Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dariusz Rosiak w Łomży z raportem o stanie świata

Główne zdjęcie
Dariusz Rosiak

Na spotkanie z reporterem i autorem książek Dariuszem Rosiakiem przybyło do Hali Kultury około 80 osób. Niejedna słuchała go przez lata w audycji radiowej Trójki „Raport o stanie świata”. Gdy w wyniku permanentnego kryzysu PR3, uwieńczonego burzą w maju 2020 r. z piosenką Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” Dariusz Rosiak rozstał się z rozgłośnią, inne nie chciały przyjąć „Raportu o stanie świata”. Reporter uruchomił wiosną 2020 r. podcast i... ma aż 7 tysięcy życzliwych patronów.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, którą od października 2019 r. kieruje Teresa Fromelc-Pawelczyk. - Pan Dariusz Rosiak to reporter, wcześniej związany z RFI, BBC, „Rzeczpospolitą” i innymi tytułami, jak sam siebie nam przedstawił w nadesłanym biogramie – mówi dyrektor MBP. Bohater 2-godzinnego spotkania w poniedziałkowy wieczór jest też autorem kilku książek, między innymi, „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”, za którą otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak i był nominowany do nagrody Nike. Ostatnio wydał książkę biograficzną „Bauman”, o socjologu Zygmuncie Baumanie. Pisze artykuły do „Tygodnika Powszechnego”. Podczas wieczoru można był dowiedzieć się, że – zdaniem Rosiaka – głównymi ofiarami terroru państwa islamskiego nie byli chrześcijanie, a muzułmanie, którzy nie poddawali się wersji radykalnej islamu. Bliskowschodni tygiel interesów, kultur, religii i konfliktów politycznych można bliżej poznać z zapisu, jaki przygotowała i udostępniła MBP. W nagraniu reporter przybliża okoliczności historyczne, opisywane w 1997 r. przez historyka William Dalrymple w podróżniczym tomie „From the Holy Mountain” - ze świętej góry. Celem Rosiaka w jego zbiorze z 2015 r. „Ziarno i krew” było reporterskie opowiedzenie, poprzez rozmowy z ludźmi i udział w wydarzeniach, czym jest chrześcijaństwo, które „ukształtowało Europę i nas”. Pojechał śladami Żyda rodem ze Szkocji i ujrzał po 2 dekadach, jak ginie kultura i cywilizacja, z której wyrastamy. Z męczeństwa i cierpienia nie zawsze rodzi się coś dobrego, zaś Rosiak nie jest zwolennikiem tezy, że cierpienie uszlachetnia. 

Reporter analizował np. zmiany w świadomości i mentalności Europejczyków, dla których religia nie jest filarem tożsamości, w odróżnieniu od mieszkańców państw Bliskiego Wschodu. Dopiero po II wojnie światowej (1939-1945) okazało się, że Anglicy nie muszą zabijać Hiszpanów, a Niemcy Francuzów, „po tym, kiedy wszyscy stoczyli się na samo dno”. Komentator konfliktów światowych omawiał też krwawe walki w Strefie Gazy między Palestyńczykami Hamasu a wojskiem izraelskim i perspektywy na zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą, zależne od wyboru prezydenta w USA.

Dziennikarz Roku 2020 w konkursie Grand Press przyjechał do Łomży na krótko przed spotkaniem ze Słuchaczami i Czytelnikami, dzięki czemu z własnej inicjatywy poznał gmach biblioteki przy ul. Długiej 13, spacerował uliczkami starówki, wypił herbatę w Restauracji Na Farnej. Dotychczas to miasto było dla niego tranzytowym w drodze z Warszawy na ulubioną Suwalszczyznę. Łomżyńscy uczestnicy wieczoru poznali go jako skromnego, wyważonego i kulturalnego człowieka o ogromnej wiedzy. Wieczór z Dariuszem Rosiakiem to znaczący fakt na mapie kulturalnej Łomży, bo reporter uświadomił obecnym, że nie jest gorzej, niż bywało kiedykolwiek – w Europie panuje dostatek i nie ma głodu. W jego ocenie, tylko 3% informacji jest wartościowych w dobie zaśmieconego internetu. 

Ponad 200 tysięcy wypożyczeń z Biblioteki
W 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców miasta i okolic aż na 18 spotkań, w tym 5 dla dzieci. Gośćmi byli, m.in.: Laura Łącz - z twórczością i recitalem poezji śpiewanej; Anna Rybakiewicz - łomżynianka i autorka powieści z wątkami historycznymi; ks. Jerzy Sikora – poeta i krytyk z esejami o poezji; znany duet zajmujący się geopolityką: Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz – spotkanie w sali FKWL zgromadziło 400 osób; Miłosz Szymański – autor podcastu „Za rubieżą”; Igor Iwaszko – z albumem „Biebrzańskie drogi”, pełnym swoich fotografii i refleksji; łomżyniak Marek Lechowicz – pisarz, poeta i scenarzysta; Mariusz Szczygieł - reporter „Gazety Wyborczej” i przyjaciel Hanny Krall; Marcin Kydryński – podróżnik, fotograf i autor Sjesty w Trójce; Grażyna Karasiewicz – poetka i polonistka w „Mechaniaku”; Marta Iwanowska-Polkowska – łomżynianka i psycholog, zajmująca się doradzaniem jako coachyca, jak czerpać siłę z życia, jak „Nażyć się”. W sumie z propozycji MBP korzystało 1 367 osób. Imponująco w epoce spadku czytelnictwa wygląda w 2023 roku liczba wypożyczeń: 209 311, w tym: książki – 192 398; zbiory specjalne (audiobooki, e-booki, kasety magnetofonowe, płyty CD) – 6 889; platforma Legimi (zdalne wypożyczenia, pliki cyfrowe) – 6 156; czasopisma - 3 868. To w sumie więcej wypożyczeń o 23 684 niż w roku 2022. 

 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę