„Gesty” ponownie nagrodzone
Przedstawienie pt. „Gesty” grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA” w Łomży zajęło I miejsce w regionalnych eliminacjach X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2010”. Spektakl „Gesty” przedstawia osoby niesłyszące w codziennych sytuacjach i uświadamia ich odczucia.
Talent na miarę... Filharmonii
Każdy artysta wie, że oprócz talentu i umiejętności, aby osiągnąć sukces trzeba mieć jeszcze trochę szczęścia, i choć jedną szansę dobrego pokazania się... I właśnie ta szansa pokazania się pojawia się przez utalentowanymi mieszkańcami Łomży i regionu. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poszukuje talentów i ogłasza specjalny casting.
Dylematy moralne z aparatem w drodze
- Leszek Truskolaski jest osobą powszechnie znaną, a przy tym skromną, dlatego ma dopiero drugą wystawę indywidualną – powiedział Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami w Łomży, gdzie w piątkowy wieczór, 19 lutego br., odbył się wernisaż ekspozycji zdjęć „Z drogi bliskiej i dalekiej...”. - Jest aktywny: jako akustyk Teatru Lalki i Aktora zawsze zabiera z sobą aparat, żeby owocnie spędzać czas.
Przeboje z Broadway'u w Łomży
Na koncercie „Nie tylko o miłości” wreszcie była pełna sala, zadowolona publiczność i kilkanaście przebojów nie tylko ze słynnych światowych musicali. W roli solistów wystąpili żywiołowi śpiewacy: Anna Dzionek-Kwiatkowska i Rafał Songan, zaś towarzyszyła im orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży.
WALIZKA doceniona przez MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło znaczenie organizowanego w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Teatr Lalki i Aktora w Łomży na 23. edycję Festiwalu otrzyma 70 tys zł. Pieniądze z Ministerstwa otrzymać także Stowarzyszenie Wizna 1939.
Czas Dmitruk: Małgosia i Małgorzata
Dziewczynka leży na kocyku. Ćwiczy, zgina się i prostuje. Zdała do ósmej klasy, szykuje się do operacji. Boli kręgosłup. Naciągają go w szpitalu, potem całą od szyi po uda pakują w twardy gips. Wreszcie kładą ją na stole i tną skórę na plecach. Wstawiają pałeczkę, żeby kręgi znów nie wygięły się w bolesne es. Dwa potworne miesiące męki.
Rajby, „Herody”, diabły i aniołki
Czarnoskóry Mamadou Bandaogo (lat 27) wystąpił jako oryginalny król z Burkina Faso i zaraz potem pojechał na mecz. Pomocnik Wissy Szczuczyn wystąpił w wesołych jasełkach grupy Szczuczyniacy jako jeden z trzech króli podczas Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego Łomża 2010.
Walentynkowe pogotowie prezentowe
- Jak się zakochać...? Nie ma na to recepty, bo miłość przychodzi niespodziewanie, zaskakuje nas w najmniej oczekiwanej chwili – mówi Ivayla Żivkowa, Bułgarka od czternastu lat pracująca i mieszkająca w Łomży. - Trzeba być otwartym i czujnym, żeby jej nie przegapić. Wszystko trzeba robić z miłością, nie gadać dużo, a dużo robić, żeby spełniły się marzenia. I mnie to się udało!
Urodziny Teatrzyku Żywego Słowa Logos z Łomży
30-lecie działalności obchodzi Teatrzyk Żywego Słowa Logos z Łomży. Efektem jego pracy jest prawie 700 recytatorów, kilkadziesiąt własnych konkursów poezji i udział w niezliczonych imprezach tego typu w całej Polsce.
„Talenty” docenione przez marszałka
Już po raz piąty, marszałek województwa podlaskiego docenił uczniów uzdolnionych artystycznie. 45 najlepszych z nich co miesiąc z kasy Urzędu otrzymywało będzie po 250 zł. W tej grupie jest także kilkoro młodych łomżan i mieszkańców najbliższej okolicy. Najmłodsza z nich - Agnieszka Lemańska ze Zbójnej - ma raptem 8 lat. Wszyscy szczęśliwcy wczoraj otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające przyznane stypendium.
Hojny „Mecenat” Ministra Kultury
Ponad ćwierć milion złotych otrzymają w tym roku łomżyńskie instytucje kultury z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pięć wniosków złożonych przez Teatr Lalki i Aktora, Regionalny Ośrodek Kultury, Muzeum Północno-Mazowieckie, Muzeum Przyrody w Drozdowie i Miejską Bibliotekę Publiczną znalazło się na liście wniosków zaakceptowanych do dofinansowania w ramach programu „Mecenat 2010”
Formacja Beaty Kisiel wygrała Karnawał 2010
Główną nagrodę Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Karnawał 2010 w Białymstoku zdobyła łomżyńska formacja taneczna Cut Faces ze Studia Tańca B.K.Step, działającego przy Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Beata Kisiel, założycielka i instruktorka zwycięskiej grupy hiphopowej, została wyróżniona nagrodą specjalną za najlepszą choreografię Karnawału 2010.
Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych
31 spektakli zostanie wystawionych podczas odbywającego się w piątek i w sobotę w Łomży Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Konkurs, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, ma na celu przede wszystkim upowszechnianie i kontynuację tradycyjnych form teatru ludowego poprzez prezentację tradycyjnych i współczesnych jego form.
Czarodzieje perkusji doceniają „duchy”
- Po raz pierwszy w życiu zaczynałem grać na instrumentach perkusyjnych w 2000 roku w zapyziałej sali szkoły muzycznej z grzybem na ścianach – wspomina Przemysław Starachowski (lat 19) z Łomży, który przez drugi tydzień ferii dzielił się umiejętnościami, doświadczeniem i swoją wiedzą z dziesięcioma adeptami perkusji w Miejskim Domu Kultury DŚT. Po warsztatach każdy z nich popisał się postępami na koncercie.
O ziemianach do poczytania i... pooglądania
- Pan Roman Dmowski oderwał się na moment od towarzystwa i pod jednym z drzew w parku dworskim dał mi poufały znak – wspominał po latach z łezką w oku Jerzy Schirmer (lat 70), syn ostatniego właściciela majątku w Jeziorku. - To krótkie poklepanie po ramieniu, gdy miałem pięć lat, jest moim najpiękniejszym wspomnieniem z dzieciństwa, gdy odwiedzaliśmy Lutosławskich...
Hej kolęda, kolęda!!!
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kolędnicy byli nieodłącznym elementem polskiej kultury i tradycji. Zawsze byli mile widziani i wyczekiwani, ponieważ nie wpuszczenie ich do domu niosło złą wróżbę na przyszły rok. Teraz już tylko w nielicznych miejscowościach chodzą prawdziwi kolędnicy z szopką, kozą czy gwiazdą. Takich właśnie kolędników od siedmiu lat można spotkać we wsiach Sławiec, Grzymały Nowogrodzkie, Grądy Nowogrodzkie i Chojny.
Złota Harfa Eola po raz siódmy dla Voci Unite
- Z wielką radością pragnę donieść o kolejnym sukcesie młodych śpiewaczek z Łomży – mówi Katarzyna Szmitko, założycielka i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej Voci Unite. - Zespół naszych dziewcząt, działający przy Szkole Podstawowej nr 7, zdobył Złotą Harfę Eola na XXXII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu.
Natchniony bluesem Big Gilson w Polsce
Jego znajomi Amerykanie nie wierzyli, że biały Brazylijczyk może profesjonalnie skomponować i zagrać bluesa. Żeby im to udowodnić, napisał „Tropical feeling blues” i pod koniec koncertu w Łomży wykonał właśnie ten utwór, wkładając weń taką moc emocji, że na sali zrobiło się aż gorąco.
Bobolanie kolędują w ułańskich czakach
Pierwsze miejsce XXVIII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych zdobyła grupa teatralna Bobolanie z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. W Węgorzewie dziewięciu dorosłych Bobolan pod opieką proboszcza ks. Andrzeja Popielskiego wystawiło „Herody”, rywalizując z 25 zespołami z Litwy, Białorusi, Rosji i Polski.
“Warto poświęcić się temu, co się pokochało...”
On pochodzi z Kolna, ona z okolic Olecka. Poznali się 20 lat temu podczas koncertu na Suwalszczyźnie. Małgorzata śpiewała czystym sopranem kolędę po katalońsku, Wojciech grał na gitarze kolejny recital. Najpierw zakochał się w pięknym głosie, a potem i w Małgorzacie... Przyjechali do Łomży, gdzie on ma stryjenkę i wujka; jednak główny powód wizyty to świetny koncert, którego solistą był zakochany gitarzysta.