Wisława Szymborska w pamięci gimnazjalistów
„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny...” - te pamiętne słowa ze znanego wiersza polskiej noblistki zabrzmiały szczególnie przejmująco i prawdziwie 9. lutego, w dniu pogrzebu Wisławy Szymborskiej (1923 – 2012), jednej z patronek Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży.
W gimnazjum odbył się uroczysty, utrzymany w podniosłym nastroju apel. Wyjątkowość dnia podkreślał również przepasany kirem sztandar szkoły. Dyrektor szkoły Teresa Kurpiewska przypomniała sylwetkę laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. Podkreśliła, że wielka i wielce skromna poetka była bacznym obserwatorem życia i świata. Jej poezja - refleksyjna, a zarazem lapidarna, niestroniąca od językowego dowcipu i skrótowości – ma wielbicieli na całym świecie.
- Dzisiaj żegnamy się z Poetką, ale nie żegnamy się z poezją – powiedziała dyrektor Kurpiewska. - Ta poezja istnieje i pozostanie w wyobraźni narodowej, w słownictwie, w pamięci...
Kilkunastu uczniów PG nr 1 deklamowało wiersze noblistki, m.in., „Klucz”, „Wieczór autorski”, „Zakochani”, „Miłość od pierwszego wejrzenia” i „Nagrobek”. Towarzyszyli im na instrumentach akompaniatorzy: Natalia Kurpiewska i Weronika Lipińska (gitary), Katarzyna Górska (flet) oraz Rafał Wierciszewski (saksofon). Młodych wykonawców przygotowywały do występu nauczycielki: Mariola Niemkiewicz (informatyka) i Halina Rogowska (polski).
- Że poezja bywa ważna w życiu wielu Polaków, dali temu wyraz nasi uczniowie, którzy pięknie recytowali wiersze i prezentowali zdjęcia Wisławy Szymborskiej z różnych okresów jej życia – oceniła z uznaniem polonistka i bibliotekarka Ewa Łowicka.
Na zakończenie symbolicznej uroczystości ku czci Wisławy Szymborskiej uczennica klasy pierwszej Ola Szczyglewska zaśpiewała piosenkę do słów Poetki z wiersza „Nic dwa razy” w wersji, jaką spopularyzowała Łucja Prus wykonaniem z 1965 r. w Sopocie. Lekcje języka polskiego i godziny wychowawcze tego dnia także poświęcono wspomnieniu Poetki, która wszystkich nas już z tamtej strony upomina, aby lubić ludzi tak jak ona, gdyż:
„Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy...”.
Opr. Mirosław R. Derewońko
Fot.: arch. PG nr 1 w Łomży