Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Chrystus łomżyński na kartach wielkanocnych TPZŁ

Przez ponad 20 lat malarka Teresa Adamowska stworzyła 20 obrazów olejnych i akwarel, które rok w rok towarzyszą Wielkanocy na kartach świątecznych. Kolekcję zgromadziło Towarzystwo Ziemi Łomżyńskiej, dzięki czemu reprodukcje są wydrukowane i przez łomżyniaków rozsyłane po Polsce, Europie, świecie. Karty mają pionowy układ, na wysokość zeszytu, a ich bohaterem jest wyjątkowy mężczyzna z wąsami, brodą, długimi włosami. Człowiek ma ślady po dziurach w dłoniach i stopach i stoi lub unosi się na tle pejzażu Doliny Narwi, czasami z panoramą Łomży za plecami. Chrystus...

„Alleluja łomżyńskie” to nazwa cyklu obrazów Teresy Adamowskiej, łomżynianki i malarki, która  przez 25 lat uczyła w Liceum Plastycznym imienia Wojciecha Kossaka w Łomży. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych brała udział w ponad 60 wystawach zbiorowych, plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Obrazy dwa razy w roku trafiają na karty świąteczne. TPZŁ wydaje od 2001 r. cykl „Betlejem Łomżyńskie”, w którym Artystka umieściła Jezusa z Maryja i Józefem w mieście nad Narwią lub najbliższej okolicy. Po roku zaczęto drukować serię kart wielkanocnych „Alleluja łomżyńskie”. Oprócz charakterystycznego, zwiewnego stylu i tematyki dzieł, obie serie łączy tekst wiersza. Autorką krótkich, plastycznych poezji o charakterze religijnym jest sama malarka, przez co obrazy na kartach zdają się przemawiać. Ilustrowanie własnymi wierszami przeżyć, towarzyszących tworzeniu i doświadczeniu przemijania czasu od świąt do świąt co roku i przez ponad 2 dekady, jest ciekawym pomysłem artystycznym, kulturotwórczym między pokoleniami, krajami i kontynentami.

Zmartwychwstały Zbawca rozkłada ręce

Tegoroczny Chrystus łomżyński w białej szacie do ziemi zajmuje w całości centralną część obrazu. Rozkłada ręce szeroko na boki, ale w geście trudnym do jednoznacznej interpretacji. Może wita się z kimś po drugiej stronie Narwi, bo nitka błękitna rzeki w poprzek w oddali płynie za nim, a jeszcze dalej widać zarys miasta? A może wita się z nami, unosząc się nad granitowymi kamieniami, jakby wyszedł z polnego grobu na pulwach? Możliwe, że Zmartwychwstały Zbawca bezradnie rozkłada ręce, wiedząc, że za nim przestrzeń wypełnia suchy, zloty pył saharyjski, przywleczony wichrami z Afryki, gdzie z pustyniami próbują walczyć czarni tubylcy przez posadzenie drzew jako green wall? Nasz nadnarwiański Sahel jeszcze się trzyma, lecz czy podoła pustynnieniu, jak Gobi w Chinach...? Gdy uważny obserwator myśli zgromadzi więcej, karta świąteczna udźwignie jego refleksje. Białe płótna prześcieradeł, jakby całun skrzydlaty, dodają Chrystusowi wiatru w żagle od Ziemi do Nieba.  Jaśniejsza poświata za postacią tworzy kształt krzyża: aureolę głowy scala z aureolą kruchego ciała. W sugestywnym obrazie religijnym odbiorca odnajdzie elementy lokalne i duchowe, i ekologiczne.

Podzielić się chlebem, jajkiem i obrazem 

Naturalną konsekwencją oryginalnego połączenia poezji, malarstwa i karty świątecznej mógłby stać się tomik na jubileusz 500-lecia Katedry w 2026 r. albo na inna dobrą okazję, żeby móc niebanalnie zaakcentować rocznicę: Artystki, TPZŁ, Miasta Łomża, Diecezji w 2025 r. Dlaczego...? Ponieważ szacowna Katedra jest znakiem rozpoznawczym Łomży na większości obrazów w obu cyklach, ale Pani Adamowska za każdym razem odkrywa nowy kontekst dla umiejscowienia świątyni, zmienia perspektywę i kąt patrzenia, wizualizuje duchowe przestrzenie w koincydencji z tym, co widzialne  Sztuka w jej życiu jest kołem napędowym, dodającym energii i nadającym sens egzystencji. Było to widać w rozświetlonym, kolorowym wnętrzu siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przy ul. Henryka Sienkiewicza 8. Przybyło kilkadziesiąt osób, żeby podzielić się chlebem i jajkiem oraz podziwiać prace Teresy Adamowskiej - w oryginałach na ścianach i reprodukcjach na kartach. Niejednej osobie ogromną radość sprawiła obecność Zygmunta Zdanowicza, pomysłodawcy cyklu „Betlejem łomżyńskie”, oraz dyrygującego po świecie Maestro Jana Miłosza Zarzyckiego z FKWL. 

Prawdziwy artysta nie ma stanu spoczynku

Obok malowidła z Chrystusem łomżyńskim na Wielkanoc Anno Domini 2024 stała wyniosła palma kurpiowska, a we wgłębieniu na końcu sali – mniejsze palemki i stół z koszyczkami, wypełnionymi po brzegi pisankami. Piękny symbol rodzenia się przyrody do życia na wiosnę i Wielkanoc to plony    

konkursu „Rozmaitości wielkanocne”, który miał finał w Niedzielę Palmową w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej. Na wernisaż do TPZŁ przyjechała w stroju kurpiowskim dyrektor GOK Renata Krajewska, nic więc dziwnego, że wielu gości chciało mieć z nią zdjęcia pamiątkowe. Prezes TPZŁ Józef Babiel na zakończenie życzył „wesołych, miłych świąt wielkanocnych”. Wystawę w siedzibie TPZŁ można zobaczyć gratis w dni powszednie od godziny 8. do 15. - Prawdziwy artysta do końca życia pozostaje sobą, nie ma stanu spoczynku –  powiedziała 3 lata temu w wywiadzie dla portalu 4lomza.pl Teresa Adamowska. - Nadal jestem aktywna twórczo, nigdy nie zerwę z tworzeniem. Najwięcej szczęścia daje mi obmyślanie koncepcji i tworzenie obrazów oraz dobre relacje z ludźmi.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę