Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pan Kleks Jana Brzechwy mieszkał pod Łomżą

Główne zdjęcie
Mateusz Grzymkowski

Reporter Mateusz Grzymkowski oglądał Pana Kleksa w filmie, gdzie rolę czarodzieja zagrał Piotr Fronczewski. Dziennikarz i twórca internetowy czytał też fragmenty powieści Jana Brzechwy. Ale dopiero podczas przejazdu przez Pniewo koło Łomży zainteresował się przepołowionym głazem na środku wioski. Zainteresował się także postacią Franciszka Fiszera (1860 - 1937), który regularnie spędzał długie miesiące w gościnie u Rodziny Jabłońskich. Kim był pierwowzór Pana Kleksa...?

- Filozof Franciszek Fiszer był szlachcicem ze spolonizowanej niemieckiej rodziny. Co warto dodać – naprawdę bogatej rodziny – opowiada Mateusz Grzymkowski o bohaterze swojego najnowszego filmu z cyklu „Po prostu Grzymkowski”. Ale dość szybko stracił cały majątek, przejadł go i przepił. Nigdy nie dbał o dobra materialne, stąd częste wizyty w Pniewie, gdzie pomieszkiwał kątem. Fiszer był przedstawicielem międzywojennej bohemy artystycznej, który znał wszystkich, a wszyscy znali jego. Został uwieczniony przez Jana Brzechwę jako Ambroży Kleks. Był anegdotystą, nazywanym polskim Sokratesem.

Być może, niekoniecznie na miarę Profesorów: Władysława Tatarkiewicza i Tadeusza Kotarbińskiego, lecz wystarczająco na potrzeby intelektualne, towarzyskie i rozrywkowe  bywalców warszawskich kawiarni: Ziemiańska i Udziałowa. F. Fiszer miał grono zaprzyjaźnionych, np.: poetów z kręgu Skamandra, jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jan Lechoń; pisarzy na miarę Nagrody Nobla, jak Władysław Reymont i Stefan Żeromski, i ich przyjacielem poetą i tłumaczem Antonim Lange; niepowtarzalnego autora neologizmów poetyckich Bolesława Leśmiana; pianisty wirtuoza Artura Rubinsteina itp. itd.

Mateusz Grzymkowski powiada, że lubi ekscentryków, dlatego postanowił bliżej przyjrzeć się pierwowzorowi Pana Kleksa. Profesor Akademii sam był oryginałem nie z tej ziemi, jednakże i z tej ziemi, bo urodził się w Ławach koło Ostrołęki, a kształcił w Łomży i Warszawie, dokąd przeniósł się ok. 1900 r. Z zapałem i konkretnie o barwnej osobowości F. Fiszera opowiada 32-letni absolwent: III LO i wydziału dziennikarstwa UW oraz PWSF, TV i T w Łodzi.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę