Ksiądz dr Tomasz Grala został Społecznikiem Roku 2024
- Jestem zaszczycony, że kapituła konkursu przyznała mi tytuł Społecznika Roku – mówi ks. dr Tomasz Grala, 37-letni wikariusz parafii katedralnej w Łomży, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży i nauczyciel języka hiszpańskiego na filologii angielskiej w Akademii Łomżyńskiej. W sobotę, 15. lutego, kapłana nagrodzono podczas uroczystości w Hali Kultury, gdzie doceniono jego pracę dla dzieci i młodzieży parafii i studentów w Łomży.
Ksiądz Tomek to pomysłodawca Katedralnej Oazy Dzieci Bożych, która działa w sali Domu Parafialnego. W spotkaniach uczestniczy około 50-orga dzieci od 1. do 8. klasy podstawówki. Organizuje wakacyjne kolonie parafialne i zimowy wypoczynek najmłodszych i nastolatków. Duszpasterz zauważa, że kapituła doceniła czas, jaki poświęca dzieciom i młodzieży. „Swoim zaangażowaniem jest bliżej ludzi, którzy chcą robić więcej dla innych. Jest osobą energiczną, pozytywnie nastawioną do życia, niosącą pomoc i dobre słowo każdemu potrzebującemu. W swoje pomysły angażuje się całym sercem, zarażając nimi dzieci, młodzież, studentów oraz dorosłych.” - czytamy w laudacji na temat Księdza Tomka, którego działania przyczyniają się do pozyskania przez uczestników nowej wiedzy, znajomości oraz chęci do dalszego działania.
Druga ważna dziedzina działalności Księdza Tomka to Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Łomżyńskiej, w które angażuje się około 30-orga studentów. Wspólne imprezy, wycieczki i pielgrzymki integrują brać studencką. Ksiądz propaguje też z zaangażowaniem idee religijne w mediach społecznościowych: jako Padre Tomek @ksiadz.tomek i koordynator profilu DA i prowadzi Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Łomżyńskiej na Jasną Górę. Absolwent SP nr 7, I LO i WSD w Łomży święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze w 2013 r. z rąk bp. Janusza Stepnowskiego, zaś doktoryzował się z filozofii w Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie.
Inicjatywa Roku 2024 i dwa wyróżnienia
Nagrody osobom działającym społecznie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przyznał po raz 8. w konkursach pn.: Łomżyński Społecznik Roku, Łomżyński Społecznik Roku do lat 20 i Łomżyńska Inicjatywa Roku. Zgłoszonych było w sumie dziesięcioro kandydatów z 2024 r.: Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego rekomenduje, zaś prezydent akceptuje.
Łomżyńską Inicjatywą Roku 2024 wybrano cykliczne pikniki integracyjne Rad Osiedla nr 4, 8 i 15, które zainicjowała Agnieszka Cholewińska, była przewodnicząca Rady Osiedla nr 4, we współpracy z przewodniczącymi: RO nr 8 Małgorzatą Gronostajską i RO nr 15 Robertem Grzymałą. Urządzali pikniki międzypokoleniowe w Parku Jakuba Wagi i pl. Niepodległości.
Wyróżnienie za działalność na rzecz mieszkańców otrzymała Przerzutka - Łomżyńska Grupa Rowerowa. Uczestnicy, których jest ok. 900, poza kręceniem kilometrów, animują w lokalnej społeczności akcje, poprzez które promują turystykę rowerową, jako ekologiczną alternatywę dla transportu kołowego formę rodzinnego i towarzyskiego spędzania czasu. Jako Mikołaje na rowerach rozdawali dzieciom drobne podarki; jeździli do pomników i miejsc pamięci uczcić poległych w walce o wolność; zorganizowali rodzinny rajd rowerowy, pełen zabaw i zagadek, np., na temat zabytków, tajemnic i historii miasta, wzbudzając zainteresowanie społeczności.
Karolina Jałbrzykowska – Szabłowska dostała wyróżnienie za działania dla środowiska osób z niepełnosprawnościami. Prezes z Fundacją Aktywni w Pracy prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej Argenta w Łomży. Zatrudnia ponad 70 osób i organizuje programy szkoleniowe i warsztaty, które wspierają rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami, pomagając im odnaleźć się na rynku pracy. Jej współpraca z władzami i instytucjami pozwala na budowanie bardziej dostępnych przestrzeni publicznych i rozwiązania, wspierające integrację społeczną.
Łomżyński Społecznik Roku 2024 do lat 20
Dominika Niedźwiecka jest uczennicą klasy trzeciej w III LO w Łomży. Jako wolontariuszka angażowała się w działania na rzecz klasy, szkoły, Centrum Pieczy Zastępczej i harcerstwa. Pod okiem asystentów rodziny, pomagała podopiecznym CPZ w Łomży w nauce matematyki. Z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Łomży jako wolontariuszka uczestniczyła w koloniach. Aktywnie pracuje na rzecz społeczności szkolnej jako zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W 2024 r. współorganizowała kiermasz podręczników i akcję charytatywną dla powodzian. Uczestniczyła w kilkunastogodzinnych warsztatach pt. „Mediacja rówieśnicza sposobem na rozwiązywanie konfliktów w szkołach ponadpodstawowych na terenie Miasta Łomża”, zorganizowanych przez Akademię Łomżyńską. Stanowi dobry przykład społecznika.
3 nagrody główne miały wymiar finansowy – po 2 tys. zł brutto; wyróżnienia bez gratyfikacji.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146