piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Eko - właściwości zdrowotne produktów

Acai

Owoce acai zawierają następujące substancje lecznicze: białko, kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy: B1, B2, B3, E, C oraz fosfor, potas, wapń, żelazo. Owoc doskonały, bo tak często nazywana jest jagoda acai, jest prawdziwą \"bombą odżywczą\".
Zapobiega i leczy wiele schorzeń:
- hamuje rozwój chorób nowotworowych,
- działa antybakteryjnie,
- zwalcza wolne rodniki,
- poprawia stan naczyń krwionośnych,
- wspomaga trawienie,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- usprawnia układ moczowy i likwiduje symptomy powiększenia prostaty,
- oczyszcza organizm,
- poprawia koncentrację i pamięć,
- pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

SŁONECZNIK ŁUSKANY

Słonecznik to roślina wywodząca z rodziny astrowatych. Ojczyzną słonecznika jest Ameryka Północna, obszary dzisiejszego Meksyku. Dla tubylczych plemion Indian słonecznik był symbolem Boga słońca. Na początku jego uprawa była symbolem pogańskiej wiary, dlatego uprawy słonecznika nie cieszyły się dużą popularnością w Europie. Jednakże z upływem czasu słonecznik zyskiwał coraz więcej zwolenników.

Właściwości i zastosowanie

Nasiona z odmian jadalnych zawierają: duże ilości tłuszczu (około 45%), białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk, witaminy E, A, D. Dzięki cennym substancjom zawartym w ziarnach słonecznika można pozbyć się uporczywych pryszczy, trądziku, wygładzić i poprawić koloryt skóry. Ze względu na właściwości zdrowotne ziaren można je nie tylko chrupać, ale też dodawać do różnych sałatek i domowych smakołyków. Ponadto pestki słonecznika chronią serce i regulują cholesterol, poprawiają pracę mózgu oraz stabilizują ciśnienie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Tak właśnie jest, ale pod warunkiem, że to wszystko jest naturalnie rosnące, a nie z plantacji gdzie są stymulowane do życia poprzez nawozy i inne polepszacze. Wtedy takie są gorsze od pseudomedykamentów.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

KURKUMA

Działanie lecznicze kurkumy
Ludzie, a szczególnie Azjaci, od wieków stosowali ekstrakt z suszonych kłączy kurkumy jako lekarstwo na wiele chorób. Obecne badania naukowe potwierdzają dobroczynne właściwości tej rośliny i trwają dalsze nad jej użytecznością we wspomaganiu leczenia wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: niektóre nowotwory, mukowiscydoza, choroba Alzhaimera, reumatyzm, cukrzyca. Zauważono, że w krajach azjatyckich, gdzie powszechnie długotrwale spożywa się ok. 1,5 g surowego korzenia kurkumy dziennie, zachorowalność na nowotwory i chorobę Alzhaimera jest znacznie niższa niż w innych krajach. Udowodniono, że kurkuma działa żółciopędnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie i oczyszczająco na organizm. Stosowana codziennie ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, chroni wątrobę przed toksynami i poprawia krążenie krwi. Wyciągi z kurkumy stosuje się przy niestrawności, żółtaczce, schorzeniach wątroby, przeziębieniach, zapaleniu stawów.
Preparaty z kłączy kurkumy można kupić w aptekach i sklepach zielarskich w postaci kapsułek, nalewek, suplementów diety.
Kurkuma w kuchni
Kurkuma jest to tańszy zamiennik szafranu. Nadaje również potrawom żółty kolor, lecz smak jej jest zupełnie odmienny. Jest ostry, gorzkawo-piekący, przypominający musztardę, a zapach kojarzy się z zapachem imbiru i pieprzu. Kurkumę bez problemów można znaleźć w sklepach spożywczych na półkach z przyprawami. Jako dodatek do wielu potraw jest używana w postaci sproszkowanej. Przyprawiać nią można omlety, majonezy, sałatki, sery topione, dania z fasoli i soczewicy, potrawy z drobiu, tłuste sosy i zupy. W przemyśle spożywczym barwi się makaron, ryż, masło, sery, pizzę za pomocą tej naturalnej substancji. Kurkuma jest też ważnym składnikiem znanej przyprawy curry i ostrej przyprawy do jaj i ryb.
Inne zastosowania
W przemyśle kosmetycznym olejek kurkumowy jest dodawany do niektórych perfum, a kurkuma do szminek, podkładów do makijażu. Żółty barwnik jest używany w farbiarstwie tekstylnym i jako wskaźnik w analizach chemicznych.
Przeciwwskazania
Nie należy używać kurkumy przy niedrożności przewodów żółciowych. Kurkuma nasila działanie leków przeciwzakrzepowych. W tych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
Nalewka z kurkumy
2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy zalać 1/2 litra 40% czystej wódki. Naczynie szczelnie zamknąć. Po 4 tygodniach przefiltrować przez bibułę filtracyjną i wlać nalewkę do butelki.
Zażywać przy nieżycie żołądka, niewydolności wątroby, przy zbyt słabym wydzielaniu żółci, przy wzdęciach i zaparciach po 1 łyżeczce rozcieńczonej z wodą 3 razy dziennie na czczo przez 5 dni. Kurację można powtórzyć po tygodniu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ MARCHEWKOWY

Pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion marchwi. Posiada intensywny pomarańczowy kolor. Aplikowany bezpośrednio na skórę nie zostawia tłustej warstwy. Olej ten jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Głównym składnikiem jest witamina A, która wpływa na ogólny stan skóry.

Olej marchewkowy sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne oraz jest ich mniej. Ma działanie nawilżające i odżywiające oaz antyoksydacyjne co zapobiega starzeniu się skóry. Zmniejsza procentowe ryzyko na wystąpienie raka skóry. Cechują go właściwości przeciwzapalne oraz pomaga w gojeniu ran. Pomocny w leczeniu łuszczycy i egzemy. Należy przechowywać go w szczelnie zamkniętej buteleczce, w miejscach nieoświetlonych, chłodnych, lecz nie w lodówce.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ Z SŁODKICH MIGDAŁÓW

Olej migdałowy rafinowany uzyskiwany jest w procesie tłoczenia nasion drzewa migdałowego (odmiany słodkiej). Olej ze słodkich migdałów charakteryzuje się bursztynową barwą oraz delikatnym zapachem. W jego składzie znajdziemy wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy i linolowy), witaminy (A, B, D, E) składniki mineralne oraz proteiny. Wykorzystywany jest do wytworzenia perfum, mydeł, kremów, balsamów, preparatów do włosów czy też olejków do masażu.

Dzięki olejkowi uzyskasz:
- piękną i zdrową cerę
- głębokie oczyszczanie skóry
- redukcje zmarszczek oraz opóźnienie efektu starzenia
- niwelacje cieni pod oczami i oparzeń słonecznych
- wyleczenie oprysków skórnych
- złagodzenie egzemy i łuszczycy
- ulgę w bólach mięśni i przy zmęczeniu
- powstrzymasz wypadanie włosów
- piękne i zdrowe paznokcie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ Z DZIKIEJ RÓŻY

Olej z dzikiej róży - znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry ze szczególnym wskazaniem do skóry wrażliwej i uszkodzonej. Charakteryzuje się działaniem ochronnym, przeciwzapalnym, rozjaśniającym. Ponadto odżywia i uelastycznia zmęczoną skórę, wygładza zmarszczki.
Jest to rzadki olej o barwie ciemnożółtej. Wytwarza się go z nasion dzikiej róży. Jest bardzo silnym antyoksydantem, niezwykle bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Posiada witaminę C, chroniącą skórę przed wolnymi rodnikami przyspieszającymi fazy jej starzenia się. Bogactwo kwasów tłuszczowych (linolowego, linolenowego) odżywia i odbudowuje skórę oraz zapobiega tworzeniu się blizn oraz zgrubień w przypadku jej uszkodzeń.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ RYCYNOWY

Olej rycynowy jest uzyskiwany z nasion rośliny zwanej rącznik pospolity, która występuje na obszarze Indii i Afryki. Jest niezwykle popularny i wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle kosmetycznym jako element kremów,masek, mydeł, pomadek oraz błyszczyków.

Olejek dzięki swoim niezwykłym właściwościom nadaje się do skóry wrażliwej. Wykorzystywany jako płyn oczyszczający oraz do demakijażu, bardzo dobrze zmywa makijaż oraz oczyszcza skórę, nie załamując przy tym gospodarki lipidowej i wydzielania sebum. Mogą go spokojnie wykorzystywać również osoby z cerą trądzikową oraz mieszaną. Olejek ten świetnie sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, ale również paznokci, brwi, rzęs i włosów.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

SIEMIĘ LNIANE BRĄZOWE ZIARNO

Siemię lniane (nasiona lnu) to jeden z najpopularniejszych produktów medycyny naturalnej. Kiedyś stosowane bardzo powszechni zarówno w kuchni jak i medycynie obecnie wracają coraz bardziej do łask. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają niesamowitym właściwościom odżywczym jakie posiadają.
Len to nasiona płaskie, o wielkości 2-3 mm, koloru szarobrązowego.

Właściwości siemienia lnianego brązowego:
- ma działanie osłonowe i regulujące na błonę śluzową przewodu pokarmowego
- poprawia perystaltykę jelit
- zapobiega stanom zapalnym w organizmie, dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, w które jest bogate
- obniża poziom lipidów i cukrów we krwi
- pomaga w utrzymaniu naturalnej równowagi hormonalnej u kobiet
- zwiększa płodność oraz łagodzi objawy menopauzy
- pozwala zahamować rozwój raka prostaty u mężczyzn
- zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego co ułatwia wypróżnienia
- obniża poziom złego cholesterolu
- należy je zmielić przed spożyciem, gdyż surowe ziarna zawierają znikome substancje szkodliwe
- siemię lniane po zmieleniu należy zalewać gorącą wodą; nie wolno zalewać zimną wodą, gdyż uwalnia to substancje szkodliwe dla organizmu

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

najlepiej jesc duzo gotowanych warzyw.. to najwiecej witamin nam da

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Gleba jest już tak wyjałowiona, że w dzisiejszych czasach warzywa i owoce nie mają w sobie za wiele tych witamin dlatego trzeba uzupełniać

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

JAGODY GOJI

Jagody goji należą do grupy owoców, których działanie oraz właściwości lecznicze są powszechnie wykorzystywane w medycynie naturalnej krajów azjatyckich od ponad przeszło 2500 lat. Jagoda goji to owoc rośliny chińskiej o nazwie kolcowój pospolity. Charakteryzuje ją czerwona barwa.

Właściwości i zastosowanie:
- są niezwykle cennym źródłem białka
- zawierają węglowodany i tłuszcze, w tym 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega 6
- stanowią źródło wielu witamin i minerałów
- mogą zahamować postęp nowotworu bądź chronią przed nowotworem
- obniżają poziom cukru we krwi
- obniżają poziom złego cholesterolu
- wspomagają pracę oczu
- chronią wątrobę
- w smaku przypominają żurawinę jednak są one mniej słodkie i bardziej cierpkie
- można je spożywać na surowo
- maksymalne dzienne spożycie 5-12 gram
- można je dodawać do ryżu, zup, kurczaka, mięs, sałatek
- z gotowanych jagód goji można przygotować herbatę ziołową
- służą do produkcji soków, win, nalewek

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

PIPERYNA

Piperyna forte to wyciąg z czarnego pieprzu. Piperyna to ostry w smaku alkaloid wchodzący w skład wierzchniej warstwy pieprzu. Piperynie charakteryzuje się właściwościami odchudzającymi.
Właściwości i zastosowanie piperyny:
- wspomaga proces termogenezy, czyli proces tworzenia ciepła, podczas którego organizm spala kalorie, a więc piperyna wspomaga odchudzanie
- zapobiega powstawaniu raka piersi, a nawet wspomaga jego leczenie
- pomaga w walce z bielactwem
- wspomaga pamięć i pozwala wyjść z depresji
- reguluje trawienie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

KOMOSA RYŻOWA

Komosa ryżowa była uprawiana w regionach górskich Peru, Boliwii i Chile już przeszło ponad 5 tysięcy lat temu. Cywilizacja Inków nazywała ją ,,matką zbóż\". Starożytni wojownicy wierzyli, że komosa ryżowa doda im sił.

Właściwości i zastosowanie komosy ryżowej:
- w porównaniu z innymi warzywami charakteryzuje ją wysoka zawartość wartościowego białka
- nie zawiera glutenu, a więc jest idealna dla osób chorujących na celiakię
- bogate źródło manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu
- zawiera nienasycone wartościowe kwasy tłuszczowe
- może zapobiegać nowotworom
- chroni przed miażdżycą
- ma niski indeks glikemiczny i obniża poziom cukru we krwi
- ma lekko słodkawy smak
- w kuchni zastępuje ryż, kasze, ziemniaki, makarony
- gotuje się ją 10-15 minut
- idealna do warzywnych gulaszy czy jogurtu

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

CUKIER KLONOWY

Jest tradycyjnym słodzącym środkiem uzyskiwanym z pnia drzewa klonowego. Stosowany był od dawien dawna przez Indian zamieszkujących tereny Ameryki Północnej jako środek leczniczy i odżywczy. Według legend Indian umiejętność pozyskiwania cukru klonowego została przekazana im przez Bogów.

Właściwości i zastosowanie cukru klonowego:
- zawiera cynk, magnez, wapń, sole manganu oraz fosforu, jak również liczne witaminy
- obniża poziom cukru
- poprawia krążenie
- ma kojący wpływ na układ nerwowy
- zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu
- hamuje wzrost komórek raka, a zwłaszcza raka prostaty i płuc
- wspomaga pracę wątroby
- sprzyja wykorzystaniu glukozy przez komórki mięśniowe
- dobry do wypieku ciast i deserów
- jest substancją słodzącą do kawy, herbaty, drinków i koktajli
- można również wykorzystać go do słodkich sałatek

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

ŻURAWINA


Żurawina to niska krzewinka o czerwonych, małych owocach, które przypominają jagody lub borówki. Podobnie jak czosnek, oregano i sosna zalicza się do grupy naturalnych antybiotyków. Po raz pierwszy żurawinę zaczęto uprawiać na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Właściwości i zastosowanie żurawiny:
- ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze
- można ją stosować w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy
- pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu
- dobrze oczyszcza organizm z toksyn
- to dobry owoc na odchudzanie
- pomaga zwalczyć infekcje w drogach moczowych gdyż działa przeciwzapalnie i moczopędnie
- chroni jamę ustną przed chorobami w niej występującymi
- chroni żołądek przed wrzodami
- można ją dodawać do wszelkiego rodzaju przetworów
- można z niej robić soki, nalewki, syropy itp.
- można ją dodawać do herbaty, co nada wywarowi kwaskowaty smak
- można spożywać suszone owoce

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Niby takie wspaniałości, ale mam zastrzeżenia. To nie polskie produkty i do tego drogie. U nas mamy też wspaniałe owoce i warzywa i lepsze, bo miejscowe więc nie tracą wartości w trakcie transportu, zawierają mniej substancji zabezpieczających przed utratą świeżości i do tego dużo tańszych. Truskawki, maliny, porzeczki, jabłka, borówki czarne, marchewka, buraki, groch, fasola, ogórki kiszone, kapusta kiszona... Dużo by wymieniać.

W sezonie - pełne witamin, a to co teraz w sklepach - w ogóle nie ma smaku i jest nafaszerowane dużą ilością pestycydów, nawozów i środków zabezpieczających przed zgniciem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

GOŹDZIKI CAŁE

Charakterystyka
Goździki są niedojrzałymi nieotwartymi pączkami kwiatów tropikalnego drzewa. Świeże mają kolor różowy, a suszone rdzawo-brązowy. Mające 12-16 mm długości, przypominają małe gwoździe, ze stożkowym trzpieniem. Każdy goździka zakończony jest czterema spiczastymi pączkami kwiatowymi. Bukiet: ciepły, ostry i aromatyczny. Smak: Słodko gorzki, cierpki i silnie aromatyczny, Goździki potrafią łatwo nadać wyraźnie wiodący smak różnym daniom, szczególnie tym mielonym, zatem trzeba uważać i stosować niewielkie ilości.


Zastosowanie
Całe goździki nadają smak pieczeni wieprzowej gdy przed włożeniem do piekarnika są wbite do mięsa, jak gwóźdź. W taki sam sposób można nabić je na cebulę, w celu nadania nieuchwytnego charakteru bulionów i zup. Goździki są często używane w celu wzmocnienia smaku dziczyzny, zwłaszcza dzika i zająca.

Wartości odżywcze
Współcześni zielarze zalecają stosowanie goździków w problemach trawiennych oraz na ból zębów. Podstawowe składniki chemiczne zawierają eugenol, caryophyllene i tannins. Goździki mają leczniczy wpływ na wrzody żołądka, wymioty, wzdęcia, a także stymulowanie układu trawiennego. Mają właściwości antyseptyczne i łagodne działanie znieczulające.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Chlorella – co to takiego?
Chlorella to słodka alga jednokomórkowa o zielonej barwie. Poza roślinnymi składnikami odżywczymi zawiera również w odpowiednich proporcjach koofaktory, które mają korzystny wpływ na zdrowie. W
Chlorellę zalicza się do eukariontów, z biologicznego punktu widzenia, jest to alga a przy tym złożona roślina z jądrem komórkowym. Nie można jej porównywać ani mylić ze spiruliną czy algami niebieskozielonymi, są one bowiem prokarionami i należą do grupy biologicznej, do której zalicza się również bakterie.
Chlorella jest doskonale zbadanym „ produktem zielonym”, potwierdzają to, liczne opublikowane badania. W wielu tych opracowaniach przewija się stwierdzenie o jej zdrowotnych właściwościach. Wskazuje się głównie na jej właściwości wzmacniające układ odpornościowy oraz zdolność do odtruwania organizmu ze szkodliwych toksyn. Jak twierdzą naukowcy, jest to roślina o największej zawartości chlorofili.
Budowa chlorelli

chlorella algi
Zewnętrzna ściana komórkowa chlorelli jest bardzo twarda, może się wiązać z metalami ciężkimi, pestycydami, toksynami a następnie usuwać je z organizmu. Jednak tak twarda ściana komórkowa jest sporym problemem, ponieważ przewód pokarmowy nie jest w stanie jej rozłożyć, co może być przyczyną problemów żołądkowych. Tym samym, chlorella w większości po prostu przechodzi przez układ pokarmowy, a następnie jest z niego wydalana. To sprawia, że organizm nie wchłania i nie przyswaja dobroczynnych składników, które zawiera ona w swoich komórkach. Tym samym, zdrowotne działanie chlorelli drastycznie spada. By temu zapobiegać, opracowana specjalny proces produkcyjny w czasie którego ściany komórkowe zostają rozbite, a wszelkie zdrowotne właściwości Chlorelli są zachowane. Przyswajanie chlorelli przez organizm wzrasta dzięki temu do 80%.
Substancje obecne w chlorelli
Warto zwrócić uwagę na to, że Chlorella zawiera znaczne ilości białka, w tym 8 aminokwasów niezbędnych. Zawiera również dużą ilość witamin, minerałów, chlorofilu. Szczególnie dużo zawiera witaminy A, która występuje w postaci beta-karotenu. Chlorelli wykryto duże stężenie chlorofilu, kwasów nukleinowych, aminokwasów, enzymów, witamin oraz minerałów.
Chlorelli wykryto duże stężenie chlorofilu, kwasów nukleinowych, aminokwasów, enzymów, witamin oraz minerałów.
Jak działa chlorella?
Chlorella odtruwa organizm z toksyn: ołów, rtęć, kadm, arsen, pestycydy, insektycydy i polichlorowane bifenyle.
Chlorella pobudza układ odpornościowy. Wykazano, że chlorella pobudza produkcję interferonów. Pobudzają one aktywność makrofagów, przez co wspomagają odporność.
Chlorella wspomaga gojenie ran.
Chlorella jest skuteczna w zapaleniu trzustki, ropotoku (krwawienie z dziąseł i ruszające się zęby) oraz w zespole napięcia przedmiesiączkowego.
Chlorella może być także pomocna między innymi w hepatotoksyczności, zapobieganiu skutkom nadmiernego spożycia alkoholu, zatruciach jelitowych, zaparciach i infekcjach wirusowych, chorobach wrzodowych i skórnych, alergiach, zapaleniu stawów, miażdżycy naczyń krwionośnych, podwyższonym poziomie cholesterolu, wysokiemu ciśnieniu krwi, problemach z sercem, cukrzycy, zespole Epsteina-Barra, przewlekłym zmęczeniu, chorobach związanych z drożdżami Candida.
Jak chlorella odtruwa organizm?
Chlorella posiada właściwości detoksykacyjne za sprawą ściany komórkowej, jak również dzięki zawartości samej komórki. Specjalna budowa ściany komórkowej przyciąga i wiąże szkodliwe substancje takie jak metale ciężkie czy pestycydy tym samym zapobiegając ich przeniknięcie do organizmu. W chlorelli stwierdzono najwyższe stężenie chlorofilu wśród wszystkich innych znanych produktów spożywczych. Jest ona również bogatym źródłem beta-karotenu i cynku, który jest ważny w zapobieganiu osłabienia układu odpornościowego.
Jak chlorella wzmacnia układ odpornościowy?
W układzie odpornościowym funkcjonują trzy rodzaje komórek obronnych:
Limfocyty B – zwalczają bakterie
Limfocyty T – walczą z wirusami i nowotworami
Makrofagi – przeciwstawiają się nowotworom, obcym białkom i substancjom chemicznym
Makrofagi to duże komórki, które otaczają oraz trawią substancje, które są obce dla organizmu. Jednak ich ilość jest ograniczona a co za tym idzie, ograniczona jest ich zdolność do usuwania szkodliwych substancji z krwiobiegu. Interferon to naturalna wydzielana, która stymuluje makrofagi. Chlorella pobudza limfocyty T i makrofagi poprzez zwiększenie poziomu interferonu, a co za tym idzie, podnosi wydolność organizmu do zwalczania ciał obcych, takich jak bakterie, wirusy, obce białka czy substancje chemiczne. Wpływ chlorelli na układ odpornościowy i jej właściwości przeciwnowotworowe mogą także wynikać z dużej zawartości chlorofilu i naturalnego beta-karotenu (60 %).
Najnowsze badania wykazują, że chlorofil jest substancją o właściwościach antynowotworowych.
Chlorofil a chlorofilina

uprawa chlorelli
Chlorofil przypomina hemoglobinę, różnica między nimi polega na tym, że podstawowym składnikiem chlorofilu jest magnez, a hemoglobiny żelazo. Chlorofilina jest syntetyczną postacią chlorofilu. Naukowcy preferują chlorofilinę, ze względu na jej większą stabilność podczas badań, osiągnięto to, poprzez zastąpienie atomu magnezu innym metalem.
Badania z 1994 roku, w czasie których szczurom podawano chlorofil i chlorofilinę, wykazały, że substancje te ograniczyły wchłanianie czynników rakotwórczych, które występują w wędlinach, produktach grillowych i wędzonych.
W publikacji z 1995 roku, skupiono się na związku między nowotworem gruczołu sutkowego i jelit, a dietą bogatą w mięsa a ubogą w błonnik. Naukowcy stwierdzili, że chlorofilina zmniejsza zachorowalność na nowotwór sutkowy u myszy. Podkreślono również jej skuteczność jako środka chemoprewencyjnego, gdy jest spożywany łącznie z czynnikiem rakotwórczym. Odkryto, że chlorofilina, gdy jej stężenie odpowiada stężeniu chlorofilu na poziomie 70-80%, jest tak samo skuteczna.
Regeneracja jelit z chlorellą

chlorella w proszku
Chlorofil jest substancją, która może wpływać na przyśpieszenie gojenie się ran. Przydatny jest również w chorobach układu trawiennego min. w stanie zapalnym lub zwiększonej przepuszczalności jelita. Posiada również właściwości antybakteryjne.
Jak chlorella może sprzyjać neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów?
Chlorofil, rośliny bogate w niego często stosuje się do ograniczenia lub wyeliminowania brzydkich zapachów z ust. Ze względu na właściwości antybakteryjne, stosowany jest przy zaburzeniach flory bakteryjnej, gdy nieprzyjemne gazy powstają, gdy pokarm rozkładany jest w jelitach przez niepożądane bakterie.
Inne zastosowania chlorelli
Chlorella to jak na razie, jeden z najsilniej odtruwających środków spożywczych. Nie zawiera co prawda tyle białka i beta karotenu co spirulina, ale więcej w niej chlorofilu oraz dwa razy więcej kwasów nukleinowych. Wysoka zawartość kwasów nukleinowych sprawia, że chlorella może działać przyśpieszająco w regeneracji i gojeniu się uszkodzonych tkanek, także przy stosowaniu zewnętrznym, a jest to możliwe dzięki czynnikowi wzrostu chlorelli. Czynnik wzrostu wzmacnia również odporność, ponieważ działa pobudzająco na aktywność limfocytów T, komórek Beta, które chronią przed wirusami, bakteriami czy innymi mikroorganizmami. Czynnik ten przyśpiesza wzrost u dzieci.
Stosowanie suplementów z chlorellą – opinie ekspertów
Preparaty z chlorellą najbezpieczniej kupować w aptekach. Podstawową kwestią jest to, czy preparat zawiera chlorelle, której ściany komórkowe zostały rozerwane. Powinno być to zawarte na etykiecie. Wiele dostępnych preparatów zawiera chlorelle o nienaruszonych ścianach komórkowych, co jak wiemy, sprawia, że nie ma ona takiego działania, jakbyśmy oczekiwali. Ważne jest również to, jaka jest zawartość chlorofilu. Minimalna, jedna porcja to 500mg, z czego 10 mg powinien stanowić chlorofil. Preparat powinien być przechowywany w szklanych, ciemnych opakowaniach.


dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Sól himalajska

Sól himalajska wydobywana jest ręcznie w górskich pasmach Himalajów np. w Pakistanie. Miliony lat temu słońce wysuszyło morza i powstały złoża soli, która jest naturalnie różowa, przez zawartość wielu pierwiastków chemicznych. Wcześniej sól himalajska zarezerwowana była tylko dla rodzin królewskich, natomiast teraz można używać jej bez problemu w każdej kuchni. Z ogromną korzyścią dla zdrowia można nią w całości zastąpić powszechnie używaną sól kuchenną.

Właściwości

Sól himalajska uważana jest za najzdrowszą i najczystszą sól na całej ziemi. W przeciwieństwie do białej soli kuchennej wykazuje niezwykłe właściwości zdrowotne. Sól ta jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń i zawiera aż 84 minerały między innymi jod, magnez, żelazo czy wapń. Produkt ten w bardzo łatwy sposób uzupełnia niedobory mikro i makroelementów. Dzięki zawartości tak wielu różnych pierwiastków, różowa sól wspomaga układ krwionośny, obniża ciśnienie, działa przeciwbakteryjnie, ma działanie odtruwające oraz detoksykujące, jak również oczyszcza z metali ciężkich. Sól różowa nie jest w żaden sposób przetwarzana chemicznie, dzięki czemu zachowuje swoje pierwotne składniki w nienaruszonym stanie.

Zastosowanie

Różową sól himalajską, oprócz stosowania w kuchni jako dodatek do mięs, kasz, ziemniaków, czy sałatek, można używać do kąpieli. W tym celu należy wsypać kilogram soli himalajskiej i zalać ciepłą wodą. Taka kąpiel usuwa toksyny z organizmu, a także ma pozytywny wpływ na łagodzenie objawów schorzeń reumatologicznych. Dodatkowo sól himalajską można używać do peelingu, który „wyciąga” ze skóry toksyny i usuwa martwy naskórek, co przyspiesza jej regenerację. Sól przechowywana w słoiku czy specjalnym pojemniku na przyprawy łatwo ulega krystalizacji. Aby tego uniknąć należy dodać ziarenko ryżu lub laskę cynamonu, które pochłaniają łatwo wilgoć. Sól nie musi kojarzyć się z podwyższonym ciśnieniem czy innymi skutkami zdrowotnymi w momencie, kiedy zamienimy ją na doskonalszy odpowiednik, czyli sól himalajską. Uzupełni ona niedobory mikro i makro elementów w organizmie oraz oczyści organizm z metali ciężkich i wzmocni układ krwionośny.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

POMIDORY CHERRY SUSZONE CAŁE

Pomidory cherry suszone posiadają wiele walorów odżywczych i zdrowotnych. Ponadto są zdecydowanie smaczniejsze niż świeże pomidory i posiadają charakterystyczny aromat. Włosi, którzy cieszą się opinią wybitnych znawców suszą pomidory od pokoleń w ciepłym, południowym słońcu nadając im tym samym niepowtarzalnego aromatu i smaku.

Suszone pomidory ze względu na podwyższoną zawartość likopenu posiadają właściwości antynowotworowe. Ponadto posiadają właściwości moczopędne oraz obniżają ciśnienie krwi. Pomidory suszone cherry są doskonałym źródłem witaminy C, a także witaminy E, witamin z grupy B oraz witamin PP, K. Z kolei wśród licznych minerałów jakie dostarczają do organizmu króluje potas. Zawierają również wapń, żelazo oraz magnez.

Pomidory suszone cherry świetnie sprawdzają się w wszelkiego rodzaju sałatkach, jako dodatek do makaronu lub jako przystawki. Są idealnym rozwiązaniem na dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów dla organizmu w okresie zimowym, kiedy trudno o dobrej jakości świeże pomidory.


dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

COLOSTRUM

Bydlęca siara-colostrum korzystnie wpływa na zdrowie!
Colostrum bovinum, inaczej zwana siarą bydlęcą, to wczesne mleko produkowane w pierwszych siedmiu dniach po ocieleniu. Wykazuje silne właściwości zdrowotne i znacznie różni się składem od późniejszego mleka krowiego, bo wraz z upływem czasu colostrum traci swoje właściwości.
Colostrum bovinum – czym jest?
Colostrum bovinum jest płynem wydzielanym przez gruczoły mleczne krów. Produkowany jest pod koniec ciąży i w pierwszych siedmiu dniach po porodzie. Siara ma za zadanie chronić narodzonego cielaka przed chorobami i infekcjami wirusowymi
Siara bydlęca – jakie wykazuje właściwości
Colsotrum klasy zerowej, pozyskiwany w ciągu dwóch pierwszych godzin po ocieleniu się krowy, jest wykorzystywany przez kliniki chirurgiczne i gabinety medyczne na całym świecie. Stanowi składnik ekskluzywnych kosmetyków o właściwościach odmładzających. Nic dziwnego, zawiera bowiem ponad 250 naturalnych związków chemicznych.
Znajdują się w nim duże ilości immunoglobulin, laktoferyn, lizozym i cytokin niż zwykłe mleko. Oprócz tego cieszy się obecnością oligosacharydów, substancji przeciwbakteryjnych, a także czynników stymulujących układ odpornościowy.
Substancje te wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Ponadto w colostrum bovinum są węglowodany, tłuszcze, czynniki wzrostu i pochodne kwasów nukleinowych, a także witaminy z grupy A, B, D i E.
Colostrum bovinum - zastosowanie
Preparaty z colostrum bovinum powinny używać osoby cierpiące na nadmierne zmęczenie, stres i ogólne osłabienie organizmu. Można też je stosować przy potrzebie wzmocnienia układu odpornościowego po chemioterapii, przeziębieniach i w celu zapobiegania chorobom autoimmunologicznych.
W czym jeszcze pomoże siara bydlęca? W zakażeniach bakteryjnych i w zwalczeniu infekcji wirusowych. Co więcej, badania wykazują, że siara zapobiega odkładaniu się w komórkach mózgu nieprawidłowego białka – beta-amyloidu.
Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, wczesne mleko zmniejsza ryzyko zachorowania na wrzody żołądkowe. Poza tym pobudza wzrost tkanki kostnej i obniża ciśnienie krwi. Dlatego też, colostrum bovinum powinny przyjmować osoby mające problem z układem krążenia.
Preparaty wyprodukowane na bazie siary znalazły zastosowanie w leczeniu biegunek, a regularne spożywanie produktów na bazie wczesnego mleka poprawi pamięć u osób starszych.
Siara bydlęca dla sportowców
Colostrum wykorzystywana jest także do suplementów diety. Zaobserwowano, że wśród zawodników spożywających suplement z dodatkiem siary zwiększyła się wydajność krótkotrwałych wysiłków beztlenowych, nie wpływając przy tym na wytrzymałość aerobową.
Colostrum bovinum w odżywkach dla niemowląt
Siara bydlęca dzięki obecności lizozymu znalazła zastosowanie w odżywkach dla niemowląt. Mleko stosowane jest w karmieniu wcześniaków cierpiących na różnego rodzaju infekcje wirusowe. Powoduje również szybszy wzrost masy ciała u dzieci.
Siara bydlęca na trądzik i opryszczkę
Siara bydlęca polecana jest także osobom mającym problemy z trądzikiem. Regularne stosowanie preparatów doustnych zmniejszy łojotok, a tym samym złagodzi stan zapalny skóry i zapobiegnie rozwijaniu się zaskórników.
Osoby borykające się z opryszczką również powinny używać colostrum, gdyż przyspieszy proces gojenia.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

BRZOZA

Substancje lecznicze
Liść brzozy zawiera flawonoidy, garbniki, trójterpeny (betulinę), olejek eteryczny, kwas askorbinowy.
Właściwości lecznicze liści brzozy
Surowcem leczniczym są przede wszystkim liście, ale również guz brzozy i sok z pnia i gałęzi brzozy. Liście brzozy mają działanie moczopędne, napotne, przeciwreumatyczne, poprawiają przemianę materii, działają odtruwająco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się przy przewlekłych infekcjach dróg moczowych. Świeży sok z liści, zebranych w okresie wiosennym, pobudza przesączanie w kłębkach nerkowych i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Poprawia zdolność filtracyjną nerek, pobudza wydalanie moczu i wypłukuje \"piasek\", zapobiegając tworzeniu się kamieni moczowych. Liście brzozy stosuje się również w niektórych chorobach skóry, np. przy łuszczycy, łojotoku. Mają zastosowanie także w pielęgnacji włosów. Kora wraz z guzem ma właściwości lecznicze wielu chorób, w tym nowotworowych. W aptekach możemy zaopatrzyć się w różne mieszanki, w skład których wchodzą liście brzozy.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

przestańcie ćpać leki :D one zabijają
lutowanie ręczne pomaga bo to fajne hobby.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

ERYTROL

Erytrytol – czy warto zastąpić nim zwykły cukier?
Produkty z etykietą „bez dodatku cukru” są dobrą opcją dla osób zmagających się z cukrzycą, czy tych na diecie. Producenci jednak, by artykuły były dla nas smaczne, często dodają do nich zamienniki słodkiej substancji. Jednym z nich jest erytrytol (inaczej erytrol), który możemy kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Sprawdźmy, czy wygrywa ze zwykłym cukrem.
Erytrytol, czyli co?
Erytrytol jest substancją, która zarówno wyglądem, jak i smakiem przypomina cukier. Jest on tylko odrobinę mniej słodki, a w ustach wywołuje uczucie chłodu. Nie zawiera żadnych kalorii. W sklepach znajdziemy go w formie granulek lub proszku.
Według Światowej Organizacji Zdrowia słodzik ten jest całkowicie bezpieczny. Znajduje się na liście dodatków spożywczych jako symbol E-968. W Polsce w produktach spożywczych możemy go znaleźć od 2008 roku.
Czy jest szkodliwy dla układu trawiennego?
Substancja stosowana w małych ilościach nie spowoduje niestrawności czy problemów trawiennych. Erytrytol w większości wydalany jest z moczem. Istnieją jednak przypadki osób, u których po spożyciu nadmiernej ilości substancji wystąpiła biegunka, bóle żołądka czy głowy.
Maksymalna dawka, która nie powoduje skutków ubocznych, to ok. 50 g na dzień.
Czy podnosi poziom insuliny lub glukozy we krwi?
Nic nie wskazuje na to, że spożywanie erytrytolu spowoduje nagły skok poziomu insuliny lub glukozy. Jego indeks glikemiczny wynosi zero. Potwierdzają to badania japońskich naukowców z 1994 roku opublikowane w „European Journal of Clinical Nutrition”.
Właśnie dlatego substancja ta jest najczęściej stosowana przez osoby przebywające na diecie niskowęglowodanowej. Erytrytol nie wpływa także na wzrost poziomu cholesterolu.
Nie powoduje próchnicy
Okazuje się także, że produkty słodzone erytrytolem nie powodują próchnicy. Szkodliwe bakterie w jamie ustnej namnażają się przez cukier. Inaczej jest jednak z tą substancją – nie jest ona metabolizowana przez bakterie, więc nie wytwarza im dobrego środowiska do rozwoju.
Erytrytol wykazuje także działanie antyoksydacyjne – doskonale chroni organizm przed namnażaniem się wolnych rodników.
Wady substancji
Kiedy jemy, mózg wszystko rejestruje i wysyła organizmowi sygnały, by rozpoczął proces uwalniania hormonów zmniejszających apetyt.
Alkohole cukrowe, takie jak erytrotyl nie są jednak trawione, co nie powoduje przesyłania informacji. W rezultacie, chociaż jemy, nadal odczuwamy głód i jemy więcej. To jedyna wada substancji, ale w przypadku osób chcących pozbyć się nadprogramowych kilogramów - bardzo istotna.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

GOZDZIKI

Działanie lecznicze
Olejek goździkowy jest silnym przeciwutleniaczem, skutecznie zapobiega uszkodzeniom komórek i chroni je przed działaniem wolnych rodników, oczyszcza także organizm z toksyn. Dzięki temu zostaje spowolniony proces starzenia się organizmu i powstawania nowotworów.
Goździki mają właściwości antyseptyczne, więc w czasie infekcji, np. górnych dróg oddechowych, napar sporządzony z goździków pomoże zwalczyć dolegliwości związane z tą chorobą. Mają też działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Profilaktycznie można żuć goździki, aby uchronić się przed zachorowaniem na grypę. W ten sposób można też niwelować przykry zapach z ust po zjedzeniu czosnku.
Związki zawarte w goździkach wzmagają apetyt, znoszą wzdęcia i nadfermentację w jelitach. W przewodzie pokarmowym działają przeciwbólowo, przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo. Maści z dodatkiem olejku goździkowego użyte zewnętrznie pomagają w gojeniu się ran i oparzeń. Zapachu goździków nie lubią mole, pajęczaki i różne owady. Najlepszym \"odstraszaczem\" uporczywej muchy, komara czy moli jest zapach cytrusów, w które powbijamy goździki. Są to przy okazji naturalne odświeżacze powietrza. Mogą też służyć jako ozdoba.
Goździk w kuchni
W kuchni goździki mają szerokie zastosowanie. Można dodawać je do potraw słodkich i pikantnych, ale zawsze z umiarem. Goździki mają tak intensywny smak i aromat, że ich nadmiar może \"zepsuć\" nawet najlepsze danie. Goździki są doskonałą przyprawą do win i likierów oraz kompotów owocowych (zwłaszcza z gruszek i śliwek). Sproszkowane dodaje się do kruchych ciasteczek, pierników, cukierków. Niepowtarzalnego smaku i aromatu nadaje odrobina olejku goździkowego nadzieniom do ciast.
Goździki można używać do różnego rodzaju pasztetów, pieczeni, sosów, do czerwonej kapusty, buraczków i dyni. Mają też zastosowanie w wędliniarstwie i w przetwórstwie rybnym. Wchodzą w skład przyprawy curry.
Napar z goździków
1 łyżeczkę rozdrobnionych goździków zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 20 minut.
Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki lub używać do płukania jamy ustnej i gardła.
Piwny grzaniec z goździkami
 
0,5 l piwa
3 goździki
1 łyżka soku malinowego
2 łyżeczki miodu
szczypta cynamonu i imbiru
Wszystkie składniki wymieszać i podgrzewać na małym ogniu, tak aby się nie zagotowały. Grzaniec pić gorący, aby się rozgrzać, dla oczyszczenia organizmu, a także dla poprawy humoru.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

CZOSNEK NIEDŹWIEDZI

Charakterystyka:
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko na terenie Europyoraz w Turcji i na Kaukazie, jest też uprawiany w innych regionach. Element łącznikowy subatlantycko-śródziemnomorski. W Polsce występuje na całym terenie, głównie jednak w Sudetach, Karpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze (Kotlina Sandomierska i wyżyny), gdzie jest dość pospolity. Na niżu jest dużo rzadszy.

Zastosowanie: Do zup, sosów, potraw z mięs, warzyw, ryb, wędlin, sałatek, jaj, kotletów, serów (szczególnie sera białego), mięsa mielonego, gołąbków, ryżu, grzanek z masełkiem i pomidorem.

Działanie:
Posiada podobne własności, jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków.
Ma działanie bakteriobójcze, przeciwcukrzycowe, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci.
Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, stanów zapalny zatok i oskrzeli, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach.
 
dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

SCHISANDRA

Cytryniec chiński – Schisandra chinensis Turcz. – zioło nootropowe, prokognitywne, przeciwdepresyjne i adaptogenne.
Cytryniec chiński – Schizandra chinensis  Turczaninow (Baillon) należy do rodziny Schisandraceae. Występuje w Chinach, Korei, na Wyspach Kurylskich, w Sachalinie. Uprawiany do celów spożywczych, kosmetycznych i dla produkcji suplementów w Chinach oraz w rosyjskich republikach części azjatyckiej.  Możliwy do uprawy w Europie. Osobiście utrzymałem tę roślinę w ogrodzie już 4 rok, pomimo braku okrywania na zimę i niskich temperatur. Jest pnączem. Sadzonki dostępne w szkółkach ogrodniczych. W obrocie handlowym są wyciągi z pędów i owoców cytryńca, zarówno suche, jak i płynne, niekiedy standaryzowane na zawartość witaminy C lub lignanów.
Surowcem jest owoc i liść – Fructus est Folium Schisandrae. W medycynie ludowej krajów azjatyckich pozyskuje się wierzchołki pędów – Turiones Schisandrae oraz korę – Cortex Schisandrae.
Liście, owoce, pędy i kora zawierają olejek eteryczny – od 1,2 do ok. 3%, przy czym kora zawiera około 2,5-3%, nasiona od 1 do 2%, miąższ owoców około 0,3-0,5%, a liście ok. 0,5% olejku lotnego, bogatego w aldehydy oraz ketony (ok. 20%). W olejku cytryńcowym występują: cytral, jlangen = ylangen, karen, alfa- i beta-chamigren, beta-chamigrenal, p-cymen, alfa-pinen, beta-pinen, limonen, terpinen, octan bornylu, octan citronelylu, linalol, terpinen-4-ol, seskwikaren, beta-selinen, alfa-santalen, santalol, citronelol, geraniol, beta-elemen, kuparen, klowen i in.
Owoce zawierają kwas jabłkowy (10%), kwas cytrynowy (8-12%), kwas winowy (3-5%), bursztynowy, pektyny, fosfolipidy, fitosterole, witaminę C (ok. 350-600 mg/100 g suchych owoców), karoteny, tokoferole (ok. 30 mg/100 g suchych owoców!), garbniki (katechinowe), cukry (ok. 1,5-2%), alkohole cukrowe (mannitol, sorbitol); fitosterole (stigmasterol, beta-sitosterol); cykliczne dipeptydy;  saponiny triterpenowe (kwas ursolowy), ponadto aktywny farmakologicznie olejek eteryczny (0,3-2%) bogaty w cytral, seskwikaren, beta-2-bisabolen, alfa-ylangen, alfa- i beta-chamigren i chamigrenal. W nasionach jest około 34% tłustego oleju. Spośród lignanów występują andżeloilogomisyna (angeloylgomisin) O, P, Q, gomisyna A-J, K1, K2, K3, L1, L2, M1, M2, N, O i R, schizandrole, benzylogomisyna, schizandyny.
Lignany są obecne we wszystkich częściach rośliny, ale najwięcej jest ich w korze (ok. 10% schizandryn) oraz całych owocach wraz z nasionami (ok. 5% schizandryn).  W pędach jest od 2 do 10% lignanów. Lignany mają strukturę dibenzocyklooktanu. Do lignanów należą: schizandryna A, schizandryna B, schizandryna C, gamma-schizandryna (racemiczna forma schizandryny B), gomisyna (gomisin) A, gomisyna N
Struktura lignanów Schisandra; źródło obrazka: Haiyan Xu, Jingjing Gan, Xiaohong Liu, Ruiyang Wu, Yi Jin, Mi Li, Bo Yuan; Journal of Ethnopharmacology; Volume 147, Issue 1, 2 May 2013, Pages 224–231
Cytryniec działa adaptogennie, czyli zwiększa zdolności przystosowawcze organizmu do środowiska. Zwiększa odporność organizmu na czynniki stresowe. Poprawia metabolizm mózgowia, nasila procesy poznawcze, analityczne i kojarzeniowe. Poprawia pamięć, zdolności uczenia się. Hamuje zmiany zanikowe w układzie nerwowym (wpływ neuroprotekcyjny). Działa veno- i hepatoprotekcyjnie za sprawą obecności bioflawonoidów i lignanów. Znosi stany depresji, znużenia; pobudza do aktywności życiowej. Wywiera wpływ przeciwmiażdżycowy. Doskonały do rekonwalescencji po przebytych chorobach wyniszczających.
Owoce są używane do produkcji kwaśnych potraw i napojów (orzeźwiających kompotów, soków), nalewek oraz mieszanek herbacianych (polecam łączyć z głogiem, dziką różą, aronią, bzem czarnym, dereniem, hibiskusem); uzupełniają dietę w karoteny (prowitamina A), witaminę E, łatwo przyswajalne żelazo, magnez, fosfor, wapń i krzem.
Wyciąg z cytryńca chińskiego na alkoholu działa szybciej i pełniej niż odwar, czy napar. Usprawnia krążenie obwodowe. Stymuluje centralny układ nerwowy. Normalizuje ciśnienie krwi. Chroni wątrobę przed toksynami (wpływ hepatoprotekcyjny). Stymuluje syntezę glikogenu. Pobudza apetyt i reguluje trawienie.
Liście i pędy ulistnione również zawierają witaminę C, lignany i olejek eteryczny, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu schorzeń wątroby, depresji, stanów stresowych, zaburzeń kognitywnych i chorób zanikowych (degeneracyjnych) układu nerwowego. Cytryniec to roślina, która powinien znać każdy geriatra i stosować w codziennej praktyce.
Wskazania: zaburzenia pamięci i koncentracji, stany stresowe, trudności w uczeniu się u dzieci i osób starszych, miażdżyca, choroba Alzheimera (i inne choroby zwyrodnieniowe, zanikowe i otępienne układu nerwowego), stwardnienie rozsiane, autyzm; borelioza; choroba nowotworowa, niedokrwistość, stany depresji i spadku aktywności; pomocniczo w chorobach zakaźnych, np. grypie, anginie; stany zapalne, marskość i stłuszczenie wątroby; zatrucia mikotoksynami, pestycydami, lekami, węglowodorami; intensywny trening i wysiłek fizyczny lub psychiczny; rekompensacja powysiłkowa; spadek libido (popędu płciowego).
Preparaty i dawkowanie:
Ekstrakt suchy, zawierający nie mniej niż 2% schizandryny: 500-800 mg 1-2 razy dziennie.
Nalewka na pędach, liściach, owocach 1:5 alkoholu 50-60%: 15 ml 2 razy dziennie lub 30 ml 1 raz dziennie.
Sproszkowane owoce suche: 10 g 1-2 razy dziennie.
Sproszkowane pędy, kora: 1-2 g 1-2 razy dziennie.
Nalewka na winie (100 g rozdrobnionego surowca na 500-700 ml wina wytrawnego): 1 kieliszek dziennie przez 1-2 tygodnie. Kurację wznawiać co 2-3 miesiące.
Efekty widoczne po 1-2 tygodniach regularnego stosowania. Sok tłoczyć z całych owoców, wraz z nasionami. Taki sok zamrozić w torebkach do lodu. Pić po 30-50 ml 2 razy dziennie.
Wyciąg ze świeżych owoców (woda z cukrem lub miodem + owoce 1:1; następnie zmiksować blenderem, podusić, zagrzać do wrzenia; odcedzić) pić po 30 ml (2 łyżki) 2 razy dziennie.
Spirytus i wino zwiększają rozpuszczalność i wchłanianie lignanów, dlatego polecam do mieszaniny ekstrahującej (np. przy wyrobie wyciągu) zwilżyć owoce, pędy ulistnione i liście spirytusem lub do wody z cukrem/miodem dodać nieco rumu, spirytusu lub wina. Pędy, kora, owoce, liście gotowane 5-10 minut w winie lub w wódce z karmelem/miodem zawierają więcej lignanów.
Schisandra chinensis wykazuje wybitny synergizm z innymi ziołami usprawniającymi procesy uczenia się, poznawania, kojarzenia, adaptogennymi i przeciwstresowymi, np.: Andrographis paniculata, Lepidium peruvianum meyenii (peruvianum), Withania somnifera, Rhodiola rosea, ocimum sanctum, Codonopsis pilosula, Cicer arietinum, Eleutherococcus senticosus, Centella asiatica.
W kosmetologii (kosmetyce) wyciągi z owoców cytryńca wykorzystano jako składnik odżywczy (witamina E, C, prowitamina A, biopierwiastki, głównie fosfor, potas, krzem), przeciwzapalny, pojędrniający, zmiękczający naskórek, opóźniający procesy starzenia się skóry i zapobiegający przebarwieniom oraz przeciwdziałający nierównemu kolorytowi cery. Obkurcza rozszerzone pory, uelastycznia włókna białkowe, pobudza procesy naskórnikowania (regeneracji), zapobiega zaczopowaniu i rogowaceniu ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Zmniejsza ilość zaskórników. Sok z owoców to naturalny peeling kwasowy z zasobem substancji odżywiających skórę. Sokiem z owoców cytryńca można zmiękczać i nawilżać naskórek w przebiegu atopowego zapalenia skóry, a następnie stosować olej rokitnikowy do natłuszczania i odżywiania chorej skóry. Cytryniec wykazuje synergizm z rokitnikiem i wąkrotką (Centella asiatica) w preparatach kosmetycznych.
Polecam publikację ukazującą mechanizm działania przeciwzapalnego Schisandra na watrobę: Gomisin N in the herbal drug gomishi (Schisandra chinensis) suppresses inducible nitric oxide synthase gene via C/EBPβ and NF-κB in rat hepatocytes autorstwa: Yuna Takimoto, Hai-Yan Qian, Emi Yoshigai, Tadayoshi Okumura, Yukinobu Ikeya, Mikio Nishizawa; Volume 28, 15 January 2013, Pages 47–56.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

wszystkie owoce są zdrowie :D
sale szkoleniowe

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

MSM
MSM, dimetylosulfon – związek organicznej siarki, pochodna , dimetylosulfotlenku. Siarka spełnia rolę strukturalną, stabilizuje cząsteczki białek poprzez tworzenie wiązań sylfhydrylowych, jest także niezbędna do wytwarzania związków o elementarnym znaczeniu dla właściwego funkcjonowania tkanki łącznej (mukopolisacharydów) i procesów regeneracyjnych zachodzących w jej obrębie. Stąd też MSM znalazł swoje miejsce jako składnik suplementów wspomagających pracę aparatu ruchu, ale wg niektórych źródeł jego potencjał jest o wiele szerszy. Naukowcy tacy jak Stanley W. Jacob czy  Robert Herschler, zwracają uwagę na możliwość zastosowania MSM w przypadku chorób alergicznych zmian zapalnych w obrębie tkanki łącznej i błon śluzowych i niektórych chorób układu pokarmowego.
MSM poleca jednak przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie (sportowcy), a także rekonwalescentom w okresie po przebytych urazach, jaki też osobom starszym.
Na naszym rynku dimetylosulfon występuje w jako składnik preparatów skojarzonych, kilku a nawet kilkunasto-składnikowych, zawierających dodatkowo chondroitynę, kwas hialuronowy, hydrolizat kolagenu, wyciągi roślinne z imbiru czy kurkumy. witaminę C i szereg innych substancji wspomagających funkcjonowanie aparatu ruchu.

Dawki zwyczajowo używane w suplementacji:

250 – 1000 mg na dobę

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Eko jak eko. Trzeba jeść wszystko w umiarkowanych i rozsądnych proporcjach i ilościach. Przez tę nową modę na takie produkty człowiek może popaść we frustrację. Ludzie kiedyś nie stosowali metod eko a i tak żyli. Ich prawdziwym problemem był głód i niska dostępność produktów. Musieli żywić się tym co sami sobie zdobyli. Teraz byle celebrytka coś powie o zdrowym odżywianiu a zaraz jej fanki bezkrytycznie podchodzą do jej słów, mimo że kobietka \"stosuje\" zasady zdrowego odżywiania pod wpływem firm, które jej płacą. Tak samo jest w reklamach znanych osób.
Radzę podchodzić z dystansem do nowinek zdrowotnych, czego dobrym przykładem jest margaryna i masło, a nawet smalec.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

ZIOŁA SZWEDZKIE

Zioła szwedzkie to kompozycja 11 ziół (aloes, arcydzięgiel, manna, rabarbar, senes, teriak, dziewięćsił, kurkuma, kamfora, mirra, szafran) o szerokim zastosowaniu. Pomagają przy bólach głowy i omdleniach, gorączce, dreszczach, bezsenności, bólach reumatycznych, stanach zapalnych, osłabieniach wzroku, zapaleniu gardła, anginie, dolegliwościach żołądkowych, jelitowych, wzdęciach, obrzękach, zaburzeniach miesiączkowania, żółtaczce, gruźlicy, poparzeniach, odmrożeniach i na wiele innych dolegliwości.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Kurkuma jest rzeczywiście ponoć bardzo zdrowa i ma wiele pozytywnych działań. W Carry jest jej sporo, obok glutaminianu sodu ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

POKRZYWA CERTYFIKAT EKOLOGICZNY BIO
Pokrzywa - działanie herbaty z pokrzywy
1. Moczopędne – pokrzywa, również jak i inne zioła moczopędne, wspomaga organizm przy pozbywaniu się mocznika, szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na kamicę nerkową.
2. Wzmacnia włosy i paznokcie – herbata z pokrzywy posiada wiele witamin (K, E, C i B1) oraz wartości mineralnych jak fosfor, mangan, krzem i wapń.
3. Zwiększa odporność organizmu, a szczególnie polecana jest w okresie wiosenno-zimowym .
4. Doskonała dla osób cierpiących na zaburzenia krążenia oraz mającym problemy ze skórą.
5. Zwiększa produkcję mleka dlatego jest dobra dla kobiet w ciąży lub karmiących.
6. Pobudza apetyt i reguluje przemianę materii.
7. Działa oczyszczająco na układ trawienny, wpływa pozytywnie na trzustkę, wątrobę i żołądek, leczy biegunki, nieżyty żołądka i jelit.
8. Przeciwdziała osłabieniom i anemii.
9. Obniża poziom cukru we krwi.
10 Leczy i pomaga przy problemach skórnych.
11. Działa odkażająco na jamę ustną.
12. Uspokaja i pomaga w walce ze stresem

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Niestety niektóre osoby powinny unikać picia herbaty z pokrzywy czy też soku z niej sporządzonego. Szczególnie kobiety zmagające się z chorobami dróg rodnych powinny wystrzegać się naparów z pokrzywy. Przeciwwskazaniami do stosowania pokrzywy są nowotwory macicy, cysty na macicy, częste krwotoki z dróg rodnych spowodowane polipami, przewlekłe choroby nerek, leczenie chirurgiczne, a także stosowanie leków na cukrzycę. Jak się okazuję pokrzywa to nie tylko pospolita roślina nie lubiana w dzieciństwie przez wielu z nas. Ma wiele pozytywnych właściwości leczniczych i dużo korzyści dla naszego organizmu. Nie tylko pomaga w leczeniu chorób, ale także potrafi zmniejszać stany zapalne skóry. Jest jedną z cenniejszych roślin, która jest powszechnie dostępna i łatwa w przygotowaniu.

http://bonavita.pl/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Zioła cieszą się sporym zainteresowaniem, a kyracje ziołowe mają opinię bezpiecznych a skutecznych.

Niestety z tym bezpieczeństwem w stosowaniu ziół bywa różnie. Dlatego lepiej zachowac umiar i konsultować z lekarzem ziołowe specyfiki, ajkie zamierzamy stosować.

Niektóre zioła mogą blokować lub utrudniac wchłanianie niektórych leków, lub wykluczać się z nimi wzajemnie. inne powodują silne alergie, a jeszcze inne mogą być toksyczne, jeśli się je stosuje niewłaściwie.

O ostrożności w stosowaniu leków ziołowych już rozmawialiśmy w temacie: Zakazany rumianek ale temat myślę, że wart uwagi.

Kiedys napisałam artykuł o pewnych zalecancyh środkach ostrożnosci w stosowaniu ziół, który w całości jest na moim blogu \"Szepcząca z gór sowich\". Artykuł napisałam w oparciu o źródła książkowe, min \"Zioła w Polskim Domu\" D. Tyszyńskiej Kownackiej. Tu przedstawię tylko fragment o samych ziołach:

ALOES – nie powinny go stosować (zwłaszcza wewnętrznie) kobiety w ciąży, a także osoby chore na nadciśnienie oraz te z osłabionymi i kruchymi naczyniami krwionośnymi. Poza tym przy długotrwałym stosowaniu aloesu lub jego preparatów można uszkodzić sobie wątrobę oraz spowodować niedobór kilku pierwiastków (m.in. sodu i potasu).

CHRZAN - nie powinni go spożywać chorzy na marskość wątroby, a także osoby, u których wystąpiły stany zapalne układu pokarmowego i nerek.

DZIURAWIEC – stosowany w dużych dawkach może spowodować oparzenia słoneczne i podrażnienia skóry. Dlatego należy go unikać w lecie, a jeśli kuracja jest konieczna unikać słońca.

GŁÓG – jest raczej bezpieczny ale stosując go często (długotrwałe kuracje trwają nawet kilka lat) i w dużych ilościach działa ujemnie na organizm.

JAŁOWIEC POSPOLITY – należy go dawkować bardzo ostrożnie, gdyż w dużych ilościach podrażnia nerki, a stosowany zewnętrznie może podrażniać skórę.

JARZĘBINA - Zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego nigdy nie należy spożywać surowych owoców jarzębiny – może się to skończyć biegunkami, wymiotami i osłabieniem organizmu.

KRWAWNIK POSPOLITY – w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia. Czasem powoduje omdlenia. Stosować raczej według zaleceń specjalisty.

MALINA WŁAŚCIWA - przy stanach zapalnych nerek lub u chorych na podagrę duże ilości malin mogą wywołać podrażnienia. Dlatego te osoby powinny spożywać ją ostrożnie.

MIĘTA – Należy do często i powszechnie stosowanych ziół. Ale zalecam stosować ją z umiarem. Nigdy nie należy jej podawać niemowlakom, a małym dzieciom dopiero po konsultacji z lekarzem.

MNISZEK - stosować ostrożnie, w dużych ilościach i spożywany często może zwiększyć liczbę białych krwinek.

POKRZYWA - Nie powinny jej spożywać osoby z chorymi nerkami, a także przy cystach i polipach. Poza tym stosując kuracje pokrzywową należy raz na kilka dni zrobić sobie 2-3 dniową przerwę.

SKRZYP POLNY - Stosując kuracje ze skrzypu (wewnętrznie) należy robić przerwy. Kilka dni przyjmowania skrzypu na kilka dni przerwy. Dotyczy to herbatek oraz innych preparatów. Skrzyp, przy skutecznym działaniu na wiele schorzeń, może wypłukiwać witaminy z grupy B z organizmu.

SZAŁWIA – olejek szałwiowy może wywołać uczulenia. Ponadto szałwia nie zalecana jest dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Nadmierne spożywanie szałwi i preparatów szałwiowych powoduje podrażnienie skóry, dlatego nie należy jej stosować przy silnym nasłonecznieniu.

TYMIANEK WŁAŚCIWY - zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący). Ponadto tymianku i preparatów tymiankowych nie wolno spożywać kobietom w ciąży oraz osobom z chorobami serca.

......................................

A z forum zielarskiego, podaję listę ziół wraz z ostzreżeniami

Lippia trójlistna- uzywana przez dłuższy czas powoduje podrażnienie zołądka

Chrzan - nie wskazany przy chrobach nerek

Gorzyca- nasiona podrażniaja delikatna skórę

Złocień dalmatyński - ekstraktowane i czynne składniki pyretyna i cyneryna śa trujace dla ludzi i zwierząt

Fenkuł zwyczajny- wszelkie księgi mówią że nalezy trzymać się ustalonych proporcji ( nie przedawkować!) poneważ działa toksycznie.

Poziomka pospolita- u niektórych osób uczula

Wieczornik damski- duże dawki wywołuja wymioty ( czasem potrzebne)

Hyzop lekarski- nie stosowac w czasie ciąży

Szczaw zwyczajny- większe dawki uszkadzają nerki

Ruta zwyczajna- Może wywołac mocne uczulenia skóry , zbroniona w czasie ciąży

Santolina - nie stosować wewnętrznie

Szaławia lekarska- nie wskazane jest długotrwałe stosowanie ziela

Mydlnica lekarska - Korzenie mydlnicy są trujące , nie wolno ich stosować wewnętrznie

Zywokost lekarski - zdania podzielone na temat zastosowan wewnetrznych

Wrotycz- zakaz stosowania podczas ciąży , w wiekszych dawkach uczula ( dobry do aromatyzowania kiełbasek , ciasta z miesnym farszem , ,omletów)

Kozłek lekarski- po 2,3 tygodniach zązywania obowiązkowa 2 tygodniowa przerwa

Dziewianna pospolita - uzywac w małych dawka ze względu na długotrwałe podraznienia gardła

Aloes- duże dawki powoduja wymioty

Arcydzięgiel litwor- kontakt ze swieżą roslina moze wywołać reakcje alergiczną (zaczerwienienie , swedzenie) arcydziegiel zawiera furanokumaryny powodujace nadwrazliwość skóry na światło słoneczne.Podczas stosowania unikac opalań.

Arnika- przedawkowanie- biegunka wymioty , zaburzenia rytmu serca, utrata przytomnosci, Nie powinno sie jej stosować w przypadku stanów zapalych zołądka i jelit , krwawienia z przewodu pokarmowego , stanów pozawałowych , podczas leczenia strofantyną i glikozydami naparstnicy , w ciąży.Arniki nie wolno stosowac na rany i ostre stany zapalne skóry . nalezy unikać przetworów o wysokim stężeniu (mogas doprowadzić do zmian martwiczych)

Bez czarny- nie wolno stosowac bzu kiedy organizm jest odwodniony

Berberys pospolity- nie wolno przyjmowac go zbyt długo ponieważ berberyna odkłada się w organizmie

Biedrzyniec anyz- przedawkowanie olejku (doustnie) może spowodowac podrażnienie błony słuzowej żołądka ,i nawet odurzenie i drgawki

Borówka czenica – napar z liści obniża poziom cukru we krwi – osoby cierpiące na cukrzyce powinny skonsultować się z lekarzem

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Przeciwwskazania, skutki uboczne, działania niepożądane
OSTROŻNIE Z ZIOŁAMI!
Decydując się na ziołową kurację, trzeba zachować ostrożność. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, zioła nie są pozbawione działań ubocznych. Niektóre z nich stosowane zbyt długo lub w niewłaściwych dawkach mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, np. doprowadzić do uszkodzenia nerek czy wątroby.
Wiele roślin zawiera dość silne trucizny. Często nieznane są interakcje ziół z lekami syntetycznymi (mogą niebezpiecznie nasilać lub osłabiać ich działanie). Dlatego przed rozpoczęciem kuracji, warto zawsze skonsultować się z lekarzem lub zielarzem. W przypadkach chorób ciężkich zioła powinny być stosowane zawsze za wiedzą i pod kierunkiem lekarza.
Wyłącznie po konsultacji z lekarzem należy stosować zioła nasercowe (konwalia, naparstnica wełnista) i obniżające ciśnienie (głóg, jemioła, kozłek lekarski). Należy też uważać na kruszynę, senes, narecznicę, glistnik, kopytnik i piołun. Rozmaryn i tymianek po dłuższym czasie wywołują bóle głowy, złe samopoczucie oraz podrażniają nerki.
Jeśli bierzesz leki dowiedz się, czy zioła, które zamierzasz przyjmować, nie wchodzą z nimi w reakcję. Nie łącz np. diuretyków z ziołami moczopędnymi, ponieważ taka kombinacja może prowadzić do hipokalemii (stan objawiający się oszołomieniem, słabością mięśni i nieregularnym biciem serca, a czasem nawet zatrzymaniem oddechu).
Przyjmując leki rozrzedzające krew, chociażby aspirynę, wyłącznie w porozumieniu z lekarzem stosuj czosnek, miłorząb, imbir, korę wierzby (wydłużają czas krzepnięcia krwi, zmniejszając zdolność płytek krwi do sklejania się).
Zioła przeciwzakrzepowe odstaw na 7-10 dni przed pójściem do szpitala na operację.
Nawet zioła uważane za łagodne mogą wywołać skutki uboczne, jeżeli nie stosujesz ich zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie owocu jałowca może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Długotrwałe picie naparu z rumianku może spowodować kontaktowe zapalenie skóry, a także zaburzać miesiączkowanie. Pokrzywa potrafi wywołać zaczerwienienia oraz puchnięcie powiek i okolic oczu (więcej o przeciwwskazaniach pokrzywy »). Długotrwałe przyjmowanie skrzypu może prowadzić do niedoboru wit. B1.
Jeśli jesteś alergikiem uważaj na preparaty, w których skład wchodzą kwiaty, kwiatostany i koszyczki ziół. Substancje czynne np. rumianku, mięty, cynamonu mogą silnie uczulać.
Zioła a ciąża
Stosowanie ziół w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Za w miarę bezpieczne uchodzą: łopian, melisa, mniszek, pokrzywa i rumianek.
Niebezpieczne w ciąży są rośliny wpływające na kurczliwość mięśni macicy (glistnik, krwawnik). Szkodliwie działają na płód m.in.: żeń-szeń, chmiel, arcydzięgiel, rozmaryn, cząber, tymianek.
Kobiety w ciąży powinny też unikać środków przeczyszczających i moczopędnych (aloes, kruszyna, rabarbar dłoniasty, szakłak amerykański, senes, rzewień), grozi to przekrwieniem narządów w obrębie miednicy.
Zioła napotne, jak gorący sok z malin czy herbata z lipy powodują gwałtowne ukrwienie skóry i jednoczesne odpłynięcie krwi m.in. z łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Ryzykowne może być stosowanie bylicy, werbeny, ruty, serdecznika i szałwii.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Oczywiście zioła należy stosować z umiarem jednakże są dużo dużo mniej szkodliwe niż leki, które obecnie zażywamy w coraz większych ilościach i nikt nie patrzy czy mu zaszkodzą, bo słowo lekarza jest słowem świętym. Nawet nie wiemy jak nam one szkodzą. Zioła są korzystniejsze dla organizmu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Może i leki nie są w 100% idealne, ale dzięki nim wiele epidemii chorób jest łatwiejszych do opanowania. Wydłużanie się średniej wieku ludzi też po części zawdzięczamy lekom, bo wiele chorób geriatrycznych jest opanowanych dzięki lekom jak np. cukrzyca, nadciśnienie. Gdyby nie leki - ludzie żyli by znacznie krócej.
Wiele dzieci zwłaszcza tych za wcześnie urodzonych tez jest poddawanych lekoterapii bo inaczej by nie przetrwały. Nie ma co demonizować leków.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Jak najbardziej zgadzam sie z informacjami w zakresie tego jaki dobry wpływ ma brzoza na nerki. Przez lata walczyłem z problemami wynikającymi z tworzenia się piasku w nerkach, który powstawal pomimo tego,że bardzo się pilnowałem jeśli chodzi o odpowiednią dietę.

Jest jeszcze wiele innych ziół o dobrym działaniu:
http://uro.net.pl/kamica-nerkowa/ziola-na-kamice-nerkowa/

Na tej stronie mozecie sobie poczytać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

TRIBULUS

Poznaj cudowne właściwości Tribulus terrestris!
Tribulus terrestris to łacińska nazwa rośliny znanej już od tysięcy lat. Buzdyganek naziemny, bo o nim mowa, jest stosowany w naturalnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Ma właściwości wzmacniające oraz tonizujące. Mężczyźni cenią go sobie ze względu na możliwość wykorzystania tribulusa jako afrodyzjaku. Obecnie jest składnikiem wielu suplementów dla sportowców
1. Buzdyganek naziemny – działanie i stosowanie
Stosowany jest w medycynie przede wszystkim jako środek działający na nadciśnienie, zaburzenia oddawania moczu, stany zapalne gruczołu krokowego oraz choroby układu krążenia. Sportowcy wykorzystują buzdyganek jako środek podnoszący poziom hormonów anabolicznych. Obniża poziom cholesterolu we krwi i wspomaga pracę wątroby oraz nerek.

Tribulus terrestris jest cudownym ziołem, które zawiera w sobie związki zwane saponinami, indolami i polifenolami. Są to substancje hamujące aktywność enzymów, przetwarzających anaboliczny testosteron. Dzięki temu zapobiega ginekomastii – przerostowi gruczołów sutkowych u mężczyzn, oraz łysieniu spowodowanemu podwyższonym poziomem złego 5-a-dihydrotestosteronu (DHT). Buzdyganek pobudza spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet. Zwiększa retencję azotu. Pobudza syntezę białek. Zapobiega stłuszczeniu organów wewnętrznych. Łagodzi objawy andropauzy.

Nie wdając się bardziej w biochemię, należy zaznaczyć, że buzdyganek ma bardzo mocne właściwości wzmacniające organizm. Pomaga również w leczeniu prostaty oraz niweluje uczucie zmęczenia. Ma działanie pobudzające.
2. Tribulus terrestris a testosteron
W medycynie ludowej od wieków stosowało się buzdyganek naziemny jako środek wzmacniający libido i leczący zaburzenia erekcji. Naukowcy udowodnili, że ma on olbrzymie znaczenie w podnoszeniu poziomu testosteronu (męskiego hormonu odpowiedzialnego za poziom libido), dzięki czemu ma wpływ na poprawę jakości życia seksualnego.

Wspomaganie wzwodu jest związane z uwalnianiem tlenku azotu do zakończeń nerwowych w pobliżu ciał jamistych prącia. Podobne działanie ma viagra. Z tą różnicą, że Tribulus terrestris jest naturalnym środkiem występującym w naturze i stosowanym od tysięcy lat. Istnieją doniesienia o zwiększaniu liczby, ruchliwości i żywotności plemników, przez co preparaty buzdyganka stosuje się również w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Naukowcy zaobserwowali wyraźną poprawę jakości ejakulacji (wytrysku nasienia i porcji/ilości nasienia) po podawaniu buzdyganka.

3. Buzdyganek a suplementy
Użycie buzdyganka naziemnego do produkcji suplementów dla sportowców zapoczątkowali Bułgarzy. Prowadzili oni szereg badań nad tą rośliną. Ich początki sięgają lat 70. XX wieku. Dzisiaj wiele preparatów zawierających buzdyganek stosowanych jest jako środki podnoszące potencję oraz naturalne i legalne zastąpienie środków steroidowych. Stosowany jest zarówno w formie sproszkowanego owocu (lub ziela), jak i ekstraktu standaryzowanego na zawartość saponin (20, 40%). Efektami stosowania preparatów zawierających buzdyganek naziemny są przyrost masy mięśniowej oraz zwiększenie siły fizycznej.

Poprawia również przepływ krwi w mięśniach przez zwiększenie liczby erytrocytów, dlatego tak chętnie stosowany jest przez kulturystów i innych sportowców. Dzięki swojemu działaniu pobudzającemu oraz niwelującemu zmęczenie, stanowi alternatywę dla typowych suplementów stosowanych przed treningiem.

W naturalny sposób podnosi poziom hormonów anabolicznych (lutropiny o 72%, testosteronu o 41%), pozwalając sportowcom w legalny i bezpieczny sposób korzystać z dodatkowych porcji anabolicznego testosteronu. Działanie buzdyganka uzależnione jest od dawki, jaką przyjmiemy. Zalecana dawka dzienna przyjmowana w postaci ekstraktów to ok. 250-750 mg.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

warzywa od Polskich sprzedawców można szukać przez gielda-rolna.com tam mają niższe ceny warzyw bo kumulacja ofert robi swoje ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OCET JABŁKOWY

Ocet jabłkowy: jak powstaje, kaloryczność, dawkowanie
Ocet jabłkowy wytwarza się dwuetapowo. Na początku łączy się zmiażdżone jabłka lub cydr z drożdżami, dzięki czemu następuje fermentacja cukrów i wytworzenie alkoholu. Następnie dodaje się specjalne bakterie, które dodatkowo przekształcą alkohol w kwas octowy – główną substancję czynną octu jabłkowego. Powstały produkt zawiera przyjazne bakterie, aminokwasy i enzymy. To wszystko wpływa na wygląd roztworu – dobry ocet jabłkowy powinien być mętny, z pływającymi nitkami lub włóknami.
Ocet jabłkowy zawiera około 3 kcal na łyżkę, jest to znikoma wartość, zważając na to, że nie spożywa się go więcej niż dwie łyżki dziennie. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do octu spirytusowego, ocet jabłkowy jest lekko alkalizujący, co ma korzystny wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu (nie dopuszcza do zakwaszenia organizmu).
Działanie bakteriobójcze octu jabłkowego
Wykazano, że ocet jabłkowy pomaga zabić patogeny, w tym bakterie. Stąd też tradycyjnie używany jest do czyszczenia i dezynfekcji, leczenia grzybicy paznokci, brodawek i infekcji ucha. Już dwa tysiące lat temu Hipokrates (ojciec współczesnej medycyny) stosował ocet jabłkowy do czyszczenia ran. Obecnie produkt ten stosowany jest również jako naturalny konserwant, ponieważ hamuje m.in. rozwój bakterii E. Coli odpowiedzialnych za psucie się żywności. Jeśli więc szukasz domowego sposobu na zakonserwowanie żywności, ocet jabłkowy może okazać się w tym bardzo przydatny.
Ocet jabłkowy reguluje poziomu cukru we krwi
Jest to właściwość szczególnie ceniona u chorych na cukrzycę typu 2. Ten rodzaj cukrzycy charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi w wyniku oporności na insulinę lub niezdolności jej wytwarzania. Wysokie stężenie cukru we krwi dotyczy jednak nie tylko samych cukrzyków, ale również pozostałych osób. Częste wahania cukru przyczyniają się do szybszego starzenia się i chorób przewlekłych. Każdy więc powinien dbać o prawidłowe utrzymanie jego poziomu we krwi. Ocet jabłkowy okazuje się pomocny w tej kwestii, ponieważ zwiększa wrażliwość na insulinę. Już dwie łyżki octu jabłkowego spożyte wieczorem, przed snem, pomagają zmniejszyć poziom cukru we krwi na czczo o około 4 proc.
Na koniec ważna informacja: osoby, które chcą spożywać ocet jabłkowy, ale przyjmują leki obniżające cukier, powinny uprzednio skonsultować to z lekarzem.
Ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie
Biorąc pod uwagę, że ocet jabłkowy wpływa korzystnie na gospodarkę insulinową, automatycznie wnioskuje się, że pomaga schudnąć. Liczne badania wykazują, że ocet jabłkowy w pewnym stopniu zwiększa uczucie sytości, ograniczając tym samym podaż kalorii. Osoby, które spożywają go wraz z posiłkiem, przyjmują średnio 200– 280 kcal mniej do końca dnia. Potwierdziły to eksperymenty, podczas których badani spożywali regularnie 1–2 łyżki octu. Po 12 tygodniach ich waga wynosiła średnio 1,5 kg mniej, a ponadto zmniejszył się poziom trójglicerydów we krwi. Jakkolwiek na ten wynik składały się również inne czynniki, to ocet z jabłek niewątpliwie miał w tym swój niemały udział.
Ocet jabłkowy korzystny dla zdrowia serca
Choroby układu krążenia (choroby serca, udar mózgu) są obecnie uważane za najczęstszą przyczynę przedwczesnej śmierci. Naukowcy wymieniają czynniki, które potrafią zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jednym z nich jest właśnie ocet jabłkowy, który wpływa na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów. Dodatkowo zawarty w occie przeciwutleniacz – kwas chlorogenowy, chroni cząsteczki dobrego cholesterolu LDL przed jego utlenieniem, co zwykle jest głównym powodem powstawania chorób serca. Niektórzy uczeni twierdzą również, że ocet jabłkowy obniża ciśnienie krwi, jednak dotychczasowe badania prowadzano na szczurach i nie ma się jeszcze potwierdzenia tego faktu w kontekście ludzi.
Ocet jabłkowy może zmniejszać ryzyko raka
Istnieją badania, które wykazały, że związki zawarte w occie jabłkowym zabijają komórki nowotworowe, tym samym niwelując ich inwazyjność. Jednak badania te przeprowadzone zostały na szczurach lub komórkach wyizolowanych z probówek i nie ma się jeszcze potwierdzenia tego faktu na organizmie człowieka.
Jak stosować ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy wydaje się bezpieczny w użytkowaniu. Zaobserwowano brak działań niepożądanych przy normalnym użyciu (tzn. 1–2 łyżki dziennie). Jednak przy większych dawkach samopoczucie może się pogorszyć. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się użycie w kuchni organicznego niefiltrowanego octu jabłkowego, jako dodatku np. do sałatek czy majonezu. Niektórzy lubią rozcieńczyć wspomnianą wyżej porcję octu jabłkowego w szklance wody i wypić jako napój.
Na rynku spotkać można ocet jabłkowy w tabletkach i kapsułkach, ale zawartość samego octu w takich produktach jest niewielka i raczej nie poleca się tego typu suplementacji.
Istnieje wiele innych zastosowań octu jabłkowego niezwiązanych z dietą – można go używać do pielęgnacji włosów, skóry, zębów lub traktować jako środek czyszczący w kuchni i łazience. Tego typu zastosowania octu jabłkowego cenią sobie szczególnie osoby, które chcą żyć w zgodzie z naturą i unikają chemikaliów. Ocet jabłkowy to z pewnością produkt, który przyda się w każdym domu.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

KARDAMON

Działanie lecznicze
Kardamon i preparaty z jego dodatkiem są stosowane na niestrawność i na brak apetytu, ale też okazuje się niezwykle skutecznym środkiem na choroby układu oddechowego - astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Ponadto wzmacnia odporność organizmu, ma też właściwości odtruwające. Masaże z użyciem olejku kardamonowego przywracają sprawność stawów w bólach reumatycznych, pomagają zwalczyć objawy przeziębienia, działają znieczulająco, rozgrzewająco, a także, co ciekawe - działają jak afrodyzjak. Napary z kardamonu regulują ciśnienie krwi, poprawiają krążenie mózgowe, a także działają przeciwbólowo i napotnie. Kardamon może też pomóc osobom borykającym się z chorobami nerek, w tym - w kamicy nerkowej. Żucie lub dodanie do napojów lub potraw kardamonu sprawi, że odświeżymy oddech po zjedzeniu czosnku lub wypiciu alkoholu.
Napar z kardamonu na niestrawność i wzdęcia
1 łyżeczkę świeżo zmielonego kardamonu zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Pozostawiamy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem.
Zastosowanie w kuchni
Kardamon można kupić zmielony, ale najlepiej kupować w postaci całych owoców. Przed użyciem należy wyłuskać nasionka ze strąków i użyć w całości, rozetrzeć w moździerzu lub zemleć. Wtedy mamy pewność, że przyprawa nie została sfałszowana. Do potraw możemy dodawać całe nasiona lub rozdrobnione. Pozostały zapas kardamonu należy przechowywać w zamkniętych pojemnikach, w suchym i chłodnym miejscu. Gdy chcemy użyć całe nasionka, dobrze jest je lekko podsmażyć lub zmieszać z innymi przyprawami.
Kardamon ma bardzo intensywny smak i aromat, więc lepiej dodawać go z \"wyczuciem\", np. do kawy lub herbaty wystarczy szczypta. Ze względu na cenę, kardamon jest traktowany jako \"przyprawa świąteczna\". Jest jednym ze składników przyprawy curry i garam masala. Niewielka ilość kardamonu dodana do herbaty lub kawy, wzbogaca smak i zapach tych napojów. Jest też doskonałym dodatkiem zarówno do potraw słodkich jak i pikantnych. Dodaje się go do wyrobów cukierniczych, do owocowych sałatek, marcepanów, lodów, kremów, kompotów.
Można też wzbogacić kardamonem smak i aromat potraw z mięsa drobiowego, wołowiny, wieprzowiny i innych. Jest też dobrym dodatkiem do pasztetów, kiełbas, pieczeni, gulaszów i przetworów z ryb.
Inne zastosowania kardamonu
Kardamon ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, przede wszystkim do wyrobu perfum, kadzidełek, odświeżaczy powietrza. Stosuje się go również do aromatyzowania nalewek, wódek i likierów oraz wyrobów tytoniowych. Aromatyzowanie alkoholu kardamonem znane jest od wielu wieków. Od XV w. dodaje się go do tradycyjnych trunków skandynawskich \"Akvavit\". Obecnie produkuje się go w Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii. Dodawane są do niego także inne aromaty, takie jak: anyż, kminek, koper lub skórki cytrynowe czy pomarańczowe, ale największym popytem cieszą się wyroby z nutą kardamonową.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

STEWIA

Stewia w kuchni
Świeże listki stewii możemy zaparzać jak herbatę lub dodawać do surówek i sałatek. Wysuszone i zmielone liście i łodygi dodajemy do kawy, herbaty, soków, napojów, ciast, deserów. Możemy sami zrobić ekstrakt do słodzenia, jeżeli przeszkadza nam proszek lub liście w napoju czy potrawie. Wystarczy 1 łyżeczkę suszonej stewii zalać szklanką wody i kilka minut gotować. Takim wywarem możemy dosładzać dania, do których zazwyczaj dodajemy cukier. Odrobinę ekstraktu poprawi smak majonezu, duszonych pomidorów, fasolki po bretońsku, marynat, niektórych zup. Słodycz stewii jest trochę \"inną słodyczą\" niż cukier. Gdy użyjemy jej w przetworach z niektórymi kwasami, np. z kwasem jabłkowym, cytrynowym, winnym, czy octowym lub z solą, zniwelujemy jej niezbyt przyjemny posmak i sprawimy, że będzie jeszcze bardziej słodka.
Stewię można kupić w kilku postaciach:
najbardziej skoncentrowany jest fluid
całe suszone liście
zmielone suszone liście (proszek musi być zielony, ewentualnie brązowy)
bezbarwne ekstrakty lub biały proszek (puder)
tabletki
Biały proszek i tabletki to preparaty, które są produkowane z różnymi dodatkami i są pozbawione podczas przetwarzania niektórych cennych składników. Pozostałe postacie, tzn. fluid i suszone liście są całkowicie naturalnymi słodzikami.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ Z OGÓRECZNIKA

1. Właściwości przeciwzapalne

Zawarte w oleju z ogórecznika wielonienasycone kwasy tłuszczowe GLA wykazują silnie leczniczy wpływ na wszelkie stany zapalne, a także ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu, a także sprawność działania naturalnych mechanizmów ograniczających procesy starzenia. Kwasy omega-3 i omega-6 odgrywają niezwykle ważną rolę w walce z wieloma chorobami i dolegliwościami, ponieważ pomagają kontrolować uwalnianie substancji, najczęściej odpowiedzialnych za reakcje zapalne w organizmie, szczególnie niektórych prostaglandyn, leukotrienów i cytokin, zwanych interleukinami.

Kwasy tłuszczowe GLA są obecne w niektórych jadalnych roślinach zwykle w bardzo małych ilościach, głównie w zielonych warzywach liściastych i niektórych orzechach. Dostarczane są również w okresie karmienia piersią, gdyż znajduje się w mleku matki. Ponieważ olej z ogórecznika jest jednym z najlepszych źródeł GLA, doskonale pomaga wypełnić powstały w dorosłym życiu niedobór.

Warto również wspomnieć ,że GLA posiada pozytywny wpływ na proces śmierci toksycznych komórek, tzw apoptozy. Przekształca się on w komórkach do postaci kwasu dihomo-γ-linolenowego DGLA i jest prekursorem powstawania prostaglandyn i związków leukotrienów, wytwarzanych przez układ odpornościowy. DGLA jest również odpowiedzialne za obniżenie stanów zapalnych w organizmie, ponieważ skutecznie reguluje syntezę leukotrienów, które są częściowo odpowiedzialne za zwiększenie reakcji autoimmunologicznych. Właśnie z tego powodu olej z ogórecznika jest obecnie stosowany w zmniejszaniu objawów wielu chorób zapalnych i zaburzeń związanych z wiekiem, w tym zapalenia stawów, atopowego zapalenia skóry oraz różnorodnych chorób układu oddechowego.

2. Egzemy i choroby skóry

Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań oleju z ogórecznika jest leczenie chorób zapalnych skóry, takich jak egzema. Wykazano, że zawarte w nim kwasy GLA pozwalają niwelować braki lipidów w skórze, które są spowodowane niskim poziomem aktywności delta-6-desaturazy. Gdy skóra nie może wytworzyć wystarczającej ilości olejów ochronnych, układ odpornościowy ulega rozregulowaniu, a także mogą powstawać liczne stany zapalne i specyficzne zwiększone reakcje autoimmunologiczne, które powodują typowe stany chorobowe skóry.

Skóra ludzka nie potrafi samodzielnie syntezować GLA z kwasu linolowego, dlatego jego uzupełnienie wraz z olejem z ogórecznika działa jak naturalne i bardzo skuteczne remedium na egzemę i inne dolegliwości dermatologiczne.

Chociaż wyniki badań są niejednoznaczne to wszystko wskazuje, że olej z ogórecznika u większości pacjentów może skutecznie leczyć wypryski i zmiany trądzikowe. Warto tu zauważyć, że niektórzy ludzie wydają się bardziej pozytywnie reagować na leczenie olejem z ogórecznika niż inni i dostrzegają po jego zastosowaniu znaczną poprawę. Olej z ogórecznika może nawet czasem zastąpić maści sterydowe. Liczne obserwacje wskazują także, że regularna suplementacja około 720 miligramów GLA dziennie przez dwa miesiące, znacznie poprawia ogólny stan i kondycję skóry.

3. Zapalenia stawów

Zawarte w oleju z ogórecznika kwasy GLA działa jak naturalny środek na reumatoidalne zapalenie stawów oraz skutecznie zwalcza związany z nim ból, zwłaszcza, gdy stosowany jest w połączeniu z innymi konwencjonalnymi przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi lekami. Na podstawie licznych obserwacji zauważono zmniejszenie bólu stawów, obrzęków i uczucia bolesnej ciężkości po zaledwie sześciu tygodniach regularnego leczenia olejem z ogórecznika.

4. Właściwości przeciwutleniające i pomoc w walce z nowotworem

Olej z ogórecznika lekarskiego wykazuje właściwości anty-mutagenne, a także zdolności antyoksydacyjne, które doskonale redukują wzrost komórek nowotworowych. W badaniach laboratoryjnych, zarówno GLA, jak i naturalny olej z ogórecznika wykazały działanie cytotoksyczne, które znacznie skraca żywotność toksycznych komórek przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności zdrowego gospodarza. Podawanie oleju z ogórecznika lekarskiego jest zalecane w ochronie DNA i leczeniu wielu odmian nowotworu, oczywiście głównie ze względu na jego zdolność do zmniejszenia podstawowego, oksydacyjnego uszkodzenia genetycznego, który powoduje zapalenia i choroby.

5. Wzrost i rozwój organizmu

W literaturze medycznej przedstawia się liczne dowody na to, że niemowlęta i wcześniaki, otrzymujące suplementację w postaci oleju z ogórecznika, mają lepsze wskaźniki wzrostu i rozwoju. Zawarte w nim kwasy tłuszczowy znacznie ułatwiają rozwój centralnego układu nerwowego. U kobiet w ciąży zmniejszają z kolei zagrożenie związane z przedwczesnym porodem.

6. Pomoc w leczeniu infekcji dróg oddechowych

Regularnie stosowany olej z ogórecznika wyraźnie poprawia pracę płuc, w szczególności w stanach zapalnych i infekcjach, oraz chorobach, takich jak zespół ostrej niewydolności oddechowej ARDS. Suplementy diety, zawierające olej z nasion ogórecznika spożywane w formie kapsułek pomagają przyspieszać czas leczenia kaszlu, przeziębienia lub grypy, a także zmniejszyć czas spędzony w szpitalu lub okres przyjmowania leków. Pozwala również powstrzymać zapalenie układu oddechowego, które może przeradzać się w bardzo poważne i przewlekłe choroby.

7. Obniżenie poziomu gromadzącego się tłuszczu i pomoc w utracie wagi ciała

Jeżeli chcesz stracić na wadze olej z ogórecznika również może być pomocny. Istnieją dowody na to, że GLA w postaci oleju z ogórecznika powoduje mniejsze nagromadzanie się tkanki tłuszczowej w porównaniu do innych olejów roślinnych. GLA powoduje większą akumulację tłuszczu brunatnego, ale mniej białego. Jest to korzystne, ponieważ naukowcy udowodnili, że ludzie szczupli mają więcej brązowego tłuszczu, niż osoby z nadwagą lub otyłością.
Badania sugerują również, że dieta bogata w GLA znacznie obniża nagromadzenie tkanki tłuszczowej, poprzez zwiększenie ekspresji genów, które kontrolują brązowy wzrost tkanki tłuszczowej w porównaniu z jego białą wersją.

dostęp: http://www.olej.edu.pl/olej-z-ogorecznika/olej-z-ogorecznika-fenomen-w-naturalnej-ochronie-zdrowia-i-urody/

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Czarnuszka

1. Ma działanie immunoprotekcyjne. Zawarte w niej związki wzmacniają układ odpornościowy, pobudzając m.in. syntezę interferonu czy wzrost ilości limfocytów i makrofagów stojących na straży naszego zdrowia. Warto sięgnąć po czarnuszkę szczególnie teraz, na przełomie sezonów, aby wzmocnić organizm.
2. Poprawia samopoczucie alergikom. Regularne przyjmowanie oleju z czarnuszki przez 6-8 tygodni powoduje znaczną poprawę symptomów. Czarnuszka – podobnie jak witamina C – jest świetnym antyhistaminikiem.
3. Pomoże uporać się z anemią. W wielu badaniach wykazano, iż regularne stosowanie oleju z czarnuszki podnosiło poziom hemoglobiny i erytrocytów.
4. Ma silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Naukowcy podejrzewają, że stoi za tym spora zawartość tymochinonu. Podanie czarnuszki powodowało w ciągu 3-10 dniowej kuracji zahamowanie wzrostu patogenów, w tym również Candida Albicans. W dobie powszechnego zagrzybienia jak również zbliżającego się przełomu sezonów skutkującego jak zwykle wzrostem przeziębień, gryp, infekcji zatok, oskrzeli itd. – warto o tym fakcie pamiętać. W czarnuszce siła!
5. Ma również działanie przeciwpasożytnicze. Olej z czarnuszki wykazał w badaniach działanie przeciwtasiemcowe u dzieci chorujących na tasiemczycę. Czarnuszkowa kuracja okazała się też skuteczna w przypadku zakażeń przywrą, nie powodując przy tym żadnych działań ubocznych. Czarnuszka dzięki poprawie funkcji układu immunologicznego skutecznie zwalcza również owsiki, blastocytozę, a nawet włośnia krętego. Pod tym kątem olej z czarnuszki ma działanie silniejsze nawet od oleju czosnkowego.
6. Czarnuszka chroni przed skutkami promieniowania. W badaniach czarnuszka zapobiegała uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem jonizującym w radioterapii. To ważna informacja dla tych, którzy poddawani są naświetlaniom promieniami w radioterapii chorób nowotworowych.
7. Pomaga pozbyć się nadciśnienia. Czarnuszka nie tylko obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, ale również chroni przed wzrostem homocysteiny, prowadzącej do rozwoju miażdżycy.
8. Przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych. Obniża stężenie szczawianów w moczu i hamuje formowanie kamieni nerkowych.
9. Działa przeciwwrzodowo na żołądek. Olej z czarnuszki powoduje wzrost ilości mucyny w błonie śluzowej żołądka. Czarnuszka ma również udowodnioną skuteczność przeciwko bakteriom Helicobacter pylori. Przynosi ulgę w przypadku symptomów refluksu żołądkowo-przełykowego.
10. Ma działanie cytotoksyczne – przeciwnowotworowe. Hamuje angiogenezę i metastazę komórek nowotworowych, stymuluje syntezę cytokin: interleukin, TNF-α oraz interferonu, immunoglobulin skierowanych przeciwko antygenom rakowym. Czarnuszka ma też zdolność wywołania apoptozy (zaprogramowanej śmierci) komórek rakowych – działa silnie antyutleniająco. Badania były robione w stosunku do licznych rodzajów nowotworów, między innymi białaczki, nowotworów okrężnicy, płuc, macicy, prostaty, piersi, jelita grubego, wątroby, mózgu czy nawet wyjątkowo niebezpiecznego i podstępnego raka trzustki. Czarnuszka nie czyni przy tym szkody komórkom zdrowym.
11. Pomaga opanować zmiany skórne. Olej z czarnuszki jest tradycyjnie stosowany w przypadkach trądziku, łuszczycy, przy atopowym zapaleniu skóry, grzybicy skóry, wysypek, zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym lub poparzeniem słonecznym. To ostatnie mogę potwierdzić własnym niedawnym doświadczeniem: kiedy w środku lata podczas prac w ogródku nieopatrznie spiekłam sobie odsłonięty kark, prosiłam następnie męża aby kilkukrotnie w ciągu dnia smarował mi obolałe miejsce olejem z czarnuszki (nie miałam akurat w domu kapsułek z witaminą E) i w ciągu najbliższej doby miejsce to było wyleczone z oparzenia słonecznego – naskórek był w doskonałym stanie, ból zniknął, złuszczenie naskórka nie nastąpiło. Doskonałe remedium!
12. Ma działanie antycukrzycowe. Reguluje poziom cukru we krwi: działa ochronnie na trzustkę sprzyjając jej regeneracji i proliferacji wysp trzustkowych beta odpowiedzialnych za produkcję insuliny.
13. Chroni przed uszkodzeniami wątrobę i nerki. Zarówno gdy czynnikami szkodliwymi są metale ciężkie czy też dostające się do ustroju ksenobiotyki (np. leki) czarnuszka chroni te dwa ważne narządy: oczyszcza ustrój z toksyn i przywraca prawidłowe poziomy markerów stresu oksydacyjnego.
14. Chroni przed osteoporozą. Zwiększa gęstość mineralną kości dzięki zwartości kwasów tłuszczowych oraz silnemu działaniu antyutleniającemu i antyzapalnemu.
15. Działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy. Stwierdzono działanie antydepresyjne, sedatywne (uspokajające) i anksjolityczne (przeciwlękowe) czarnuszki. Można powiedzieć, że działa jak adaptogen zwiększając naszą odporność na stres, przeciwdziałając stanom depresyjnym i/lub lękowym i poprawiając samopoczucie. Obiecująco przestawia się czarnuszka również jako oręż w zwalczaniu symptomów epilepsji czy choroby Parkinsona.
16. Pomocna w przypadku chorób autoimmunologicznych. Znowu kłaniają się niezwykłe właściwości antyzapalne, antyhistaminowe i zmniejszające stres oksydacyjny, dzięki którym czarnuszka przynosi chorym poprawę samopoczucia w postaci zmniejszenia symptomów.
17. Doskonała na problemy z włosami. Przeciwdziała łysieniu, hamuje wypadanie włosów, pozwala pozbyć się łupieżu i spowodowanego stanem zapalnym swędzenia, pobudza porost włosów i zwiększa gęstość czupryny.
18. Przyspiesza gojenie się ran. Owrzodzenia, skaleczenia, rozpadliny, zmiany ropne itd. zagoją się szybciej dzięki czarnuszce.
19. Wpływa pozytywnie na układ rozrodczy. Reguluje miesiączkowanie, wspomaga laktację u matek karmiących, a nawet stwierdzono jej działanie antykoncepcyjne podobne do etynyloestradiolu (syntetycznego estrogenu, składnika współczesnych tabletek antykoncepcyjnych), nie wykazując jednocześnie aktywności estrogenowej. Dobra wiadomość dla panów jest taka, że czarnuszka naturalnie podnosi u nich poziom testosteronu.
20. Pomocna dla astmatyków. Po kilku tygodniach stosowania oleju z czarnuszki uzyskano znaczącą poprawę u 80% badanych (szczególnie pozytywnie odpowiadały dzieci): poprawiła się wydolność płuc, ustąpił świszczący oddech i można było zmniejszyć dawki konwencjonalnych farmaceutyków (inhalatorów).

Czarnuszka – małe ziarno o wielkiej mocy, ale…

Jak widzicie, takie malutkie niepozorne ziarenka, a ile w nich mocy! Warto jednak w tym miejscu dodać, że sama czarnuszka aczkolwiek jest wspaniałym darem natury – nie zastąpi zmiany stylu życia. Żeby była jasność: jeśli dla przykładu chcesz pozbyć się candidy ze swoich jelit, to nie wystarczy tylko samo stosowanie w tym celu czarnuszki jeśli jednocześnie nadal opychać się będziesz codziennie tonami słodyczy. Jeśli tak – to nie narzekaj potem, że „ta cała czarnuszka w ogóle nie działa”

Żyjemy ponadto w czasach gdy wszystko chcemy szybko i natychmiast. Nie zapominajmy jednak, że na nasze dolegliwości (z wyjątkiem urazów) zawsze pracujemy całymi latami, nie nabywamy ich przecież szybko i natychmiast. Dlatego wyjątkową głupotą byłoby oczekiwać, że szybko i natychmiast znikną. Nie znikną, nie oszukujmy się. Twoje ciało cierpliwie znosiło zniewagi przez długi czas, teraz Ty wykaż się cierpliwością i daj mu czasu tyle, ile będzie potrzeba, aby wróciło do dawnej równowagi. Zauważ, że to nie jest tak, że „czarnuszka leczy”. Sama w sobie nie leczy, bo nie ma na tej planecie niczego, co „leczy” samo w sobie. Zawsze leczy nas ciało, bo tylko ono wie jak to zrobić. Czarnuszka tylko ułatwia mu zadanie, resztę robi już Twój system immunologiczny. Pod warunkiem, że mu nie przeszkadzasz.

Czarnuszka – jak stosować?

Czarnuszkę można stosować zarówno zewnętrznie (na skórę, włosy i paznokcie) jak i wewnętrznie. Używa się albo ziarenek (całych, utłuczonych w moździerzu lub zmielonych w młynku do kawy) albo oleju tłoczonego na zimno. W krajach Bliskiego Wschodu wierzy się w to, że żucie profilaktycznie „dla zdrowotności” 10 ziarenek czarnuszki dziennie trzyma z dala wszelkie choroby.

w kuchni profilaktycznie, jako przyprawa: zmielona czarnuszka doskonale zastępuje pieprz. W przeciwieństwie do niego nie drażni jednak przewodu pokarmowego, ani nie zakwasza organizmu (pieprz jest przyprawą zakwaszającą). Warto wypełnić swoją pieprzniczkę zmieloną czarnuszką zamiast tradycyjnego pieprzu. Całe lub zmielone ziarenka można dodawać do pieczenia chleba (do ciasta oraz jako posypkę na wierzch), do zup, sałatek, kanapek, do bigosu i innych duszonych warzyw, przy wyrobie domowego sera, wina czy przy kiszeniu warzyw.

w postaci naparu: parzymy jak herbatkę, czyli zalewamy wrzątkiem 1 łyżkę zmielonych nasionek, parzymy ok. 20 minut i odcedzamy. Taki napar można osłodzić miodem. Stosować zewnętrznie do przemywania zmienionej chorobowo skóry, jak płukankę do włosów oraz wewnętrznie (pijemy 1/2 szklanki naparu 2-3 razy dziennie).

w postaci oleju: do stosowania zewnętrznie na skórę lub włosy oraz wewnętrznie (łyżeczka oleju 2-3 razy dziennie, dzieci połowę tego). Olej z czarnuszki jest dostępny również w kapsułkach, jednak wtedy wychodzi sporo drożej niż ten zakupiony w buteleczce. Pamiętajmy, aby kupować tylko olej z czarnuszki tłoczony na zimno. Po otwarciu przechowujemy go w lodówce.

w postaci nalewki: pół szklanki zmielonej czarnuszki zalać szklanką alkoholu 40% i odstawić na co najmniej tydzień, po czym przefiltrować przez watę. Można używać zewnętrznie jak i wewnętrznie, podobnie jak olej. W przypadku zakażeń o charakterze grzybiczym (np. candida) nalewka na bazie alkoholu jest bardziej skuteczna niż napar.

w postaci ziołomiodu: na każdą łyżkę miodu dać łyżeczkę zmielonej czarnuszki i utrzeć razem na papkę, bardzo pomocną przy przeziębieniu (podobnie zresztą jak mieszanka miodu i cejlońskiego cynamonu): działa wykrztuśnie, łagodzi kaszel i ból gardła. Papkę można też stosować zewnętrznie na skórę w postaci maseczki, a jeśli zmielimy nasionka nieco grubiej to peelingu.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ SPOŻYWCZY Z OGÓRECZNIKA

Olej z ogórecznika ma działanie moczopędne. Oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Pomaga przy uszkodzeniach błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelit. Obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, zmniejsza agregację krwinek i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, przeciwdziała miażdżycy. Wspiera pracę układu odpornościowego. Dzięki swojemu unikalnemu składowi wspiera walkę z chorobami reumatycznymi. Wykazuje także działanie uspokajające, tym samym leczy lekką depresję i inne problemy psychiczne, a także poprawia samopoczucie kobiet podczas menopauzy. Usprawnia funkcje intelektualne przy wysiłku umysłowym. Zastosowanie znajduje też w diecie zwierząt domowych takich jak psy i koty. Poprawia kondycję ich sierści i skóry oraz zwalcza stany zapalne.

Dzięki zawartości kwasów GLA, które są odpowiedzialne za kondycję skóry wpływa na polepszenie jej kondycji oraz zwalczanie dysfunkcji i infekcji. Kwasy te sprawiają, że olej ten jest jednym z najlepszych preparatów wspierających naszą skórę. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Jest pomocny w takich schorzeniach jak trądzik, oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia, wybroczyny, czyraki, trudno gojące się rany, świąd oraz łojotokowe zapalenie skóry. Poprawia również jej elastyczność i redukuje zmarszczki. Kwasy te usprawniają też metabolizm kwasów tłuszczowych rzędu omega 6 i omega 3.

Należy przechowywać go w chłodnym i ciemnym miejscu, a po otwarciu w lodówce. Profilaktycznie należy spożywać łyżeczkę dziennie przed posiłkiem. Nie wolno podgrzewać go do temperatury powyżej 65 stopni. W kuchni znajduje zastosowanie jako dodatek do surówek i sałatek.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

SOK Z KARCZOCHA

Sok z karczocha dostarcza organizmowi dużo witamin i minerałów. Zawiera między innymi: potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, witaminę C, K, PP oraz witaminy z grupy B. Karczoch znakomicie odtruwa, odtłuszcza i wspiera pracę wątroby oraz dróg żółciowych, skutecznie reguluje poziom cukru we krwi, wspiera odchudzanie. Ponadto wysoka zawartość inuliny w karczochu korzystnie wpływa na pracę jelit odżywiając wyściełające je pożyteczne bakterie.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OSTROPEST PLAMISTY

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Jest stosowana także w leczeniu WZW typu A, B i C czy choroby alkoholowej. Mogą po nią sięgnąć także kobiety zmagające się z endometriozą i przedłużonym miesiączkowaniem. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości lecznicze ma ostropest plamisty.

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się szczególnie za działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników), a także antykancerogenne.
Ostropest plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.
Ostropest wspiera pracę wątroby i chroni jej komórki przed uszkodzeniami
Wykazuje działanie detoksykujące
Ostropest plamisty jest stosowany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych licznymi czynnikami toksycznymi. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla, pestycydy, alkohol (z tego względu jest stosowany w terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem), i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu.
Ponadto obniża stężenie bilirubiny (ciemnopomarańczowego barwnika, który obecny w nadmiarze powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych) we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT i GGT  (parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni).
Łagodzi także skutki uboczne farmakoterapii: chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami, takimi jak cytostatyki, które są stosowane w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki.
Regeneruje wątrobę
Ostropest stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu (rodzaj białka) w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem (silniejszym niż wit. C i E) przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki
Może uchronić przed rakiem
Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.
Działa przeciwzapalnie
Ostropest hamuje działanie leukotrienów -  lipidów związanych z układem immunologicznym, które pełnią funkcję mediatora stanów zapalnych. W ten sposób zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu na tle cukrzycowym oraz będącym skutkiem złej diety. Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.
Ponadto zapobiega marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowemu wątroby, ostremu żółtemu zanikowi wątroby, a także obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych.


Jak stosować ostropest plamisty?
Mielony ostropest plamisty można dodać do herbaty (max. 2 łyżeczki dziennie) lub spożyć w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek. Działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, powinna być stosowana przez długi czas (min. miesiąc).
Ostropest zapobiega kamicy żółciowej i wspiera pracę żołądka
Ostropest jest stosowany w celu leczenia kamicy żółciowej. Sprawdza się także w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
Jest również skuteczny w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych: niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach i zgadze.
Ostropest przy endometriozie i bólach głowy
Ostropest można stosować w celu złagodzenia bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.
Mogą po niego sięgnąć także kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.
Ponadto ostropest można stosować w celu powstrzymania krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i niektórych krwawień macicznych.
Skutki uboczne
Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich w postaci sproszkowanej, drażetek czy kapsułek. Według informacji zamieszczonych w ulotce leków zawierających ostropest, w zalecanych dawkach leczniczych nie wykazuje on działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu. W trakcie przyjmowania preparatu możliwe jest jedynie wystąpienie zaburzeń żołądkowo- jelitowych (sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające).
Przeciwwskazania
Ostropestu plamistego nie należy stosować w celu leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12 roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i czasie laktacji.
Olej z ostropestu spowalnia proces starzenia się skóry
Olej ostropestowy, pozyskiwany z nasion rośliny, spowalnia proces starzenia i leczy stany zapalne skóry, ponieważ zawiera:
znaczą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których dominuje kwas linolenowy (ok. 53%), (dzięki temu hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą);
1% sylimaryny, która ochrania błony komórkowe skóry przed wolnymi rodnikami;
witaminę E, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym.
W związku z tym kosmetyki zawierające olej z ostropestu zmniejszają zaczerwienienia, rozjaśniają cerę oraz poprawiają zdolności regeneracyjne skóry.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

jak na razie jedno mi tu nie pasuje COLOSTRUM
Czy czlowiek to krowa.Bo o ile wiem to nie.W zyciu bym nikomu tego nie podala
skutki uboczne beda widoczne za x lat

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

IMBIR

Właściwości lecznicze
ułatwia trawienie (olejek zawarty w imbirze pobudza wydzielanie śliny, soków trawiennych oraz żółci)
przeciwdziała zakrzepom
pobudza układ odpornościowy
łagodzi bóle miesiączkowe
działa przeciwzapalnie (stosowany jako lek wspomagający na reumatyzm)
przeciwdziała mdłościom (jest składnikiem m.in. leków na chorobę lokomocyjną)
działa przeciwbakteryjnie (odkaża gardło, jamę ustną, leczy stany zapalne dziąseł)
poprawia pamięć oraz koncentrację
Przeciwskazania
Imbir nie jest zalecany dla kobiet w ciąży a także osób chorujących na wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz cierpiących na refluks żołądkowy.
Napój z imbiru na migrenę
Rozpuść 1/3 łyżki sproszkowanego imbiru w przegotowanej wodzie.
Herbatka z imbiru
Na litr wody dodajemy łyżkę potartego kłącza imbiru. Po zagotowaniu należy zmniejszyć ogień. Gotujemy przez około 20 minut. Następnie dodajemy 1-2 łyżki miodu oraz wyciskamy sok z 1-2 cytryn lub pomarańczy. Należy przecedzić i pić na ciepło lub zimno.
Taka herbatka dezynfekuje jamę ustną oraz gardło, leczy przeziębienia i poprawia krążenie.
 
Wyciąg z imbiru
4 łyżki sproszkowanego imbiru należy wsypać do 500ml soli fizjologicznej, następnie zagotować, odstawić na 30 minut oraz przecedzić. Taki wyciąg można stosować do płukania jamy ustnej, gardła, uszu oraz narządów płciowych.
Żucie kłącza imbiru
Imbir można także po prostu żuć jak gumę do żucia jak tylko poczujemy \"drapanie w gardle\". Żujemy niewielki plasterek surowego kłącza, jednak należy pamiętać, że to dość intensywne doznanie smakowe.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

KAROB

Karob to doskonały zdrowy zamiennik kawy, kakao lub czekolady. Nie posiada kofeiny czy teobrominy. Dzięki właściwościom zagęszczającym, pomaga w leczeniu biegunki oraz korzystnie wpływa na nadkwasotę żołądka. Zawartość fosforu i wapnia sprawia, że karob wspomaga leczenie osteoporozy. Nierzadko też wykorzystywany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, głównie kaszlu. Sprawdza się również w leczeniu niedokrwistości.
Stanowi bogate źródło witamin z grupy B, a także zawiera witaminę A, E oraz D. Ponadto znajdziemy w nim magnez, żelazo, wapń i fosfor.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

ZIEMIA OKRZEMKOWA

Ziemia okrzemkowa , zwana też diatomitem, to skały organogeniczne utworzone na skutek nagromadzenia szczątków lub wytrącenia substancji chemicznych, które powstały podczas przebiegu procesów fizjologicznych w organizmach. Składają się głównie z pancerzyków jednokomórkowych glonów – okrzemek. W obrazie mikroskopowym cząsteczki tej substancji wyglądają jak różnokształtne, cylindryczne rurki, posiadające liczne pory (otwory, przez które wchłaniane są inne, mniejsze cząstki). Każdy z porów jest obdarzony silnie ujemnym ładunkiem elektrycznym, przez co ma zdolność do przyciągania cząsteczek chemicznych. Można sobie więc łatwo wyobrazić, że kiedy takie porowate rurki przechodzą przez układ pokarmowy, są w stanie skutecznie wchłonąć wszelkie pozostałości pokarmowe, toksyny, metale ciężkie i inne substancje zalegające w organizmie. Mogą unieszkodliwić większe i groźne dla człowieka pasożyty dzięki swoim nieregularnym kształtom – zabijają je wystające krawędzie rurek. nerki Dieta wspomagająca pracę nerek i oczyszczająca je z toksyn Dieta wspomagająca pracę nerek i oczyszczająca je z toksyn Nerki oczyszczają nasz organizm, ale czasami potrzebują pomocy. Poznaj najlepsze sposoby na oczyszczenie nerek, aby lepiej i sprawniej funkcjonowały w naszym organizmie. czytaj więcej Ziemia okrzemkowa – zastosowanie i korzyści dla zdrowia Diatomit jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Stosuje się go m.in. jako filtrator różnych preparatów, środek przeciwpasożytniczy u zwierząt, naturalny produkt ochrony roślin przed rozmaitymi wirusami, niekiedy przechowuje się w nim także nasiona, by zabezpieczyć je przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. Ziemia okrzemkowa świetnie sprawdza się również jako środek przeciwzbrylający i usuwający przykre zapachy. W związku z tak szerokim zastosowaniem wyróżnia się kilka rodzajów diatomitu, które różnią się jedynie sposobem obróbki przemysłowej i przechowywania. Jako suplement diety, a jednocześnie substancja lecznicza, stosuje się ziemię okrzemkową spożywczą. Jest ona praktycznym i skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu. Swój dobroczynny wpływ na zdrowie zawdzięcza nie tylko specyficznej budowie, ale także wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego krzemu, którego wciąż spożywamy zbyt mało, ponieważ w pokarmie występuje zazwyczaj w małej ilości lub w słabo przyswajalnej formie. Osoby, które regularnie stosują ten naturalny detoksykant wskazują na ogólną poprawę samopoczucia, zahamowanie rozwoju niektórych chorób, zwiększenie odporności oraz zdecydowane polepszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci. Podkreślają również, że stosowanie diatomitu rozwiązało ich problemy trawienne – organizm pracuje szybciej i wydajniej, a co za tym idzie, jest im znacznie łatwiej zrzucić zbędne kilogramy. Dzieje się tak za sprawą oczyszczania przewodu pokarmowego ze złogów pokarmowych i toksyn. Ponadto narządy oczyszczające krew, jak np. wątroba, są znacznie mniej obciążone. Krzemionka, która spełni swoją funkcję w jelitach zostaje wraz z pochłoniętymi i zamkniętymi we wnętrzu rurek toksynami wydalona z organizmu. Kolejną korzyścią, jaka wynika ze stosowania ziemi okrzemkowej jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, mięśni, a nawet kości, dlatego ten specyfik poleca się osobom, cierpiącym na osteoporozę. Regularnie spożywany jest w stanie cofać przebieg tej ciężkiej choroby układu kostnego, a zażywany profilaktycznie skutecznie jej zapobiega. Wpływ tej krzemionki na układ kostny nie kończy się jednak na uzupełnianiu braków w jego budowie – zmniejsza ona także wszelkie bóle stawowe, bóle kręgosłupa i dolegliwości, występujące przy artretyzmie. Spożywanie ziemi okrzemkowej ma również wpływ na układ krwionośny – reguluje ciśnienie krwi, zapobiega schorzeniom tego układu oraz jest w stanie nie tylko hamować rozwój takich chorób, jak zapalenie wątroby, cukrzyca, niewydolność naczyń wieńcowych czy nowotwory ale też cofać zniszczenia nimi spowodowane! Reguluje również poziom cholesterolu we krwi. Diatomit jest polecany osobom zmagającym się z chorobami górnych dróg oddechowych, jego stosowanie zmniejsza współczynnik zakażenia tego układu, jest pomocny w leczeniu m.in. zapalenia oskrzeli. Ponadto wykazuje działanie osłabiające wszelkie odczyny alergiczne, również ze strony układu pokarmowego. Choroby skóry także nie są dla ziemi okrzemkowej problemem – świetnie radzi sobie m.in. z łuszczycą, świądem, ropniami, czyrakami, trądzikiem, owrzodzeniami, oparzeniami, odmrożeniami i różnego rodzaju wysypkami, czy zmianami skórnymi. Diatomit przyczynia się do ogólnego polepszenia kondycji organizmu, wydajności pracy narządów wewnętrznych, zwalcza także, według doniesień konsumentów, problemy z bezsennością, co jest szczególnie ważne, bowiem zbyt krótki sen zaburza pracę całego organizmu. Ziemia okrzemkowa wspomaga także wchłanianie witamin i minerałów, zapobiega i leczy choroby dziąseł oraz zębów m.in. próchnicę. Regularnie stosowany pozwala zachować zdrowie i witalność. dieta Lecznicza, oczyszczająca, odchudzająca - czy głodówka może przynieść pozytywne efekty? Lecznicza, oczyszczająca, odchudzająca - czy głodówka może przynieść pozytywne efekty? Czy głodówka pomoże nam schudnąć? Jakie są wady i zalety głodówki? czytaj więcej Ziemia okrzemkowa – preparaty Diatomit można nabyć w postaci białego proszku, przypominającego mąkę. Jego cena, w zależności od producenta może być różna, jednak zazwyczaj jest przystępną. Należy pamiętać, aby ziemia okrzemkowa, jaką chcemy nabyć, posiadała status spożywczej. Dawkowanie jest uzależnione od indywidualnych potrzeb, zaleca się jednak stopniowe zwiększanie spożywanej ilości. Warto obserwować reakcje swojego ciała na ten specyfik – jeśli wystąpią objawy grypopodobne może to oznaczać, że organizm oczyszcza się zbyt szybko i gwałtownie. Zaleca się wówczas znaczne zmniejszenie dawki, a po pewnym czasie stopniowe jej zwiększanie. Odpowiednią porcję proszku należy rozpuścić w wodzie lub innym, spełniającym wymagania płynie. Tak przygotowany roztwór jest gotowy do wypicia. Stwierdza się, że spożycie preparatu rano powoduje zmniejszenie apetytu, co jest pomocne dla osób, zmagających się z nadwagą. Ponadto suplement ma działanie moczopędne, co również przyczynia się do skutecznego usuwania toksyn z organizmu. W związku z tym należy przyjmować duże ilości płynów w trakcie detoksykacji ziemią okrzemkową. cytryna Sok z cytryny sposobem na odchudzanie i … oczyszczanie Sok z cytryny sposobem na odchudzanie i … oczyszczanie Czy sok z cytryny wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm z toksyn? czytaj więcej Ziemia okrzemkowa – przeciwwskazania Dotychczas brak jest danych dotyczących jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania preparatu. Nie zauważa się negatywnych skutków spożywania diatomitu pod warunkiem, że jest on konsumowany w odpowiedniej ilości. Ten artykuł nie stanowi jednak porady lekarskiej, w związku z czym należy zachować ostrożność w stosowaniu suplementu lub skonsultować swój zamiar z lekarzem. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki koszt preparatów, warto wypróbować wpływ ziemi okrzemkowej na swój organizm. Jej dobroczynne działanie potwierdza wiele osób ją spożywających, jednocześnie trudno jest spotkać negatywne opinie na temat tego specyfiku. Wielu osobom aplikowanie „ziemi” wgłąb ciała może się wydawać metodą nieco abstrakcyjną, jednak należy tu przypomnieć, że nazwa suplementu nie jest w pełni adekwatna do jego składu – diatomit to nic innego, jak pancerzyki glonów, które uległy procesowi cementowania. Obserwując liczne zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy oraz dużą ilość substancji dodatkowych w produktach spożywczych, oczyszczanie organizmu powinno stać się rutyną. Co jakiś czas warto przeprowadzić proces detoksyacji organizmu. Sposobów na oczyszczenie jest wiele, wśród nich możesz wybrać domowe kuracje oczyszczające. Konsumenci ziemi okrzemkowej podkreślają, że przyjmowanie większej, niż dotychczas ilości płynów jest wymogiem koniecznym i nie powinno się tego warunku lekceważyć.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

DAKTYLE

Czerwonożółte owoce bez pestki w środku. Mimo suszenia, owoce nie tracą swoich właściwości, gdyż suszenia jest naturalnym procesem. Daktyle są źródłem cukrów i naturalnych salicylanów działających jak aspiryna. Owoce mają dużą zawartością witamin (A, C, B1, B2, PP), oraz źródłem niezbędnych pierwiastków (potas, żelazo, fosfor i magnez). Dzięki dużej zawartości błonnika, zapobiegają zaparciom, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi, łagodzą objawy menopauzy. Wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dzięki zawartości antyoksydantów wzmacniają organizm przeciw niektórym chorobom. Głównie zalecane przy nadciśnieniu tętniczym ze względu na dużą zawartość potasu. Daktyle są doskonałym źródłem energii, które uzupełniają niedobory glikogenu w wątrobie i mięśniach. Jest to świetny dodatek do ciast i potraw, oraz jako przekąska do bezpośredniego spożycia.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

a o oleju kokosowym nikt nic nie wspomniał? Ponoć ten nieratyfikowany jest bardzo zdrowy i do spożycia i na włosy, skórę itp.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ KOKOSOWY NIERAFINOWANY
 
Olej kokosowy jest tłuszczem bogatym w cenne właściwości. Znajdziemy w nim nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy), jak i nienasycone (m.in. kwas oleinowy, linolenowy). Zawiera witaminę B2, B6, E i C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. 
Można go stosować profilaktycznie lub przy różnego rodzaju dolegliwościach. Wzmacnia odporność, ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, wspomaga pracę układu pokarmowego, przyśpiesza przemianę materii. Obniża ryzyko cukrzycy, chorób serca i poprawia poziom cholesterolu. Zawiera naturalne antyoksydanty – zwalcza wolne rodniki przyczyniając się tym samym do opóźnienia procesów starzenia się skóry. Chroni ją także przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 
 

Olej kokosowy wspomaga zdrowie, pomaga zachować urodę oraz przydaje się w kuchni. Oto niektóre z jego zastosowań:
Olej kokosowy w kuchni:
– można go stosować zamiast masła – do smarowania pieczywa
– dodaj łyżeczkę oleju koksowego do ulubionego smoothie
– posmaruj nim delikatnie patelnie, a następnie usmaż jajka
– zrób smaczne, pieczone ziemniaki – rozgrzej piekarnik, ziemniaki pokrój w plasterki, posmaruj je lekko olejem kokosowym, umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika na ok. 15 minut
– zamiast oleju roślinnego, używaj do pieczenia kokosowego
– robiąc grzanki z serem, zamiast masła użyj oleju kokosowego
– dodaj do kawy lub herbaty łyżeczkę oleju kokosowego, by uzyskać kokosowy posmak

Olej kokosowy dla urody i zdrowia
– po zmieszaniu oleju kokosowego z solą himalajską otrzymasz peeling do twarzy, zaś mieszkając go z cukrem – peeling do ciała
– sprawdzi się jako błyszczyk do ust – wystarczy posmarować
– złagodzi otarcia skóry (od pieluchy) u dziecka – wystarczy posmarować
– do smarowania skóry z rozstępami
– jako olejek do masażu
– balsam nawilżający do ciała – do stosowania po kąpieli
– do łagodzenia poparzeń słonecznych
– jako krem do twarzy – nawilża, wygładza zmarszczki
– dodatek do kąpieli – 1/4 szklanki wcześniej delikatnie roztopionego oleju wlewamy do wanny z wodą
– nawilży suchą, szorstką skórę – np. stóp, łokci
– odżywi włosy – niewielką ilość oleju kokosowego należy wetrzeć we włosy wieczorem – najlepiej w końcówki. Zawiązać w luźny kok; rano następnego dnia umyć włosy
– spożycie 2 łyżeczek dziennie oleju pomaga przyśpieszyć metabolizm
– złagodzi obtarcia, odparzenia, zadrapania
– nawilża skórę po goleniu; bywa również używany jako krem do golenia

Amster proszę bardzo

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

SZCZEĆ POSPOLITA

Zabija bakterie – m.in. krętki Borrelia, pierwotniaki, grzyby oraz wirusy. Oczyszcza organizm i skutecznie stymuluje układ odpornościowy.
Szczeć pospolita (Dipsacus sylvestris) zabija bakterie (m.in. krętki Borrelia), pierwotniaki, wirusy i grzyby (Candida). Stymuluje układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie. Ooczyszcza organizm, ochrania wątrobę i wspomaga trawienie tłuszczów
Dipsacus sylvestris to roślina, obok której nie sposób przejść obojętnie. Oryginalny wygląd to jednak nie wszystko – jej surowce obfitują w cenne związki wspomagające leczenie m.in. Boreliozy, chorób reumatycznych, infekcji wirusowych i bakteryjnych. Szczeć znana jest także, ze swoich właściwości adaptogennych – wzmacniających i mobilizujących nasz układ odpornościowy.
Szczeć to sztandarowe zioło w leczeniu boreliozy – choroby wywołanej przez bakterie Borrelia burgdorferi przenoszone przez zakażone kleszcze. Dużo uwagi poświęcił jej dr. Henryk Różański na swoim blogu.

DZIAŁANIE
Saponiny to związki powierzchniowo czynne, sprzyjające emulgacji. Przy kontakcie z bakteriami, wirusami, grzybami i pierwotniakami powodują rozerwanie ciągłości błon komórkowych, przez co je zabijają. Działają cytotoksycznie na komórki nowotworowe. Ograniczają rozwój grzybów i bakterii w przewodzie pokarmowym i układzie oddechowym.
Saponiny zmniejszają lepkość śluzu w układzie pokarmowym i oddechowym, stymulują wydzielanie żółci, wspomagają trawienie tłuszczów. Niszczą Candida i bakterie gnilne oraz fermentujące. Hamują powstawanie amin biogennych w jelicie grubym, uwalnianie metanu, amoniaku i siarkowodoru, przez co zmniejszają nieprzyjemny zapach kału.
Kwasy fenolowe wykazują działanie bakteriostatyczne, ochronne na miąższ wątroby (hepatoprotekcyjne), przeciwzapalne i immunostymulujące. Irydoidy mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i antybiotyczne. Kwas ursolowy wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwzapalną.
Ponadto składniki szczeci wykazują działanie moczopędne i napotne – pomagając w ten sposób pozbyć się toksyn z organizmu.

ZASTOSOWANIE
Borelioza
Reumatyzm
Choroby płuc
Dna moczanowa
Wrzody żołądka

DAWKOWANIE
Intrakt ze szczeci
100g korzenia lub liści świeżych i zmielonych zalać 300ml gorącego alkoholu 40% (wódka), odstawić na 2 tygodnie. Przecedzić. Zażywać 3 razy dziennie po 10ml. Zmiany skórne przemywać równocześnie.
Nalewka szczciowa
100g suchego korzenia lub liści rozdrobnionych zalać 600g alkoholu 40%, macerować 2 tygodnie Przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 10ml. Stosować do przemywania zmian skórnych.
Odwar szczeciowy
1 łyżkę korzeni lub liści rozdrobnionych zalać 1 szklanką wody, gotować 5 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance. Przemywać odwarem również całe ciało (po kąpieli przemyć całą skórę odwarem, pozostawić do wyschnięcia).
Leczy wypryski i stany zapalne skóry.

SKŁAD
Bogata w saponiny, kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy, ponadto w istotne irydoidy: cefelarozyd (=scabiozyd), dipsakotynę i dipsakan (glikozyd), trójterpeny (kwas ursolowy) i alkaloidy.

PRZECIWSKAZANIA
Nadwrażliwość na szczeć.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

MELON KANTALUPA

Melon Kantalupa jest owocem o egzotycznej duszy, słodkim i soczystym. Melon rewelacyjnie smakuje oraz pachnie, ponadto jest w stanie upiększyć każdy stół w domu.
Melon polecany jest osobom, które żyją w stresie, ponieważ poprawia nastrój i koncentrację. Ponadto jeśli spożywamy go przed snem to poprawia jakość wypoczynku. Zawiera cukier, karoteny, witaminy i związki mineralne. Bardzo ładnie poprawia również przemianę materii. Znalazł zastosowanie jako dodatek do ciast, deserów, keksów oraz jako smaczna przekąska.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

OLEJ KONOPNY KOSMETYCZNY

Olej konopny tłoczony na zimno wytwarzany jest z nasion konopi siewnej. Charakteryzuje się ciemną barwą i delikatnie orzechowym zapachem. Olej konopny jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, witaminę A, E oraz składniki mineralne (magnez, wapń i cynk). Z powodzeniem jest stosowany w kosmetologii jako składnik kremów, balsamów, płynów do kąpieli, a także olejków do masażu.

Olej konopny swoją budową przypomina sebum, w związku z tym łatwo się rozprowadza i wchłania. Sprawdza się bardzo dobrze w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Nakładany na włosy m.in. ułatwi ich rozczesywanie.

Olej konopny polecany jest osobom, które nie lubią, kiedy coś pozostawia ślady na ich skórze, ponieważ bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

dostęp internet

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Ja stosuję olej konopny. Tylko spożywczy, o kosmetycznym w ogóle nie słyszałam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Jest i kosmetyczny. Na księżnej anny 6E w Łomży w eko sklepie można kupić.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Bardzo pomocne informacje. Podsyłam dodatkowo coś więcej na ten temat znalazłam na http://studioreatetis.pl/moda-czy-tylko-dotyczy-ubran/

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Cześć :)
Słyszałam o Acai właśnie. Zaczynam Pic teraz Suplementy z firmy Duolife na dzie ń i na noc. Czytałam bardzo dobre opinie, właśnie min. sa tam owoce acai połaczone z innymi ekstraktami roslin, działa to na zasadzie synergii. Co o tym myślisz? Podyłam link gdzie możesz zobaczyć skład:
https://myduolife.com/link/6a96aed6e6dd39fa

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Cześć :)
Słyszałam o Acai właśnie. Zaczynam Pic teraz Suplementy z firmy Duolife na dzie ń i na noc. Czytałam bardzo dobre opinie, właśnie min. sa tam owoce acai połaczone z innymi ekstraktami roslin, działa to na zasadzie synergii. Co o tym myślisz? Podyłam link gdzie możesz zobaczyć skład:
https://myduolife.com/link/6a96aed6e6dd39fa

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Jest to ciekawy skład tego suplementu, aczkolwiek głogu nie można za długo spożywać...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Piję od jakiegoś czasu soki wg. https://terapiasokami.pl/wiesz-ze-soki-spowolniaja-proces-starzenia-się jako uzupełnienie diety. Mogę potwierdzić korzystne działanie soków. Poprawiła mi się skóra, włosy, paznokcie i mam więcej energii. Chyba to jest najważniejsze by być zdrowym i dobrze wyglądać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

No właśnie, wszystko powinno być z plantacji bez sztucznych nawozów, bo tak to nam się wydaje, że jemy zdrowo a wchłaniamy jeszcze gorsze substancje.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

A co polecicie na nadciśnienie?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Eko - właściwości zdrowotne produktów

Trochę zapomina się o polskich super foods, jak np. siemię lniane. Sięgacie po takie produkty?

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org