Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

You speak English w „Ekonomiku” i „Mechaniaku”

Dwie godziny na maturę pisemną z angielskiego to dla Patryka Rzodkiewicza czasu aż nadto. 19-latek z Technikum Ekonomicznego w klasie o profilu handlowym wykonał wszystkie polecenia i po niecałej godzinie miał trzeci egzamin maturalny z głowy. Po pisemnym polskim i matematyce liczy na co najmniej 30 punktów, bo to oznacza zdanie matury, zaś język ojczysty Franka Lamparda z FC Chelsea opanował jeszcze lepiej. Dlatego technik handlowiec rozmawiał w macierzystej Szkole po angielsku z technikiem informatykiem Michałem Chomontowskim, abiturientem z „Mechaniaka”.

Po drugiej stronie ulicy Mikołaja Kopernika przed „Ekonomikiem” zazielenił się i kwitnie dorodny kasztanowiec. Może w pobliżu „Mechaniaka” kiedyś także uraduje oczy drzewko ze stożkowatymi  kwiatostanami, które tradycyjnie wabią soczystą bielą pracowite pszczoły... Patryk przed ZSEiO nr 6 w Łomży opowiada w słoneczny czwartek, jak przebiegał egzamin. Najpierw trzeba było słuchać dwukrotnie nagrania rozmowy z kobietą, która została taksówkarka w Londynie. Patryk dowiedział się np., że Stella zdała egzamin z wiedzy na taksówkarkę, nie przeszkadza jej praca w nocy (doesn’t mind working at night) i jest zadowolona z zarobków (is satisfied with the money she earns). Były to dla niego zdania i zadania łatwe, bo od czasów podstawówki lubił gry komputerowe z dialogami, które tłumaczył, wzbogacając zasób słownictwa, i analizował pod względem zasad gramatycznych. Młodzieniec wysłuchał kolejnych nagrań. W drugim speaker mówił 5 razy rozmaicie o butelkach, a należało dobierać przybliżające treść angielskie zdania, podane w innej kolejności i dodatkowo z 6. zdaniem, niepasującym do usłyszanych fraz. W trzecim Julian and his wife są bohaterami tajemnej historii w castle, gdzie mogły wystąpić problemy z ogrzewaniem i oświetleniem, ale nie z duchami. 

45-letni Frank Lampard w metrze

Wśród kilkunastu różnorodnych poleceń były badające umiejętność rozumienia tekstów angielskich i sprawdzenia, czego dotyczyły, a czego nie. W tym celu autorzy egzaminu formułowali dodatkowe polecenia w postaci zdań testowych, które również należało zrozumieć, aby dopasować je do treści głównej. Na przykład, nie każdy knows about the friendship between the two famous geniuses: the physicist Albert Einstein and the silent movie star Charlie Chaplin. It started during Einstein’s US tour in the early 1930s. Z tekstu na około 1 / 4 strony usunięto 4 zdania, zaś Patryk i Michał musieli z zaproponowanych pięciu zdań wybrać brakujące i uzupełnić luki. Logika, rozumienie i kojarzenie w sensowne całości dominowały w sprawdzianie, który obejmował także samodzielne stworzenie form gramatycznych czasowników w odpowiednim do treści czasie. Na przykład: if mobile phones cost as much as they did last year, so prices of mobile phones (changed) ___ last year. Należało też napisać wpis do bloga o wyprawie, na którą wybrało się w pojedynkę. Patryk ruszył do Londynu, żeby sprawdzić w praktyce, jak potrafi posługiwać się angielskim w naturalnych sytuacjach. Kiedy znalazł się w metrze, niespodziewanie spotkał legendarnego Franka Lamparda, 45-letniego piłkarza z FC Chelsea. Zrobił sobie zdjęcia z gwiazdą futbolu i poprosił o autograf. W sklepie z pamiątkami na stadionie kupił koszulkę. Czytelniczkom i czytelnikom bloga doradził, aby pamiętali o wymianie złotówek lub euro w Polsce na funty. Nie ma co w Great Britain przepłacać na wymianie, a ponadto  warto zainstalować w telefonie komórkowym aplikację przeliczającą walory płatnicze przy kasach.

Patryk z lawetą, Błażej z gitarą

Rozmawiamy sobie w cieniu drzew po polsku i angielsku, gdy zbliża się Błażej Trzaska. Rówieśnik Patryka poznał przyjaciela 5 lat temu przez przypadek w „Ekonomiku”, gdy usiedli w jednej ławce. One bench połączyła ich do matury w maju 2024 r. Obaj zgodnie twierdzą, że są the best friends w klasie VTCRP, ale w Szkole, bo oprócz tego każdy ma swoje towarzystwo. Cenią wychowawczynię i polonistkę Iwonę Listowską. Zaczynali w 25 osób, a do matury dotarło z różnych względów około 15. Mają zdane egzaminy teoretyczne i praktyczne. Potrafią prowadzić sprzedaż, ułożyć właściwie produkty na półce, ometkować towar, obsługiwać kasę fiskalną, rozmawiać uprzejmie z klientami  i cierpliwie słuchać ludzi. Jednakże młodzieńczy zapał chcą skierować w zupełnie inną stronę. Patryk planuje zdać na prawo jazdy ciężarowe, co pozwoli przedsiębiorcy uruchomić firmę autoholowania i ewentualnie transportu ładunków. W rodzinie ma fachowca mechanika - tatę, więc współpraca jest zapewniona. Błażej po maturze zamierza na początek poświęcić się śpiewaniu i muzyce, i estradzie. Słyszeli go uczestnicy apeli i akademii, juwenaliów, koncertów, recitali z udziałem profesjonalnych gitarzystów: Mariusza Brzostowskiego i Przemysława Kamińskiego. Założył 3 lata temu kanał na YT – z coverami Dawida Podsiadły, Dawida Kwiatkowskiego i Sanah. Można jego śpiew i grę na gitarze (grania sam się nauczył) podziwiać na mszy o godz. 19. w niedzielę w kościele Krzyża Św.

Orzeł z „Mechaniaka” zna Davida Kuschnera

W „Ekonomiku” uprawnionych do matury było 116 osób: 81 dziewcząt i 35 chłopców, lecz 7. maja przystąpiło do pisania 107: 91 i 16. Dyrektor Paweł Drożyner zadowolony jest też z 97-procentowej zdawalności na egzaminach zawodowych abiturientów. W „Mechaniaku” abiturientów było 117, a do pisania matury zasiadło113: 4 i 109. Są wpośród nich, np., technicy pojazdów samochodowych, elektrycy, mechatronicy, geodeci, informatycy i, oczywiście, informatyczki, jak Natalia Szewczyk. Przypisywaną do chłopskiej braci dziedziną zainteresował ją starszy brat, magister informatyki UG. Natalia pragnie dołączyć do żakowskiej społeczności w Gdańsku. Z tej racji, wybrała rozszerzenia z  matematyki i informatyki. Podobnie uczynił Michał Chomontowski, orzeł z „Mechaniaka”: średnia ocen 5, 56 oraz egzaminy zawodowe zdane na 100 %. Informatyką interesował się od podstawówki, czemu sprzyjał tata, mający talent techniczne. - Chcę studiować poza Łomżą, najlepiej gdzieś dalej, żeby spróbować dorosłego życia na własną rękę – wyjawia plan Michał, którego przewodnikiem po półprzewodnikach i labiryntach problematyki programistyczno-komputerowej stał się wychowawca  Michał Niedźwiecki: człowiek z pasją, rozległa wiedza, zaangażowanie, dobre podejście do ucznia. Michał Chomontowski swobodę w rozmowie po angielsku zawdzięcza kilku czynnikom. Jako gracz komputerowy i widz filmowy poznawał wyrazy i dialogi. Jako informatyk korzystał z angielskiego słownictwa. Lubi muzykę zespołów AC / DC i Rolling Stones, zna piosenki Eminema i Kuschnera.

W Łomży maturę mogą zdawać 1 232 osoby, w tym 930 po raz pierwszy w nowej formule 2023: aż 907 osób wybrało język angielski, 12 – niemiecki, 10 – rosyjski i wyjątkowa jedna – hiszpański.   

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=q6F29XF43NQ

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę