Pierwsza Łomżyńska Gala Biznesu
Miastu brakuje strategii rozwoju - podkreślali uczestnicy pierwszej Łomżyńskiej Gali Biznesu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców. Wielu z nich prezentowało również oferty swoich firm.
Grajewo - blokada drogi
Mieszkańcy Grajewa zablokowali w piątek (7.03) drogi krajowe przebiegające przez miasto. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak bardzo potrzebna jest obwodnica miasta. To już drugi taki protest. W styczniu mieszkańcy blokowali drogę przechodząc przez przejście dla pieszych.
Radni za likwidacją szkoły w Uśniku
Radni Śniadowa przesądzili o losie szkoły podstawowej w Uśniku. Po wakacjach placówka przestaje istnieć. Mimo protestów części rodziców uczniów, większością głosów radni podjęli decyzję o jej likwidacji od 1. września.
Uczelniana pomoc w znalezieniu pracy na Kostaryce
Wyższa Szkoła Agrobiznesu z Łomży pomaga studentom znaleźć pracę na Kostaryce. Dzięki temu mogą w czasie wakacji zarobić np. na samodzielne utrzymanie się w czasie studiów. Uczelnia współpracuje z firmą, która pomaga znaleźć legalne zajęcie m.in. przy pracach porządkowych - mówi specjalista ds. rekrutacji Seweryn Leszczyński.
Zambrów - szósty podejrzany w seksaferze
57-letni przedsiębiorca z Zambrowa, Robert P., jest szóstym podejrzanym w zambrowskiej sprawie płatnego seksu z nieletnimi. Prokurator postawił mu zarzuty kilkukrotnego obcowania płciowego z dwiema wychowankami jednej z placówek opiekuńczych w mieście, gdy te nie miały skończonych jeszcze 18 lat.
Szkoły podstawowe do kontroli
Wszystkie szkoły podstawowe w kraju, również w Podlaskiem, będą skontrolowane. Wiążę się to z tym, że od września obowiązkowo naukę rozpoczynają 6-latki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. "Sprawdzimy, czy szkoły są przygotowane na przyjęcie większej niż dotychczas liczby dzieci" - mówi podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel.
Na ratunek bielikowi
Przyrodnicy z Parku Krajobrazowego Doliny Narwi uratowali bielika. Informację o ptaku, który potrzebuje pomocy otrzymali od leśniczego z Wygody. Bielik został znaleziony na krawędzi lasu. Jego stan wskazywał na obrażenia wewnętrzne, dlatego został przewieziony do siedziby parku w Drozdowie, gdzie zajmie się nim lekarz.
Obwiniony burmistrz Stawisk wciąż unika rozpraw
Burmistrz Stawisk kolejny raz nie pojawił się na rozprawie w kolneńskim sądzie. Marek Waszkiewicz jest obwiniony o spowodowanie kolizji w lipcu 2012 roku.Poprzednio burmistrz nie pojawiał się w sądzie, ponieważ przedstawił zwolnienie lekarskie. Biegli psychiatrzy po przeprowadzonych badaniach stwierdzili jednak, że nie widzą przeszkód, żeby rozprawy odbywały się normalnie. Dlaczego tym razem Marek Waszkiewicz nie pojawił się w sądzie? Jak powiedziała Polskiemu Radiu Białystok adwokat burmistrza Stawisk, Ewa Krasowska, jej klienta nie było w sądzie, ponieważ znalazł się w szpitalu i jest na oddziale chirurgicznym. Nie wie jednak, czy był to planowany zabieg.
Minister Kalemba zapowiada pomoc
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się skup trzody chlewnej od rolników prowadzących gospodarstwa w strefie buforowej, wyznaczonej w związku z chorobą ASF. Kalemba spotkał się w środę w Sokółce z rolnikami, samorządowcami i leśnikami, służbami weterynaryjnymi z rejonu, gdzie wykryto dwa pierwsze w Polsce przypadki afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików.
Terenowe spotkania PO ws. pieniędzy z UE
Podlaskie 2020 - taką nazwę nosi cykl kilkunastu spotkań powiatowych, organizowanych przez regionalną Platformę Obywatelską. W ten sposób chce ona poznać opinie mieszkańców i różnych środowisk, by jak najlepiej wykorzystywać fundusze unijne w nowej perspektywie budżetowej.
Rolnicy domagają się pomocy
Podlascy rolnicy domagają się pilnej interwencji państwa w związku wykryciem w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Chcą m.in. uruchomienia rządowego skupu trzody chlewnej i wprowadzenia dopłat w wysokości 300-tu złotych do sprzedawanych przez rolników tuczników.
Blokada dróg przez rolników
Rolnicy niezadowoleni z wycen gruntów pod budowę obwodnicy Augustowa zablokują w poniedziałek (24.02) drogi krajowe nr 61 i nr 8 przy rondzie w Augustowie. Blokada ma trwać 3 godziny - poinformowali organizatorzy protestu. Jak poinformował Michał Szczepański, jeden z organizatorów blokady, niezadowoleni z wycen swoich gruntów mieszkańcy gmin Augustów i Raczki będą protestowali na rondzie w Augustowie od strony Białegostoku. Rondo łączy dwie drogi: z Białegostoku do Augustowa i z Łomży do Augustowa. Protest odbędzie się w godz. 10:00 - 13:00.
Pomoc dla protestujących Ukraińców
Fundacja Ocalenie, która wspiera uchodźców przygotowała pomoc dla Ukraińców. Mogą z niej skorzystać osoby, które uciekły z kraju w związku z represjami, które mogły ich tam spotkać. Przedstawiciele fundacji są także przygotowani, żeby pomóc obywatelom Ukrainy, którzy np. studiują w Polsce, a martwią się o swoich bliskich.
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w Polsce
W Polsce potwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń. Poinformował o tym w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Wirusa wykryto u padłego dzika w gminie Szudziałowo w województwie podlaskim, w pobliżu granicy z Białorusią.
Kary po kontrolach gabinetów lekarskich
W połowie skontrolowanych gabinetów lekarskich w ubiegłym roku nie było lekarza w czasie, gdy powinien przyjmować pacjentów. Tak wynika z kontroli przeprowadzonych przez Podlaski Oddział NFZ. Jak informuje jego rzecznik Adam Dębski na 27 kontroli w 13 przypadkach nałożono karę za nieobecność lekarza.
Kolega - policjant bez mandatu
Policja zaprzecza, by w tym przypadku chodziło o solidarność zawodową. Były już komendant Powiatowy Policji w Zambrowie został zatrzymany za przekroczenie prędkości na krajowej 8. Mimo to, nie został ukarany mandatem - a jedynie pouczeniem.
Apel o upamiętnienie miejsc zbrodni stalinowskich
Ponad 100 miejsc, w których dokonywano zbrodni komunistycznych, udokumentował białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w regionie północno -wschodnim. Dokładnie 57 z nich opisano w wydanym właśnie albumie "Śladami zbrodni" autorstwa Marcina Zwolskiego. W związku z publikacją, IPN i wojewoda podlaski wystosowali apel do samorządów o upamiętnienie miejsc, w których torturowano, mordowano czy rozstrzeliwano ofiary zbrodni stalinowskich. Do tej pory w regionie upamiętniono zaledwie kilka takich miejsc i jak zaznacza wojewoda Maciej Żywno powodem tego nie była tylko kwestia finansowa. Często nie było pewności, co do faktów historycznych, ta publikacja to zmienia.
Kierowca-policjant z promilami?
Czy policjant z Zambrowa prowadził samochód pod wpływem alkoholu? Sprawdza to łomżyńska prokuratura. Jak mówi rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, Andrzej Baranowski, informację o tym, że pijany policjant i jego kolega jeżdżą samochodem dyżurny z Zambrowa otrzymał od jednego z mieszkańców miasta. Mężczyzna, który zgłosił ten fakt, spotkał policjantów na placu przy jednej z posesji. Wówczas doszło do kłótni, po której mieszkaniec Łomży nabrał podejrzeń co do stanu trzeźwości funkcjonariuszy. Co więcej, policjanci odjechali z miejsca spotkania samochodem.
Pasażerowie na mrozie
Poczekalnia na łomżyńskim dworcu PKS jest czynna zbyt krótko - narzekają pasażerowie. Jest to szczególnie uciążliwe zwłaszcza teraz, kiedy w nocy temperatura spada poniżej zera. Pasażerowie skarżą się, że poczekalnia zamknięta jest już po godzinie 20:00, a i po tej godzinie z dworca odjeżdżają autobusy.
Policyjne auto zaginione
Augustowskim policjantom zaginęło auto. Nieoznakowany wóz stał na placu manewrowym komendy. Prawdopodobnie został skradziony. Sprawę wyjaśniają teraz funkcjonariusze z Augustowa i Białegostoku. Do kradzieży doszło prawdopodobnie w poniedziałek (03.02), w biały dzień. Ale to na razie hipoteza, bo policjanci po prostu stwierdzili brak błękitnego fiata bravo, który stał na placu manewrowym.