Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 21 lutego 2025 napisz DONOS@

Kandydat na prezydenta...

cz pt, 01 kwietnia 2016 08:25

Gospodarz domu Stanisław Anioł, dźwigowy Kotek i lekarz Kołek, opozycjonista prof. Dąb-Rozwadowski czy towarzysz Jan Winnicki to tylko niektórzy z bohaterów kultowego serialu „Alternatywy 4”. Stanisław Bareja ukazał w nim w krzywym zwierciadle paradoksy życia w socjalistycznej Polsce, a jednym z współtwórców ogromnego sukcesu filmu był Janusz Płoński, jeden z autorów, napisanego wspólnie z reżyserem i Maciejem Rybińskim, scenariusza. W czwartkowy wieczór Janusz Płoński spotkał się z fanami serialu w herbaciarni Pikoteria, opowiadając im nie tylko o kulisach powstania filmu, ale też o swej pracy w niemieckiej telewizji, fascynacji Elvisem Presley'em oraz najnowszej książce „Kandydat na prezydenta”.

Galernicy sztuki w Łomży

cz pt, 01 kwietnia 2016 08:17

Osadzeni z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze zaprezentowali na scenie Teatru Lalki i Aktora kolejny spektakl. „Transport z Jeruzalem (Ewangelia według więzienia)” to sztuka Krzysztofa Małyszki o przemianie więźniów pod wpływem wiary, przygotowana w ramach programu readaptacyjnego Galernicy sztuki. – Novum tego tekstu polega na tym, że nie jest to dzieło Ireneusza Iredyńskiego, Tadeusza Słobodzianka czy innego świetnego dramaturga, ale dzieło samego osadzonego! – podkreśla reżyser Dariusz Szada-Borzyszkowski. – To było wyzwanie! – mówi jeden z aktorów. – W życiu żaden z nas nie miał możliwości brania udziału w takim spektaklu, ale staraliśmy się temu wszystkiemu podołać, pokazać przemianę, która zachodzi w każdym z nas!

Bliska sercu Łomża w grafice Grzegorza Gwizdona

cz śr, 30 marca 2016 08:12

Teczkę czarno-białych grafik z szesnastoma widokami zabytków, placów i ulic rodzinnego miasta nad Narwią wydał plastyk, malarz i fotografik Grzegorz Gwizdon. Oprócz miejsc tak znanych, jak prawie 200-letni ratusz przy Starym Rynku czy ponad 500-letnia Katedra przy Dwornej, pojawiają się mniej znane budowle z ul. Długiej lub Krótkiej. Takie widoki znane „z widzenia”, choć niewiele o nich wiemy. Artysta Gwizdon zaprasza więc grafiką do poznania historii i refleksji o przemijaniu.

Międzynarodowy Dzień Teatru z lekkim przesunięciem

cz wt, 29 marca 2016 11:13

- Zespół naszego Teatru Lalki i Aktora w Łomży po raz kolejny włączył się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Dotknij Teatru” - mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA o projekcie organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który w tym roku wypadł w Wielkanoc, dlatego obchody przesunięto o kilka dni. - Celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. Program zawiera, między innymi, spektakle, warsztaty, czytania dramatów, próby otwarte, przez co promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach.

„Pasja” ze sceny teatru do kościołów na Kurpiach

cz pt, 25 marca 2016 07:46

- Jestem szczęśliwy, że nasz spektakl „Pasja” został wystawiony w przestrzeni czterech kościołów na Kurpiach: w Nowogrodzie, Turośli, Łysych i Myszyńcu, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej poruszający i wymowny, gdyż scenografia jakby zwielokrotniła się w przestrzeni sakralnej – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, który w projekcie „Pasja – zbliżenia 2016” umożliwił kilku pokoleniom przeżywać niezapomniane wzruszenia artystyczne i religijne na kanwie męki i śmierci Chrystusa w sztuce pasyjnej, której polska prapremiera odbyła się w Łomży.

Słowa, skala i spokój Przemka Paśko

cz pon, 21 marca 2016 08:26

Zaczynał od wykonywania piosenek uwielbianego przez siebie Marka Grechuty, by z czasem poszerzyć repertuar o inne utwory z poetyckim przekazem. Przypadkiem zaczął komponować i pisać własne teksty, namówiony do tego przez muzyków z wrocławskiego teatru Capitol. Z nimi też nagrał płytę „Błędne koło” i ruszył w trasę koncertową. W niedzielny wieczór Przemek Paśko i zespół Co To dotarł do Łomży, prezentując na kameralnym koncercie w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych poetyckiego rocka i bluesa w jazzowym wydaniu.

Koncert pasyjny w kościele Krzyża Świętego

cz nie, 20 marca 2016 17:09

Mękę Pańską w poezji i muzyce, w kościele Krzyża Świętego przedstawili: organista Gedymin Grubba, trębacz Paweł Gruba oraz recytator Mariusz Rytel. – Zbliża się Wielki Tydzień, dlatego przygotowaliśmy cykl, który od wielu lat w różnych składach mamy w repertuarze i mam nadzieję, że w jakiś sposób wpisuje się on w te okoliczności refleksji i przygotowań do Wielkiej Nocy – mówi Gedymin Grubba. Dla wybitnego organisty był to koncert szczególny również z innego powodu, bowiem w październiku ubiegłego roku brał udział w instalowaniu w świątyni nowych organów, za którymi zasiadł właśnie w sobotni wieczór.

Żurawie... fotografów

cz so, 19 marca 2016 18:17

Zdjęcia żurawi autorstwa wybitnych fotografów: Waldemara Bzury, Ryszarda Czerwińskiego, Ireneusza Dziugieła, Huberta Jasionowskiego oraz Grzegorza i Tomasza Kłosowskich można oglądać w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wystawa „Żurawie nie znają granic” ukazuje ich życie, zwyczaje i... fotogeniczność. Była już prezentowana między innymi w Szwecji, Niemczech i Rosji. – Cieszę się, że ta wystawa trafiła do Drozdowa, zwłaszcza, że wiele tych zdjęć zostało wykonanych na terenie dawnego województwa łomżyńskiego w dolinie Biebrzy – podkreśla Marian Szymkiewicz, dyrektor Muzeum Przyrody w Olsztynie, które zebrało kolekcję liczącą 60 zdjęć.

Cień abstrakcyjnego kadru Marka Świrydowicza

cz so, 19 marca 2016 17:56

Malarz, scenograf i wykładowca z Białegostoku, Marek Świrydowicz ponownie zaprezentował swe obrazy w Galerii Pod Arkadami. To najnowsze abstrakcyjne prace z cyklu „W cieniu kadru”, przygotowane przez artystę specjalnie na potrzeby wystawy w łomżyńskiej galerii. – Przez kilka ostatnich lat w polu moich zainteresowań jest szeroko pojęta próba zweryfikowania czym generalnie jest szkic – nie tylko na polu rysunku, ale również malarstwa – mówi Marek Świrydowicz. – Kontekst własnych poszukiwań wiążę z ogólnie pojętą rzeczywistością i w tym, co nazywamy realnością, chciałbym doszukać się elementów niekoniecznie z góry określonych jako formalnie rozpoznawalne.

Marek Piekarczyk zaśpiewa w Łomży

cz pt, 18 marca 2016 15:52

Jeden z najwybitniejszych wokalistów w historii polskiej muzyki, frontman legendarnego TSA, odtwórca głównej roli w musicalu „Jesus Christ Superstar” i juror programu „The Voice Of Poland” wystąpi w Łomży. Marek Piekarczyk w wywiadzie dla 4lomza.pl opowiada czego fani mogą spodziewać się po tym akustycznym – bardzo odmiennym od tego, co robi na co dzień – występie.

Drugi etap remontu Filharmonii na etapy?

cz wt, 15 marca 2016 15:11

Ratusz ogłosił przetarg na drugi etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Chodzi o salę widowiskowa i foyer, wraz z łącznikiem do dawnego urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2. Przetarg dotyczy jednak jedynie wykonania stanu surowego zamkniętego.

Zwyczaje wielkanocne dawniej i dziś

cz wt, 15 marca 2016 09:09

– Pierwszy raz malowałem tak pisanki i to było najfajniejsze! – mówi 8-letni Kuba. – W domu też robię pisanki, ale kredkami, inaczej. – Zdobienie jajek bardzo mi się podobało – dodaje 8-letnia Nina. – Jakby była możliwość to namówię rodziców, żebyśmy też zrobili takie pisanki w domu! Kuba, Nina oraz ich koleżanki i koledzy z klasy II c Szkoły Podstawowej nr 9 wzięli udział w trwających od tygodnia warsztatach „Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach i u sąsiadów” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Dzieci chętnie słuchały opowieści etnograf Wiesławy Pawlak, a najciekawsze było dla nich zdobienie jaj woskiem i barwienie ich w wywarze z łusek cebuli.

„Królowo Korony Polskiej, błogosław Twojemu ludowi”

cz wt, 15 marca 2016 08:11

- Na strychach i w piwnicach do dzisiaj są wartościowe rzeczy, które szkoda wyrzucać na śmietnik, bo były przez naszych dziadków darzone czcią i sentymentem – mówi Wiesława Pawlak z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, która przygotowuje wystawę na temat pamiątek z pielgrzymek do miejsc uświęconych tradycją oraz osławionych cudami, jak Częstochowa, Wilno, Hodyszewo na Podlasiu czy Skempe na Mazowszu. - Tracimy tak wiele rzeczy, figurek, obrazów, plakiet lub zdjęć, które nie muszą ginąć w zapomnieniu wyrzucone lub wsadzone w drugi kąt. Mogłyby do nas trafić, będą z pietyzmem zakonserwowane i przetrwają w zbiorach dziesiątki lat, jeśli nie będzie wojny...

Lao Che nie tylko łomżyńskim dzieciom

cz pon, 14 marca 2016 08:36

Lao Che, jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka, po raz pierwszy w swej 17-letniej karierze zagrał w Łomży. Promująca najnowszą płytę zatytułowaną „Dzieciom” grupa wykonała nie tylko wszystkie pochodzące z niej utwory, ale też wybór kompozycji ze starszych albumów, utwór do wiersza Juliana Tuwima ze swego wspólnego projektu z jazzowym Pink Freud oraz zaskakujący cover zachodniego zespołu. – Było w porządku, myślę, że debiut w Łomży mieliśmy godny – ocenia wokalista i gitarzysta Hubert „Spięty” Dobaczewski. – Przez cały marzec i kwiecień mamy prawie 40 koncertów i jak na razie forma jest, a to jest taka rzecz, która jest krzepiąca i cieszę się, że wciąż nam się chce!

Wielkanocne rozmaitości na jarmarku

cz pon, 14 marca 2016 08:30

Niedzielne Targi Twórczości Artystycznej jak co roku przyciągnęły do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży licznych wystawców i jeszcze więcej kupujących, zainteresowanych pisankami, palmami, świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem. – Śliczne są te rzeczy: takie finezyjne, misternie zrobione i bardzo efektowne! – zachwycała się jedna z kupujących, pokazując wybrany już koszyczek na święconkę i papierowe palmy. – Od tego zaczynaliśmy w 2005 roku i tego nadal się trzymamy, żeby podstawą była tu praca rękodzielnicza, artystyczne rzemiosło na najwyższym poziomie – coś, co jest chętnie kupowane z racji oryginalności i niepowtarzalności! – potwierdza Izabela Cierpikowska z ROK.

Pełna humoru i rozśpiewana „Radość spod kapelusza”

mm nie, 13 marca 2016 08:38

Urszula Matysiuk z Białegostoku zdobywczyni Grand Prix oraz Barbara Tarczewska z Łomży i Dominika Trubiło z Lidzbarka Warmińskiego podbiły jury i publiczność X Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jury doceniło jeszcze 14. innych młodych wykonawców, w tym pięcioro reprezentantów Łomży, Piątnicy i Nowogrodu. – 10 lat konkursu im. Hanki Bielickiej, to jest 10 lat radości dla Łomży, to jest 10 lat radości tych młodych ludzi, którzy tu przyjeżdżają i tą swoją radością tworzenia dzielą się z nami! – podkreślał przewodniczący jury prof. Jan Zdziarski.

Dzień Kobiet z muzycznymi życzeniami

cz pt, 11 marca 2016 08:18

Dwa dni później, ale radośnie i z rozmachem... Łomżyńska Filharmonia Kameralna specjalnym koncertem uczciła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Licznie przybyłe panie były zachwycone popisami wirtuoza skrzypiec Artura Banaszkiewicza i tenora Roberta Cieśli, ale też szczególną atmosferą tego wieczoru. – Jestem zafascynowana nie tylko samym koncertem, ale i jego oprawą, bo nasze święto dzięki temu zostało przedłużone aż o dwa dni! – mówi jedna ze słuchaczek. – Jeszcze nigdy nie widziałam orkiestry grającej bez dyrygenta, no i pierwszy raz w życiu dostałam kwiaty na koncercie – to niesamowite wrażenie!

Wyobraźnią Beaty Przestrzelskiej malowane

cz śr, 09 marca 2016 08:16

Na co dzień jest nauczycielką Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, jednak zafascynowana pięknem nadnarwiańskiego krajobrazu, po latach przerwy wróciła do swego dawnego hobby – malowania. Efekty 10-letniej pracy Beata Przestrzelska przedstawiła w Galerii N na pierwszej wystawie indywidualnej. Poza licznymi obrazami zaprezentowała też swe najnowsze prace w zupełnie innej technice, oczarowując licznych widzów również tą formą swego talentu. – Kiedyś byłam u znajomych, u których gościła malarka i malowała – opowiada o swych twórczych początkach Beata Przestrzelska. – Podeszłam i obserwowałam jak maluje i wtedy zapytała, czy chciałabym spróbować? Czemu nie, odpowiedziałam i to był mój pierwszy obraz!

Operetki czar w Łomży

cz wt, 08 marca 2016 08:29

Soliści, tancerze i orkiestra Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej wystąpili w Łomży w ramach swej pierwszej, ogólnopolskiej trasy koncertowej. Artyści z Ukrainy wykonali znane arie operowe i operetkowe, musicalowe przeboje oraz wiele innych popularnych pieśni. Dodatkową atrakcją koncertu były popisy ośmioosobowego baletu w najróżniejszych tańcach, od swinga do kankana. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ mieliśmy świetne przyjęcie – podkreśla dyrygent Igor Iaroshenko. – Publiczność była wspaniała, to ogromna przyjemność występować przed tak entuzjastycznie reagującymi słuchaczami!

Z ministerstwa na kulturę i sztukę w Łomży

cz pon, 07 marca 2016 12:49

100 tysięcy w tym roku i 81 tysięcy w przyszłym roku otrzyma Diecezja Łomżyńska od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na modernizację wystawy stałej w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Pieniądze to dotacja jaką przyznało ministerstwo w naborze na projekty z działu „dziedzictwo kulturowe” - wspieranie działań muzealnych. W tym roku ministerialne wsparcie otrzymają także Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, Teatr Lalki i Aktora oraz Fundacja Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży.

« · «« · 111 · 112 · 113 · 114 · 115 · 116 · 117 · 118 · 119 · 120 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę