Nagrody marszałka dla twórczych Łomżyniaków
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za docenienie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego imienia Wagów przez Urząd Marszałkowski i Pana Marszałka Łukasza Prokoryma – mówi historyk prof. Krzysztof Sychowicz, prezes ŁTN, który odebrał w Białymstoku dyplom i statuetkę za całokształt osiągnięć w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego. - ŁTN od 50 lat prowadzi badania na temat ziemi łomżyńskiej i mazowiecko-podlaskiego pogranicza. Organizujemy różnorodne konferencje, prelekcje i seminaria naukowców. Przez 50 lat działalności ŁTN wydaliśmy około 200 publikacji. Wśród 14-ściorga laureatów są: malarka Teresa Adamowska i wokalistka Magda Sinoff z Łomży.
Nagrody kulturalne marszałka podlaskiego mają 25-letnią tradycję. Wynoszą w tym roku 10 tys. zł. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe doceniono, m.in., za organizację seminariów doktoranckich: historycznych i językoznawczych, integrujących środowiska naukowe z Łomży i Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk. Wśród ważnych publikacji, są np.: „Drobna szlachta ziemi łomżyńskiej na przełomie XIX i XX wieku”, „Ziemiaństwo w guberni łomżyńskiej na przełomie XIX i XX wieku”, „Emigracja łomżyńska”, cykl „Rody i rodziny Mazowsza i Podlasia”. Wyjątkowo imponujące jest przywrócenie do świadomości współczesnych Polek i Polaków dziedzictwa historycznego Żydów. Dzięki ŁTN, ukazało się 11 tomów z cyklu „Pinkasy przedniemeńskie”, m.in. o Łomży, we współpracy tłumaczy, historyków i recenzentów – specjalistów. Laureatką tegorocznej nagrody marszałka została także Ewa Wroczyńska, historyk, dawniej kierująca Muzeum w Tykocinie, tłumaczka z języka hebrajskiego, której zawdzięczamy przekład na język polski żydowskiej „Księgi pamięci gminy Łomża” (wydanej przez ŁTN).
Malarka z „Plastyka” i śpiewaczka z MDK DŚT
Malarka Teresa Adamowska została nagrodzona za osiągnięcia w twórczości artystycznej. Malarka, ilustratorka książek, scenografka teatralna, poetka, współpracująca z TPZŁ, przez 25 lat prowadziła pracownię malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych imienia Wojciecha Kossaka w Łomży. Jej wychowankowie są absolwentami ASP. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych i uczestniczka w ponad 60 ekspozycjach zbiorowych. Jej obrazy zdobią ołtarze w świątyniach, zaś na Wielkanoc i Boże Narodzenie po Polsce, Europie i świecie wędrują ilustrowane karty świąteczne.
Magdalenę Annę Sinoff doceniono za działalność jako: muzyka, dyrygenta, wokalistki i animatorki kultury w Łomży, powiecie łomżyńskim i regionie podlaskim. Od 25 lat prowadzi Studio Wokalne eMDeK dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Podczas 25 lat pracy pedagogicznej przygotowała adeptki i adeptów śpiewu do około 1 500 występów. Jej wychowankowie i Studio Wokalne eMDeK zdobyli rozliczne nagrody i wyróżnienia. Jest organizatorką, koordynatorką, konferansjerką wielu wydarzeń i koncertów: w kościele Ojców Kapucynów, w Katedrze i Święta Ulicy Farnej. Współpracowała z wychowankami przy nagraniach „Łomżyńskiej kolędy na święta” i kilka zarejestrowała na płycie.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/245684
-
Wielokulturowy wymiar tożsamości
-
Rozśpiewany jubileusz Magdy Sinoff
-
Żydowska „Księga pamięci gminy Łomża” po polsku
-
Pinkasy ziemi łomżyńskiej
-
Familijne święto Farnej dla młodszych i starszych
-
Tajemniczy ogród Teresy Adamowskiej
-
Łomżyńska Księga Pamięci... Żydów
-
Teresa Adamowska sztukę zamienia w złoto
-
„Mój świat” Adamowskiej
-
Prawie 2 i pół tysiąca złotych dla Hospicjum