Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 maja 2025 napisz DONOS@

Pamięć o "mokrej łączce" i 50 gimnazjalistach

W 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, w miejscu straceń na „mokrej łączce” przy Szosie Zambrowskiej delegacje samorządowców, wojska i harcerzy złożyli kwiaty i odmówili krótką modlitwę. Hołd oddano także gimnazjalistom pomordowanym przez Moskali niedaleko wsi Wygoda.

22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego wybuchło Powstanie Styczniowe, największy w XIX wieku zryw narodowy. Zdaniem historyków przełomowym okazało się krwawe stłumienie manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie z 8 kwietnia 1861 roku. Rosyjskie wojsko strzelało wówczas do bezbronnych manifestantów, w wyniku czego zginęło co najmniej 200 osób, a 500 zostało rannych. Historyk prof. Krzysztof Sychowicz przypomina, że mieszkańcy Łomży także brali czynny udział w powstańczych oddziałach Władysława Cichorskiego „Zameczek” i Konstantego Ramotowskiego „Wawer”. W Łomży znajdowały się także konspiracyjne władze powstańcze, a mieszkańcy, w tym także żydzi, popierali zryw.

 - Ci którzy zbrojnie wystąpili w powstaniu jak i ci, którzy udzielili mu wszelakiego wsparcia byli aresztowani przez władze rosyjskie i część z nich zginęła na „mokrej łączce” - przypomniał historyk podkreślając, że stała się ona miejscem straceń osób zaangażowanych w Powstanie Styczniowe. 

- To jest nasz obowiązek obywatelski, byśmy pamiętali o naszej historii, znali tą historię, przypominali ludzi zasłużonych – mówił w 162. rocznicę wybuchu powstania pod obeliskiem na „mokrej łączce” starosta łomżyński Lech Szabłowski, który ze swoją zastępczynią Anną Gawrych złożyli kwiaty. W tym kontekście pytał „na ile my dzisiaj żyjący bylibyśmy w stanie stanąć w obronie ojczyzny, gdyby taka sytuacja miała miejsce”. Jego zdaniem warto przypominać tych, którzy oddali życie i byli obrońcami naszej niepodległości, szczególnie w obecnie niespokojnym czasie z realnym zagrożeniem ze wschodu. 

Hołd powstańcom złożyli także przedstawiciele Miasta Łomża: prezydent Mariusz Chrzanowski i przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała. Obok przedstawicieli samorządowców kwiaty składali: Agnieszka Pijanowska dyrektor biura posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś, prof. Krzysztof Sychowicz, radny miejski, historyk i pracownik IPN-u, mieszkańcy, przedstawiciele wojska polskiego i harcerze. 

Ojciec Jan Bońkowski przypomniał o krzyżu stawianym tutaj przez mieszkańców i poprowadził krótką modlitwę. 

21 lipca 1863 roku 50 młodych ludzi, głównie gimnazjalistów, wyruszyło z Łomży by przystąpić do powstańczych walk. Okrutnie zamordowani pod Wygodą, pomnika doczekali się dopiero 15 czerwca 2023 roku. Druga część łomżyńskich obchodów rocznicy Powstania Styczniowego miała miejskie pod tym obeliskiem w parku II LO. Poza delegacjami już wymienionymi, kwiaty składała młodzież z pierwszego i drugiego liceum w Łomży, a ojciec Jan Bońkowski poprowadził krótką modlitwę. 

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Remont mieszkań. Malowanie, szpachlowanie glazura, terakota, panele itp.
tel. 517468385
usługi
Prace ogrodnicze, koszenie trawy, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych. Sadzenie krzewów, wycinka krzaków, wywóz gruzu, startych mebli. Malowanie ogrodzeń, altan.
tel. 500590581
praca
Zatrudnimy do pracy pomocnika przy pracach ogólnobudowlanych i instalacyjnych.
tel. 664233004
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę