Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jezus Miłosierny ma 8 metrów

Diecezja Łomżyńska przygotowuje się na 100-lecie działalności, które będziemy świętować w 2025 r. Natomiast parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży za rok będzie mieć swój okrągły jubileusz – 40-lecie od erygowania jej przez bp. Juliusza Paetza. Jednym z elementów uświetnienia dekoracji w prezbiterium Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stała się 8-metrowa postać Chrystusa z obrazu, jaki zjawił się w objawieniach Siostry Faustyny Kowalskiej. Spopularyzowany na obrazkach Zbawiciel, wskazujący na swoje serce z promieniami: białym i czerwonym, został wykonany z małych kostek różnokolorowej mozaiki z Włoch. Przygotowania trwały półtora roku. W niedzielę, 6. października 2024 r., przedstawiono dzieło pracowni Janusza Ziemczyka wiernym, którzy nagrodzili je brawami.

- To pierwsza część obrazu Jezusa z mozaiki, będącej centralnym elementem wystroju prezbiterium – mówi ks. Jacek Czaplicki, koordynujący powstawanie dzieła, mającego w projekcie powierzchnię 120 metrów kwadratowych. Inicjatywa ufundowania monumentalnego wizerunku patrona kościoła została zgłoszona nowemu proboszczowi od razu po objęciu przez ks. Jacka sterów parafii w lipcu 2022 r. Po półtora roku przygotowań udało się ukończyć pierwszą, centralną część obrazu z mozaiki – ufundowanego z ofiar wiernych parafian. Składali oni w kopertach swój datek na wspólne dzieło. Napis na kopercie wskazywał cel datku, żeby odróżniać go od tradycyjnej ofiary na tacę. - Dlatego, kiedy usłyszałem oklaski ludzi na sześciu mszach w niedzielę, to od razu wiedziałem, że biją brawa samym sobie – wspomina wzruszające, symboliczne i pamiętne chwile ks. Jacek Czaplicki. - Dzięki dobrym sercom wielu parafian, Chrystus z mozaiki wskazuje na źródło zaufania: Miłosierne Serce. Będziemy wdzięczni każdej osobie, która wesprze datkiem wspólne dzieło. Prosimy o kontakt przez stronę facebookową, telefonicznie i osobiście, żeby na jubileusz 40-lecia za rok mozaikę ukończyć. Dzieło jest trudne finansowo, będzie kosztować kilkaset tysięcy, ale wynagrodzi to swoim pięknem.

Wotum wiary
Ksiądz proboszcz przypomina, że w sąsiedztwie świątyni znajduje się ołtarz papieski, pamiętający 4. i 5. czerwca 1991 r., gdy w Łomży gościł z wizytą Papież Jan Paweł II. Obszerny ołtarz ze skałą ofiarną u góry to wyniosły kopiec, pozostający w trakcie prac remontowych. Jako jeden z niewielu ołtarzy w Polsce znajduje się na dawnym miejscu w niezmienionej postaci. Nadal stanowi miejsce żywego kultu religijnego, gdzie sprawuje się msze św., organizuje nabożeństwa, czuwania, procesje i orszaki Trzech Króli. Sam Chrystus Król spogląda ze szczytu na wprost alei Parku Jana Pawła II, błogosławiąc Osiedlu Południe, Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Ołtarz papieski ma u podnóża tablicę memoratywną, przypominającą pielgrzymkę przyszłego Świętego - otaczają go modlitwy wiernych.

Mozaika z Chrystusem w prezbiterium i ołtarz na dworze to wota dziękczynne za 40-lecie istnienia parafii, której początki ideą sięgają przełomu lat 70. i 80., kiedy biskupem był Mikołaj Sasinowski. Budowniczym został od 1982 r. ks. Radzisław Ambroziak, pierwszy proboszcz MB, zaś następcą od 1998 r. ks. Jerzy Abramowicz. Trzeci proboszcz to ks. Jacek Czaplicki - od prawie 2 i pół roku jest pełen energii, optymizmu, wiary, że w 100-lecie Diecezji i 40-lecie parafii wota zostaną ukończone.

Celowość
Zapytaliśmy ks. Jacka, czemu w dobie osłabienia zainteresowania publicznym wyznawaniem wiary – kiedy znacznie mniej Polek i Polaków uczestniczy w mszach, obrzędach, przyjmowaniu komunii i księży po kolędzie, niż to było jeszcze 10, 20 czy 30 lat temu – zdecydował się z Radą Parafialną na takie wielkie, pracochłonne i kosztowne przedsięwzięcia. Ksiądz Czaplicki wylicza 4 powody. Z perspektywy wiary – bo ludzie ofiarowują Bogu to, co najcenniejsze. Kościoły w historii budowano bardzo porządnie, dlatego przetrwały stulecia i tysiąclecia – a żeby coś zbudować porządnie, trzeba wiedzieć, że nie będzie to tanie. Wierni z parafii mają osobisty punkt odniesienia w dziejach rodzin – wielu jako dzieci, nastolatkowie lub dorośli pamięta mszę z papieżem, kiedy kościół górny nie był oddany do użytku. I wreszcie argument estetyczny – piękno, które zachwyca, skłania do modlitwy...

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

mm
cz, 10 października 2024 08:36
Data ostatniej edycji: cz, 10 października 2024 11:49:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę