Melodie świata na koniec sezonu Filharmonii
Wojciech Mrozek, światowej sławy klarnecista – wirtuoz, po raz kolejny wystąpił w Łomży. Z prowadzoną przez Jana Miłosza Zarzyckiego Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego wykonał specjalny program „Melodie świata”. Jako drugi solista wystąpił utalentowany baryton młodego pokolenia, Michał Barański z Łodzi. Czwartkowy koncert był ostatnim w tym sezonie artystycznym łomżyńskiej Filharmonii. - Jestem bardzo zadowolony z tego koncertu – podkreślał Wojciech Mrozek. Publiczność bardzo ciepło i serdecznie przyjęła cały program, tak więc mogę być zadowolony!
Traktat malarski Macieja Czyżewskiego
Maciej Czyżewski, absolwent łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje swe obrazy w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. To pochodzący z ubiegłego roku cykl dyplomowy artysty. - Jest to nie tylko moja pierwsza wystawa w Łomży, ale i pierwsza wystawa indywidualna – mówił Maciej Czyżewski. - To dla mnie szczególne wydarzenie, bo w Łomży byłem przez pięć lat uczniem Liceum Plastycznego, a właśnie w tej Galerii spotykałem się z wielkimi nazwiskami, jak Malczewski, Wierusz-Kowalski czy Wyczółkowski, których obrazy oglądałem później w Muzeum Narodowym. Namalowałem te obrazy rok temu i nadal jestem z nich zadowolony. Stąd ta wystawa – będąca zamknięciem bardzo ważnego etapu w moim życiu, czyli studiów.
Miłosz, Kulka i wielka poezja w Łomży
Trzydzieści lat temu wybitny poeta i eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz (1911 – 2004) odwiedził Łomżę. Przybył do niej na zaproszenie poety Jana Kulki (1937 -2000). W ciągu dwóch dni – 15 i 16 czerwca – wziął m.in. udział w sesji „Być poetą”, wygłaszając esej „Noty o wygnaniu. Notes On Exile”, spotkał się z czytelnikami i twórcami kultury w Klubie Bonar oraz ze swymi przyjaciółmi z Wilna w Nowogrodzie.
„Czesław Miłosz w Łomży”
Wystawę prac nagrodzonych w konkursie plastycznym „Czesław Miłosz w Łomży” zaprezentowano w Galerii Bonar MDK – DŚT. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z łomżyńskich szkół i placówek wychowawczych. - Corocznie ogłaszamy konkurs dotyczący Łomży, mający skupić uwagę młodych ludzi na mieście, jego historii i teraźniejszości – podkreślał Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT. Dlatego w tym roku tematem przewodnim naszego konkursu była wizyta Czesława Miłosza w Łomży, która miała miejsce równo 30 lat temu.
„Przyjaciele Pani Hani”
Halina Kunicka była gwiazdą dorocznego koncertu „Przyjaciele Pani Hani”, poświęconego pamięci Hanki Bielickiej. Popularna piosenkarka zaśpiewała wiele przebojów ze swego repertuaru i wspominała najpopularniejszą mieszkankę Łomży. Artystce akompaniował pianista Czesław Majewski – kompozytor i aktor, znany m.in. z telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej i programu „Śpiewające fortepiany”. Przed gwiazdą wystąpiło kierowane przez Magdę Sinoff Studio Wokalne eMDeK. - To fantastyczne, że ktoś wpadł na taki pomysł, że odbywają się takie koncerty – ocenia Halina Kunicka. Bo dopóki się pamięta kogoś, to ten ktoś wciąż żyje, jest między nami. I Pani Hania zawsze tu jest - w swoim ukochanym mieście!
Finał „Walizki” należał do Wrocławia
Teatr Ad Spectatores z Wrocławia został bezapelacyjnym zwycięzcą XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” w Łomży. Grand Prix Festiwalu i 3.000 złotych ufundowane przez Prezydenta Łomży otrzymała Agata Kucińska za reżyserię i kreację aktorską w spektaklu „Żywoty świętych osiedlowych”. Za wykonywaną na żywo w czasie tego spektaklu muzykę nagrodę 1.000 złotych, ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego i Dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży otrzymał perkusista Sambor Dudziński. Teatr Ad Spectatores został także uhonorowany nagrodą specjalną Szarego Widza w wysokości 400 złotych, przyznaną przez Annę Jakubowską.
Cykliści
„Cykliści” to uliczna parada poznańskiego teatru „Porywacze Ciał”. W czawrtkowy wieczór spektakl został pokazany na Starym Rynku w Łomży jako impreza towarzysząca trwającego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.
„Ślepcy” na łomżyńskim Starym Mieście
W Łomży trwa XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Poza spektaklami konkursowymi odbywają się także widowiska plenerowe na Starym Rynku. Jednym z nich był głośny spektakl „Ślepcy” krakowskiego Teatru KTO. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie „Miasta ślepców” portugalskiego pisarza Jose Saramago, laureata literackiej Nagrody Nobla. Za scenariusz, reżyserię i opracowanie muzyczne sztuki odpowiada Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO. - KTO przyjechał do Łomży po raz pierwszy. Zaproszenie tego teatru było moim marzeniem, bo jest jednym z najlepszych i najbardziej interesujących polskich teatrów ulicznych – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu „Walizka” i łomżyńskiego TLiA.
„Walizka” pod Arkadami
Halina Zalewska-Słobodzianek, ceniona scenograf i pedagog otworzyła wystawę swych prac w łomżyńskiej Galerii pod Arkadami. Wystawa „Scenograf” przedstawia ulubione i zarazem najbardziej reprezentatywne scenografie artystki, w tym te do spektakli zrealizowanych w łomżyńskim TLiA. Pod Arkadami, z powodu padającego deszczu, odbył się też pokaz spektaklu plenerowego „Old story” czeskiego teatru Divadlo Mimotaurus. Obie imprezy odbyły się w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.
Bboye z MDK-DŚT najlepsi w Olsztynie
W niedzielę (5.06.2011) w Olsztynie odbyła się czwarta edycja warsztatów tanecznych połączonych z zawodami o nazwie TRUE SCHOOL WORKSHOPS 4. Tancerze wzięli udział w B-Boy Jam w dwóch kategoriach do i powyżej 16 lat. I okazało się, że nasi są najlepsi...
„Walizka” otwarta
– Jestem zaszczycony, że po raz pierwszy mogę dokonać otwarcia tego Festiwalu – mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który chwile później wypowiedział „magiczne słowa” - „24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” uważam z otwarty.” Przez cztery festiwalowe dni w Łomży zostanie zaprezentowanych 17 spektakli konkursowych i pozakonkursowych. Do Łomży przyjechały teatry z Polski ale także m.in. z Rosji, Francji, Niemiec, oraz Izraela.
„Uśmiechnięte Strofki”
69 młodych recytatorów z Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w finale XXII Konkursu Recytatorskiego „Uśmiechnięte Strofki”. W kategorii Przedszkola pierwsze miejsce zajęła Patrycja Krajewska z Przedszkola Nr 10 w Łomży. W drugiej kategorii - Szkół podstawowych - triumfowała Weronika Chrostowska ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży.
Sidney Polak na Juwenaliach
Sidney Polak okazał się, zgodnie z przewidywaniami i oczekiwaniami, największą gwiazdą łomżyńskich Juwenaliów. Rozkołysał kilkutysięczną publiczność swymi popularnymi przebojami „Otwieram wino”, „Chomiczówka” i „Skuter”. Równie dobrze wypadły inne gwiazdy: grający reggae skład z Wrocławia EastWest Rockers i hip – hopowy Łona & Webber. - Bardzo mi się podobało – ocenia występ i przyjęcie przez publiczność Sidney Polak. Graliśmy trochę za późno, godzinę czy dwie wcześniej ludzie byli mniej zmęczeni i było ich troszeczkę więcej. No i byli żywsi, bo jak się skacze 4-5 godzin, to już zmęczenie daje się we znaki. Ale mimo obsuwy koncert bardzo fajny, żywiołowy, dużo ludzi znało teksty – z przodu było kilkadziesiąt osób, które znały praktycznie każdy tekst – to było bardzo fajne.
„Niech zstąpi Duch Twój” w łomżyńskiej Katedrze
Trwają uroczyste obchody XX rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Łomży i niedawnej beatyfikacji Papieża Polaka. W łomżyńskiej Katedrze pw. Michała Archanioła odbył się uroczysty koncert „Niech zstąpi Duch Twój” .Wzięła w nim udział Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz zaproszeni goście: norweski chór Kristiansund Kammerkor oraz soliści: Sigrid Vetleseter Bøe i Jacek Szymański. Głównym punktem programu była Msza Koronacyjna C-dur KV317 Mozarta, wykonano także, m.in., utwory norweskich kompozytorów współczesnych: Kjetila Bjerkestranda i Henninga Sommerro. - Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tym szczególnym koncercie – mówił Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Kameralnej.
Królewna Śnieżka w Łomży
W tym roku dzieci w Łomży spotkała przyjemna niespodzianka – Dzień Dziecka przedłużył się także na drugi dzień czerwca. Stało się tak dzięki musicalowi „Królewna Śnieżka”, wystawionemu dwukrotnie na scenie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Śnieżka, Królowa i roztańczone Krasnoludki zabrały zachwycone dzieci do krainy baśni, w której dobro zawsze zwycięża. - Cieszymy się bardzo, że nasz musical został tak ciepło przyjęty w Łomży, że dzieci tak żywo reagowały na piosenki, włączały się przez klaskanie, próbowały śpiewać – mówi jego kompozytor, autor tekstów piosenek i dyrygent Jan Krutul.
Teatry z Polski i świata jadą do Łomży
Za tydzień (7 czerwca) rozpocznie się w Łomży XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Tegoroczna, trwająca cztery dni impreza zapowiada się niezwykle interesująco: nie zabraknie różnorodnych, skierowanych do wszystkich grup wiekowych spektakli, zrealizowanych z rozmachem widowisk plenerowych oraz ciekawych imprez towarzyszących. - W tym roku są typowo lalkowe spektakle, dla dzieci, uliczne – ludyczne, ale wysmakowane, czy rytualne, w przypadku teatru indyjskiego – mówi dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk. - Są widowiska estetyzujące, są spektakle nowatorskie w formie, ale i bardzo dojrzałe, uznane już na innych festiwalach. Jest to więc taki teatralny misz - masz, ale w dobrym tego słowa znaczeniu – dla każdego coś dobrego i interesującego.
Tańczyli w Łomży
Niemal 300 par młodych tancerzy rywalizowało w sobotę na parkiecie sali sportowej SP nr 10 w Łomży. To właśnie tu odbyły się V Dziecięca Gala Taneczna i XV Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o „Puchar Prezydenta Miasta Łomży”. Łomżę na Turnieju reprezentowało 30 par tanecznych z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat” działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Dwie z nich otrzymały awans do wyższych klas: Daniel Gosiewski i Martyna Dąbrowska - awans do klasy C, a Damian Ustaszewski i Amanda Darmetko awans do klasy A w stylu latynoamerykańskim
Nowa Nadzieja Jazzu objawiła się w Łomży
Pianista Sebastian Zawadzki z Torunia zdobył Grand Prix IV Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej, który odbył się w ramach łomżyńskiego Novum Jazz Festival. Poza konkursem, który wyłonił Nową Nadzieję Jazzu, Łomża przez trzy dni żyła jazzem – regularnymi koncertami i trwającymi do wczesnych godzin rannych jam sessions w restauracji „Retro”.
Doświadczenie i młodość w Galerii Żivkowa
Wyjątkową wystawę malarstwa Henryka Osickiego i grafiki Agnieszki Chojnowskiej można oglądać w Galerii Żivkowa. Wystawie towarzyszy prezentacja ubrań z jedwabiu autorstwa Krystyny Staniórskiej oraz mebli firmy Kler. - Wystawa prezentuje dwa pokolenia autorów– mówi właścicielka galerii, Ivayla Żivkowa. Bardzo się cieszę, że te dwa pokolenia mogę pokazać w jednej rodzinie, bo pomimo tego, że nazwiska są różne, to Agnieszka Chojnowska jest wnuczką Henryka Osickiego. Chciałam pokazać dwa pokolenia, dwie różne techniki. To galeria domowa, co stwarza odpowiedni – rodzinny - klimat dla takiego spotkania pokoleń. Poza pracami malarskimi można oglądać ubrania – sukienki - wykonane z jedwabiu naturalnego, autorstwa Krystyny Staniórskiej.
Tutaj i teraz Henryka Gały
Henryk Gała, poeta od dziesięcioleci związany z ziemią łomżyńską, spotkał się z czytelnikami i przyjaciółmi na promocji swego najnowszego tomu poezji w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Była to kolejna, trzecia już promocja „Zapisków na powiekach”. Wcześniejsze odbyły się w Łomży i w Warszawie. Poecie akompaniował na fortepianie znany muzyk i kompozytor, Bogdan Szczepański.