Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 napisz DONOS@

Nagroda Kurpik dla Doroty Przestrzelskiej z Łomży

Główne zdjęcie
Dorota Przestrzelska

Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, dostała Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów: Kurpika 2023, czyli kurpiowskiego Oscara. Gala wręczenia zaszczytnej nagrody odbyła się z udziałem Laureatki w czwartkowy wieczór w Ostrołęckim Centrum Kultury. Prezes Mirosław Grzyb z kapitułą nagrodzili Łomżyniankę w kategorii „edukacja regionalna” - za propagowanie od 2007 r. kultury kurpiowskiej wśród młodego pokolenia. Pani Dorota była przez Kurpika szczęśliwa.

- Jestem szczęśliwa, ponieważ to dla mnie ogromne wyróżnienie po ponad 16 latach działalności w dziedzinie upowszechniania wiedzy o Kurpiach, ich kulturze i tradycjach – mówi Laureatka, kiedy w piątek zadzwoniliśmy z gratulacjami. Jak zwykle, zajęta i zapracowana: przygotowuje dzieci na dwa konkursy i koncert, w którym bierze udział 13 uczniów, jako podsumowanie konkursu „Znam Ziemię Łomżyńską” pod tytułem „Najpiękniejsze miłości”. „Kurpik 2023 to bardzo cenna nagroda dla mnie i dla moich uczniów, którzy zdobywają liczne nagrody w konkursach i przeglądach. A cząstka tego Kurpika niech poleci do nieba, do mojego nieżyjącego ojca, bo to od niego wszystko się zaczęło” - tak powiedziałam w podziękowaniu za nagrodę. Od dziecka widziałam tatę grającego na akordeonie. Tymczasem tata kilkanaście lat temu kupił sobie harmonię pedałową i powiedział, że na tego typu instrumencie nauczył się grać. Jako chłopiec siadał przy muzykantach i ze słuchu uczył się grać na harmonii trzyrzędowej. Jego mistrzem był muzyk z Olszyn. Zgłosiłam tatę na przegląd ludowy i zdobył nagrodę, natomiast ja zakochałam się w Kurpiach, w obyczajach, muzyce i gwarze.

„Rodzinną pasję przeniosłam na grunt szkolny”
Wychowanki Pani Przestrzelskiej niedawno w 2023 r. znów triumfowały w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w kategorii gawędziarzy: łomżynianka Hanna Horoszewska zajęła 1. miejsce i Urszula Filipkowska 2. m., zdobywając 1. m. w V Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach, która odbywa się co roku w ZSZ nr 4 w Ostrołęce. Jakub Szok to równie pamiętny wychowanek, gdyż zwyciężył w I edycji tejże olimpiady. Sprawił wielką niespodziankę nauczycielce, zapraszając po raz drugi do Lemana na boże obiady w połowie marca. Pani Dorota z wdzięcznością opowiada o tacie rolniku Ludwiku Sztachańskim (1946-2023) z Taraskowa w Gminie Piątnica. Tata grą ubarwiał przeglądy regionalne w Zbójnej i ogólnopolskie w Nowogrodzie. Zainteresowanie ojca kulturą kurpiowską przejęła jego córka, zaś od niej – syn i wnuk Przemysław Przestrzelski, który za gadkę gwarową pt. „Letniki” Leszka Czyża otrzymał II m. w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym „Radość spod kapelusza”, ku pamięci Hanki Bielickiej (1915-2006). Pani Dorota z sympatią mówi o współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży, wypożyczającym jej stroje kurpiowskie na występy i inscenizacje obrzędów, jak np. „Wielkanoc na Kurpiach”.

- Rodzinną pasję przeniosłam na grunt szkolny – opowiada z zapałem nauczycielka, zatrudniona w I LO w Łomży od 2015 r. Jej uczennice i uczniowie co i rusz gdzieś występują, uświetniają, recytują i śpiewają, m.in. na koncertach w Filharmonii i Bibliotece, na zjazdach i spotkaniach TPZŁ. Każdego roku około 5-10 osób z kręgu Pani Doroty zostaje stypendystami marszałka podlaskiego dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. 

Przez równiny i pagórki w celu odnalezienia gadek
Podczas gali Kurpików w OCK, gdzie nagrodzono 13-stu laureatów w 10 kategoriach, Pani Dorota we wzruszającej przemowie nie wyraziła ważnej dla niej refleksji – o tym, jak najbliżsi i przyjaciele mogą pozytywnie wpłynąć na rodzenie się zainteresowań folklorem, pogłębianie wiedzy, rozwijanie pasji. W jej przypadku dobrymi duchami okazały się nauczycielki, z którymi wytrwale przemierzała szlaki na Kurpiach, m.in., tam, gdzie Zbójna, Wolkowe, Olszyny i Kadzidło: Sylwia Lutostańska z SP 10 i II LO; Edyta Eysmont z SP w Nowogrodzie i Monika Łukianiuk z SP 5. Zjechały wspólnie kurpiowskie równiny, pagórki i piaski w celu odnalezienia piosenek, pieśni i gadek i dokumentacji zanikającej gwary, co owocowało spotkaniem z Agnieszką Zielewicz, która zaprosiła je do swojego domu. Stworzyły w nim wspólnie kobiecy, śpiewaczy świat, piękny, rzadko spotykany.

Pani Dorota jest pomysłodawcą konkursu „Znam Ziemię Łomżyńską”, której 8. edycja odbędzie się 8. marca w I LO przy ul. Feliksa Bernatowicza. W trakcie konkursu recytatorzy ze szkół podstawowych i średnich Łomży i powiatu łomżyńskiego deklamują wiersze o rodzinnym mieście i Ziemi Łomżyńskiej. Czy młodsze roczniki pójdą w ślady zdolnych absolwentek I LO: Izabeli Rojewskiej i Kingi Gutowskiej, pierwsza dowie się Dorota Przestrzelska. 

Kurpika 2023 otrzymał również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie, którego dyrektorem jest Karolina Piątek. Nagrodę przyznano MGOK za ochronę dziedzictwa, ponieważ prowadzi zespoły śpiewacze, muzyczne, taneczne i organizuje warsztaty plastyczne i kulinarne, konkursy i przeglądy.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów, kucie posadzek, sprzątanie piwnic, posesji itp. Prace ogrodnicze, przycinanie żywopłotu. Przeprowadzki.
tel. 500590581
usługi
Koszenie działek, wycinka samosiejek, usługi rębakiem, glebogryzarką separacyjną, frezowanie pni, sprzątanie posesji, garaży, strychów z zalegających rzeczy.
tel. 516549573
usługi
Kominki, Rekuperacja montaż, sprzedaż okładziny z granitu i cegły klinkierowej schody, fasady.
tel. 605660801
Foto: Dorota Przestrzelska
Foto: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
Foto: Dorota Przestrzelska z ojcem
Foto: Dorota Przestrzelska z rodziną

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę