piątek, 27 września 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Jaki pomnik?

Słyszałem, że TPZŁ chce postawić na skarpie (przy Polonezie) pomnik Pułaskiego! A on nam po co? Myślę, że jeśli już - to tylko pomnik Księcia Janusza powinien u nas stać bo: On uczynił z Łomży miasto i On związał nas z Mazowszem na dobre i złe i on Mazowsze rozbudował jako ziemię do Polski przynależną!
A co Wy na to?

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Zbychu masz rację.

czesław

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Popieram ten pomysł!

....ew. może zamiast jakiejkolwiek osoby..... po prostu pomnik Jelenia.... jakby nie było symbol Łomży... ?

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Powinniście mi pomnik postawić... Hehe...

Pozdrawiam



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

tylko nie jelenia! po pierwsze będzie to ewidentne nawiązanie do Białegostoku gdzie toczy się bój o pomnik śledzia, a po drugie bedzie się kojarzyło że Łomża to miasto jeleni...;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Z jeleniem - to chyba tylko fontannę na placu czerwonym...przed ratuszem...i taką otoczoną kwieciem... jeleń sikałby cienką strużką wody (jak radni intelektem)...

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

z ty ksieciem Januszem to niezly pomysl..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

jeleń trzymający w zębach śledzia



:-C

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

o i pod tym mogę sie podpisać! ;))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Pułaski o tak samo dobry pomysł, jak ks. Janusz, a nawet lepszy.
Lepszy, bo był marszałkiem łomżyńskim, bronił Jasnej Góry przed Rosjanami i walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych (założył wówczas Legion Pułaskiego). W USA uważają go za bohatera. W Polsce już dawno o nim zapomnieli, więc może ta inicjatywa z pomnikiem nie jest taka zła.

Księcia Janusza to mało kto poza Mazowszem znał.
A zanim mnie zlinczujecie za to, że nie pochwalam pomysłu z ks. Januszem, proponuję pomnik królowej Bony. Taką ładną górkę nam przecież usypała :-)))

Pozdrawiam.
grover

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

...idąc tym tropem można by postawić pomnik pierwszym słowianom którzy się na tym terenie osiedlili i w okolicach IX-Xw. (a może nawet wcześniej) założyli na tych terenach pierwszą osadę.....

...ale to byłby pomnik zbiorowy.... to koszta są to może raczej nie.....

hmmm..... to jaćwingom, w obronie przed którymi gród powstał też nie postawimy.....

...ale może za to Brunon z Kwerfurtu..... kościół nam zbudował i dzięki niemu pojawiliśmy się w kronikach pisanych....? ....tyle że to obcokrajowiec z UniiEuropejskiej.... LPR go zbojkotuje i będzie kiła z pomnika..... (a MW jeszcze go jajkami obrzuca)

...tja......

....wracając do Pułaskiego... nie wiedziałem że był marszałkiem łomżyńskim..... no proszę.....!

...a w internecie:

http://www.lomza.friko.pl/ciekawostki/strzepy.htm
"1990
.......
◊ Prof. Bohdan Suchodolski, podczas prywatnej audiencji u Papieża Jana Pawła II, przekazał Mu książkę "Kazimierz Pułaski - Marszałek Łomżyński"[\b].
..."

http://www.lomza.friko.pl/historia_2/zjazdy.htm
"[...]Konfederacja barska zawiązana w 1768 r. po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Polski miała na celu obronę kraju i wiary katolickiej. Kazimierz i Antoni Pułascy po prowadzeniu ze zmiennym szczęściem walki z wojskami rosyj skimi i po zatargu przywódców konfederacj i, w wyniku których Józef Pułaski dostaje się do niewoli tureckiej, wszczynają samodzielne działania. W zwycięskim pochodzie przez Sokal na Litwę, spotkali się Pułascy z Józefem Bierzyńskim w Grodnie, dowodzącym własnym oddziałem. Oddziały Pułaskich i Bierzyńskiego przechodząc przez Szczuczyn, Stawiski i Łomżę dotarły 2 sierpnia 1769 r. do Ostrołęki.
Kazimierz Pułaski 3 sierpnia 1769 r. został obrany marszałkiem ziemi łomżyńskiej przez zebraną szlachtę i urzędników ziemskich łomżyńskich w kościele parafialnym w Ostrołęce i tutaj złożył przysięgę walki o "wiarę świętą katolicką, wolność i równość stanu szlacheckiego". Główną siłą wojsk Kazimierza Pułaskiego była "dywizja łomżyńska". Po upadku konfederacji największa grupa 234 żołnierzy zesłańców wywodziła się z dywizji łomżyńskiej.[...]"

http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=%C5%81om%
C5%BCy%C5%84ski+%22Kazimierz+Pu%C5%82aski%22&btnG=Szukaj+z+
Google&lr=lang_pl

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

...ale i tak wolę księcia Janusza... że poza Mazowszem nie jest znany....? ...a czy to problem...? ...a Kaliwoda? ...a Jakób Waga (żeby nikt nie sugerował, że nie umiem pisać... niech wątpiący sprawdzą najpierw jak się Jakób Waga nazywał :) ) ?
...chyba że to ma być pomnik dla Ślązaków i Wielkopolan...? ...to proszę bardzo...

mimo wszystko jestem za Księciem Januszem.... ew. do pary można by zrobić Księżną Annę .... :)

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Pułaski był jednak epizodem, a podwaliny Ziemi Łomżyńskiej- to Janusz! I nie musimy się "przystawiać' do głupiej Parady Pułaskiego w hameryce bo oni i tak tego nie pojmą.
A obcokrajowcy niech sie też uczą naszej STAREJ historii (o wiele starszej od państwa-USA). Ziemia Łomżyńska nie wypsnęła się z.... tylko trwa od setek lat i niech to zostanie uszanowane - tak myślę!

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

a może Pułaski, janusz, bona, j. waga, anna, brunon i jeleń razem na jednym pomniku? ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

J.Waga już ma pomnik... bez niego bedzie taniej...

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Jestem za Januszem. Ulicę już ma, bardzo dobrze mi się na niej mieszka, więc pomnik też warto postawić ;) Było nie było - Łomża to po części też i jego zasługa...



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Ja proponuję postawić pomnik naszemu byłemu prezydentowi p. Henrykowi Żelechowskiemu za wspaniałą wizję i realizację tak przepięknego "Czerwonego Placu" , za powycinanie bujnej zieleni , która prawdopodobnie zaciemniała okna p. prezydenta (może nie tylko), za tę przepiękną czerwoną kostkę , która tak wspaniale komponuje się ze starą architekturą budynków wokół placu. Pomnik proponuję też czerwony by nie zakłócić tej wspaniałej tonacji.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

...i za "dworzec PKS" na którym nie ma poczekalni i "zabrakło" na zadaszenie środkowej części! Teraz tam zostały tylko słupy... a może to one miały być właśnie pomnikiem tego pana, a my tego nie zauważyliśmy, a tymczasem były prezydent stoi tam jak ten...słup!

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Ja też stoję za Januszem. Można by go jeszcze na Jelonku posadzić :-) Albo chociaż gdzieś tam z boku.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Książę Janusz miał już w Łomzy swój pomnik. Na tej górce koło "jedynki". Tylko się rozsypał, w czym mu wydatnie pomogły okoliczne dzieci.
Waga ma nowiutką tablicę. Na gmachu Sądu Rejonowego jest waga Temidy, wystarczy dopisać: Jakób.
Mam dwie nowe propozycje do przedyskutowania:
1.Witold Lutosławski- mamy w tym roku uroczyte obchody, jak będzie rondo jego imienia, to mozna go usadzić albo postawić na środku.
2.Józef Piłsudski- zanim się rozlegną protesty: w Domku Pastora (obecne Muzeum na Krzywym Kole) ukrywał się zanim został Marszałkiem i tutejszy pastor Mikulski udzielił mu ślubu w kościele w Paproci (chociaż może być ciężko, bo pastor był ewangelicki i w takim obrządku ślub brał "Dziadek" i to z rozwódką...)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Wedłóg mie nich stawiają sobie pomniki, oby już tylko kościołów nowych nie budowali

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

Ludzie czyście poszaleli ? Na co komu pomnik ? Lepiej te pieniądze zainwestować z pożytkiem w ludzi ! Jakąś stołówkę doinwestować dla poterzebujących , czy inny bar mleczny. Pomniki nieodparcie kojarzą mi się osobiście z zeszłą epoką , brr .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki pomnik?

ludzie jeździli do stolicy zobaczyć Syrenkę Warszawską (nie samochód :) ).... do Krakowa - Smoka Wawelskiego.... do Gdańska - Posejdona....

...może do Łomży za jakiś czas będą przyjeżdżać, albo choćby na moment zajeżdżać, by zobaczyć Jelonka Łomżyńskiego.... ? ...i zostawią trochę drobnych w okolicznych sklepikach...?

może to być...?

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org