Marszałek dorzuci się do łomżyńskich dni... studenckich i muzycznych
Zarząd województwa podlaskiego podjął dziś decyzję o dofinansowaniu kilku imprez kulturalnych. Wśród nich są także dwie łomżyńskie... Juwenalia i Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. W tym drugim przypadku to zwiększenie przyznanej już wcześniej dotacji. - Ministerstwo kultury nie przyznało Festiwalowi w tym roku dotacji, więc postanowiliśmy zwiększyć nasze wsparcie z 25 tys zł do 40 tys zł bo bez tego impreza byłaby zagrożona – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za kulturę.
Przeciwni lękom, agresji i narkotykom
- Nasz spektakl „Szafa” miał uświadomić widzom, że jeśli nie mamy oparcia w bliskich, to pogrążamy się w strachu i samotności – wyjaśnia Patryk Marcinowski z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, uczestnik eliminacji strefowych VIII edycji przeglądu małych form teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”. - Gram rolę Jasia, który opowiada straszne historie młodszej siostrze, nie mogącej potem poradzić sobie z lękiem przed upiorem z szafy...
W bursie miłość niejedno ma imię
- Zawsze dostaję takie dziwne role, zwariowanych kobiet albo dresiarzy – śmieje się po zdjęciu peruki Kamil Kowalczuk, którego Kabaret Internat wygrał I Międzybursowy Konkurs Twórczego Działania ph. „Miłość niejedno ma imię”, w jakim uczestniczyło 50 młodych wykonawców z 10 burs i internatów w Łomży, Marianowie, Zambrowie i Białymstoku. - Występowaliśmy już na bardzo wielu przeglądach i konkursach, ale po raz pierwszy na wojewódzkim!
Magia Komedy i cudowny saksofon Miśkiewicza
Fantastyczny koncert zagrali muzycy z warszawskiego kwintetu jazzowego, którego najgłośniejszym nazwiskiem jest saksofonista Henryk Miśkiewicz, w niedzielny wieczór w Miejskim Domu Kultury DŚT w Łomży. Przypomnieli utwory Krzysztofa Komedy, zmarłego w 1969 r. w wieku 38 lat kompozytora i pianisty. Usłyszeliśmy niezapomniane melodie twórcy muzyki do takich filmów jak „Rosemary's Baby” Romana Polańskiego czy „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Świetne nazwiska i świetne wykonania!
„My umrzemy ale tradycja musi zostać...”
Tradycyjnie uroczystości religijne Niedzieli Palmowej w Łysych na Kurpiach przerodziły się w największą w regionie północno-wschodnim imprezę folklorystyczną, która ściąga tu co roku rzesze osób nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Tradycje kurpiowskie kultywowane są także w innych parafiach regionu. Procesja z palmami odbyła się m.in. w Zbójnej. Tu także już po raz 12. odbył się konkurs „Rozmaitości Wielkanocnych”, którego głównym celem jest przywrócenie zwyczajów regionu związanych ze świętami Wielkiej Nocy.
Jazzowe święto Krzysztofa Komedy w Łomży
- Po 14 latach od nagrania płyty z utworami Krzysztofa Komedy przypomnimy muzykę legendarnego kompozytora podczas koncertu w niedzielę, 28 marca, o godz. 18 w Miejskim Domu Kultury DŚT w Łomży – zapowiada znakomity saksofonista jazzowy Henryk Miśkiewicz. - Komeda komponował do takich filmów jak „Rosemary's Baby” Romana Polańskiego czy „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, lecz jego muzyka nic się nie postarzała. To my zmieniliśmy się i dojrzeliśmy do jej wykonywania...
Matematyk z gitarą i poetycką duszą
- To był impuls, zobaczyłem ogłoszenie na korytarzu w szkole i postanowiłem spróbować – mówi rozpromieniony Robert Cichowicz (lat 41), który będzie reprezentował Łomżę na eliminacjach wojewódzkich 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Białymstoku w kategorii poezji śpiewanej. - Ponieważ na co dzień uczę matematyki w IV LO w Łomży, to mam cichą nadzieję, że swoim udziałem w eliminacjach miejskich nie dałem jurorom zbyt twardego orzecha do zgryzienia...
Zobaczyć Syberię w wolnych czasach
Kazimierz Wojewoda ma 80 lat, pogodny charakter i żonę Teresę. Są razem od ponad pół wieku i mają troje dzieci, siedmioro wnucząt i dwoje prawnucząt. Ale w jego życiu przez pięć lat działo się coś, co nie mieści się w późniejszej rodzinnej sielance. Tak sam o tym pisze: „Przeżyłem głód, poniewierkę, tęsknotę, chorowałem na malarię i tyfus...” Podczas wojny nie wierzył, że kiedykolwiek powróci do kochanego miasta i do domu. A we wtorek wesoło świętował 80. urodziny w Klubie Garnizonowym w Łomży!
Kobiety, koty i „Żywinki z głybinki”
Dziewięć dużych, atakujących ostrymi kolorami portretów przywiozła do Łomży Katarzyna Wołkowycka (lat 41), malarka z Białegostoku. Każdy przedstawia niewiastę innej narodowości - łączy je tylko to, że mieszkają, pracują lub studiują w województwie podlaskim. Portrety wystawiła w należącej do malarki Ivayły Żivkowej galerii przy ul. Makowej, a na wernisaż przybyło mnóstwo znakomitych gości, którzy odwiedzili także pobliski Salon Sztuk Anny Jakubowskiej.
Hodowca kur na europejskich salonach sztuki
Jeden z najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych Leon Tarasewicz przybył do Łomży na inaugurację cyklu wykładów i warsztatów twórczych „Ja, ty, on – czyli my”. Podczas spotkania z młodzieżą w Miejskim Domu Kultury DŚT z wielką erudycją opowiadał o wielokulturowości w województwie podlaskim, nawiązując do własnej biografii i twórczości. Z dumą mówił o sobie, że jest prawosławnym Białorusinem oraz że hoduje kury, aby nie zgłupieć.
Kopciuszek dojrzewa do naszych czasów ... czyli premiera w TLiA
Zaczyna się posępnie, niczym w filmach grozy. Metronom, wielki jak magiczne skrzynie Davida Copperfielda, nurza się w ponurogranatowym mroku. Złowieszczo wybija takt. Powolnym rytmem dudni z otchłani, gdy z ciemności wyłania się dziewczę na linowej huśtawce. Kopciuszek to pojawia się, to znika, nucąc rzewną melodię: „Najmilsza to godzina wieczorem u komina, gdy nie przeszkadza nikt...”. Fascynujące...? Fascynujące to dopiero będzie!
„Radość spod kapelusza” dla dzielnego dziecka wsi
Jakub Pawlak dwa tygodnie temu wspominał swego tatę, który przed siedmioma laty zginął w wypadku samochodowym. 18-latek został w rodzinie jedynym mężczyzną: z babcią, mamą i młodszą siostrą. Jest gospodarzem na 12 hektarach, orze i „drapie” ziemię, sieje i zbiera żyto. Dojeżdża co dnia 30 km do szkoły w Łodzi, gra na akordeonie, pianinie, gitarze i trąbce oraz... zdobywa Grand Prix IV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej!
Sto kart samotności i Aleksandra Rogaska
„Koleżanki z pracy nie wiedziały o tej historii i chyba by nie za bardzo uwierzyły, że byłam z człowiekiem bliskim obłędu, przemykającym jak niewidomy wśród gąszczu spraw, otępiałym na wszelkie emocje, przedzierającym się ze spuszczoną głową przez dziką, miejską dżunglę niczym ponury blask księżyca...”
Hanka Bielicka, młodość i „Radość spod kapelusza”
Były łzy wzruszenia i żalu, zarówno na miniscenie, jak i po zejściu z niej. Były piękne wiersze, zabawne monologi i dowcipne piosenki. Był konferansjer w słomkowym kapeluszu najsłynniejszej łomżynianki, profesjonalne jury i pączki w przerwie na obrady. W eliminacjach miejskich IV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” zabłysnęło talentami aż 33 uczennic i uczniów gimnazjów i szkół średnich z całej Łomży.
Poczuć ducha Hanki Bielickiej....
Prawie 100 osób zgłosiło się do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. W finale 4. edycji przedsięwzięcia o zwycięstwo zawalczy połowa z nich. W sobotę 6 marca ruszają rozgrywki regionalne. Z prawie 40 młodych mieszkańców regionu (Łomża, Piątnica, Nowogród), startujących w kategoriach monolog i piosenka kabaretowa, jury wybierze najlepszą trzynastkę, która w kolejną sobotę 13 marca zmierzy się z pokaźną grupą reprezentantów Polski. 37 uczestników przyjedzie m.in. z Elbląga, Chorzowa, Bydgoszczy, Łodzi, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego i Szczytna. Krasomówcze popisy gimnazjalistów i uczniów szkół ponagimnazjalnych będą miały miejsce w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża św. w Łomży. To parafianie wymyślili konkurs, ale nie spodziewali się po kilku latach tak wielkiego odzewu...
Poeci, czas chwytać za pióra!
Jeśli ktoś nie ma wierszy ukrytych w szufladzie, lecz czuje już przypływ weny poetyckiej, może spróbować swoich sił w XI Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza. Do 15 maja można nadsyłać własne, wcześniej niepublikowane i nienagradzane utwory do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
„Zegarmistrz światła” zaśpiewał w Łomży
- Nie znoszę być celebrytą i nie dam się namówić na opowieści o tym, co jadam na śniadanie, jak wygląda moje pożycie z małżonką czy o miłości do syna – zastrzega na tydzień przed swymi 63. urodzinami Tadeusz Wożniak, który po raz trzeci w ponad 40-letniej karierze wystąpił w Łomży. Na koncercie ponad 200 słuchaczy było pod ogromnym wrażeniem świeżości młodzieńczego i ciepłego, ale silnego głosu.
„Migawki z migawki” Bohdana M. Szumskiego
- Fotografia jest moją pasją chyba od zawsze, bo od kiedy pamiętam – wyznaje znany łomżyński lekarz anestezjolog Bohdan M. Szumski, który zadebiutował wystawą własnych, dużych i kolorowych zdjęć w Galerii N. - Pierwsze zdjęcia zrobiłem w wieku siedmiu lat aparatem Ami 66, a ostatnie kilka dni temu urządzeniem, które jest małym komputerem...
Kompromisem do przodu, czyli Łomża na London Fashion Week
Blask świateł, fleszy aparatów oszałamia. Tradycyjny tłum paparazzi, promienne uśmiechy obleganych przez nich gwiazd i tajemniczych eminencji świata mody i rozrywki. Wszystko to w odurzającej mieszaninie drogich, egzotycznych perfum. To widowisko, które dla mniej znanych projektantów jest szansą na pokazanie swojego talentu a dla utytułowanych kreatorów świetną reklamą. Jedno z największych wydarzeń na świecie... London Fashion Week.. I kogo spotykamy w tym zgiełku? Dwójkę młodych łomżyniaków - Martynę Bućkowską i Ariela Majtas! Ona jest nowoodkrytym talentem w świecie makijażu, a on wyczarowuje ze swojego aparatu obrazy, które tutaj, w „Londku” zachwyciły już niejednego.
Polityka zagrała w Underground
Jedna z najstarszych i wciąż aktywnych na scenie łomżyńskich grup rockowych wznowiła działalność w Kawiarni Underground przy Starym Rynku w Łomży. Podczas czterogodzinnego koncertu, który zgromadził dziesiątki fanów sprzed lat, z założycielem Polityki Robertem Wieczorkiem rozmawiał Mirosław R. Derewońko.