Nowi dyrektorzy białostockich teatrów z Łomży
Pochodząca z Łomży reżyserka Agnieszka Korytkowska–Mazur ma zostać dyrektorem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej kandydaturę wybrała komisja konkursowa, a powołać ma ją zarząd województwa podlaskiego. Wcześniej na dyrektora Białostockiego Teatru Lalek został wybrany reżyser Jacek Malinowski także pochodzący z Łomży. Korytkowska-Mazur funkcję dyrektora miałaby objąć od 1 lipca, a Malinowski zacznie pracę od września.
Kolejny międzynarodowy sukces Maćka!
Maciek Prosiński z pracowni plastycznej MDK-DŚT na początku roku szkolnego zdobył I Nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Oczarowani Zamkami”, a na zakończenie zdobył kolejną nagrodą tym razem w XII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym z cyklu „Wielcy znani i nieznani” pt: „Alfons Mucha - Secesyjna Baśń”. Na tegoroczną edycję konkursu organizowanego przez Rybnickie Centrum Kultury nadesłano blisko cztery tysiące prac z 25. krajów.
„Walizka” za 10 dni
– W tym roku mamy dwudziestą piątą, jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” Jest to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce i zarazem święto teatru w naszym mieście. Myślę, że będzie bardzo interesujący – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Poza spektaklami kursowymi ale i pozakonkursowymi w tym także plenerowymi festiwalowych widzów czeka też moc innych atrakcji: m.in. wystawy i koncert zespołu folkowego Čači Vorba.
Pasje i talenty młodych łomżan
Troje młodych łomżan z pracowni plastycznej MDK-DŚT odebrało statuetki oraz wyróżnienie podczas podsumowania IV Ogólnopolskiego Biennale Twórczości Plastycznej Młodych „Pasje i Talenty 2012” w Bielsku Podlaskim. Tematyką biennale była twórczość plastyczna inspirowana muzyką i teatrem. Podopieczni Anna Bureś byli w grupie autorów z Bielska Podlaskiego, Tomaszowa Lubelskiego, Chojny/k Szczecina, Lublina, Rybnika, Hajnówki, Zamościa i Gdańska, którzy łącznie na konkurs nadesłali 134 prace.
„Wolno móVić” Lili
Lila Horoszko, wokalistka znana z zespołów Browar Łomża i Ogród Wyobraźni wydała solową płytę. Trafiły na nią jej autorskie utwory, a za opracowanie całości odpowiadał gitarzysta zespołu Perfect, Jacek Krzaklewski. „Wolno móVić” ukazała się nakładem warszawskiej Agencji Artystycznej MTJ i podsumowuje dotychczasowe dokonania artystki.
„Halka” Moniuszki na XIX Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża
- Sensacją i rewelacją tegorocznego dziewiętnastego festiwalu będzie opera narodowa „Halka” Stanisława Moniuszki – zapowiada znany nie tylko nad Narwią i Bałtykiem łomżyniak Jacek Szymański, tenor Opery Bałtyckiej w Gdańsku, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. - Wystawimy „Halkę” z chórem i Zespołem Pieśni i Tańca Łomża w kościele Krzyża Św. w Łomży. Ale atrakcji obiecuję dużo, dużo więcej! O tym, że zapowiada się sensacja i rewelacja wakacji – wszak Muzyczne Dni odbywają się od 8. do 14. lipca – wie dobrze każdy, kto pamięta „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, wystawiony przez Jacka Szymańskiego w 2007 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Noc Muzeów w Drozdowie
Muzeum Przyrody w Drozdowie zorganizowało swoją własną „Noc Muzeów”. Na atrakcyjny program imprezy złożyły się żywiołowy koncert młodzieżowej orkiestry dętej, zwiedzanie wzbogaconych wystaw stałych i czasowych oraz pokazy filmów przyrodniczych. Tego typu spotkanie z historią, kulturą i przyrodą regionu odbyło się w drozdowskim muzeum po raz pierwszy, ale jak zapowiada dyrektor muzeum Anna Archacka, nie ostatni.
Świat piosenki Edyty Geppert
Edyta Geppert – niezrównana interpretatorka piosenki poetyckiej i aktorskiej wystąpiła w Łomży. Na jej recital złożyły się wielkie przeboje, utwory premierowe, liryczne pieśni oraz dramatyczne songi. Program koncertu dopełniły skrzące się humorem kabaretowe piosenki, będące przeciwwagą dla egzystencjalno - filozoficznych rozważań. Efektem były cztery bisy i długie owacje.
Trzy nagrody TOPtrendy Festiwal dla Juli
Julita „Jula” Fabiszewska, 21-letnia wokalistka z Łomży zdobyła aż trzy nagrody na X sopockim TOPtrendy Festiwal. Rywalizacja z ósemką konkurentów w konkursie „trendy” przyniosła jej nagrodę publiczności i nagrodę internautów. Otrzymała także nagrodę dodatkową – od słuchaczy stacji radiowej RMF MAXX.
„Gdzie rzeka zawiła” Henryka Gały
Promocja najnowszego tomiku poezji Henryka Gały odbyła się w Muzeum Przyrody w Drozdowie. „Gdzie rzeka zawiła” to wybór wierszy, w których poeta odkrywa i opiewa piękno przyrody Doliny Narwi – swego wymarzonego „Księstwa Narwiańskiego”. – Myślę, że tym tomikiem zyskuję już pełne obywatelstwo tej ziemi – podkreślał Henryk Gała.
„Stopka” przetłumaczyła i wydała książkę irlandzkiej pisarki Karen Gillece
Nagrodzona w 2009 roku Europejską Nagrodą Literacką książka „Longshore Drift” Karen Gillece ukazała się w polskim przekładzie. Książkę wydała łomżyńska „Stopka”. Na jej przetłumaczenie - dokonała tego Natalia Kossakowska, i wydanie wydawnictwo otrzymało dofinansowanie z Brukseli.
Sukcesy muzyczne łomżyńskich harcerzy
„Zielony mundur” i „Żegluj” - tymi piosenkami zespół „Kredens” z Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży zauroczył jury i publiczność III Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Wiosenne czarowanie”. Festiwal odbywał się w Legionowie, a łomżanie zajęli pierwsze miejsce w kategorii open.
Z Łomży w Starej Galerii ZPAF w Warszawie
W Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików mieszczącej się na ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie można oglądać zdjęcia łomżyńskiego fotografika Marka Maliszewskiego. To zdjęcia przedstawiające uchodźców mieszkających w Łomży. Na wystawie, którą zatytułowano „Marginesy”, prezentowane są prace ośmiu artystów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. - Cieszę się. Zarówno miejsce gdzie są moje zdjęcia, jak i towarzystwo w którym zostałem umieszczony są znakomite – mówi Maliszewski.
Nadzieje polskiego jazzu w Łomży
Wybitnie utalentowany puzonista Michał Tomaszczyk zdobył Grand Prix i tytuł Nowej Nadziei Jazzu na Novum Jazz Festival. 26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i laureat wielu polskich i zagranicznych konkursów stoczył porywającą walkę z 12. konkurentów do głównej nagrody. Festiwal zakończył koncert finałowy gwiazd: Macieja Kocińskiego oraz Trio RGG.
Gorączka muzealnej nocy
Pierwsza edycja „Nocy Muzeów” w Łomży przyciągnęła do muzeów, instytucji i placówek kulturalnych miasta tysiące łomżan. Cztery premierowe wystawy, w tym jedna połączona z pokazem mody, zwiedzanie krypt katedry i katakumb klasztoru Kapucynów to tylko niektóre z atrakcji tej nocy. Frekwencja była tak duża a oferta tak bogata, że setki zainteresowanych nie zdołały obejrzeć i zwiedzić wszystkiego.
Inauguracja Novum Jazz Festival
Koncerty kwartetu pianisty Michała Szkila oraz Maciej Grzywacz Trio fenomenalnego gitarzysty z Gdańska rozpoczęły piątą edycję Novum Jazz Festival. – Dwa kolejne dni festiwalu zapowiadają się równie fantastycznie – podkreśla dyrektor artystyczny NJF, Mirosław Dziewa. – Jestem często o to pytany, ale nie umiem odpowiedzieć, który z dni czy koncertów festiwalu polecam najbardziej. Każdy będzie fascynujący, dlatego zapraszam fanów jazzu na dziś i jutro!
„Noc muzeów” pierwszy raz w Łomży
– „Noc Muzeów” to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć coś wyjątkowego w ciągu kilku godzin! – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Na bogaty i różnorodny program imprezy złożą się, między innymi: wystawy, pokaz mody, spektakl teatralny, zwiedzanie podziemi katedry i klasztoru Kapucynów oraz specjalny koncert reaktywowanego Browaru Łomża.
Filcowe cudeńka kobiet z pasją
– Poznałam filc i techniki filcowania w czasie studiów artterapeutycznych – wyjaśnia Ewa Gąsiorowska. – Bardzo mi przypasowały i zaczęłam je rozwijać, ponieważ jest to niekończąca się historia. Zawsze można coś dołożyć, zmienić czy uzupełnić. Poza tym, każda kobieta chce się wyróżnić z tłumu i być oryginalna – doświadczyłam tego, kiedy zrobiłam sobie płaszcz. Wyszłam na ulicę i poczułam: „Tak, to właśnie o to chodzi!” – kiedy ma się coś innego, oryginalnego i w pełni akceptowanego przez środowisko. Wystawę efektownego rękodzieła artystycznego z filcu, autorstwa Ewy Gąsiorowskiej i Alicji Jolanty Wejroch, otwarto w Galerii N Klubu Jednostki Wojskowej 1511 w Łomży.
„Barbarzyńcy?” nagrodzeni
Jolanta Deptuła i Małgorzata Kuklińska z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zdobyły – ex equo z Violettą Jarząbkowską z Muzeum Południowego Podlasia - nagrodę główną w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku. Nagrodzona wystawa „Barbarzyńcy?” prezentowała zabytki pochodzące z wykopalisk na pradawnych cmentarzyskach Drozdowa i jego okolic.
Natalka śpiewa jazz, a Jaś tworzy collage
Natalia Puławska, uczęszczająca do Publicznego Przedszkola nr 4 w Łomży wychowanka Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK, wyśpiewała trzecie miejsce na wojewódzkim festiwalu „Mama, tata i ja” w Białymstoku. Natomiast 10-letni Jan Antecki, wychowanek Anny Bureś z pracowni plastycznej MDK-DŚT, został laureatem międzynarodowego konkursu plastycznego „Przyroda w kolorach” w Krakowie.