Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wirtualny spacer w Filharmonii z muzyką w Internecie

Główne zdjęcie
Izabela Bławat - Leofreddi i Francesco Darmanin (fot. Wiesław W. Wiśniewski / FKWL Łomża)

Trójka gości z Florencji we Włoszech pożegnała się z Łomżą, gdzie zagrali koncert z Filharmonią Kameralną. Na łomżyńskim zdjęciu widać, jak klarnecista Francesco Darmanin towarzyszy naszej skrzypaczce Izabeli Bławat – Leofreddi. On grał w słynnym Teatro alla Scala w Mediolanie, ona w Staatstheater w Kassel. Teraz oboje mogą z każdego miejsca świata wejść do Filharmonii i pójść na wirtualny spacer. Kto nie był w gmachu z białobłękitnografitową elewacją, może do nich dołączyć.

Łomżyńska Orkiestra Kameralna dziesiątki lat grała w sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Nowej, w pobliżu Teatru Lalki i Aktora. Po przemianowaniu na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego (1913-1994) i remoncie generalnym sali muzycy kameraliści doczekali się wreszcie nowoczesnego lokum. O perypetiach z przebudową i jej sfinansowaniem pisaliśmy w artykułach 4lomza.pl wielokrotnie (linki poniżej). Szczęśliwie, prace budowlane się zakończyły, a Maestro Jan Miłosz Zarzycki z Orkiestrą może koncentrować się na działalności artystycznej, m.in., na koncertach czwartkowych w Łomży, Polsce i za granicą oraz nagrywaniu coraz to nowych płyt. Miłą niespodzianką stała się możliwość wejścia do Filharmonii i posłuchania koncertów w... domu.

http://www.filharmonia.lomza.pl/spacer.html


Spacer edukacyjny po wnętrzach FKWL 
- Spacer wirtualny  jest jednym z naszych działań w ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego – wyjaśnia Magdalena Goc, specjalista ds. programowych. Możliwość zapoznania się z przestrzenią Filharmonii to także udogodnienie dla osób ze szczególnymi potrzebami. - Ułatwi im poruszanie się po obiekcie, gdy zdecydują się na udział w proponowanych przez nas wydarzeniach. Jest to ważne ogniwo w koncepcji podróży odbiorcy, zawartej w modelu zapewniania dostępności oferty instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami, którego pilotażowe wdrożenie było celem konkursu grantowego.

Na wykonawcę spaceru wirtualnego wybrano firmę fotopro360.pl, ze względu na najniższą cenę – 6 396 zł brutto - oraz kompleksowość oferty. Wybrana firma zamieściła wirtualny spacer na stronie FKWL i umieściła go w Google Street View, co oznacza, że spacer wirtualny po Filharmonii można odbyć nie tylko poprzez stronę internetową, ale również podczas poruszania się po Mapach Google.

http://www.filharmonia.lomza.pl/projekty/filharmonia-dostepna/koncerty-z-dostepem-wtornym.html


Koncerty Filharmonii są w Internecie
Wartość całego grantu „Filharmonia dostępna”, którego częścią jest spacer, wynosi 249 tysięcy 410 zł, w ramach projektu „Kultura bez barier”. Realizuje go Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut für Bildung und Kultur e.V. oraz Fundacją Kultury bez Barier z funduszy Unii Europejskiej. Jak informuje Pani Goc, w naborze brało udział ponad 400 instytucji kultury, zaś grant przyznano 164 instytucjom.

- Nasz wniosek został wysoko oceniony i uplasował się na 21. pozycji pod względem punktacji – mówi specjalistka FK.

Placówka chce być przyjazna ludziom z niepełnosprawnościami. Chodzi o „stworzenie takich warunków, by mogły wziąć udział w organizowanych wydarzeniach i korzystały z naszej oferty na zasadzie równości”. FKWL realizuje cykl koncertów integracyjnych, warsztaty muzyczne i plastyczne, koncert finałowy ze wspólnym występem uczestników i wystawą prac plastycznych powstałych podczas wydarzeń. Grant obejmuje dostosowanie strony internetowej FKWL do przepisów ustawy o dostępności cyfrowej podmiotów publicznych i do potrzeb osób z różnymi barierami w komunikowaniu. Uwzględniony został zakup i montaż ekranu projekcyjnego z projektorem; stworzenie i wyposażenie miejsca wyciszenia, czego w foyer znakiem stały się kanapy i stoliki.

- Foyer odpowiada założeniom stworzonego w grancie miejsca wyciszenia i uspokojenia emocji, co jest szczególnie ważne dla osób nadwrażliwych sensorycznie i w spektrum autyzmu – wyjaśnia Pani Goc. Nowiną jest wprowadzenie filharmonicznej karty osoby z niepełnosprawnością i poszerzenie oferty o wyposażone w audiodeskrypcję koncerty z dostępem wtórnym. Jeśli ktoś nie był nigdy na koncercie Filharmonii Kameralnej i lubi muzykę klasyczną, może cofnąć się w czasie. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Głucha i ślepa sala Filharmonii Kameralnej

Filharmonia Kameralna zagrała w nowej sali

Remont Filharmonii zbliża się do końca

Ogromne koszty remontu Filharmonii

Nicnierobienie kosztuje krocie

Filharmonia będzie dokończona

Filharmonia już pod nowym dachem

Ministerstwo „rozpoczyna” ciąg dalszy remontu Filharmonii w Łomży

Ruszy remont Filharmonii?

 

Foto: Izabela Bławat - Leofreddi i Francesco Darmanin (fot. Wiesław W. Wiśniewski / FKWL Łomża)
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę