Miliony na remonty parafii z diecezji łomżyńskiej
Prawie 5 milionów złotych na remonty i modernizacje wykorzystały z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich parafie z diecezji łomżyńskiej leżące w granicach województwa podlaskiego. Najwyższą możliwą do zdobycia kwotę na projekt "Odnowa wsi" pozyskały kościoły w Hodyszewie (gm. Nowe Piekuty) i w Niedźwiadnej (gm. Szczuczyn), ale niewiele mniej zyskały z unijnego dofinansowania Wąsosz, Tykocin, Ciechanowiec i Piątnica.
Młoda kobieta zginęła w wypadku na przejściu
Tragiczny wypadek w centrum Grajewa. Na ul. Piłsudskiego samochód ciężarowy potrącił młodą kobietę. Mimo reanimacji - nie udało się jej uratować.
Kolejne odkrycie przy areszcie śledczym
Sześć jam grobowych, w nich szczątki ponad trzydziestu ofiar, zostało odnalezionych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez IPN przy białostockim areszcie śledczym.
Wykopaliska przy areszcie
Szczątki dwóch kobiet, dziecka i noworodka odnaleziono w środę (7.05) podczas prac archeologicznych przy białostockim areszcie śledczym. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni IPN prowadzi tam od poniedziałku (6.05) kolejny etap badań archeologicznych.
Prokuratura chce dożywocia dla Beaty Z.
Dożywocia zażądał we wtorek (6.05) prokurator w procesie 43-letniej mieszkanki Hipolitowa, oskarżonej o zabójstwo w latach 2000-2012 piątki swoich nowo narodzonych dzieci. Przed Sądem Okręgowym w Łomży trwają mowy końcowe stron w tym procesie. - Materiał dowodowy uprawnia, a wręcz zobowiązuje do tego, aby zapadł wyrok skazujący - mówił w swoim końcowym wystąpieniu prokurator Janusz Sobieski z Prokuratury Okręgowej w Łomży. W jego ocenie, zabójstwa dzieci były zaplanowane, oskarżona działała z pełną świadomością, przy najwyższym stopniu premedytacji i z zamiarem bezpośrednim.
Wznowienie prac archeologicznych w Areszcie Śledczym
Na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku wznowione zostały w poniedziałek (5.05) prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni UB, prowadzone w ramach śledztwa IPN. Już pierwszego dnia natrafiono na kości ludzkie i elementy ubioru. To ciąg dalszy prac archeologicznych przeprowadzonych tam w październiku 2013 roku. Doprowadziły one m.in. do odkrycia szkieletów w grobie zbiorowym. Żeby można było wykonać dalsze wykopy - trzeba było rozebrać budynek dawnej chlewni aresztu. Na wniosek archeologów - pozostawiono jedynie posadzki, by nie naruszyć terenu pod nimi.
Początek matur
Najbliższe dni będą mieć decydujący wpływ na ich przyszłe życie edukacyjne i zawodowe. To od wyników matury zależy na jak dobre studia uczeń będzie mógł pójść. 334 tysiące młodych ludzi rozpocznie w poniedziałek (5.05) zmagania z arkuszami egzaminacyjnymi. Wśród nich 11 tysięcy to młodzież z województwa podlaskiego. Na samym początku muszą się zmierzyć z językiem polskim.
Ostatnie godziny na rozliczenie się z fiskusem
W urzędach skarbowych jest coraz większy ruch. Środa to (30.04) ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego. Zamiast stać w kolejkach można złożyć PIT drogą elektroniczną - zachęca rzecznik Izby Skarbowej w Białymstoku - Radosław Hancewicz.
Kolejna nieobecność burmistrza Stawisk przed sądem
Kolejny raz burmistrz Stawisk nie stawił się przed kolneńskim sądem. Trwa tam sprawa, w której Marek Waszkiewicz jest obwiniony o spowodowanie kolizji służbowym samochodem w lipcu 2012 roku. Rozprawa została odroczona, ponieważ we wtorek (29.04) zostało doręczone do sądu kolejne zwolnienie lekarskie burmistrza, wystawione przez kardiologa.
Łomża. Pierwsze dziecko w „Oknie życia”
Pierwsze dziecko trafiło do łomżyńskiego okna życia, które znajduje się w Domu Zakonnym sióstr Benedyktynek. To, że matka zostawiła niemowlę w tym miejscu uratowało mu życie - mówi przełożona klasztoru Janina Podsiad.
Ostatnie dni na rozliczenie podatku
Co dziesiąty podatnik w województwie podlaskim nie rozliczył się jeszcze z fiskusem za 2013 rok. Takie są szacunki administracji podatkowej. A do złożenia PIT-ów zostały już tylko 3 dni - termin upływa w środę 30. kwietnia.
Czepkowanie studentów pielęgniarstwa
To trudna, ale piękna praca - tak mówią studentki i studenci pielęgniarstwa z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek 40 osób otrzymało swoje pierwsze czepki.
Szumowo. Śmiertelny wypadek podczas prac w gospodarstwie
Śmiertelny wypadek podczas prac rolniczych w Szumowie koło Zambrowa. Do zdarzenia doszło w środę (23.04) na prywatnej posesji. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że dwóch mężczyzn obsługiwało agregat zawieszony na podnośniku ciągnika. W pewnym momencie agregat spadł z podnośnika i przygniótł 39-latka. Mężczyzna zginął na miejscu. Drugi z rolników uciekł z miejsca zdarzenia.
Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego
Dla 379 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum to będzie najważniejsze wydarzenie w ich edukacyjnym życiu. O 9:00 zaczną pisać pierwszy egzamin gimnazjalny. W województwie podlaskim przystąpi do niego około 12 tysięcy uczniów. Na początku uczniowie zmierzą się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego rozwiązanie będą mieć 60 minut. Po godzinnej przerwie, o 11:00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Na jego napisanie uczniowie będą mieć półtorej godziny.
Płacowe zaległości
Jak wynika z dorocznego raportu białostockiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w 2013 roku 60 pracodawców nie wypłaciło ponad 4-rech milionów 300 tysięcy złotych pensji blisko 2. tysiącom pracowników.
Kolejna rozprawa burmistrza odwołana
Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz ponownie przedstawił przed sądem zwolnienie lekarskie. Z tego powodu kolejna rozprawa została odwołana. Tym razem jednak sędzia postanowił poprosić ZUS o sprawdzenie tego dokumentu i stanu zdrowia burmistrza.
Droga krzyżowa ulicami miasta
W piątek (18.04) o 20:00 rozpocznie się Łomżyńska Droga Krzyżowa, która prowadzić będzie ulicami starej części miasta. Jej organizatorami są Bracia Mniejsi Kapucyni, którzy w tym roku obchodzą 250. rocznicę funkcjonowania swojego zakonu w Łomży.
Śmiertelny wypadek na trasie Zambrów - Czyżew
Do poważnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 63 na odcinku Zambrów - Czyżew. W okolicy miejscowości Chmiele Pogorzele zderzyły się 3 samochody osobowe. 1 osoba zginęła, 7 - w tym dwoje dzieci - trafiły do szpitala.
Grzywna dla kierowcy, który ścigał radiowóz
Ścigał radiowóz, który łamał przepisy ruchu drogowego - został ukarany grzywną. 23-latek i jego kolega zauważyli policyjny samochód, który jechał ponad 140 kilometrów na godzinę w miejscu, gdzie było ograniczenie prędkości do 70. Nagrali film, który pokazywał wykroczenie i umieścili go w internecie. Policjanci zidentyfikowali autora i postanowili ukarać kierowcę, który podczas nagrywania sam jechał niezgodnie z przepisami.
Szczuczyn Odszkodowania dla rolników za utratę unijnych dopłat?
Kilkunastu rolników z gminy Szczuczyn będzie domagało się odszkodowania od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak mówią, firma, która budowała obwodnicę miasta składowała na ich gruntach piach wywożony z budowy. Robiła to bez ich zgody i wiedzy. Firma miała też obiecać, że przywróci działki do pierwotnego stanu, ale nie wywiązała się z obietnicy. Przez to część rolników straciła dopłaty unijne.