Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Gmina Łomża ma 45 lat i nowy sztandar

Główne zdjęcie
Przewodniczący Rady Gminy Łomża Mieczysław Kuzia i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys

Przekazanie nowego sztandaru było głównym elementem obchodzonego w niedzielę jubileuszu 45-lecia gminy Łomża. Uroczystości odbyły się w Kupiskach. Najpierw w tutejszym kościele odbyła się Msza święta w trakcie której poświęcono sztandar, później w sali gimnastycznej szkoły formalnie go przekazano. - Sztandar, symbol wspólnych dążeń i najwyższych wartości, jako najgodniejszy symbol naszej wspólnoty będzie towarzyszył nam podczas szczególnie uroczystych wydarzeń. Mam nadzieję, że będą to tylko radosne wydarzenia – mówił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.

Jubileusz 45-lecia gminy Łomża nawiązuje do 1. stycznia 1973 roku. Wówczas to weszła w życie uchwała Nr XXI/72/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku z dnia 9 grudnia 1972 roku, która tworzyła gminy w ówczesnym województwie białostockim. Zgodnie z jej zapisami  w powiecie łomżyńskim utworzono gminę Łomża z siedzibą Gminnej Rady Narodowej w Łomży; w skład nowo utworzonej gminy wchodzą obszary sołectw: Bożenica, Dłużniewo, Giełczyn, Janowo, Jarnuty, Jednaczewo, Konarzyce, Kraska, Łochtynowo, Nowe Kupiski, Pniewo, Podgórze, Rybno, Sierzputy Młode, Siemień nad rzeką, Siemień - Rowy, Stara Łomża nad rzeką, Stara Łomża przy szosie, Stare Kupiski, Stare Sierzputy, Zawady, Zawady - Przedmieście, Zosin.
W międzyczasie od gminy do miasta odłączono Zawady – Przedmieście, a dziś gmina Łomża to 40 sołectw, w których mieszka ponad 11 tysięcy mieszkańców. To największa ludnościowa oraz najbardziej dynamiczna społecznie i gospodarczo gmina w powiecie łomżyńskim, co podczas jubileuszowych uroczystości przypominał wójt gminy Piotr Kłys.
- Mieszkańcy naszej ziemi, gminy Łomża to optymiści. Nie tylko przez ostatnie 45 lat, ale przez tysiąclecie, pomimo wielu nieprzychylnych zdarzeń potrafili odnaleźć radość życia i chęć do aktywnego działania na rzecz dobra swojej małej wspólnoty - rodziny, tej trochę większej jak nasza gmina i tej dużej Polski – mówił wójt podkreślając, że jubileusz 45-lecia gminy Łomża wpisuje się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Sztandar jest symbolem
Zdaniem władz gminy Łomża tę bogatą historię widać w nowych znakach gminy – herbie, fladze i sztandarze, które Rada Gminy przyjęła specjalną uchwałą w październiku ubiegłego roku. Herb gminy tworzy symbol grodziska w Starej Łomży, głowa jelenia z okazałym porożem nawiązująca do herbu miasta Łomża, oraz krata czy ruszt symbolizująca św. Wawrzyńca, patrona pierwszej katolickiej parafii w Starej Łomży. Herb jest także na lewej stronie nowego sztandaru gminy z trzema datami – rok 1000 – symboliczna data założenia kościoła w Starej Łomży przez św. Brunona z Kwerfurtu, rok 1410 – pierwsza pisemna wzmianka o Starej Łomży i rok 2017 jako data przyjęcia nowych gminnych symboli. Po prawej stronie gminnego sztandaru jest orzeł biały z godła Polski. Sztandar ten w kościele poświęcił ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, a w sali gimnastycznej na ręce wójta Piotra Kłysa przekazał przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Kuzia. Nim to nastąpiło kilkudziesięciu zaproszonych gości, przedstawiciele mieszkańców i fundatorzy sztandaru w drzewiec sztandaru symbolicznie wbijali gwoździe. 
- Sztandar, cała uroczystość i wszystkie materiały promocyjne zostały sfinansowane dzięki wsparciu od tych sponsorów – podkreślała dziękując im Dorota Pazik, sekretarz gminy Łomża, która wraz z Mariuszem Rytlem prowadziła uroczystość. 

Medale dla zasłużonych

Jubileusz 45-lecia gminy Łomża był także okazją do uhonorowania wieloletnich pracowników gminy i wybranych mieszkańców. Obecny na uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę złote i srebrne medale za długoletnią służbę pracownikom Urzędu Gminy. Złote medale otrzymali Krystyna Lipińska, Maria Mrozek, Szczepan Mierzejewski i Antoni Szepietowski, a srebrny Tomasz Paweł Tyszka. 
Przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal zasłużony kulturze Gloria Artis otrzymał wójt Piotr Kłys, a medale zasłużony dla kultury polskiej Wiesława Kłosińska, dyrektor gminnej biblioteki w Podgórzu oraz Jerzy Sęk, dyrektor domu kultury w Pniewie. Poza tym siedmiu rolników z gminy Łomża otrzymało przyznane przez Ministra Rolnictwa, które w zastępstwie ministra wręczała im poseł Bernadeta Krynicka, a cztery kolejne osoby zostały uhonorowane medalami zasłużony dla gminy Łomża. Te medale Rada Gminy Łomża przyznała: Helenie Kiersztan, Kazimierzowi Dąbkowskiemu, Januszowi Adamskiemu i Henrykowi Kotowskiemu. 
- Żyjcie zdrowo i bogato – życzył mieszkańcom gminy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, chwaląc władze gminy za osiągnięcia i jak mówił, sprawną i dobrą organizację jubileuszu.

Foto: Przewodniczący Rady Gminy Łomża Mieczysław Kuzia i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski i wójt Gminy Piotr Kłys
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka
Foto: Członek zarządu województwa Stefan Krajewski
Foto: Sekretarz Gminy Dorota Pazik i Mariusz Rytel
Foto: Wójt Gminy Piotr Kłys
Foto: Uroczystość w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Kupiskach
Foto: Wójt Gminy Piotr Kłys
Foto: Goście obecni na uroczystości
Foto: Goście obecni na uroczystości
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Kuzia
Foto:
Foto:
Foto: Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Kuzia
Foto: Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski
Foto:
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka
Foto: Przedstawiciele firmy Bona
Foto: Radni Gminy Łomża
Foto: Komendant OSP Konarzyce Piotr Mierzejewski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Przewodniczący Rady Gminy Łomża Mieczysław Kuzia i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto:
Foto: Odznaczeni: Antoni Szepietowski, Szczepan Mierzejewski, Maria Mrozek, Krystyna Lipińska i wręczający wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski
Foto: Tomasz Tyszka
Foto: Medal Gloria Artis otrzymał wójt Piotr Kłys
Foto: Zasłużeni dla kultury polskiej: Wiesława Kłosińska, dyrektor gminnej biblioteki w Podgórzu oraz Jerzy Sęk, dyrektor domu kultury w Pniewie
Foto: Jerzy Sęk
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wójt Gminy Piotr Kłys i bp pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka, Mieczysław Kuzia i Piotr Kłys
Foto: Radni sejmiku województwa podlaskiego: Stefan Krajewski, Jacek Piorunek i Marek Olbryś
Foto: Przedstawiciele samorządów ościennych
Foto: Wójt Gminy Zbójna Zanon Białobrzeski , burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka, starosta łomzyński Elżbieta Parzych
Foto:
Foto: Kapela Kurpiowska Gminy Łomża
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę