Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Tajemnicze koło sprzed ponad tysiąca lat

Główne zdjęcie
Truszki LiDAR grodzisko skos

- W Truszkach - Zalesiu w gminie Kolno w województwie podlaskim znajduje się zespół stanowisk archeologicznych z X wieku – informuje społeczeństwo dr Miron Bogacki, badacz i autor zdjęć z powietrza, z których powstał model Góry Królowej Bony koło Łomży, jaki opublikowaliśmy przed rokiem w Portalu 4lomza.pl. 46-letni archeolog z Wydziału Archeologii UW ocenia, że grodzisko z dwoma osadami i Górą Wieżową (gdzie ślady osadnictwa są ew. strażnicą) „to wyjątkowe miejsce na pograniczu Mazowsza i dawnych Prus, które do dziś zachwyca krajobrazem i bogatą historią”.

- Badania archeologiczne rozpoczęto w Truszkach - Zalesiu w latach 80-tych XX w. - opowiada dr Miron Bogacki. - Przyniosły one wiele ciekawych odkryć, zaś zrealizowany w 2024 roku projekt badań nieinwazyjnych dostarczył nowych, ważnych informacji. Prace archeologiczne w Truszkach-Zalesiu przeprowadził Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i „Varia” Fundacja Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownikiem badań była dr Ewa Łukaszewicz. Wiadomo po 30 latach, że grodzisko w okresie wczesnego średniowiecza X/XI w. było jednym z największych i najważniejszych ośrodków polityczno-gospodarczych i handlowych  na północnym Mazowszu.

Świadczą o tym odkryte podczas wcześniejszych prac wykopaliskowych pozostałości obiektów mieszkalnych, gospodarczych, rzemieślniczych, kultowych oraz liczne, różne przedmioty użytku codziennego, jak: fragmenty glinianych naczyń, narzędzia, broń, ozdoby z brązu i paciorki z masy szklanej. Na podstawie dendrochronologii (z drewna) ustalono, że gród powstał na początku X w. i przetrwał prawdopodobnie do około połowy XI w. Dwa etapy badań (1984-1985 oraz 2001-2017) dostarczyły źródeł archeologicznych badaczom: osadnictwa na Wysoczyźnie Kolneńskiej i historii północnego Mazowsza oraz obszaru północno-wschodniej Europy i jego udziału w rozwoju kontaktów handlowych - dowodem są znalezione na grodzisku dirhamy arabskie. Nie wiadomo nic o przynależności etnicznej mieszkańców grodu i jego zaplecza ani nie odkryto miejsca pochówków.

W dalszych poszukiwaniach skorzystano z metod nieinwazyjnej prospekcji terenowej. Określono aktualny zasięg stanowisk archeologicznych zespołu osadniczego. Częściowo odtworzono przebieg kamiennych grobli, które na podmokłym terenie ułatwiały komunikację w obrębie całego założenia osadniczego. Badania prowadzone w środkowej części Góry Wieżowej ujawniły okrągły w planie obiekt o średnicy ok. 50 metrów. Z przyczyn formalnych nie udało się dotąd wyjaśnić jego funkcji. Tajemnicze koło wewnątrz góry zostało zarejestrowane metodą geofizyczną – magnetyczną przez mgr. Wiesława Małkowskiego z Wydziału Archeologii UW. Samo grodzisko mogło być częściowo spalone, co najwyraźniej widać w rejonie przejścia bramnego. Wyniki będą analizowane w 2025 r.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146  

https://www.archeologia.uw.edu.pl/truszki-zalesie-zespol-osadniczy-z-wczesnego-sredniowiecza/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3QrbE70LBZlHePxZXkDyc01oS13sa6NHD-Ef1yM2VneSrJKxLr4PwzEBo_aem_S5-G7jphT47IKHzDdNBECw

https://badanianieinwazyjne.pl/wczesnosredniowieczny-zespol-osadniczy-w-truszkach-zalesiu/

 

Foto: Truszki LiDAR grodzisko skos
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Truszki lokalizacja
Foto: Truszki LiDAR skos
Foto: Truszki grodzisko LiDAR magnetyka
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę