Nurt płynie już dwa lata.
Po pierwsze zaistnieliśmy – tak podsumowuje miniony rok Zbigniew Ciborowski z Klubu NURT - bo chcieliśmy zaistnieć nie tyle dla siebie, co dla fotografii łomżyńskiej w tym sensie, że jesteśmy znani nawet w Warszawie. Klub Fotografii NURT rozpoczął swoje istnienie w 2008r wystawą „Moja Łomża”. Od tego czasu członkowie NURTu prezentowali się na wystawie w Łomży „Światłoczuli”, później poszerzonej o fotografików białostockich i suwalskich i prezentowanej w Białymstoku w WOAK-u, a następnie w Grodnie i Mińsku. Kolejną była „Narew”, prezentowana w Drozdowie.
XV Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne
Już po raz 15 spotkali się w MDK – DŚT młodzi entuzjaści teatru. Nagrodę główną zdobył Teatr Nie Teraz z Łap. Bardzo dobrze zaprezentowały się też teatry łomżyńskie – jeden z nich, działający przy MDK – DŚT Teatr Aktywny, otrzymał drugą nagrodę, a jego wszyscy członkowie zostali nagrodzeni wyróżnieniami aktorskimi. Nagroda za trzecie miejsce trafiła do Suwałk – otrzymał ją tamtejszy Teatr Mikrus.
Łomżyńscy seniorzy wyróżnieni
Zespół Seniorvita z Klubu Seniora zdobył wyróżnienie na warszawskim VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Teraz My”. Działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży grupa wykonała program słowno muzyczny „Jesień na Kurpsiach”, który spodobał się nie tylko jury, ale i widzom zgromadzonym w klubie „Ikar”. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział ponad 90 zespołów z całej Polski.
Łomżyniacy po raz kolejny wśród laureatów Beatlemanii
W warszawskim Domu Kultury Świt odbył się Beatlemania Festival' 2010 im. Johna Lennona. Podczas IV edycji konkursu, który przyciąga zespoły i solistów z całej Polski, Studio POPART z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży zdobyło drugą nagrodę powtarzając sukces sprzed dwóch lat (w zeszłym roku nasi reprezentanci byli bezkonkurencyjni - jury przyznało POPARTowi główną nagrodę).
Piotruś i wilk w Filharmonii
Utwory kompozytorów rosyjskich: Sergiusza Prokofiewa i Piotra Czajkowskiego zabrzmiały podczas „Familijnego koncertu mikołajkowego” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W narratora wcielił się popularny aktor Andrzej Kopiczyński, uwielbiany przez kilka pokoleń Polaków za rolę inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu „Czterdziestolatek”.
Gwiazdkowe rozmaitości w Regionalnym Ośrodku Kultury
W sobotę Regionalny Ośrodek Kultury rozbrzmiewał dźwiękami piosenek świątecznych, wykonywanych przez uczestników Konkursu Piosenki „Gwiazdkowe nutki”. Drugą atrakcją tego dnia były Mikołajkowe Targi Artystyczne, podczas których można było podziwiać oraz kupić wyroby twórców ludowych i artystów amatorów. - To pierwsza edycja Konkursu Piosenki Świątecznej - mówi Izabela Cierpikowska z ROK. - Ale Targi Artystyczne organizujemy średnio trzy razy do roku. Jest to cykliczna impreza, promująca amatorską twórczość artystyczną naszego regionu, chociaż zdarzają się osoby spoza Łomży – z Warszawy, ze Szczytna. Chcą pokazać swoją twórczość i my im to umożliwiamy.
XXVI Łomżyński Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej
Po raz dwudziesty szósty odbył się zorganizowany przez Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” i Klub Garnizonowy Łomżyński Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej. Nagrodę główną – „Złotą Strofę” otrzymała Katarzyna Dłużniewska. Jury przyznało kilka innych nagród i wyróżnień, podkreślając wysoki poziom uczestników konkursu.
Michał Bajor w Łomży
Scena jest dla mnie narkotykiem – mówi Michał Bajor. Po kilkuletniej przerwie, nie zważając na problemy z aurą oraz zdekompletowany skład zespołu artysta ponownie zaśpiewał w Łomży. Tym razem przedstawił program składający się z największych przebojów Marka Grechuty i Jonasza Kofty, uzupełniony kilkoma równie znanymi utworami autorskimi.
„Matylda” nagrodzona
Międzynarodowe sukcesy odnieśli uczniowie Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W drugiej edycji Międzynarodowego Triennale Drzeworytu w Zakopanem, w kategorii wiekowej 16-18 lat, pierwszą nagrodę zdobyła Julia Niewiadomska, a wyróżnienia jej trzy koleżanki.
Paryska miłość w ROK
Popularna aktorka Dorota Lanton, znana z ról w serialach „Klan” oraz „Adam i Ewa”, zaśpiewała w Łomży. W Regionalnym Ośrodku Kultury zaprezentowała program „ L'amour a Paris czyli Miłość w Paryżu”, na który składają się najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości. „Les Champs-Élysées”, „La vie en rose”, „Chanson d’amour”, „Milord”, „Padam padam” czy „C‘est si bon” to tylko niektóre z wielkich przebojów, które zaśpiewała Dorota Lanton.
Nowe spojrzenie na poezję śpiewaną
Działająca przy II Liceum Ogólnokształcącym Grupa Bez Nazwy zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zespołowej na niedawnych XIV Bliskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną „Kuźnia” w Kuźnicy Białostockiej. W andrzejkowy wieczór fetujący zwycięstwo laureaci wystąpili na specjalnym koncercie w swej szkole, wykonując, między innymi, nagrodzone utwory oraz prezentując efektowne nagrody.
Kłania się PRL, czyli wspomnień czar
Monodram "Kłania się PRL" w wykonaniu aktorki teatrów warszawskich, Danuty Borowieckiej zakończył Łomżyńską Jesień Kulturalną. Skecze przeplatane piosenkami przypomniały starszym lub ukazały młodszym widzom wiele paradoksów minionego ustroju. Scenariusz powstał na podstawie tekstów Stefanii Grodzieńskiej, zebranych przez Marcina Szczygielskiego w książce pod takim samym tytułem.
„Zapiski na powiekach” Henryka Gały
„Zapiski na powiekach” – taki tytuł nosi najnowszy tom wierszy, mieszkającego w Drozdowie poety, Henryka Gały. - „Zapiski na powiekach” to tytuł, który zarezerwowałem w testamencie dla tomu pośmiertnego, mówi Henryk Gała. Ale kiedy zaproponowałem wydawcy inny tytuł dla tego tomu wierszy, w telefonie usłyszałem milczenie. Następny tytuł – również. Podałem więc ten i usłyszałem – o, ten jest świetny, doskonały!- opowiada Henryk Gała. Książka, wydana nakładem Wydawnictwa PATI już niebawem pojawi się w sprzedaży.
XVIII Giełda Piosenki 2010 - Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
Bezapelacyjną zwyciężczynią XVIII Giełdy Piosenki okazała się Aleksandra Ejsmont. Uczennica Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży triumfowała w dwóch kategoriach: piosenki angielskiej i gimnazjalnej, pokonując ponad 30 konkurentów. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, o czym świadczy liczba wyróżnień i nagród.
„Mówiłam żartem”, czyli klimaty retro wciąż modne
„Zielono mi”, „Piosenka o okularnikach”, „Gaj”, „Kto tak ładnie kradnie”, „Mówiłam żartem”, „Kolega maj”, „Ludzkie gadanie” i wiele innych przebojów zabrzmiało w piątkowy wieczór w restauracji „Retro”. Pianista Paweł Lipski i wokalistka Dominika Dulny zaprezentowali recital piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej zatytułowany „Mówiłam żartem”.
Akwarele w Galerii N
Nauczyciel, wychowawca młodzieży, społecznik i malarz Stanisław Borzuchowski po raz trzeci prezentuje swe prace w Łomży. Na ostatniej tegorocznej wystawie, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury i Klub Garnizonowy można oglądać jego akwarele. Przedstawiają one piękno przyrody i perły architektury – ulubione tematy artysty.
Słoneczne wspomnienia z Gdańska
Pełne słońca i jasnych barw prace młodych artystów z pracowni plastycznej MDK – DŚT, uczestników warsztatów plastycznych w Gdańsku, można oglądać na wystawie poplenerowej w Galerii Bonar. W istniejącej od 19 lat, prowadzonej przez instruktora Annę Bureś, pracowni kolejne pokolenia utalentowane plastycznie dzieci i młodzieży z Łomży rozwijają swe zainteresowania.
Skarby polskiej muzyki w Filharmonii
Utworami Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży uczciła 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W roli solistki wystąpiła pochodząca z Japonii pianistka, Kayo Nishimizu. Mieszkająca w Polsce od 1987 roku pianistka od sześciu lat realizuje program „Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”, w czasie którego wykona oraz prawdopodobnie wyda cały dorobek Chopina na 16 płytach. Dodawszy do tego talent Kayo Nishimizu i fakt ogromnej popularności, jaką twórczość naszego wielkiego rodaka cieszy się w Kraju Kwitnącej Wiśni, lepszej solistki tego wieczoru być nie mogło.
Gotyckie miraże w Łomży
Łomżyńska Jesień Kulturalna w pełni. Tym razem, po koncertach piosenki autorskiej i jazzowym organizatorzy zadbali o wielbicieli cięższych dźwięków. W MDK – DŚT zagrała legenda rocka gotyckiego Clostrkeller, z charyzmatyczną, obdarzoną wyjątkowym głosem Anją Orthodox. Zespół zagrał swoje wszystkie przeboje, z „Władzą” i „W moim kraju” na czele, oraz niczym nie ustępujące starszym utworom kompozycje z najnowszej płyty „Aurum”.
Zaduszki na jazzowo
Na organizowanym od lat przez MDK – DŚT koncercie „Zaduszki jazzowe” zagrał w tym roku Marek Napiórkowski. Uznany gitarzysta, kompozytor i producent wystąpił z towarzyszeniem muzyków światowej klasy: perkusisty Cezarego Konrada i basisty Roberta Kubiszyna. Trio wykonało kompozycje autorskie oraz kilka standardów nieżyjących już gigantów jazzu, jak John Coltrane czy Jaco Pastorius.