Ludzie zapisują się na 40. Pielgrzymkę Łomżyńską
Ksiądz Wiesław Ołowski, kierownik 40. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, zachęca do wstąpienia na pątniczy szlak. Pielgrzymi tego roku idą pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Przewodnikiem Pielgrzymki, przed rokiem wchodzącej na Jasną Górę z około 350-oma pątnikami, będzie łomżyniak i lubiany ksiądz Łukasz Brzostowski. To dla niego 11. pielgrzymka, a 6., którą poprowadzi przez 2 tygodnie. - Wyruszamy o poranku 1. sierpnia z Łomży i Ostrołęki, ale połączymy się 2. sierpnia w Ostrowi Mazowieckiej – mówi ks. Łukasz. - Przed nami około 400 km pięknej wędrówki, która jest wielką radością, żeby 13. sierpnia móc wspólnie wejść na Jasną Górę.
Dlaczego ksiądz przewodnik 40. Pielgrzymki uważa, że wędrówka w słońcu i deszczu po drogach i duktach jest piękna...? - Ponieważ to, co piękne, rodzi się w bólach – uzasadnia swój pogląd kapłan. - Potrzeba wysiłku, żeby odnieść sukces... Na wysiłek zdobywali się rodzice z kilkuletnimi dziećmi i 70- czy 80-letni seniorzy, nie tylko młodzież i dorośli w pełni sił. - Mogą zmierzyć się sami z sobą i pokonać swoją słabość. Własny bagaż doświadczeń życiowych mogą donieść do Matki Boskiej.
W kaplicy na Jasnej Górze z cudami słynącą ikoną wyrażą wdzięczność za 13 dni wędrówki razem. Matka Boża ukazuje pątnikom Jezusa, do którego wielu zanosi modlitwy i błagania o przemianę w życiu swoim, bliskich z rodziny, przyjaciół. Rozliczne intencje są tak różnorodne jak pątniczy tłum.
Zapisy online i namiot na nocleg
- Dwa tygodnie pielgrzymowania to nasze świadectwo zaufania, ponieważ w każdej chwili żywota jesteśmy zdani na łaskę Bożą – wyjaśnia ks. Łukasz, dlaczego wszystkie wątpliwości należy oddać kochającemu nas Bogu. - Pan Bóg działa w naszym życiu przez Słowo Boże, poznawane podczas lektury i rozważania Biblii. Działa również przez wydarzenia i sytuacje, jakie człowiek napotyka na swojej drodze. Oddziałuje również przez drugiego człowieka, a Pielgrzymka jest czasem spotkania z ludźmi w drodze od rana do wieczora. Pielgrzymka to wędrowanie z modlitwą, a nie wakacje all inclusive. Kto trasę pokona, 13. sierpnia o zachodzie słońca będzie tak szczęśliwy i wolny jak my. Przypominamy pielgrzymom, żeby zabrali z sobą namioty, które w początkowych dniach może nie będą potrzebne, ale na 3, 4 dni przed Częstochową, gdzie pojawi się dużo innych pielgrzymek, będą konieczne do organizacji noclegu. Zapisy odbywają się online przez formularz. Wpisowe to 300 zł.
Codzienny trud i poświęcenie w marszu
1. sierpnia o godz. 6. w Katedrze w Łomży zostanie odprawiona msza św., jak w farze w Ostrołęce, po czym pielgrzymi wyruszą na szlak. Przewodnik zachęca do towarzyszenia im podczas wakacji i urlopu, niekoniecznie przez 2 tygodnie. W sekretariacie mobilnym PPŁ będzie można zapisać się na krótszy dystans, taki, jakiemu pątnik podoła – o szczegółach lokalizacji wędrowców ma na bieżąco informować profil PPŁ na facebooku. Na stronie pielgrzymki udostępniono regulamin, zawierający porady praktyczne, ułatwiające bezpieczne wędrowania do Maryi i Jezusa. W kościołach parafii w całej Diecezji Łomżyńskiej na Apelu Jasnogórskim o godzinie 21. spotykać się będzie Grupa Biała – utworzona przez tych, którzy chcieliby wędrować, a z wielu powodów nie mogą. 14. i 15. sierpnia pielgrzymi po powrocie będą dawać świadectwo w swoich parafiach. Czytelniczkom i Czytelnikom portalu 4lomza.pl ma umożliwiać uczestnictwo w radościach i trudach pielgrzymowania student 3. roku WSD w Łomży Jan Książek. Dzięki klerykowi Jankowi, dowiemy się, co dzieje się na szlaku. Hasło 40. PPŁ „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” zostanie poświadczone codziennym trudem i poświęceniem w marszu, uczestnictwem w mszach, spowiedziami i nawróceniami. Pielgrzymi będą słuchać konferencji w drodze, jakie mają wygłosić, m. in.: ojciec duchowny 40. PPŁ ks. Łukasz Gołaszewski, ks. Marcin Nowak i ks. Andrzej Skarzyński.
„Przemieniająca moc łaski Bożej”
Biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski skierował do uczestniczących w 40. Pielgrzymce list pasterski. Przypomina hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Wszyscy nie tylko jesteśmy członkami, ale budujemy wspólnotę Kościoła i jesteśmy też za nią odpowiedzialni. Aby mieć świadomość naszej tożsamości i miejsca w tej wspólnocie, a także zadań i wyzwań, jakie stoją dziś przed nami, musimy prowadzić życie duchowe i budować żywą więź z Chrystusem, który jest jej głową, żyje i działa w Kościele. Podstawowym narzędziem w budowaniu tej więzi z Bogiem i ludźmi jest modlitwa...” Pielgrzymi „z modlitwą w sercu i na ustach doświadczali przemieniającej mocy łaski Bożej, wspomagani wstawiennictwem Maryi. Łaska przemiany dotykała nie tylko pielgrzymów, ale również tych, za których się modlono, a także tych, którzy prosili o modlitwę idących pątników... Zapraszam więc wszystkich na pątniczy szlak. Zarówno młodzież, jak i dojrzałych braci i siostry. To niezwykłe doświadczenie żywej wiary i żywego Kościoła wpływa na życie codzienne, nasze myślenie i postawy. Daje siłę i odwagę świadczenia o Chrystusie i Ewangelii, a tego świadectwa dziś bardzo potrzeba”.
https://www.pielgrzymkalomzynska.org/zapisz
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Pielgrzymka Łomżyńska w pokutnej drodze na Jasną Górę
-
Starzy i młodzi z Diecezji Łomżyńskiej na Jasnej Górze
-
Wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę
-
Wkrótce jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska
-
Wyruszyła Piesza Łomżyńska Pielgrzymka 2022 na Jasną Górę
-
Biskup z pielgrzymami na jednej łodzi w deszczu i upale
-
Polonez pielgrzymów z Łomży na Jasnej Górze
-
Pielgrzymi Diecezji Łomżyńskiej w połowie drogi na Jasną Górę
-
Pielgrzymka Łomżyńska zdobyła po raz 38. Jasną Górę
-
Pielgrzymi na Jasnej Górze