Szczuczyn -blokada drogi nr 61
Około godziny trwał protest rolników w Szczuczynie i spowodowane nim utrudnienia w przejeździe przez to miasto. Akcję blokowania przejścia dla pieszych i wstrzymywania ruchu pojazdów na drodze 61 zorganizował podlaski oddział Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona". Przyłączyli się jednak do niej także przedstawiciele innych organizacji i stowarzyszeń rolników.
Bilans długiego weekendu na drogach
Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych - to bilans długiego weekendu na drogach województwa podlaskiego. Od czwartku (15.08) do niedzieli (18.08) na trasach w naszym regionie policjanci odnotowali 13 wypadków.
Początek sianokosów nad Biebrzą
Nad Biebrzą rozpoczęły się sianokosy na trudnodostępnych, bagiennych łąkach, co pomaga przyrodzie, głównie ptakom. Skoszonych ma być około 3,5 tys. hektarów łąk - poinformował Biebrzański Park Narodowy. Taką powierzchnię będą kosić osoby prywatne, firmy i dzierżawcy na łąkach należących do Skarbu Państwa lub będących w użytkowaniu wieczystym, albo należących do Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował zastępca dyrektora tego parku Andrzej Grygoruk.
Prawie 180 baterii słonecznych w gminie Grajewo
Ponad 2 mln 200 tys. będzie kosztowało zamontowane baterii słonecznych w gminie Grajewo. Dofinansowanie kwotą 1 mln 450 tys. przez Urząd Marszałkowski pozwoli na wyposażenie w takie instalacje 178 domów prywatnych i jednego obiektu publicznego, czyli w gminnym Centrum Sportowym w Popowie - mówi wójt Stanisław Szleter.
Bilans po burzy
Kilka pożarów, prawdopodobnie spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi podczas nocnej burzy w Podlaskiem gasili strażacy. Spłonęło kilka budynków gospodarczych. Spłonął budynek gospodarczy w Stabieńszczyźnie w powiecie sejneńskim, chlew w miejscowości Nowy Cydzyn w powiecie łomżyńskim oraz drewniane stodoły w Przytułach i Mogielnicach i Wiźnie.
Najlepsi w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Małgorzata i Dariusz Zarębowie ze wsi Jastrząbka Młoda w gminie Śniadowo prowadzą najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie podlaskim. Tak orzekła komisja XI edycji konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Grajewo z herbem
Złota sylwetka łosia i złota ośmiopromienna gwiazda w czerwonym polu - tak wygląda herb powiatu grajewskiego, o który władze samorządowe zabiegały przez pięć lat.
Dzikie kolonie (...w Łomży)
Ponad 160 turnusów w województwie podlaskim, na których wypoczywało prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży, skontrolowali inspektorzy sanepidu w pierwszym miesiącu wakacji. "Stwierdziliśmy nieprawidłowości" - mówi kierownik oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Elżbieta Kamińska. Na przykład w czterech przypadkach wypoczynek odbywał się na tzw. turnusach dzikich, czyli nigdzie niezgłoszonych. Były to dwa turnusy w Łomży i po jednym w Białymstoku i Hajnówce.
Serek Mlekpolu nagrodzony
Serek "Łaciaty naturalny" z grajewskiego Mlekpolu otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. To prestiżowa nagroda, ponieważ co roku do konkursu zgłaszanych jest ponad 500 produktów, które oceniają specjaliści biorący pod uwagą przede wszystkim nowoczesność, innowacyjność, a także metody wytworzenia produktu.
Szkoła rodzenia znów otwarta
Szkoła rodzenia znowu funkcjonuje w łomżyńskim szpitalu. Zajęcia zostały wznowione po wielu latach przerwy. I teraz przyszli rodzice bezpłatnie mogą zdobywać potrzebne im umiejętności, ale przede wszystkim oswoić się z myślą o porodzie - mówi zastępca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa Krystyna Wróblewska.
Rekordowo upalny weekend
Takiej fali upałów nie było od kilkudziesięciu lat. Do Polski płynie zwrotnikowe powietrze i wydaje się, że słupki rtęci nie mają granic. Już w piątek (26.07) na zachodzie temperatura przekroczyła 30°C, w sobotę będzie jeszcze cieplej. Synoptyk z IMGW Małgorzata Tomczyk ostrzega, że czeka nas upalna sobota i niedziela. Do 34°C na Dolnym Śląsku i Wielkopolsce, w centrum 30-32°C, w niedzielę na Suwalszczyźnie 30°C, w centrum 34°C, a najcieplej 36°C na Dolnym Śląsku. Trudne do zniesienia będą także noce. Na zachodzie nad ranem 20-22°C, z niedzieli na poniedziałek w całym kraju od 18 do 22°C.
Piątnica. Bój o boisko
Dorośli się kłócą, a dzieci nie mogą korzystać z boiska do piłki nożnej. W gminie Piątnica doszło do konfliktu między gminnymi urzędnikami, klubem sportowym i Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Piątnica. Spór dotyczy boiska przy szkole podstawowej i gimnazjum. Według prezes stowarzyszenia, Hanny Niecieckiej inny klub jest faworyzowany a jej podopieczni nie mogą trenować na gminnym obiekcie.
Opinia biegłych w głośnej sprawie mieszkanki Hipolitowa
Łomżyńska prokuratura ma już opinię psychiatrów na temat Beaty Z. z Hipolitowa. 42-letnia kobieta jest podejrzana o zabicie swoich 5 nowo narodzonych dzieci. Z opinii wynika, że w czasie popełniania czynów o które jest podejrzana była poczytalna.
Lotnisko jednak w Topolanach
Lotnisko regionalne w Podlaskiem miałoby powstać w gminie Michałowo koło miejscowości Topolany i Potok (około 100 km w linii prostej od Łomży i 130 km od Suwałk). Zdecydował tak Zarząd Województwa. Analizował raport o oddziaływaniu na środowisko przygotowany przez firmę Transprojekt Gdański. Pod uwagę brane były trzy potencjalne lokalizacje: Saniki w gminie Tykocin, Topolany w gminie Michałowo oraz Nowosady w gminie Zabłudów.
Śmiertelny pożar w powiecie kolneńskim
Około 80-letni mężczyzna zginął w pożarze jednorodzinnego budynku mieszkalnego w Okurowie w powiecie kolneńskim. Prawdopodobną przyczyną było zaprószenia ognia przez ofiarę.
Bezpłatne badania profilaktyczne
Łomżyńscy lekarze szukają u mieszkanek miasta mutacji genetycznej, która powoduje raka. Dlatego rozpoczęli program badań profilaktycznych, które pozwolą określić grupę kobiet zagrożonych chorobą. Jak mówi dr Krzysztof Dach z łomżyńskiego szpitala, na badania powinny przyjść zwłaszcza panie, u których w rodzinie były osoby chore na raka.
Odkrycie za murami Aresztu Śledczego
Udało się odnaleźć szczątki ludzkie za murami aresztu śledczego w Białymstoku. Od trzech dni ekipa badaczy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z instytutu Pamięci Narodowej prowadzi tam poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych, którzy w latach 1944 - 56 byli skrycie chowani w ówczesnym przywięziennym ogrodzie.
Niebezpieczna kąpiel
29-latek utonął w Pisie. Do zdarzenia doszło w miejscowości Rudka Skroda w gminie Mały Płock. Około godziny 20:00 funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, który wszedł do rzeki i nie wypłynął.
Maturzyści z powiatu zambrowskiego najlepsi...
Maturzyści z powiatu zambrowskiego najlepiej w województwie podlaskim zdali tegoroczny egzamin dojrzałości. Maturę w tym powiecie zdało 88 procent przystępujących, podczas, gdy np. w Białymstoku 85 procent, a w Łomży i Suwałkach - 83. To wynik o wiele wyższy od średniej ogólnopolskiej (81% sukcesów), a nawet podlaskiej (82%).
Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych
Ponad 140 hodowców z całej Polski prezentuje swoje zwierzęta na XX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Najwięcej, bo ponad 400, jest królików - 20 ras po raz pierwszy przywieźli do Szepietowa hodowcy z 10 województw i jeden z Litwy.