piątek, 27 września 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Jaki Książe Janusz

Jaki powinien być pomnik ksiecia Janusz I władcy który nadał prawa miejskie Łomzy i nie tylko .Zgadzam sie że byłaby to dla tego władcy degradacja ,dokonana na dodatek przez białostockiego rzezbiarza ,wsławił sie zaprojektowaniem truskawki w Korycinie .Powstanie badziewie w stylu nowej częsci ratusza która nijak nie pasuje do zabytkowej reszty .Czy ci ludzie (PREZYDENCI ) umieja zrobic cos mądrze i dobrze Może nalezałoby ogłosic konkurs na jego postac która powinna byc dostojna ,dzielna ,podkreslajaca wielkość władcy jak i range miasta .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

oni umieją tylko brać i się z nas śmiać :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

W związku z tym, że nie wiemy jak wyglądał ks. Janusz, władze miasta powinni postawić trzy pomniki:
- jeden z twarzą prezia B z kamertonem w ręku symbolizującym drżący głos jak i drżące działania, dostrojone do własnych potrzeb materialnych,
- drugi z twarzą MBS na wzór chłopca z Bruxeli z tym, że olewający książkę z napisem PRAWO,
- trzeci to prezio Ch. dzierżący w ręku młot wiszący nad budynkiem "drzewnej" z napisem - WIELKIEMU BUDOWNICZEMU OŚWIATY

nie karmię ruskich trolli, zwłaszcza faszysty dvpokraty.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

Podoba mi się wyczucie projektanta tego pomnika i jego symbolika. Postać główna - wiadomo kto, cyrkiel - wiadomo od oświaty, a to co ma ma być zegarem równie dobrze można sobie wyobrazić jako kawał ziemi. I w ten sposób być może powstanie kolejny koszmarek, ale dostosowany do zaściankowości Łomży.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

Jak dla mnie to postać z projektu przypomina bardziej kupca niż księcia.
Pies z kulawą nogą, który przypadkiem zawędruje do Łomży, nie skojarzy że pan stojący na rynku to Książe Janusz I Mazowiecki - dowodzący podczas Bitwy pod Grunwaldem stworzoną przez siebie wielką chorągwią rycerską.
Chyba lepszym rozwiązaniem byłby Książe Janusz odziany w pancerz - podkreślający jego stan rycerski, bo mieszczaninem to mógł być kupiec.
Trochę wstyd zmarnować taką postać na podpórkę pod cyrkiel.

Zastanawiam się też z jakich żródeł korzystał autor tworząc tą wizję. Moje rekonstruktorskie oko twierdzi że niektóre elementy z pomnika nijak się mają do początku XV wieku.
"Krzyżacy" Forda to fajny film, ale nijak się mający do realiów epoki :)

Indar
http://grod.org



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

Witam wszystkich zainteresowanych zamieszaniem wokół pomnika!


Nazywam się Michał Jackowski i jestem autorem krytykowanej powyżej kompozycji. Chciałbym na początku sprostować iż nie jest to PROJEKT tylko KONCEPCJA. Różni sie to tym iż istotna jest tu sama kompozycja, a nie szczegóły stroju. Te oczywiście mogą zostać zmienione po konsultacji z historykami i ludźmi odpowiedzialnymi za inwestycję.

Powyższa wizja księcia Janusza powstała z chęci ukazania go nie jako rycerza, wojownika ale właśnie wizjonera- architekta założyciela wielu miejscowości a w tym naszej pięknej Łomży. Dlatego też symboliczny cyrkiel, który wcale nie jest podpórką. Proszę zrozumieć iż koncepcyjny szkic wielkości 20 cm powstał dla potrzeb ukazania koncepcji zagospodarowania terenu rynku i nie jest skończonym dziełem. W historii sztuki istnieje wiele przykładów ukazywania możnowładców w codziennych strojach odpowiednich do czynności jakie wykonywali. Zapewne Książę Janusz nie przechadzał się po okolicy wskazując miejsce założenia grodu w pełnej zbroi.

Autor: Indar
"Zastanawiam się też z jakich żródeł korzystał autor tworząc tą wizję"

Ubiór konsultowałem z ludźmi zajmującymi się rekonstrukcją ubiorów historycznych:

http://www.chantberry.com/middle1.html

Nie jestem omnibusem i chętnie skonsultuje to z innymi fachowcami np. prof.Januszem Tazbirem. Nie mam nic przeciwko ukazania księcia w stroju rycerskim, może nawet na koniu.

