Reportaże i wędrówki Filipa Springera
Dlaczego dolnośląskie miasteczko Miedzianka zniknęło z powierzchni ziemi? Po co ktoś na Śląsku wybudował egipską piramidę, a pod Warszawą ogromny pałac? Filip Springer opisał wiele takich historii w swych reportażach i opowiedział o nich podczas spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży, którą odwiedził przy okazji pracy nad kolejną książką. – Staram się wybierać tematy, które mnie dotykają – mówi Filip Springer. – Książki o Miedziance by nie było, gdybym nie zobaczył pewnego zdjęcia i nie dowiedział się, że tego miasta już nie ma. Późniejsze książki wynikają zaś z takiej mojej niezgody i irytacji rzeczywistością, jak ostatnia „13 pięter”. Problem mieszkaniowy też mnie przecież bezpośrednio dotyka – mam 33 lata, nie mam zdolności kredytowej i muszę się na tym rynku mieszkaniowym odnaleźć!
Domowe Melodie na jesień
Są jedną z najbardziej obiecujących młodych grup polskiej muzyki niezależnej. Zapełniają największe sale koncertowe, przyciągają tłumy na festiwalach jak Open'er czy Przystanek Woodstock. Ich piosenki stają się przebojami, mimo tego, że zespół nagrywa je w warunkach domowych. Nie chcą też podpisać kontraktu i sami wydają swoje płyty w bardzo niekonwencjonalnej oprawie graficznej, a kontakty z mediami i show-biznesem ograniczają do minimum. Domowe Melodie podczas swej jesiennej trasy, cieszącej się ogromnym powodzeniem, dotarły też do Łomży, grając entuzjastycznie przyjęty koncert w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej.
Egzystencjalne i społeczne diagnozy w piosenkach eMDeKu
- Życie to wspinaczka do nieba, dla każdego z nas inna, ale ważne, żebyśmy wszyscy tam się znaleźli – życzyła publiczności i wokalistkom w kościele Ojców Kapucynów w Łomży Magda Sinoff, prowadząca Studio Wokalne eMDeK, którego dziewczęta wyśpiewały w ponadgodzinnym „Koncercie papieskim” poetyckie piosenki i ballady o świętej naiwności, oczekiwaniu na Pana, szczęściu i miłości, a także o czasie uczącym ludzi pogody i poszukiwaniu dawno minionych lat.
Teatr z Łomży walczy o finał „Mam talent!”
Czarny teatr Maskarnia wystąpi w sobotę w półfinale programu „Mam talent!” stacji TVN. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza w Łomży zaprezentują na żywo kolejną część swego najnowszego spektaklu „Czarodziej”, a o ich wejściu do finału zadecydują SMS-y telewidzów. – Głosy są bardzo ważne, ale chcemy też pokazać wszystkim, że tutaj, w tym liceum i gimnazjum, robimy tak magiczne rzeczy! – mówi liderka grupy Oliwia Gładysiak. – Skoro jesteśmy w 40. wyłonionej z kilku tysięcy wykonawców, to już o czymś świadczy – dodaje opiekunka teatru Magdalena Szyszko. – Wiemy już, że jesteśmy w stanie zrobić coś wartościowego, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i będziemy walczyć o wejście do finału!
Czeski wieczór z kanadyjskim wirtuozem
Kanadyjski wiolonczelista Jeremy Findlay grał już w ponad 40 krajach, na czterech kontynentach, ale to Polska zajmuje szczególne miejsce w jego sercu i na mapie artystycznych podróży. Koncertuje tu chętnie i często, a do Łomży powrócił po siedmiu latach. Z Filharmonią Kameralną pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonał Koncert wiolonczelowy Józefa Haydna oraz, skomponowane specjalnie dla niego przez Jiříego Gemrota, „Lamento”, zachwycając zarówno wytrawnych melomanów, jak i młodzież, uczestników projektu „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. – Grałem po raz pierwszy w Polsce ponad 20 lat temu i odwiedziłem wiele miast – mówi Jeremy Findlay. – Zawsze miałem wiele sympatii dla tego kraju, aż w kwietniu tego roku stałem się jego obywatelem!
W Warszawie Młynarskiego najładniej śpiewają łomżynianki
14-letnia gimnazjalistka Aleksandra Suproń z Łomży wyśpiewała drugie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Ten Ton 2015, wykonując „Gram o wszystko”, tekst Wojciecha Młynarskiego z repertuaru Ewy Bem. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła szóstoklasistka z SP nr 7 w Łomży Urszula Sulkowska, która do melodii zabawnego menueta interpretowała znakomicie „Obiad rodzinny”, perełkę czarnego humoru nestora poezji estradowej.
Artystyczne wakacje w Perzanowie
– Najfajniejsze było rysowanie i malowanie! – mówi 12-letnia Ewa Męczkowska. – Bardzo podobało mi się to, co robiliśmy różnymi technikami, była też nauka jazdy. Nie bałam się, bo już jeżdżę kilka lat i to była dla mnie dodatkowa atrakcja tego pleneru! Ewa oraz jej koleżanki i koledzy z pracowni plastycznej MDK-DŚT spędzili w sierpniu bardzo pracowity czas, biorąc udział w kilku plenerach. Jednym z nich był ten wyjazdowy w Perzanowie, a prace powstałe w tamtejszej stadninie koni młodzi artyści zaprezentowali w Galerii Bonar na wystawie poplenerowej, inaugurując tym samym tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną.
Magia łomżyńskiego bluesa
Zespół Holy Water świętował 10-lecie istnienia podczas jubileuszowego koncertu w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. – Jestem bardzo zadowolony! – ocenia basista Sławek Trzcinka. – Z frekwencji, atmosfery, tego, że dobrze nam się grało – chyba, jak przystało na 10-lecie, a teraz spotkamy się pewnie na 15-lecie! Była to też premiera debiutanckiego albumu „Mania wolności” łomżyńskiej grupy, która poza materiałem autorskim zagrała też „Ona odeszła stąd” legendarnego Breakout Tadeusza Nalepy i „Srebrne łzy” Sergiusza Fabiana Sawickiego, przedwcześnie zmarłego syna gwiazd polskiego bigbitu, Katarzyny Sobczyk i Henryka Fabiana.
70-tka Claptona w Łomży
Urodzony w 1945 r. Eric Clapton to jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii muzyki. Już jako bardzo młody człowiek zdobył sławę w The Yardbirds, ugruntowując ją w bluesowym zespole Johna Mayalla i supergrupie Cream. W końcu lat 60. ubiegłego wieku zaczął też, trwającą do dzisiaj karierę solową, naznaczoną wielkimi przebojami „Layla”, „Wonderful Tonight” czy „Tears In Heaven”. Łomżyński zespół Polityka w roku 70. urodzin artysty zagrał w herbaciarni Pikoteria specjalny koncert złożony z najpopularniejszych utworów Claptona i nie przeszkodził im w tym losowy wypadek.
„Mania wolności”
„Mania wolności” to tytuł pierwszej płyty zespołu Holy Water. Łomżyńska grupa istnieje od 10 lat, ale dopiero na ten jubileusz wydała debiutancki krążek. – Ta płyta to spełnienie naszych marzeń i racjonalna potrzeba utrwalenia tego wszystkiego, co przez tyle lat robimy – podkreśla Sławek Trzcinka basista Holy Water. – I jeśli teraz byśmy tego nie wydali, to może już nigdy by do tego nie doszło! Płyta niemal w całości została nagrana w sali prób zespołu, a o tym, jak nowe bluesowe i rockowe utwory Holy Water brzmią na żywo będzie można przekonać się już w sobotę na ich urodzinowym koncercie w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych.
Łomżyńska Jesień Kulturalna
Specjalny koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Hanki Bielickiej. Program „Panny wyklęte”, w którym obok łomżynianki Mariki zaśpiewają też inne popularne wokalistki, z Anią Rusowicz na czele. Jubileuszowy koncert łomżyńskich bluesmanów z Holy Water, połączony z promocją ich właśnie wydanej debiutanckiej płyty. A do tego wiele innych koncertów, występów, spektakli, wystaw i innych wydarzeń. Wszystko to w Łomży w ramach rozpoczynającej się w sobotę Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. – To cykl różnorodnych imprez, nie tylko koncertów, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie! – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK–DŚT i organizator imprezy.
Roztańczone nastolatki chcą jechać na mistrzostwa świata
- Nasze dzieciaki zakwalifikowały się na mistrzostwa świata, które na początku listopada odbędą się w Czechach, w Libercu... – opowiada... zafrasowany Marek Kisiel, twórca, tancerz i choreograf mistrzowskiej grupy breakdance C.T. Group z Łomży. O dziwo, że człowiek z takim osiągnięciami, tuż po zakończeniu 14. ogólnopolskiego turnieju tańca Wirująca Strefa ma cień smutku na twarzy. - Dwie 16-osobowe grupy nastolatek: BK Teamki i Skrecz wytańczyły mistrzostwo Europy federacji WADF, ale nie mamy za co pojechać na cztery dni mistrzostw świata w Libercu. Kto nam pomoże?!
Mozart w katedrze na finał festiwalu
Owacyjnie przyjętą przez publiczność Mszą koronacyjną C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta Filharmonia Kameralna zakończyła XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W łomżyńskiej katedrze towarzyszył jej chór kameralny Grodzieńska Kapella, partie solowe wykonało czworo solistów z Polski i z Białorusi, a całość poprowadził, specjalizujący się w dyrygenturze chóralnej, Ryszard Zimak. – Mam wiele wrażeń z tego koncertu szczególnie, że śpiewałam już wcześniej w Łomży – mówi sopranistka Marina Gorowaja. – Zawsze śpiewam z wielkim natchnieniem, kocham to robić. Uwielbiam muzykę operową, śpiewam też operetkę, ale to muzyka baroku jest dla mnie czymś wyjątkowym, zwłaszcza muzyka sakralna, która brzmi podczas mszy świętej – to najpiękniejsze, co w ogóle jest w muzyce!
Poetycki „Pasjans na dwóch”
– To recital dwóch dojrzałych facetów z pewnym dorobkiem, którzy lubią się ze sobą spotykać, także na estradzie! – mówi Grzegorz Turnau. – Taką formę występu przenieśliśmy z życia prywatnego. Nie pisaliśmy sobie dialogów czy scenariusza do programu „Pasjans na dwóch”. To, jak się ze sobą porozumiewamy prywatnie przenieśliśmy na scenę i to się sprawdza od wielu lat. Sprawdziło się również w Łomży, gdzie publiczność wypuściła Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua ze sceny dopiero po trzech bisach, gdy zaprezentowali większość ze swych ponadczasowych przebojów: solo, w duecie, a nierzadko w bardzo zaskakujących wersjach.
Jedyna taka taneczna Strefa
Natalia „Naćka” Kisiel i Wiktoria „Wiki” Kosmowska z łomżyńskiego Studia Tańca B.K. Step okazały się najlepszymi zawodniczkami kategorii Hip-Hop Dance Kid's 2vs2 XIV Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Wirująca Strefa. W tej samej kategorii wśród formacji 2. miejsce zajął B.K. Team, zaś Crazy Twisting Group również zdobyli 2. miejsce na podium, ale w kategorii Break Dance Battle 3vs3. Dwudniowy turniej przyciągnął do Łomży kilkuset tancerzy z Polski i zza granicy, podkreślających, że to jedna z największych i najbardziej kultowych imprez tego typu w kraju oraz, że tylko w Łomży mogą rywalizować w niektórych kategoriach, pomijanych na innych turniejach. Wirująca Strefa jest też jednym z dwóch turniejów w Polsce, gdzie w konkursie mogą brać udział starsi tancerze, dlatego w tym roku doszło do sytuacji, że w kategorii Show Case konkurowały ze sobą mamy z córkami.
Malarski powrót Joanny Kossak
Jest prawnuczką Wojciecha Kossaka, wnuczką Jerzego Kossaka i córką Glorii Kossak, wybitnych polskich malarzy, a miłość do dzikiej przyrody zaszczepiała w niej ciotka Simona Kossak. Jednak buntując się przeciwko znanemu nazwisku na wiele lat zarzuciła malowanie, chcąc uniknąć posądzeń, że bazuje tylko na legendzie Kossaków. Pięć lat temu, pod wpływem prof. Andrzeja Strumiłły, wróciła do tworzenia na serio, a w piątkowy wieczór w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami zaprezentowała wystawę „AB OVO – Studium ruchu. Konie w rysunku i akwareli.” – Dla mnie to jest mały, ale piękny krok do przodu, odwrotność Neila Armstronga na Księżycu: dla ludzkości to jest nic, a dla mnie to jest wielki skok! – mówi Joanna Kossak.
Duch Stopki i Supraśla
Wystawę „Duch miejsca, inne duchy i duszki”, efekt letniego pleneru Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka, otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Wzięło w nim udział 16. artystów z Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy i Polski, w tym dwoje z Łomży: Teresa Adamowska i Stanisław Kędzielawski. Wernisaż wystawy był też okazją do wspomnienia inicjatora cyklu plenerów, zmarłego w sierpniu tego roku twórcy i wieloletniego prezesa Stopki, red. Stanisława Zagórskiego. – Myślę, że nasz nieustający opiekun cieszy się, że jego dzieło jest kontynuowane i są takie spotkania jak dzisiejsze! – mówił prof. Andrzej Strumiłło, kurator pleneru i wystawy, podkreślając też znaczenie wielokierunkowych działań Stopki w zakresie szerzenia kultury.
Wirująca Strefa po raz 14
Kilkuset tancerzy z Polski i zza granicy zjedzie w najbliższy weekend do Łomży. Będą rywalizować w XIV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”, jednej z najbardziej liczących się imprez tanecznych w kraju. – Staramy się, żeby z roku na rok odwiedzali nas najlepsi tancerze – podkreśla inicjator i organizator turnieju Marek Kisiel z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. – W tym roku też się udało, mamy mnóstwo zgłoszeń i czekają nas dwa dni tańca i super widowiska! Wśród tancerzy nie zabraknie też licznych reprezentantów Łomży, w tym 13-latek Wiktorii „Wiki” Kosmowskiej i Natalii „Naćki” Kisiel, jednych z najbardziej utalentowanych polskich tancerek w swej kategorii wiekowej.
Bogdan Szczepański nagrodzony w Toruniu
– Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” to jeden z największych festiwali teatralnych w Polsce, dlatego nie ukrywam, że moja satysfakcja z tej nagrody jest bardzo duża! – mówi Bogdan Szczepański. Związany z Teatrem Lalki i Aktora oraz Filharmonią Kameralną kompozytor został doceniony w Toruniu za bazującą na ukraińskim folklorze muzykę do spektaklu „Jaśniepanienka” Białostockiego Teatru Lalek. Teraz przed nim listopadowa premiera na Słowacji, praca nad muzyką do kilku spektakli w Polsce i za granicą oraz wyjazd do Dubaju na festiwal teatralny.
Doceniona przez marszałka
Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, znalazła się wśród tegorocznych laureatów nagrody marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury zostały rozdane. Zorganizowana po raz 14. uroczystość ich wręczenia odbyła się w Auli Magna Pałacu Branickich