Bursztyn w dorzeczu Narwi i w łomżyńskim muzeum
Wyczekiwaną od lat wystawę stałą „Bursztyn w dorzeczu Narwi” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. To poszerzona o nowe eksponaty i wzbogacona o multimedia kontynuacja pierwszej w Polsce wystawy bursztynu powstałej z inicjatywy Adama Chętnika w1950 roku, z której łomżyńskie muzeum słynęło nie tylko w Polsce. – Tak się jakoś składało przez wiele lat, że to była nasza jedyna wystawa stała, utożsamiano nas z bursztynem, jechano do Łomży, żeby go zobaczyć – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Czekałem na otwarcie tej wystawy, bo bursztyn jest przecież takim wyznacznikiem tego regionu – dodaje Zdzisław Bziukiewicz, bursztyniarz i współtwórca Muzeum Kurpiowskiego w Wachu. – Obecnie promuje się wycinankę, ale faktycznie to bursztyn towarzyszył Kurpiom od wieków, a nie ona!
Cztery pory roku Teresy Adamowskiej
Wystawę cyklu pejzaży autorstwa łomżyńskiej malarki Teresy Adamowskiej otwarto w nowo powstałej galerii „Sienkiewicza 8”, działającej pod egidą i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. – Pejzaż, w którym żyję, jest moim chlebem powszednim i w tych obrazach oddałam jego zmieniający się charakter – mówi Teresa Adamowska. – Emocje są tu ogromne, bo najciężej zawsze jest pionierom, a to inicjacja działalności galerii, do tego ta wigilia i zeszło się tylu życzliwych ludzi! Galeria, jak podkreślał Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ, ma służyć wszystkim łomżyńskim twórcom, „którzy mają w sercu ten jedyny, wyróżniający ich paszport, którzy malują, rzeźbią i swoim talentem służą naszej Łomży”.
Anioły i ludzie...
Łomżanka Anna Filipkowska-Wybranowska nie ustaje w twórczych poszukiwaniach - pasjonuje ją malarstwo olejne, akwarela, malowanie na tkaninie, jak i pisanie ikon. Ma na koncie udział w trzech wystawach zbiorowych oraz cztery indywidualne. Tę najnowszą „Portrety ludzi i aniołów”, otwarto w Galerii N.
Ceramiczne historie Sylwii Wierzbowskiej
Sylwia Wierzbowska, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaprezentowała najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej. Porcelanowe, niezwykle finezyjne, użytkowe i ozdobne przedmioty, nierzadko łączące obie te funkcje, zachwyciły zwiedzających tak, że wiele z nich zostało od razu kupionych. – Jest we mnie taka tęsknota za spowolnieniem i refleksją – mówi Sylwia Wierzbowska. – Stąd te „Historie domowe”, te małe czajniczki, czarki, bo to moje marzenie o spokojnym śniadaniu, o spokojnej niedzieli, bez ciągłego pędu i pośpiechu.
Fotograficzny portret miasta
14. członków Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego i 6. dzieci z Małej Akademii Fotografii zaprezentowało w Galerii Pod Arkadami wystawę fotograficzną „Ostrołęka. Portret miasta”. – Pokazywaliśmy tę wystawę już w wielu miejscach, między innymi w partnerskim mieście Ostrołęki, Meppen w Dolnej Saksonii, gdzie cieszyła się ona sporym zainteresowaniem – mówi Zenon Kowalczyk, prowadzący Galerię Ostrołęka w Ostrołęckim Centrum Kultury. Wystawa to swoista rewizyta ostrołęckich fotografików w Łomży, po otwarciu w Ostrołęce ekspozycji dokonań łomżyńskich pasjonatów fotografii. – Mam nadzieję, że ta współpraca będzie głębsza, zaowocuje wspólnymi plenerami, a potem może wspólnymi wystawami! – mówi kierownik Galerii Pod Arkadami Przemysław Karwowski.
Nagrody prezydenta dla twórców kultury
Filolog Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, bibliotekarka Renata Igielska, dziennikarka Gabriela Szczęsna, propagator jazzu Mirosław Dziewa, badacze lokalnej historii Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski oraz fotograf Iwo Świątkowski otrzymali tegoroczne nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Poza dyplomem nagroda ma wymiar materialny - po 3,5 tys. zł. Nagrody wręczono podczas gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. – Po raz pierwszy mam zaszczyt wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nie ukrywam, że jest to jedna z najprzyjemniejszych chwil w pracy prezydenta! – mówił Mariusz Chrzanowski, podkreślając doniosłą rolę kultury w rozwoju miasta.
Jak to na Kurpiach bywało
Aleksandra Grodzka przypomniała zwyczaje i codzienne życie Kurpiów. Wierszowana opowieść pt. „Jak to na Kurpiach bywało” została wydana nakładem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. W czwartek wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży odbyła się promocja publikacji. – Ciągle marzyłam o tym, aby poznały je następne pokolenia, dlatego starałam się wyrwać z cienia i ocalić od zapomnienia dawne Kurpiów zwyczaje, pieśniami ożywić bory i gaje, odkryć ich tajemnice i pokazać Kurpiów te najbardziej zwyczajne życie! – mówiła Aleksandra Grodzka.
Muzyczne mikołajki z małym krawczykiem
Jak co roku muzyczny prezent mikołajkowy dla najmłodszych przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować aż trzy koncerty, na które tłumnie przybyły nie tylko przedszkolaki czy uczniowie szkół podstawowych, ale też młodzież ze szkoły muzycznej oraz liceum plastycznego. – Bajka była fajna, ale najciekawiej było jak zastukał święty Mikołaj i miał dla nas prezenty! – opowiada Piotruś, podobnie jak inne dzieci chcący wziąć udział w konkursie na scenie. Łomżyńscy muzycy wykonali bajkę „Historia małego krawczyka” Tibora Harsányiego w tłumaczeniu i opracowaniu dyrygenta Jacka Rogali i z udziałem aktorki Beaty Antoniuk.
Kryminalne opowieści z Łomży rodem
Julia Krawiec to kobieta po przejściach. Ma za sobą rozwód, problemy z nadużywaniem alkoholu i pracuje jako policyjny detektyw. Tylko braki kadrowe sprawiają, że szef powierza jej prowadzenie trudnej sprawy psychopaty, który po ucieczce z kliniki psychiatrycznej zamordował swego lekarza. To początek przygód bohaterki kryminalnej trylogii stworzonej przez pochodzącą z Łomży pisarkę Martę Zaborowską. Autorka „Uśpienia”, „Rajskich ptaków” i „Gwiazdozbioru” w sobotni wieczór spotkała się z czytelnikami w herbaciarni Pikoteria, opowiadając o swych związkach z Łomżą, nietypowym rozpoczęciu kariery pisarskiej i właśnie powstającej, zupełnie odmiennej, czwartej książce.
Mikołajkowa niedziela w ROK-u
Można było kupić stroiki świąteczne, słodycze i rękodzieło artystyczne – idealne do ozdobienia domu w czasie świąt oraz na prezenty. W siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury odbyły się tradycyjne już Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. – Przychodzimy tu już od kilku ładnych lat – mówi pani Krystyna. – Zawsze szukam czegoś gustownego i niepowtarzalnego, najczęściej zabawek dla wnuczków czy ozdób, a wybór jest tak duży, że nigdy nie wychodzę stąd z pustymi rękami!
Fotograficzna Łomża w Ostrołęce
13. łomżyńskich fotografików zaprezentowało swe prace na wystawie zbiorowej w Ostrołęckim Centrum Kultury. Jest to pierwsza tego typu ekspozycja łomżyńskiego środowiska fotograficznego w tym mieście i zarazem początek artystycznej współpracy z ostrołęckimi fotografikami, którzy już w najbliższy piątek pokażą swe prace z cyklu „Ostrołęka. Portret miasta” w Galerii Pod Arkadami. – Cieszę się z takiego obrotu sprawy, bo w sumie te dwa byłe miasta wojewódzkie są bardzo blisko siebie, nie tylko w sensie położenia na mapie – mówi kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Zawsze rozdzielały je jakieś antagonizmy, ale to już minęło i jest sprzyjający klimat do współpracy, tym bardziej, że kulturowo Łomży też jest bliżej do Ostrołęki niż do Białegostoku.
„Pięć minut” na jubileusz 5 lat PaT w Łomży
- Nasz spektakl jest typowo profilaktyczny, a jednocześnie to polish kicz project, bo tak żartobliwie mówiliśmy o nim pomiędzy sobą na próbach – opowiada 20-letni Bartosz Dzwonkowski, w sztuce „Pięć minut” grający 15-letniego Izydora, którego marzeniem jest wystąpić w telewizyjnym show z publicznością. - Oczekiwanie na telefon od prowadzącej program showmanki całkowicie absorbuje chłopca, powtarzającego jak mantrę luzackie formułki na powitanie. Telefon długo nie dzwoni..., a nasza sztuka jest o tym, że jeśli nie będziemy krytyczni i refleksyjni, to świat show biznesu nas zje!
Młody teatr z aspiracjami i nagrodami
Teatr Projekt Zatopieni w Historii z Choroszczy zdobył Grand Prix jubileuszowych XX Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych. Autorski spektakl „Czas wspomnieć Topilec” to poruszające historie nawiązujące do przeszłości i teraźniejszości małej ojczyzny młodych aktorów. – Nie spodziewaliśmy się Grand Prix, aczkolwiek czuliśmy występując szczególną atmosferę, że widownia jest z nami, bo wytworzył się pewien stan skupienia! – mówi Anna Kołosow-Ostapczuk. Podczas dwudniowej imprezy w MDK-DŚT nie brakowało też innych udanych autorskich przedstawień, śmiałych interpretacji teatralnej klasyki oraz gościnnego spektaklu „To Face” Teatru Krzyk Marka Kościółka, absolwenta Akademii Teatralnej Ośrodka Gardzienice.
Złota Strofa dla Andrzejewa
Patrycja Kulesza, uczennica II klasy gimnazjum w Andrzejewie, zdobyła „Złotą Strofę” – główną nagrodę XXXI Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. Kolejne miejsca zajęły: Julia Wierzbowska z Łomży, Kamila Żmijewska z Radziłowa i Monika Baranowska z Łomży. – W setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego przypomnieliśmy jego twórczość – mówi Witold Długozima, pomysłodawca i główny organizator konkursu. – Cieszę się też, że młodzi ludzie dobrali bardzo ciekawy wachlarz autorów, w tym lokalnych poetów Tadeusza Mocarskiego i Jana Kulkę, że sięgają po tak ambitny i współczesny repertuar!
„Adam Chętnik– syn Kurpiów, obywatel świata”
Agata Błaszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zwyciężyła w konkursie „Adam Chętnik–syn Kurpiów, obywatel świata”. Konkurs wiedzy o urodzonym w Nowogrodzie etnografie, muzealniku, badaczu kultury regionalnej, założycielu skansenu w Nowogrodzie oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. 2015 rok w województwie podlaskim został ogłoszony przez Sejmik Rokiem Adama Chętnika.
Poetycka Cisza na jesień
Zespół Cisza jak ta po raz pierwszy wystąpił w Łomży, prezentując poetycki program z krainy łagodności w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Oprócz najnowszych piosenek do tekstów współczesnych poetek Barbary Borzymowskiej czy Eweliny Marciniak grupa zaprezentowała też własne opracowania klasyków Wojciecha Bellona, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, nie zabrakło też w pełni autorskich kompozycji. Jeszcze większy entuzjazm publiczności wywołał zaś bis, w którym uczestniczył szósty i ponoć najpopularniejszy, mimo tego, że nie śpiewa i na niczym nie gra, członek zespołu.
Giełda talentów imienia Marka Żemka
13-letnia Laura Narolewska ze studia wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury triumfowała w XXIII Giełdzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej - Scenie Młodych Wokalistów, zdobywając Grand Prix i wygrywając w kategorii gimnazjalnej. – Ta piosenka była przygotowywana z panem Markiem, to on ją dla mnie wybrał i bardzo mu za to dziękuję – mówi Laura Narolewska. – Dedykuję mu ten sukces, dziś jak wychodziłam na korytarz, to cały czas miałam wrażenie, że słyszę głos pana Marka i aż łzy zbierały mi się w oczach... Od tego roku, zainicjowany przez Marka Żemka przed 22. laty, konkurs będzie nosić imię zmarłego nagle w sierpniu tego roku muzyka, pedagoga i wychowawcy setek wokalnych talentów.
Poezja Jana Kulki ciągle żywa
Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” jak co roku przypomniał twórczość Jana Kulki. Młodzi recytatorzy pod kierunkiem Witolda Długozimy przygotowali poetycki program „Więc jestem“, na który złożyły się wiersze wybitnego łomżyńskiego poety, wybrane przy udziale jego żony. | – Te teksty są dla mnie podwójnie ważne i wzruszające, bo każdy z nich Jan czytał mi w domu i ja byłam ich pierwszym odbiorcą – mówi Barbara Kulka. – Tak więc jak dzisiaj ich słuchałam, to przypominałam sobie sytuacje w jakich były napisane, jak chodziliśmy po łące, albo jak byliśmy w Grecji w podróży poślubnej.
Łomżyńscy tancerze na nogach i wózkach we Francji
Wrócili zmęczeni warsztatami tańca i próbami przed trzema trzygodzinnymi przedstawieniami dla ponad 2-tysięcznej widowni we francuskim Tours. Zmęczeni, ale zadowoleni. Aby wyjechać na 10-lecie Mode H, grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży ćwiczyła pół roku. Na scenie to około 10 minut, jakie w pamięci pozostaną na lata, kiedy obok siebie występowali zdrowi i niepełnosprawni tancerze z 10 zespołów z: Łotwy, Litwy, Polski, Francji, Rumunii, Hiszpanii oraz Portugalii. - Podczas występu publiczność w wypełnionej po brzegi sali Vinci gorącymi brawami towarzyszyła nam podczas całego układu – wspomina wycieczkę do Francji Zbigniew Brzeziński. - Zatańczyliśmy do muzyki country. Byłem pod wielkim wrażeniem tej integracji międzynarodowej.
Wieczór z Chopinem i wirtuozem fortepianu
Wybitny pianista Paweł Kowalski wystąpił w Łomży z recitalem „Fryderyk poeta fortepianu”. Poza ponadczasowymi utworami Fryderyka Chopina były też niespodzianki, w tym fragment koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Cieszący się jeszcze większą popularnością po wystąpieniu w roli telewizyjnego komentatora tegorocznego Konkursu Chopinowskiego artysta zaskoczył też swych fanów po koncercie, grając specjalny bis na życzenie jednego z młodych plastyków. – Coś takiego zdarzyło mi się pierwszy raz w życiu! – mówi Paweł Kowalski – To ciekawe doświadczenie, ale jestem człowiekiem na tyle wyluzowanym, że nie zastanawiałem się dwa razy – skoro ten młody człowiek miał taką prośbę, chętnie ją spełniłem!