Postanowiłem wykorzystać symbolicznie cyrkiel (mógłby to być miecz, w wersji rycerza) jako gnomon zegara słonecznego. Wydało mi się ciekawym aby postument,( który nie będzie optycznie odbierany jako Zegar) służył jako zegar słoneczny a godziny mogłyby być reprezentowane przez założone przez księcia miasta, z tym że cyrkiel (jego drugi koniec wskazywałby Łomżę.

Autor: fimajster
"Zgadzam sie że byłaby to dla tego władcy degradacja ,dokonana na dodatek przez białostockiego rzezbiarza ,wsławił sie zaprojektowaniem truskawki w Korycinie"

Panie filmajster, nie rozumiem dlaczego białostocki rzeźbiarz to dodatek?Czy zna Pan temat rzeźby w Korycinie że tak pogardliwie się Pan wypowiada? Póki co z niczego tam nie zasłynąłem, oprócz tego iż moja koncepcja była jedyną z pośród 3-4 , która spodobała się w ratuszu.

Autor: felix
"...być może powstanie kolejny koszmarek, ale dostosowany do zaściankowości Łomży."
Panie felix po co te złośliwości . Łomża to kawał historii i należny jest miastu i mieszkańcom szacunek. Nie jestem co prawda mieszkańcem, ale wydaje mi się iż miasto ma ogromny potencjał. Koszmarek? Jestem pewien że stać mnie na stworzenie solidnej rzeźby figuralnej z zachowaniem historycznego ubioru i przedstawionej niebanalnie. Zapraszam na stronę www.pracowniajackowski.pl, można poznać tam możliwości pracowni.


filmajster
"Może nalezałoby ogłosic konkurs na jego postac która powinna byc dostojna ,dzielna ,podkreslajaca wielkość władcy jak i range miasta ."

Jestem za, jeśli zostanie takowy ogłoszony na pewno wezmę udział. Tymczasem zaproszono mnie do stworzenia takiej koncepcji. Artysta stara się odpowiedzieć na zadanie,temat. Tematu truskawki na rynek w Korycinie także nie wymyślałem.

Dziękuję za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich zaangażowanych Łomżynian!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

"a w tym naszej pięknej Łomży" "Nie jestem co prawda mieszkańcem".

?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

A-Z Łomża może podobać się nie tylko mieszkańcom.

A swoją drogą może tak warto poddać dyskusji przez Łomżyniaków w jak by widzieli rzeźbę założyciela Łomży a później przedstawić projekt Panie Jackowski?

Chociażby poprzez forum?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

mam wielkie wątpliwości co do tego że książe jako codzienny strój nosił te wdzianko w którym jest na KONCEPCJI jak to napisał autor.
Może jeszcze dodajmy mu czapkę błazna dla podkreślenia, poczucia humoru księcia.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

bess(pieczny) jeżeli przykładowo jesteś u kolegi w domu i podoba Ci się jego mieszkanie to mówisz "ale ładne mieszkanie" czy "ale ładne to moje mieszkanie"?
Panie Michale Łomża może się panu podobać ale "nasze" to proszę na tą Swoją "metropolię" mówić.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

A-Z tak mówię a szczególnie jesli je ode mnie wynajmuje ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

To był przykład...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Jaki Książe Janusz

Prywatna firma poprosiła mnie o koncepcję, ja ją przedstawiłem. Reszta w Waszych rękach i rządzących miastem. Każdą krytykę można przedstawić mniej lub bardziej złośliwie. Tak jak pisałem kwestia ubioru to sprawa otwarta- koncepcja to nie projekt. Po to się ją przedstawia aby rozmawiać właśnie o takich rzeczach.

Czy jeśli ktoś nie jest mieszkańcem Łomży to nie ma prawa mówić naszej?A może ma korzenie z tego miasta, albo jest związany rodziną. Coś Państwo Łomżynianie strasznie zaborczy:)

A tak poważnie, skoro Państwo tacy zaangażowani (pozytywnie) to zapraszam do przedstwienia pomysłu popartego źródłami, w jakim stroju oprócz rycerskiego mógł chodzić Książę na codzień, bez zważania na to czy tak go warto przedstawiać czy nie.


Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org