Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wspomnienia po studniówkach w I LO, II LO oraz „Wecie”

Maturzystki i maturzyści z liceów i techników bawili się w weekend na studniówkach od wieczora do rana. Trzy lata temu w 2021 r. ich starsze koleżanki i koledzy nie mieli balu maturalnego, gdyż w Polsce obowiązywały zakazy sanitarne covid, przez co uczennice i uczniowie z klas 3. liceów i 4. techników (nie było klas 4. LO i 5. w technikach po reformie oświaty z 2019 r.) mogliby zatańczyć poloneza w domach - zdalnie. Tak „tańczono” w LO imienia Tadeusza Kościuszki, gdy Anna Dębek chodziła do 1. klasy. W niedzielę poszła w pierwszej parze chodzonego z dyrektorem Jerzym Łubą.

Anna Dębek jako reprezentantka społeczności Szkoły mogła cieszyć się z udekorowanej baśniowo przez klasę sali – w sumie w 6 klasach maturalnych I LO przy ulicy Feliksa Bernatowicza w Łomży uczy się 158 nastolatków, w tym 99 dziewcząt. Ich wychowawcy otrzymali w auli okazałe bukiety kwiatów z podziękowaniami od swoich wychowanków: A – Ewa Zabielska (biologia), B – Mariola Franciszkowicz (język angielski; w następstwie po Karolinie Duchnowskiej - chemia), C – Konrad Dunajewski (matematyka), D – Leszek Samluk (informatyka), E – Jolanta Radgowska (geografia); F – Adam Chojnowski (historia). Gośćmi oficjalnymi studniówki byli absolwenci I LO: poseł Alicja Łepkowska Gołaś (PO) i Piotr Serdyński (PO), od tygodnia zastępca prezydenta Łomży. Dyrektor I LO Jerzy Łuba życzył młodzieży wspanialej zabawy, sukcesów na maturze oraz w dalszych etapach kariery. Przedstawicielami rodziców klas czwartych byli Katarzyna Kluczek-Kapelewska i Adam Zaczek, którzy życzyli 19-letnim dziewczętom i chłopcom niezapomnianej zabawy i podziękowali wychowawcom i nauczycielom za poświęcony czas i trud w przekazywanie wiedzy pociechom, za wspólną pracę i przygotowanie do matury. W I LO obowiązywał tradycyjny dress code: białe bluzki i koszule, granatowe lub czarne spódnice i garnitury. Do 4. nad ranem nad spokojnym przebiegiem zabawy czuwał wicedyrektor Tomasz Szałkowski.

- Ferie to czas wolny od szkoły, ale nie od nauki – mówi znany matematyk. - Naszych maturzystów po studniówce czeka ciężka, ostra praca, ogrom materiału, powtórki, ugruntowanie wiedzy, bo matura bardzo blisko. Wyniki egzaminów zdecydują o przyszłości. Na ferie I LO zaplanowało fakultety z przedmiotów podstawowych i rozszerzonych.

Kulturalnie, bezpiecznie, bez ekscesów w II LO
W „Drugim” zabawa studniówkowa zaczęła się dzień wcześniej i trwała o godzinę krócej. Zmiana dotyczyła dnia – dotychczas studniówki w II LO organizowano w niedzielę, lecz to uniemożliwiało pójście na jeden i drugi bal maturalny do I LO i II LO. Dorośli prośby młodzieży usłuchali, dzięki czemu w Łomży niektórzy młodzi mieli studniówkę dzień w dzień, a trzeba pamiętać, że w sobotę odbywały się również bale w innych szkołach średnich. W 5 klasach II LO uczy się 156 osób i – jak ocenia wicedyrektor i wuefista Konrad Haponik – ponad 90 procent uczestniczyło w studniówce. Z wicedyrektor i germanistką Elżbietą Nieciecką pełnili honory gospodarzy, pod nieobecność Jolanty Kossakowskiej, dyrektor „Drugiego”, która wystosowała do młodzieży list z życzeniami radosnej i udanej zabawy, a za 100 dni dobrych wyników matur, do których trzeba solidnie się przygotować.

- Byłem bardzo zbudowany atmosferą zabawy w auli i w klasach oraz zadowolony z odpowiedzialnej postawy naszej młodzieży – ocenia Konrad Haponik. - Było kulturalnie, bezpiecznie, bez ekscesów.

Ciekawostką unikatową w II LO jest przewodzenie korowodowi poloneza przez 4 pary w strojach szlacheckich, co nawiązuje do staropolskiej tradycji sarmackiej, a później szlacheckiej, kiedy polski chodzony w dostojnym stylu od końca XVI wieku królował w dworkach, dworach, nawet pałacach.

Wartości, wiedza i umiejętności przyniosą efekty
Do Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży w sobotni wieczór przybyło na studniówkę - jak informuje dyrektor Bogumiła Olbryś - 150-oro uczniów. Gościem oficjalnym był wicemarszałek podlaski Marek Olbryś. W przemowie dyrektor „Wety” stwierdziła, że 5 lat minęło szybko. Przed młodzieżą matura i start w dorosłość, która zweryfikuje poziom wcześniejszej nauki. Wyraziła nadzieję, że przekazywane przez nauczycieli wartości, wiedza i umiejętności przyniosą w przyszłości efekty, przyczynią się do dalszego rozwoju absolwentów ZSWiO nr 7. Przedstawicielka Rady Rodziców Renata Filipkowska również życzyła abiturientom udanej zabawy i powodzenia na maturach za 100 dni. W pierwszej parze poloneza poprowadzili Pani dyrektor z 5-klasistą Pawłem Dąbkowskim. Na elegancki korowód młodych w sali gimnastycznej, udekorowanej na salę balową, z satysfakcją patrzyli doświadczeni wychowawcy: Elżbieta Bałazy (przedmioty zawodowe), Alina Dąbrowska (język angielski), Małgorzata Dobkowska (wf), Danuta Pędzich (matematyczka), Joanna Podsiadło (informatyka), Przemysław Ciuchnicki (gastronomia). Oni także od 7. maja będą „zdawać maturę”.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę