Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Adam Niebrzydowski prezesem Związku Powiatowo - Gminnego

Główne zdjęcie
Adam Niebrzydowski

Walne zebranie wyborcze przedstawicieli 18 samorządów Związku Powiatowo-Gminnego podjęło decyzję, żeby nowym prezesem ZP-G na najbliższą 5-letnią kadencję został Adam Niebrzydowski, będący od końca 2018 roku burmistrzem Jedwabnego. Wyboru burmistrza na prezesa (społecznego) dokonano po kilku próbach, gdyż kilkoro innych kandydatów nie chciało zostać prezesem Związku.

Idea współpracy samorządów subregionu łomżyńskiego sięgała 2015 r. Wówczas 18 samorządów połączyło siły, aby wspólnie tworzyć projekty o dofinansowania i prowadzić ich realizację na rzecz naszych mieszkańców – tak najkrócej ideę Łomżyńskiego Forum Samorządowego przedstawia jego współzałożyciel i starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Przez 8 lat działalności ŁFS udało się za 46 milionów złotych zrealizować 20 projektów, z których skorzystało około 20 tysięcy osób, jak oszacowali samorządowcy. W lipcu 2023 r. część samorządów, należących do Stowarzyszenia Łomżyńskie Forum Samorządowe, utworzyło Związek Powiatowo-Gminny Łomżyńskie Forum Samorządowe, jako równoległą formę organizacyjną współpracy, zarejestrowaną przez MSWiA. Chodziło o to, aby ubiegać się o fundusze nie tylko na szkolenia dzieci, młodzieży, strażaków czy studia podyplomowe – inwestycje miękkie, lecz żeby aplikować o pieniądze na inwestycje twarde, wspólną budowę dróg w powiecie i gminach. Pierwszą prezes Związku Powiatowo-Gminnego Łomżyńskie Forum Samorządowe została wicestarosta Maria Dziekońska jako przedstawiciel Powiatu Łomżyńskiego. Kiedy po wyborach samorządowych 7. kwietnia 2024 r. przestała być wicestarostą, to samorządy z ZP-G ŁFS musiały znaleźć następcę. Kandydaturę burmistrza Adama Niebrzydowskiego zgłosiła wójt Zbójnej Elżbieta Parzych. Walne zebranie wybrało jednogłośnie nowego, 48-letniego prezesa ZP-G ŁFS, głosami około połowy przedstawicieli ZP-G (20 na 36).

Odpowiedzialność za reprezentację 18 samorządów
Prezes Adam Niebrzydowski będzie również kierować 10-osobowym Zarządem Związku, który ma w budżecie 170 tys. zł na 2. półrocze 2024 r. Zarząd ZP-G jest duży, ponieważ uczestnikom zależy na szerokiej reprezentacji, żeby to ciało robocze mogło proponować adekwatne do potrzeb kierunki działania i rozwoju, inicjatywy, strategie. Najbliższe posiedzenie Zarządu będzie poświęcone, m.in. wyłonieniu osób do prowadzenia Biura Związku, mieszczącego się w Starostwie Powiatowym przy Szosie Zambrowskiej w Łomży: dyrektora (być może, na 1/3 etatu), skarbnika (etat), pracownika obsługi (etat), prawnika doradzającego (umowa zlecenie). Prezes Niebrzydowski zastrzega, że są to jego propozycje, natomiast konkretne kandydatury osób będą omawiane na posiedzeniu. Wyjaśnia, że taki model współpracy praktykuje jako burmistrz i zamierza ze sprawdzonego wzorca skorzystać – tj. współpracować z Zarządem, konsultować pomysły, podejmować wspólnie decyzje, zachowując reguły demokratyczne, a nie jednoosobowo.

Prezes Związku reprezentuje 18 samorządów, w tym: Powiat Łomżyński (lider), Gmina Łomża, Gmina Zbójna, Gmina Śniadowo, Gmina Nowogród, Gmina Jedwabne, Gmina Wizna, Gmina Sokoły, Gmina Rutki, Gmina Wysokie Mazowieckie, Gmina Tykocin, Gmina Zambrów, Gmina Turośl, Gmina Kolno, Miasto Wysokie Mazowieckie, Miasto Grajewo. Miasto Łomża wycofało się z przynależności do Związku 4 lata temu. Formuła Związku Powiatowo-Gminnego pozostaje otwarta i mogą do niego wstępować kolejne samorządy.

Lepsze drogi, OZE, czystość, działania społeczne
Prezes Adam Niebrzydowski przewiduje, że w ciągu 1-2 miesięcy przygotuje z Zarządem kierunki działania. Po wyborach 7. kwietnia w samorządach pojawili się nowi samorządowcy, dlatego trzeba będzie poznać ich zapatrywania na cele Związku i potrzeby w ich gminach i miastach. Aktualnie są otwarte przetargi na 2 inwestycje z Polskiego Ładu, przygotowane za prezes Marii Dziekońskiej: infrastruktura drogowa Jedwabne – Kosaki do granicy z Gminą Stawiski (4 km za 8 mln 900 tys. zł) i 1 200 m drogi w Gminie Zbójna w kierunku Piasutno Żelazne (za ok. 2 mln zł). W fazie oceny na poziomie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pozostają tzw. magazyny energii o wartości 17-stu milionów zł, również złożone przez prezes Dziekońską – gospodarstwa domowe z fotowoltaiką mogłyby przechować wyprodukowaną przez siebie energię.

Związek może zabiegać o uzyskanie funduszy na przebudowę i modernizację dróg, gospodarkę odpadami, odnawialne źródła energii, edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, opiekę zdrowotną. Formuła ta jest bardzo szeroka.  

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę