Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kości?! Wstrzymano prace na cmentarzu żydowskim

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W poprzednim tygodniu rozeszły się pogłoski, że robotnicy, porządkujący działkę gminną we wsi Ruś nad Narwią w Gminie Wizna, wykopali czy znaleźli ludzkie kości. Działka znajduje się o dwie posesje dalej od baru przy drodze, przebiegającej przez niewielką miejscowość. Ile w tym prawdy?

Wójt Gminy Wizna Artur Szulc nie potwierdza pogłosek o wykopanych czy znalezionych kościach na należącym do gminy terenie. Działka znajduje się na skarpie, na wzgórzu. Była zachwaszczona, rosły na niej stare drzewa i krzewy. Drzewa niszczyły ogrodzenia po sąsiedzku i zagrażały ludziom, znajdującym się w pobliżu, dlatego postanowiono je wyciąć, zaś teren odkrzaczyć i uporządkować.

Działania te miały związek z decyzją Sołectwa w Rusi, które chciało, żeby działkę ucywilizować i stworzyć tam miejsce do odpoczynku dla mieszkańców i turystów, na przykład, w postaci wiaty. Po wycięciu drzew robotnicy zamierzali usunąć również kilka zbędnych karp. W międzyczasie Gmina otrzymała telefonicznie zawiadomienie od służb Konserwatora Zabytków, aby wstrzymać wszelkie prace ziemne na tym terenie. Jak dowiedzieliśmy się od regionalistów, przekazy źródłowe mówią o istniejącym na nadnarwiańskim terenie cmentarzu żydowskim. Komisja, złożona z przedstawicieli: Gminy Wizna i Urzędu Ochrony Zabytków przeszła działkę wzdłuż i wszerz, jednak nie odkrywszy nań żadnych kości – ani ludzkich, ani zwierzęcych. Po oględzinach na miejscu, konserwator zalecił zaprzestania prac ziemnych: zarówno w górnej części działki, jak i dolnej, gdzie znajduje się kirkut.

Historię cmentarza żydowskiego, założonego w 2. połowie XVIII w., przedstawia wpis na stronie:  http://cmentarze-zydowskie.pl/wizna.htm . Czytamy tam relację o zastrzeleniu kilkunastu Żydów przez Niemców w 1941 r. i powojennej dewastacji kirkutu. Ludność miała używać macew z grobów np. do celów budowlanych, więc 10 lat temu podczas wizytacji odnaleziono tam zaledwie 5 macew. Jakie będą dalsze działania służbowe Podlaskiego Konserwatora Zabytków, na razie nie wiadomo. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę