Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zmarł dowódca podpułkownik Ludwik Zalewski (+ 70)

Główne zdjęcie
Podpułkownik Ludwik Zalewski (+ 70) (sierpień 2014 rok)

- Chcemy ocalić forty w Piątnicy od zagłady i uratować od zapomnienia wszystko, co jest możliwe. Czas ucieka nielitościwie... – tak określił zadanie Stowarzyszenia Klub Fort podpułkownik Ludwik Zalewski (1954 – 2025). Prezes Klubu Fort, który 29 lat służył w Wojsku Polskim, m.in., dowodząc Garnizonem Łomża, zmarł wieczorem 6. stycznia 2025 r. w domu rodzinnym w Łomży. Stworzył Muzeum Forteczne w Forcie III z tysiącami zabytkowych militariów i opisał umocnienia obronne z lat wojen w publikacjach o Ziemi Łomżyńskiej. Był autentycznym „zapaleńcem historii”, jak sam z powagą siebie nazywał, i chętnie dzielił się wiedzą i przemyśleniami na tematy dawnych dziejów. Z listy Ligi Polskich Rodzin w 2005 r. zdobył ponad 70 tysięcy głosów w wyborach na Senatora RP.

Ludwik Zalewski miał wówczas 51 lat. Senator z Ligi Polskich Rodzin z poparciem mieszkańców województwa podlaskiego w trakcie kampanii nie chciał składać wyborczych obietnic. Opowiadał w wywiadzie radiowym krytycznie, że „ludzie oczekują od posłów, aby składali obietnice. To jakby zachęta do opowiadania bajek, spośród których wybiera się tę, która nam się najbardziej podoba”... W jego opinii, „ważny w pracy rządzących jest wojskowy porządek” i dlatego z tak metodycznego sposobu prowadzenia kampanii wyborczej skorzystał, określając z mapą przed oczami, gdzie może liczyć na poparcie po linii wojskowej, czyli ze względu na nawiązane przez blisko 30 lat kontakty.

Alfa i omega wojskowości, militariów i historii
Ludwik Zalewski urodził się 20. kwietnia 1954 r. w Grądach, gmina Nowogród. Ukończył w 1974 r. Technikum Samochodowe w Olsztynie, natomiast w 1979 r. - studia na Wydziale Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej. Jako żołnierz zawodowy pełnił służbę wojskową w latach 1979-2003. Był kierownikiem w 15. Rejonowych Warsztatach Technicznych w Łomży w latach 1997-2002. W Jednostce Wojskowej nr 1511 został dowódcą 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego od 2002 do 2003 r. Na emeryturze także nie próżnował. Zorganizował strzelnicę sportową w Forcie III w Piątnicy, gdzie odbywały się: szkolenia strzeleckie, samorządowe zawody i pikniki, spotkania historyczno-militarne, rekonstrukcje. Inicjował i prowadził podróże wojskowo-historyczne po ziemi łomżyńskiej. W 2004 r. sam stworzył Muzeum Forteczne w schronie pogotowia bojowego Fortu III z prywatną kolekcją militariów od potopu szwedzkiego do II wojny światowej. Był przewodnikiem, zbierającym eksponaty, dbałym i poznającym dzieje przedmiotów. Oprowadzał wycieczki w fortach piątnickich i obiektach militarnych na Ziemi Łomżyńskiej, m.in. w okolicach Wizny i Nowogrodu. Bardzo cieszył się z wydania publikacji „Obiekty obronne Ziemi Łomżyńskiej” pod swoją redakcją w 2013 r. i kompletu widokówek tematycznych. Ppłk Ryszard Matuszewski zgłosił byłego dowódcę Jednostki Wojskowej i Garnizonu Łomża do Nagrody Prezydenta Łomży, którą przyznał i wręczył w 2014 r. prezydent Mieczysław Czerniawski. Laureata nazwano wtedy „alfą i omegą w dziedzinie wojskowości, militariów i historii”. Były to określenia zasadne, o czym codziennie przez dziesiątki lat przekonywał się każdy, kto spotkał się z Pułkownikiem Zalewskim i odwiedził Muzeum, które stało się unikalną skarbnicą militariów. - Umocnienia w Piątnicy były częścią linii carskich fortów, ciągnących się od Grodna, Osowca, Łomży i Różana aż po Modlin blisko Warszawy – opowiadał ppłk Zalewski w 2007 r. w schronie pogotowia bojowego, odnowionym i z kolejnymi eksponatami. 

„Ludwiku, to od Ciebie się zaczęło...”
- Ile pracy, czasu i pomysłów płk Zalewski poświęcił Muzeum Fortecznemu i ratowaniu fortów! - chwalił 17 lat temu z uznaniem ówczesny prezes Klubu Fort ppłk Tadeusz Warec. Przygnębiała go wiadomość o śmierci Przyjaciela w poniedziałek tak bardzo, że nie miał siły snuć wspomnienia dla 4lomza.pl. - Epitafium dla Ludwika zamieściłem w książce „18 wspaniałych dowódców Jednostki Wojskowej w Łomży” - powiedział ppłk Warec, któremu miesiąc temu zmarła małżonka. Najpierw była pasja ppłk. Zalewskiego - samotnie przemierzał ciemne, podziemne i zalane wodą chodniki, a później oprowadzał kolegów żołnierzy po fortyfikacjach, gdzie kazamaty, poterny, tradytory, galerie kontrminowe, fosy, koszary szyjowe... Zainicjował budowę Pomnika Żołnierzom 33 Pułku Piechoty – stanął blisko budynku koszar na rogu Alei Legionów i Alei Józefa Piłsudskiego z przeniesionego fragmentu schronu bojowego spod Nowogrodu. Brał czynny udział w budowie pomnika kapitanowi Władysławowi Raginisowi u podnóża Góry Strękowej przy drodze Wizna – Jeżewo, upamiętniając dowódcę walk o Polskie Termopile z września 1939 r. Na bazie pasji Podpułkownika Zalewskiego, powstawały mapki, broszury, publikacje i filmy, poświęcone bohaterom i wydarzeniom wojennym. - Ludwiku, to od Ciebie się zaczęło...

Ppłk rezerwy Ludwik Zalewski jako prezes Stowarzyszenia Klub Fort w Piątnicy został uhonorowany w 2010 r. Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, przyznanym przez ministra obrony narodowej.

Uroczystości ostatniego pożegnania śp. Podpułkownika Ludwika Zalewskiego odbędę się w Łomży na mszy w najbliższą sobotę, 11. stycznia o godz. 15. w kościele Krzyża Świętego w Łomży. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146        

 

https://www.radio.bialystok.pl/tnc/index/id/127014

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/lomza/id/116123

 

Foto: Podpułkownik Ludwik Zalewski (+ 70) (sierpień 2014 rok)
Foto: Sierpień 2013 rok
Foto: Podpułkownik Ludwik Zalewski,  podpułkownik Ryszard Matuszewski autorzy albumu Obiekty Obronne Ziemi Łomżyńskiej oraz major Krzysztof Rabek, sierpień 2013 rok
Foto: 2014 rok
Foto: 2006 rok
Foto: Październik 2006 rok
Foto:
Foto: 2006 rok
Foto: Zmiana dowódcy Garnizonu, lipiec 2006 roku
Foto: Ppłk Ludwik Zalewski oprowadza po fortach, lipiec 2008 rok
Foto: Ppłk Ludwik Zalewski oprowadza po fortach, lipiec 2008 rok
Foto: Sierpień 2018 rok
Foto: Maj 2021 rok
Foto: Maj 2021 rok
Foto: 3 wrzesień 2021 rok
Foto:
Foto: 3 wrzesień 2021 rok
Foto: Konwencja wyborcza PiS, listopad 2010 rok
Foto: 2016 rok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę