Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 03 kwietnia 2025 napisz DONOS@

Święci i błogosławieni

Wspólnota parafii świętego Andrzeja Boboli (1591-1657) postanowiła ufundować 6 figur, jakie w niedzielę poświęcił podczas mszy w południe biskup ks. Tadeusz Bronowski. Postacie wyróżniają się tym, że odegrały znaczącą rolę w historii Polski, której patronem drugorzędnym jest od 2002 r. św. Andrzej Bobola. Rzeźby, trochę większe od człowieka, wykonał z żywicy epoksydowej i mąki marmurowej autor ich projektów Józef Siwoń z Podkarpackiej Pracowni Rzeźbiarsko-Odlewniczej.

- 30. marca to czwarta niedziela Wielkiego Postu, która jest tradycyjnie nazywana niedzielą laetere. To łacińskie słowo, oznaczające „raduj się”, przypominające o zbliżaniu się Wielkanocy – wyjaśnia ks. Andrzej Popielski, od 22 lat proboszcz i budowniczy kościoła św. Andrzeja przy ulicy Wąskiej w Łomży. Inicjatywa ufundowania figur i ustawienia ich wokół świątyni nawiązuje do znaczących w dziejach Ojczyzny postaci, aby uświetnić i upamiętnić 100-lecie powstania Diecezji Łomżyńskiej w 1925 r. i przygotować do zbliżającej się konsekracji świątyni 17. maja 2025 r. Przypomnijmy, że parafię powołał do istnienia przed 22-oma laty biskup łomżyński Stanisław Stefanek (1936-2020).

Matka bolejąca jak w Rzymie
Józef Siwoń z Podkarpackiej Pracowni Rzeźbiarsko-Odlewniczej Arkada w Łowcach zapisał się w historii parafii i przestrzeni sakralno-publicznej. Jest autorem figur przed kościołem, ufundowanych przed około 20-stu laty: Chrystus na krzyżu, Maryja i św. Jan. Teraz po lewej stronie krzyża stanęła Pieta, na wzór słynmej rzeźby Michała Anioła z 1500 r. Tak jak w bazylice św. Piotra na Watykanie, Maryja trzyma zdjętego z krzyża Syna na kolanach. Na postumencie widnieje napis: „Wszyscy, co drogą zdążacie, przypatrzcie się, czym jest boleść, jako boleść moja”. Fragment ten można odczytać jako nawiązujący do niemych słów Chrystusa albo cierpiącej Maryi, pogrążonej w bólu i rozpaczy. Podobna fraza pojawia się w księdze biblijnych lamentacji Jeremiasza Lm, 1, 12 (opisywanych jako skarga Jerozolimy z VI wieku p.n.e., po podbiciu przez Babilończyków). Postumenty 6 rzeźb zrobił z kamienia naturalnego rzemieślnik Zygmunt Świątkowski z Pracowni Kamieniarskiej w Zawrociu Nowinach koło Wysokiego Mazowieckiego. Zwraca uwagę staranne wypolerowanie powierzchni.

Tylko święty Józef ma figurę białą
Druga figura znajduje się znacznie dalej, również po lewej stronie: to franciszkanin św. Brat Albert Chmielowski (1845-1916), znany powszechnie z działalności charytatywnej na rzecz ubogich. To święty bliski sercu ks. Andrzeja, z racji podobnej misji, jaką sprawował, będąc dyrektorem Caritas Diecezji Łomżyńskiej w latach 1999-2003. Postać Brata Alberta jest również koloru brązowego, jak figury przy Golgocie i Pieta.

Trzecia i czwarta figura stanęły niedaleko siebie, w pobliżu groty Matki Boskiej Fatimskiej, zbudowanej w 2018 r. (przy kościele Panien Benedyktynek znajduje się kamienna grota z 1931 r. z figurą Matki Bożej z Lourdes). Po lewej stronie czuwa św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkanin, twórca Rycerstwa Niepokalanej i czciciel Maryi. Stał się wzorem humanizmu jako poświęcenia ostatecznego, za cenę życia, w imię najwyższych wartości – zgłosił się za współwięźnia do bunkra głodowego w Auschwitz, co opisał Jan Józef Szczepański w przejmującym eseju literackim „Przed nieznanym trybunałem”.

Z prawej strony widzimy Prymasa Tysiąclecia, błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), który sam mówił, że jego powołanie kapłańskie kształtowało się w Katedrze w Łomży, gdy mieszkał i uczył się w czasie I wojny światowej.

Piąta figura zdobi placyk przed frontonem domu parafialnego, gdzie znajdowała się ulubiona huśtawka uczestników parafialnych pikników. Święty Józef – jako jedyna figura biała – zaprosi do przysiądnięcia w zadumie na ławeczce po sąsiedzku lub ukorzenia się w modlitwie na klęczniku.

Szósta postać znajduje się po prawej stronie kościoła, przy parkingu wewnętrznym. Jest to męczennik naszych czasów ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984), kapelan Solidarności w stolicy, zamordowany przez bezpiekę z powodu działalności patriotycznej, antykomunistycznej, słynnych mszy za Ojczyznę w kościele na Żoliborzu w Warszawie. To błogosławiony z regionu podlaskiego. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

nieruchomości
Mieszkanie 3-pokojowe do wynajęcia.
tel. 579432021
usługi
Pranie dywanów w kąpieli wodnej metodą Na Wskroś, profesjonalne pranie przy użyciu urządzeń pralniczych. Odbieramy dywany od klienta. Ozonowanie dywanów Gratis!!!
tel. 506104087
usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów, kucie posadzek, sprzątanie piwnic, posesji itp. Prace ogrodnicze, przycinanie żywopłotu .Przeprowadzki.
tel. 500590581

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę