Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@

Doktor Małgorzata Frąckiewicz z Nagrodą Marszałka

Główne zdjęcie
Doktor Małgorzata Frąckiewicz

- Od siedmiu lat stałam się pracoholiczką. Nie wychodzę z pracy, nawet posiłki zredukowałam do 2 dziennie, przez co schudłam o 9 kilogramów – mówi Małgorzata Frąckiewicz, która jest laureatką Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda także bardzo skromna: wynosi zaledwie 10 tysięcy zł.

- Ciężką pracą do takiego osiągnięcia doszłam – opowiada z rozbawieniem znana językoznawczyni, badaczka gwary łomżyńskiej i nazwisk, nie tylko łomżyńskich. Regionalistka ma w metryce 55 lat, z czego 36 lat pracy zawodowej. Nazywa sama siebie „córką ziemi łomżyńskiej”, albowiem rodzice pochodzili z Bronowa i Jedwabnego, a ona urodziła się w Rutkach Kossakach. Po kilku latach znów zmieniają miejsca zamieszkania na Szepietowo i Wysokie Mazowieckie. Na przełomie roku 1993 i 1994 Małgorzata Frąckiewicz na stałe związała się z Łomżą. Jest absolwentką Filii w Białymstoku Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem, wykładowczynią Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Językoznawczyni jest wiceprezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego od 2017 r. Minister kultury prof. Piotr Gliński uhonorował odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe imienia Wagów i wiceprezes ŁTN dr Małgorzatę Frąckiewicz za lata działalności na rzecz integracji środowiska badawczego w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej.

6 pinkasów wydanych i 4 czekają na druk
Za jej rządów w ŁTN ujrzała światło dzienne monumentalna „Księga pamięci gminy żydowskiej w Łomży”, wydana w 2019 r. z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Łomży, któremu  prezesowała od 2016 r. dr Frąckiewicz. W jej imponującym dorobku jest 6 wydanych dotychczas pinkasów – pinkas to nazwa księgi pamięci gmin Żydów: Łomża, Białystok, Stawiski, Zambrów, Ciechanowiec, Jedwabne. Zostały przetłumaczone i czekają na wydanie 4 pinkasy: Szczuczyna, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej i Wysokiego Mazowieckiego. Dr Frąckiewicz to autorka „Słownika nazwisk łomżan (XV  -  XIX wiek)”. Umieściła tam około 4 tysięcy nazwisk z genezami i opisami. „Katedra łomżyńska. Przeszłość i współczesność” i „Stary cmentarz łomżyński” to także jej dzieła. Rozliczne inicjatywy dr Frąckiewicz przypominamy w artykułach 4lomza.pl – linki są pod tekstem. W uznaniu jej dorobku i zasług dla ochrony pamięci o ludziach różnych nacji i wyznań, redakcja 4lomza.pl zgłosiła dr Małgorzatę Frąckiewicz do Nagrody Polin Muzeum Historii Żydów Polskich. 

Laureaci Nagrody Marszałka Podlaskiego
Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, językoznawczyni, badaczka gwary łomżyńskiej i nazwisk łomżyńskich, regionalistka – za działalność naukową jako popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców Ziemi  Lomżyńskiej. Stworzyła z ŁTN stronę internetową - name.lomza.pl - która jest od stycznia 2019 r. bezcenną bazą identyfikacji tożsamości mieszkańców, szukających wiedzy o własnym pochodzeniu i dziejach historycznej Ziemi Łomżyńskiej. 

Marta Gredel-Iwaniuk – za prowadzenie Studia Piosenki Estradowej od 15 lat w Hajnowskim Domu Kultury i autorską płytę „Hajnówka, moje miasto”. 

Anna Moniuszko – za dyrygowanie Chórem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, z którym zdobyła nagrody w Polsce i za granicą. 

Władysław Pietruk – za 50 lat pracy jako grafik, rysownik i malarz, utrwalający podlaskie zabytki i świątynie oraz za 49 tek z rysunkami architektury i przyrody oraz za 2 albumy. 

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej – za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Jerzy Chmielewski, redaktor naczelny białoruskiego społeczno-kulturalnego miesięcznika „Czasopis” - za dokonania redaktorskie, publicystyczne i badawcze na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej.

Zespół Pieśni HDK  „Echo Puszczy”– od 40 lat podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe śpiewu i koncertuje w Polsce, Białorusi, Litwie, Estonii, Słowacji, Czechach i Grecji.

Zespół Tańca Ludowego ,,Przepiórka” – od 30 lat rywalizuje pieśnią i tańcem w językach: polskim, białoruskim i ukraińskim w turniejach, konkursach i festiwalach w Polsce i poza granicami kraju.

Magdalena Wołowska, kustosz Muzeum imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach – za publikacje naukowe i popularnonaukowe oraz scenariusze widowisk i rekonstrukcji historycznych, gier miejskich i akcji społecznościowych.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Muzyczny hołd ofiarom Holokaustu

Wystartowały Tulowskie spotkania

Pinkasy ziemi łomżyńskiej

Doktor Frąckiewicz i ŁTN zasłużeni dla kultury polskiej

Łomżyńskie historie i nazwiska na stronie Wagów

Konferencja na jubileusz 45-lecia Wagów

Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”

Nagroda i Medal Glogera dla naukowców z Polski i Londynu

Łomżyńskie nazwiska znane i nieznane

„Pamiętnik drozdowiaka” Aleksandra Pieńkowskiego

„Tulowskie spotkanie” z wiedzą i łomżyńską gwarą

Rodzinne historie odkryte i przypomniane

Rodzinne historie odkryte i przypomniane

Od Biblii i Dziejów Apostolskich do św. Jana Pawła II

„Stary cmentarz łomżyński” ma nową monografię

Życiowa misja Sybiraka w Łomży


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę