Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 29 października 2024 napisz DONOS@

Zasób komunalny Łomży

Zasób mieszkaniowy Łomży jest dość stary i dużej części wymaga remontów. Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łomża na lata 2024-2029 przyjęty przez radnych, nie przewiduje radykalnej zmiany sytuacji.

Na zasób mieszkaniowy Miasta Łomża składa się 983 lokale umiejscowione 27 budynkach będących własnością Miasta, w 11 budynkach będących w Zarządzie tymczasowym Miasta, w 58 budynkach wspólnot mieszkaniowych z lokalami Miasta i 3 lokale mieszkalne własności Miasta Łomża w zasobach ŁSM w Łomży. W sumie daje to 42892,61 m2. Zatem statystycznie na jedno mieszkanie przypada 43,63m2.

„W zasobach własności Miasta dominują budynki wybudowane przed rokiem 1945 – czytamy w przyjętym dokumencie. -  Z ogólnej liczby budynków będących w 100% własnością Miasta przed 1945 r. powstało 21 budynków, co stanowi 78% tego zasobu. W latach 50 XX w. powstał 1 budynek, w latach 60 XX w. 2 budynki, w latach 70 XX w. 1 budynek, w roku 2007 – 1 budynek i w roku 2017 – 1 budynek”. 

Nieco młodsze są budynki w przypadku Wspólnot Mieszkaniowych, 51 budynków z lat 50 – 80 XX w. oraz 4 budynki sprzed 1945 r. i 3 budynki z lat 90 XX w. 

We wszystkich mieszkaniach jest bieżąca woda i prawie wszystkich kanalizacja (979). Łazienkami dysponuje 969 mieszkań, centralnym ogrzewaniem 830, a ciepłą wodą z kranu 612.

Statystyka nie uwzględnia dwóch budynków (Polowa 19 i 59), które mają być wyremontowane (19 jest w trakcie prac). Po zakończeniu remontów zasób powiększy się o te 2 budynki i w sumie 30 mieszkań. 

„Potrzeby remontowe budynków oraz lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Miasta Łomży są znaczne i wynikają z konieczności zahamowania procesu ich dalszej degradacji oraz poprawy standardu i warunków zamieszkania”. 

Należy dążyć w miarę możliwości do zastępowania pieców węglowych instalacjami centralnego ogrzewania – czytamy.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Łomży, która zlikwidowała 70 proc. bonifikatę, nie przewiduje się znaczącego ubytku z tego powodu.

Od 1 października 2024 roku wchodzi w życie podwyżka podstawowej stawki czynszu. Posiadanie łazienki, WC, CO czy gazu o 30% (każde) podnosi czynsz, a zły stan budynku obniża o 20% czy wyposażenie tylko w dwa urządzenia techniczne (-10%).

Na wniosek najemcy, możliwe jest obniżenie czynszu, ale trzeba spełnić określone warunki, m. in. stawka czynszu musi osiągnąć wartość równą lub większą od 3% wartości odtworzeniowej lokalu, umowa najmu na czas nieoznaczony, średni miesięczny dochód najemcy w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 100% tej kwoty w gospodarstwie jednoosobowym, nie pobiera dodatku mieszkaniowego i nie jest uprawniony do otrzymania dodatku mieszkaniowego, dana rodzina zajmuje lokal o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej powierzchni normatywnej i nie posiada zaległości w opłatach za używanie lokalu chyba, że spłaca zaległości w ratach na podstawie zawartej umowy. 

 

mm
pon, 28 października 2024 08:34
Data ostatniej edycji: pon, 28 października 2024 12:25:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę