Silni Polską i wzmocnieni edukacją w Kupiskach
- Nasza Szkoła reprezentuje Powiat Łomżyński w projekcie „Silni Polską”, zorganizowanym przez IPN, którego celem jest upowszechniać wiedzę historyczną i integrować społeczność lokalną wokół wspólnych wartości – opowiada nauczyciel historii Tomasz Szmitko w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Kupiskach. - Przygotowaliśmy turniej historyczny dla klas 4, 5 i 6 i przedstawienie pt. „Droga przez Sybir”. Kreatywnie promowaliśmy historię Polski wśród młodzieży i dorosłych.
Wcześniej w połowie lutego 9-oro uczniów, chętnych z klas 7. i 8., uczestniczyło w warsztatach na temat historii XX wieku (np. bitwa o Monte Cassino, szyfr Enigmy) w Szkole, prowadzonych przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Następnie mogli uczestniczyć w warsztatach, przygotowanych przez Biuro Edukacji Narodowej Oddziału IPN. W Białymstoku, m.in., pokonali zadania typu escape room i zwiedzali wystawy Muzeum Pamięci Sybiru. - W piątek uczniowie klas 4., 5. i 6. zaczęli dzień od udziału w turnieju historycznym – opisuje historyk. - Na 11 stacjach zadaniowych połączyliśmy zabawę z nauką. „Puzzle o Syberii” polegały na układaniu puzzli, wykonanych przez uczniów Szkoły; „Kod Cezara i Polibiusza” to odczytanie zakodowanej wiadomości; „Luki w tekście” – znajdowanie informacji na wystawie z IPN o agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r.; „Krzyżówki i wykreślanki” – wywózki na Sybir 1940 i 1941 i zbrodnia katyńska w 1940 r.
„Droga przez Sybir” z Rodzinami Sybiraków
Uczniowie klas 7. i 8. stworzyli scenariusz poruszającego widowiska teatralnego, wystawionego przez szkolny Zespół Silni Polską. Spektakl „Droga przez Sybir” opowiedział o tragicznych losach polskiej rodziny, niespodziewanie zesłanej na Syberię w czasie II wojny światowej, o podróży zimą w bydlęcych wagonach, mrozie, głodzie, walce o przetrwanie oraz tęsknocie za Ojczyzną. Młodych aktorów w przygotowaniach wspierali nauczyciele: historii i plastyki Andrzej Frołow, oddając hołd ofiarom represji przez sceny pełne symboliki, jak np. umieranie matki z powodu zimna.
Na koniec wydarzenia wzruszającą przemowę wygłosiła Danuta Komorowska, prezes Związku Sybiraków w Łomży, córka i wnuczka Sybiraczek, opowiadająca o trudnych losach swojej rodziny. Uczestniczką spotkania w szkolnej sali gimnastycznej była również Anastazja Morze, córka rodziców z Kupisk, wywiezionych na Syberię. Zgromadziło się tam około 200 osób: uczniów, rodziców, seniorów oraz przedstawicieli władz, m.in. sołtysi i radna Gminy Łomża. - Dla wielu rodzin spektakl był okazją do wspomnień – podsumowuje Tomasz Szmitko, koordynator projektu IPN.
- Ta akcja edukacyjna wykazała, że historia może być mostem między pokoleniami, a zaangażowanie dzieci i młodzieży - źródłem nadziei na przyszłość Narodu. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę. Przygotowywanie projektu „Silni Polską” wiązało się z dodatkowymi obowiązkami dla uczniów i nauczycieli, i personelu, lecz pozwoliło nam także lepiej się poznać poza obowiązkowymi lekcjami.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Działalności Placówki Armii Krajowej
-
Kupiski bez konkurencji... w unihokeju
-
Związek Sybiraków w Łomży dziękuje za pamięć
-
Światowy Dzień Sybiraka w Szkole w Kupiskach
-
Gmina Łomża ma 45 lat i nowy sztandar
-
Medale w badminitonie dla Szkoły Podstawowej w Kupiskach
-
Sadzonka Dębu Niepodległości przed szkołą w Kupiskach