Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 maja 2025 napisz DONOS@

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy Pułkownika Zalewskiego

Główne zdjęcie
Syn Paweł jako pierwszy odsłaniał tablicę poświęconą ojcu, Ludwikowi Zalewskiemu

- Pułkownik Ludwik Zalewski u podnóża Fortu III w Piątnicy stworzył centrum patriotyczno-rekreacyjne, które wzbogaca wiedzę historyczną, powoduje refleksję i daje możliwość aktywnego wypoczynku – powiedział ppłk Ryszard Matuszewski, prezes Stowarzyszenia Klub Fort, z którego inicjatywy odsłonięto i poświęcono tablicę pamięci w wejściu do strzelnicy. Ppłk Matuszewski w serdecznych słowach przybliżył postać ppłk. Ludwika Zalewskiego, jako człowieka życzliwego i sympatycznego, skromnego i z osobowością, która nie tworzyła barier, przez co zjednywała ludzi. Umiał przekazywać wiedzę, zaś to budowało jego autorytet, pozwalając na nawiązywanie kontaktu z każdym człowiekiem i grupą społeczną, bez względu na poglądy, pochodzenie czy wykształcenie.

Podziękowania usłyszeli: Tadeusz Babiel za projekt; prezes Józef Babiel z ZG TPZŁ za konsultacje i pomoc w realizacji; Jerzy Lewandowski z Zakładu Kamieniarsko – Betoniarskiego za wykonanie tablicy z czarnego granitu o rozmiarach 110 cm na 85 cm, którą opisaliśmy w artykule w „Gazecie Bezcennej” numer 1122 (link poniżej). Jerzy Lewandowski to rówieśnik Pułkownika Zalewskiego, rocznik 1954, a istniejąca od 1978 r. firma wykonała, m.in., pomnik Ofiar katastrofy smoleńskiej, tablicę wywózki na Sybir, wzmocnienie grobu Jerzego Sawy – Sawickiego, tablice w prezbiterium Katedry, sarkofagi biskupów łomżyńskich. Ppłk Matuszewski podziękował też Fundatorom tablicy. 

„Pielęgnował pamięć o czynach oręża polskiego”

Odsłonięcia tablicy dokonali: dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka, dowodzący Garnizonem Łomża; prowadzący strzelnicę Paweł Zalewski, syn ppłk. L. Zalewskiego; przyjaciel Piotr Klima z Klubu Fort. Tablicę poświęcił biskup ks. Tadeusz Bronakowski. W laudacji opisał szlachetną postać Pułkownika, wiernego wojskowej przysiędze, który życiem i działalnością zapisał się na kartach dziejów Ojczyzny, służąc jej bezpieczeństwu, suwerenności i integralności. Pracował dla dobra społeczności łomżyńskiej, pielęgnował pamięć o bohaterskich czynach oręża polskiego, rozbudzał ducha patriotycznego. Biskup prosił Boga o błogosławieństwo tablicy, by „ten znak ożywiał miłość do wszystkiego, co stanowi Polskę, wzbudzał w nas wdzięczność, pobudzał do coraz piękniejszego życia dla Boga, Honoru, Ojczyzny – przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”. W intencji Pułkownika odmówiono modlitwę „Zdrowaś Mario”, a w intencji Bohaterów „Ojcze nasz”.

 

„To jest czas, żeby historia o Tobie trwała dalej”

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy towarzyszyły sygnały wojskowe, zagrane na trąbce, i włożenie przez gości białych i czerwonych goździków do łuski po naboju,  stojącej w roli wazonu, żeby w ten sposób zaakcentować militarne zainteresowania Pułkownika, który ze swoich zbiorów i podarowanych stworzył Muzeum Forteczne. Głos zabrał płk Paweł Gałązka. Przypomniał scenę z filmu „Pan Wołodyjowski”, kiedy podczas mszy żałobnej ksiądz zwraca się do Zmarłego: „Larum grają, Panie Wołodyjowski, Ojczyzna wzywa”. Druga scena to aleja główna na starym cmentarzu, gdzie jest grób Jerzego Sawy – Sawickiego, z figurą orła z uniesionym skrzydłem, jaki ufundowali kochanemu dowódcy podoficerowie. - Dzisiaj zgromadziliśmy się po to, żeby naszemu kochanemu dowódcy, przyjacielowi oddać cześć – powiedział płk Paweł Gałązka. - Ludwik, mówię do ciebie, bo na pewno tu duchem jesteś z nami. Ostatnia droga Twoja razem z nami zakończyła się na ulicy Przykoszarowej, gdzie twoje ciało złożone. Ta tablica jest jednym z symbolów twoich dokonań. Nie byłoby tego miejsca, nie byłoby nas tutaj, którzy w tym dniu pamiętamy o Tobie. To jest czas, żeby historia o Tobie trwała dalej. I uwierz mi, Ludwik, że tak będzie. Krótko się znaliśmy, 5 lat niecałe, ale to, co mi przekazałeś jako były dowódca w Łomży, jako mój przyjaciel, wpisało się w życiorys do końca moich dni z kolei. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy rozmawiać na te tematy po drugiej stronie. Musimy iść do przodu. Nie zapominajmy. Pamiętajmy o takich ludziach, jakim był Ludwik jako żołnierz, ale przede wszystkim jako człowiek, przyjaciel, doradca, pocieszyciel, ojciec i matka.

Dowódca 18. Pułku zwrócił się do syna, Pawła, zauważając, że „pamięć jest i będzie” i stwierdził, że gwarantuje tę pamięć jako dowódca Garnizonu. - Łomża i Ziemia Łomżyńska jest namaszczona osobą Ludwika Zalewskiego. Pamiętam, jak 6 czy 7 godzin woził mnie po Nowogrodzie, Szablaku aż do miejscowości, w której się urodził... Płk Gałązka z uznaniem przedstawił otwartość Ludwika Zalewskiego, przekazującego wiedzę o tym, czego dzisiaj często nie ma. - Niech ta tablica będzie symbolem twoim. Wierzę, Ludwik, że słuchasz nas, bo jesteśmy tutaj razem z Tobą... W czwartek o godzinie 17. przyjaciele złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie na nowym cmentarzu (pierwsza mogiła po prawej stronie z głównego wejścia). Zdjęcie użyte na tablicy wykonał Adam Dąbrowski. 

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

 

 

https://www.radio.bialystok.pl/tnc/index/id/127014

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/lomza/id/116123

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów. Kucie posadzek, tynku, sprzątania piwnic, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych, sadzenie krzewów, wycinka, malowanie ogrodzeń, altan. Przeprowadzki.
tel. 500590581
usługi
Wycinka drzew trudnych przy budynkach, liniach energetycznych, ogrodzeniach. Usługi ogrodnicze, prace wysokościowe.
tel. 792956988
nieruchomości
Na sprzedaż mieszkanie w Łomży przy ul. Moniuszki pow. 60,12 m2, V piętro, 3 pokoje.
tel. 698506416
Foto: Syn Paweł jako pierwszy odsłaniał tablicę poświęconą ojcu, Ludwikowi Zalewskiemu
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę