu kapłan złożył rezygnację z urzędu proboszcza parafii, którą przyjął Biskup Łomżyński i jak zaznaczał ks. Jan Krupka - „została rozpoczęta procedura przewidziana właściwymi dokumentami Kościoła”.
Jednocześnie sprawa trafiła do prokuratury. Z doniesienia dorosłego już mężczyzny, mieszkańca Grąd Woniecko wynikało, że ksiądz miał go molestować przez kilka lat. Teraz śledczy, po przeprowadzeniu czynności w sprawie zdecydowani się na postawienie księdzu Adamowi S. zarzutów karnych. 
Byłemu proboszczowi parafii Grądy Woniecko, przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 200 § 1 kk i art. 200 § 4 kk w zw. Z art. 12 kk polegającego na tym, że w bliżej nieokreślonym czasie, w okresie od 2009 roku do 2013 roku w Grądach Woniecko, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, kilkakrotnie doprowadził małoletniego poniżej lat 15 Tomasza R. do poddania się innym czynnościom seksualnym oraz prezentował mu wykonanie innej czynności seksualnej. Nadto Adamowi S. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 199 § 3 kk w zw. z art. 12 kk polegającego na doprowadzeniu małoletniego Tomasza R., do poddania się innym czynnościom seksualnym, za które udzielono korzyści majątkowej. Ponadto Adamowi s. przedstawiono zarzut rozpijania małoletniego, tj. przestępstwa z art. 208 kk.

W komunikacie Prokuratury Okręgowej w Łomży czytamy także, że w toku czynności przesłuchania Adam S. złożył wyjaśnienia, które będą weryfikowane w toku dalszego śledztwa. Wobec księdza zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Ma zakaz opuszczania kraju, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz zakazem organizowania spotkań z udziałem małoletnich i uczestniczenia w takich spotkaniach.
Prokurator zobowiązał także podejrzanego do stawiennictwa dwa razy w miesiącu we właściwej dla miejsca pobytu komendzie powiatowej policji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę