Karnawał, pączki i skrzypce
Folklor z różnych stron świata, przeboje Straussów oraz popularne pieśni i piosenki zabrzmiały w łomżyńskiej Filharmonii na finał kończącego się niebawem karnawału. Z towarzyszeniem łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą cenionego dyrygenta Macieja Żółtowskiego, wykonali je wybitny skrzypek Artur Banaszkiewicz i popularny tenor Tomasz Garbarczyk. Było też coś dla ciała – smakowite pączki na zakończenie Tłustego czwartku.
Marszałek już widzi w nich artystów...
Po 250 zł miesięcznego stypendium będzie otrzymywało 60 uzdolnionych artystycznie uczniów z województwa podlaskiego. Dziś wszyscy odebrali certyfikaty potwierdzające przyznanie im stypendiów marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej. W tej grupie jest siedmioro młodych chłopców i dziewcząt z Łomży.
„Gesty” nagrodzone
Grupa teatralna „Gesty” Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA” pod opieką Anny Starachowskiej i Justyny Zakrzewskiej, zajęła II miejsce w XII Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2012”.
„Wierszownik rodzinny” Edwarda Krajewskiego
- To mój debiutancki tomik, na który czekałem pół wieku – mówi Edward Krajewski. – Moje pierwsze zapiski wierszowe powstały w 1965 roku, kiedy miałem 14 lat. Jego wydanie było moim marzeniem. W wydaniu pomógł Witold Długozima, twórca Teatrzyku Żywego Słowa „Logos”. I właśnie podczas pierwszej w tym roku biesiady poetyckiej „Logosu” łomżyński poeta zaprezentował swój tomik poezji.
„No Future” Teatru Aktywnego
Zaczyna się od alkoholu, potem przychodzi extasy. Kiedy przestaje wystarczać, sięgają po heroinę. Jedni szukają w narkotykach odskoczni od codziennych kłopotów, dla innych to tylko rozrywka – do czasu jednak. O problemach współczesnej młodzieży opowiada najnowsza sztuka „No Future” Teatru Aktywnego.
Wisława Szymborska w pamięci gimnazjalistów
„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny...” - te pamiętne słowa ze znanego wiersza polskiej noblistki zabrzmiały szczególnie przejmująco i prawdziwie 9. lutego, w dniu pogrzebu Wisławy Szymborskiej (1923 – 2012), jednej z patronek Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży.
Taneczny finał ferii
Pięciolecie Studia Tańca BK Step oraz koncert finałowy III Warsztatów Perkusyjnych zakończyły tegoroczne ferie w MDK – DŚT. Na scenie klubu PopArt zaprezentowali się młodzi perkusiści, zespół wokalno – perkusyjny Bateriada i kwartet Funkasanki. Jednocześnie trwał konkurs taneczny BK Step.
Bach, Maja i Wodecki
Popularny wokalista Zbigniew Wodecki ponownie wystąpił w Łomży. Z towarzyszeniem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Benedykta Ksiądzyny zaśpiewał swe ponadczasowe przeboje i standardy muzyki rozrywkowej. Była wśród nich także kultowa dla kilku pokoleń Polaków „Pszczółka Maja”. Jeden z utworów wykonał w duecie z Dawidem Dąbrowskim, 12-letnim uczniem łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, co wywołało entuzjastyczną reakcję publiczności.
Zapełniacze poetyckich kartek
Klub poetycko-recytatorski „Carpe Diem” na pierwsze tegoroczne spotkanie przygotował specjalny program „Zapełniacze kartek”. Złożyły się nań przede wszystkim wiersze łomżyńskich poetów, uzupełnione poetyckimi piosenkami Comy czy Antoniny Krzysztoń. Wieczór z poezją w „Chacie” zakończył się zupełnie nieoczekiwanie – spontanicznym występem, którego nie było w programie imprezy.
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki
Jan Kulka (1937 – 2000) był cenionym w Polsce poetą, który od 1977 r. tworzył w Łomży. Aby upamiętnić artystę, Miejski Dom Kultury DŚT ogłasza co roku konkurs poetycki Jego imienia. W dziesiątej edycji boju o laur Pegaza wszyscy poeci – zarówno doświadczeni i zrzeszeni, jak też amatorzy - mogą do 19. marca zgłaszać po dwa niepublikowane teksty , zaś jeden dodatkowo, jeśli poświęcą go Łomży lub Ziemi Łomżyńskiej.
„Jesteśmy z Łomży i dajemy radę!”
Tancerze z C.T. Group Marka Kisiela zakwalifikowali się do drugiego etapu nowego tanecznego show „Tylko taniec” Polsatu. Zanim pojadą na nagrania do Warszawy telewizja Polsat odwiedziła ich w sali prób MDK–DŚT, realizując specjalny program o łomżyńskich tancerzach. - To drugi program taneczny z naszym udziałem – mówi Marek Kisiel. – W „Mam talent” braliśmy udział dwa razy. Teraz jest to nowy program Polsatu „Tylko taniec”. Dostaliśmy się do drugiego etapu, 5 lutego jedziemy na nagrania już przed kamerami w Warszawie. Jeśli uda się przejść dalej, później są odcinki na żywo.
Podróże muzyczne Bogdana Szczepańskiego
Bogdan Szczepański - muzyk, kompozytor, kontrabasista i konferansjer Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Związany z łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora od początku jego istnienia. Autor muzyki do ponad dwustu przedstawień teatralnych, wielokrotnie nagradzanej w kraju i za granicą. - Ja również konstruuję muzykę – improwizuję, ale na miarę XXI wieku, korzystając z różnych źródeł dźwięku, odwołując się do dokonań takich współczesnych kompozytorów jak John Cage czy Karlheinz Stockhausen - mówi Szczepański.
Pierwszy krok w artystyczną dojrzałość
Doroczną wystawę prac uczniów klas maturalnych łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Jest to już szesnasta prezentacja dorobku absolwentów szkoły, wśród których ponownie nie brakuje laureatów ogólnopolskich konkursów plastycznych.
Herbs Mountain w Łomży
Upside z Wysokiego Mazowieckiego i Wicked Side z Białegostoku zagrały w klubie PopArt łomżyńskiego MDK-DŚT. Był to trzeci – po imprezach w Szepietowie i Wysokiem Mazowieckiem – koncert z cyklu Herbs Mountain, promujący przyrodę, zabytki, historyczne miejsca i jednocześnie scenę muzyczną województwa podlaskiego.
Za co kocham babcię...
Babciu kochana, miła, patrz: dzień wstał styczniowy. Mrozem o świcie śnieżny szron sypie na głowy. Babciu siwiutka, droga... Posłuchaj, jak kocham Ciebie - sam nie wiem, za co. Bezinteresownie Słowa ku sercu w ciszy wędrują – nasz balsam Błogi pamięci. Zimna dłoń czasu nie cofnie...
Klasyczna paranoja Steffena Möllera
Steffen Möller, znany z programu „Europa da się lubić” i serialu „M jak miłość”, wystąpił w Łomży. Z towarzyszeniem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego przedstawił specjalny program, w którym dwukrotnie zaprezentował się w roli solisty. To mój pierwszy taki koncert – podkreśla Steffen Möller. - To była światowa premiera! A wszystko zaczęło się od książki „Moja klasyczna paranoja”.
Twórczy łomżyniacy stypendystami marszałka
Siedmioro uzdolnionych artystycznie dziewcząt i chłopców z Łomży otrzymało przyznawane co roku stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej. Wyróżnieni stypendyści to: Magdalena Bryła, Magdalena Cwalina, Aleksandra Sacharczuk, Dawid Dąbrowski, Łukasz Lipski, Przemysław Przestrzelski i Kacper Zientalski.
Akwafortowe listy z podróży
Wystawę akwafort wybitnego artysty Tadeusza M. Siary otwarto w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Cykl “Listy na lewą rękę” dokumentuje liczne podróże artysty po kraju i całym świecie, w niespotykanej formie łącząc technikę graficzną akwaforty i poetyckie teksty. Wyjątkowe znaczenie przy tej pracy ma fakt, że Siara jest leworęczny.
Barwny świat Haliny Drożyner
Wernisaż retrospektywnej wystawy prac łomżyńskiej malarki Haliny Drożyner odbył się w Galerii N. Artystka od lat z powodzeniem utrwala piękno przyrody ziemi łomżyńskiej, urozmaica także swą twórczość innymi tematami. Wciąż maluje, nadrabiając czas, gdy nie mogła w pełni poświęcić się sztuce i już zapowiada kolejną wystawę.
Łomżyńska gwiazda Internetu wypuści teledysk
Już za kilka dni odbędzie się premiera debiutanckiego wideoklipu młodej wokalistki z Łomży. Niewiele osób wie, że Jula jest w pierwszej trójce najpopularniejszych polskich wokalistek w serwisie YouTube. Nasza krajanka wyprzedziła Dodę i Patrycję Markowską osiągając 25 milionów wyświetleń swoich utworów.