Fotograficzne kontrasty i prowokacje
Krzysztof Borawski i Kasia Hanusz-Oleksy z Białegostoku zaprezentowali cykle swoich najnowszych prac w Galerii pod Arkadami. Jest to pierwsza wystawa indywidualna pochodzącego z Łomży Borawskiego. Fotografie młodych artystów przedstawiają rzeczywistość bez upiększeń oraz zrywają ze stereotypami – nierzadko w atmosferze twórczej i artystycznej prowokacji. Nie zabrakło też prowokacji kulinarnej – przekąsek, do wyboru: z mięsem lub serem, w kształcie… męskich genitaliów.
Zmarł Zbigniew Pieńkowski, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża
Zbigniew Pieńkowski (+ lat 85) zmarł 11. stycznia 2012 r. wieczorem. Pochodzący z Drozdowa znakomity tancerz solista, kierownik baletu i choreograf wielu zespołów pieśni i tańca w Polsce i za granicą, w latach 1988-1993 pracował jako kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża. Utalentowany i wymagający pedagog zapisał się we wdzięcznej pamięci kilku pokoleń nie tylko polskich tancerzy...
Gwiazdka z nieba u Kapucynów
Doroczny koncert „Gwiazdka z nieba” odbył się w łomżyńskim kościele Braci Kapucynów. W specjalnym programie bożonarodzeniowym zaprezentowali się Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff oraz wybitna wokalistka Grażyna Łobaszewska. Jak co roku zbierano także pieniądze na działalność Świetlicy „Promyczki” prowadzonej przez Ojców Kapucynów. - Dzięki temu kolędowemu spotkaniu serca wszystkich biją dla „Promyczków” – podkreślał o. Marcin Radomski, proboszcz i gwardian parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów.
Zagrali w Orkiestrze dla wcześniaków
XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży obfitował w wiele atrakcji i imprez. Najciekawszą z nich był koncert finałowy, w którym udział wzięli artyści i wykonawcy grający różne rodzaje muzyki. Zjednoczyła ich chęć pomocy wcześniakom i kobietom ciężarnym, chorym na cukrzycę. Dlatego też, tego wieczoru, na jednej scenie można było posłuchać popu Staśka Wiszowatego, bluesa Holy Water czy punk rocka Błękitnego Nosorożca.
Muzyczne powitanie Nowego Roku
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży przywitali Nowy Rok tradycyjnym koncertem noworocznym. Zagrali i zaśpiewali na nim najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej. Program koncertu dopełniły kolędy z innych krajów, a nawet fragmenty utworów muzyki klasycznej.
Jazzowe trio jakich mało
Rok 2012 rozpoczął się w MDK – DŚT od prawdziwego muzycznego wydarzenia. Wybitny pianista jazzowy Piotr Wyleżoł po raz trzeci zagrał w Łomży, tym razem jako lider własnego zespołu. Towarzyszyli mu wyśmienici, należący nie tylko do polskiej, ale i europejskiej czołówki, muzycy: kontrabasista Michał Barański i perkusista Łukasz Żyta..
Proboszcz zagra na gitarze...
Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz największej w Łomży parafii pw. Krzyża Świętego jest gitarzystą w rockowym zespole. Kapela, w skład której wchodzą także Janusz Ramotowski, dawniej lider zespołu „Browar Łomża” oraz filmowiec Zbigniew Zalewski i lekarz Marek Załęski, wystąpi w najbliższy piątek w parafialnej świątyni.
Kulturalne wsparcie od marszałka
Około 850 tys złotych przeznaczy w tym roku samorząd województwa na wspieranie inicjatyw kulturalnych podejmowanych przez różnego rodzaju instytucje. Pieniądze trafią także na kilka projektów realizowanych w Łomży i regionie. Na listach nie ma Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża. Jacek Piorunek, członek zarządu województw m.in. odpowiedzialny z kulturę zapewnia, że Festiwal pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego też dostanie. - W tym roku Urząd Marszałkowski będzie współorganizatorem Festiwalu. Na ten cel mamy zabezpieczone nawet do 60 tys zł i pokryjemy połowę kosztów tego przedsięwzięcia – mówi Piorunek.
Ludowa szopka w łomżyńskim Teatrze
„Ludowa szopka polska”, jedno z najpopularniejszych przedstawień w historii Teatru Lalki i Aktora, wróciło na scenę . Barwne widowisko, wykorzystujące tradycyjne ludowe przekazy i kolędy, cieszy się nadal wielkim powodzeniem. Od jego premiery minęło już ponad 18 lat, dlatego aktorzy TLiA pokusili się o nową interpretację klasycznego spektaklu.
Szkocki Sylwester w Łomży
Znany na całym świecie szkocki dudziarz Lindsay Davidson oraz sopranistka Agnieszka Tomaszewska byli gwiazdami koncertu sylwestrowego łomżyńskiej Filharmonii. Solistom towarzyszyła orkiestra pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Nie zabrakło wielkich przebojów, toastów i niespodzianek...
Subiektywny obiektyw kulturalny Łomża 2011
Podsumowanie roku w łomżyńskiej kulturze sprawia przyjemność: wracamy pamięcią, sercem i duszą do wydarzeń typu „naj” oraz do ich twórców i wykonawców. Największym wydarzeniem była Doda i jej koncert na VIII Gościńcu Łomżyńskim, który zgromadził na Muszli ok. 15 tysięcy widzów. Najciekawsze artystycznie przedsięwzięcie to spektakl „Ślepcy” podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka na Starym Rynku. Natomiast największe nadzieje budzi otwarcie po pięciu latach od przeprowadzki i remontu sal wystawowych Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej w Łomży.
Rockowa Łomża ma się dobrze
Grają razem od dwóch miesięcy. Muzyka to ich wielka pasja. Średnia wieku w grupie to niespełna 18 lat. Zespół Dystrykt udanie zadebiutował na scenie w czasie piątkowego koncertu „Teraz Łomża”, u boku doświadczonych grup In Depths i DNA. – Było bardzo gorąco – ocenia Olka, wokalistka Dystryktu. – Publika przyjęła nas dobrze, wszystko w miarę wyszło – to był fajny debiut!
Kolędowanie w Filharmonii
Najpiękniejsze polskie kolędy i świąteczne piosenki wykonał zespół kameralistów łomżyńskiej Filharmonii na wyjątkowym koncercie. Kwartetowi Alla Breve towarzyszyli specjalni goście: śpiewaczka Anna Jeremus i pianista Jarosław Domagała. - Święta Bożego Narodzenia to chyba najpiękniejsze i najwspanialsze święta – podkreślał prowadzący koncert Bogdan Szczepański.
Nieprzemijająca poezja Jana Kulki
Teatrzyk Żywego Słowa Logos ponownie przypomniał twórczość Jana Kulki. Na program „Przemijanie…” złożyły się wiersze wybrane z bogatego dorobku wybitnego łomżyńskiego poety. - Czułam, że Jan Kulka był tu dzisiaj z nami – mówi Barbara Kulka. - Wciąż przypomina nam swoje przesłanie dzięki wierszom. A dla każdego poety najważniejsze jest to, by o nim pamiętać.
Wystawa Doroczna NURTu
Najnowsze dokonania członków i sympatyków Klubu Fotografii NURT złożyły się na III Wystawę Doroczną w Galerii Pod Arkadami. Prace ośmiu łomżyńskich fotografików uzupełniają zdjęcia zaproszonych gości: Marka Doleckiego, Anny Worowskiej i Wiktora Wołkowa.
Prezydent Łomży nagrodził twórców kultury
Czwórkę artystów nagrodził za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Prestiżową nagrodę otrzymali: wokalistka i twórczyni Studia Wokalnego eMDeK Magda Sinoff, fotograf i fotoreporter 4lomza.pl Marek Maliszewski, kompozytor Teatru Lalki i Aktora i kontrabasista Bogdan Szczepański oraz Waldemar Borusiewicz, trębacz, współzałożyciel i dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Dętej.
Zobaczyć świat na nowo
Piękno podlaskiej przyrody i architektury ukazują obrazy Elżbiety Bronowicz prezentowane w Galerii N. To pierwsza indywidualna wystawa malarstwa znanej w środowisku kulturalnym Łomży emerytowanej farmaceutki. - Zaczęłam malować przypadkiem, chociaż malarstwem interesowałam się od dawna – opowiada Elżbieta Bronowicz.
Chiron i weterynarze z poetycką duszą
- Z pewnością jest to książka-wydarzenie, pierwsza i jedyna jak dotąd publikacja, prezentująca dokonania polskich lekarzy weterynarii – twierdzi prof. Teresa Zaniewska z SGGW w Warszawie, redaktorka antologii poezji 21 autorów z całej Polski „Witraż z Chironem w tle”, wydanej przez Krajową i Warszawską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Poetyckie spotkanie twórców, wydawców i czytelników zorganizowała w Łomży słynna „Weta”.
Deszcz nagród dla młodych aktorów
Teatr Mandragora z Białegostoku zdobył główną nagrodę XVI Konfrontacji Teatralnych - Nagrodę Prezydenta Miasta Łomża wynoszącą 700zł. Dwie równorzędne nagrody po 300zł otrzymały teatry z Łap – Mniejsza o To i Kapry. Miejsca trzecie i po 150zł przypadło teatrom z Grajewa: Sacrum i Bagatela. Startujące w konkursie teatry łomżyńskie: Ostatnia Deska Ratunku, Koło Teatralne Scena i Teatr Aktywny otrzymały wyróżnienia.
Shrek w krainie baśni
Cała historia zaczęła się w momencie, gdy Shrek znalazł zaczarowany ołówek. Kiedy zaczął nim rysować nagle znalazł się w pociągu, w towarzystwie Bolka i Lolka. Już po chwili dołączył do nich Reksio i wspólnie wyruszyli na wyprawę ze Smokiem Wawelskim… W muzyczną podróż do krainy bajek zabrała dzieci orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Tomasza Chmiela, wraz z występującym w roli narratora opowieści, popularnym aktorem, Maciejem Damięckim.