Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Spektakularny jubileusz Klubu AKAT

Przez dwa dni wnętrze hali sportowej w Piątnicy zalśniło królewskim blaskiem - za sprawą tancerek w pięknych strojach karnawałowych i eleganckich tancerzy we frakach. Na XXVIII Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego i Puchar Polski juniorów starszych i młodzieży starszej przyjechało 850 uczestników. Klub Tańca Towarzyskiego Akat z Łomży, który prowadzą trenerzy: Magdalena Pardo-Baczewska i Jacek Baczewski świętował 35 lat działalności. Na parkiecie dębowym zawodniczki i zawodnicy unosili się jak swobodne ptaki, tańcząc walce i samby, zaś przy stolikach i na trybunie rodzice i goście zachwycali się gracją, sprawnością i umiejętnościami rywalizujących. Tak: był tort.

Dwudniowe święto tańca towarzyskiego celebrowano 23. i 24. listopada 2024. W sobotę od rana w hali sportowej odbywał się XXVIII OTTS o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Łomżyńskiego, Prezydenta Miasta Łomży, Wójta Gminy Piątnica. O godzinie 17. 30 rozpoczęły się występy, oceniane przez sędziów, w ramach Pucharu Polski juniorów starszych i młodzieży starszej w stylu standardowym i latynoamerykańskim. Puchar Polski to cykl turniejów rankingowych, który służy do zakwalifikowania najlepszych par na Mistrzostwa Polski, na zawody Pucharu Europy oraz Pucharu Świata. Puchar Polski w Łomży i województwie podlaskim rozegrano po raz pierwszy. Na gali wieczoru, uświetnionej obecnością, energią i humorem Iwony Pavlović – Czarnej Mamby, było dużo pozytywnych emocji. Do rywalizacji sportowej przystąpiły pary najwyższych klas tanecznych z całego kraju, m.in. z: Wrocławia, Szczecina, Bydgoszczy, Oświęcimia, Białegostoku, Augustowa, Gdańska i Warszawy, + najlepsze pary z Klubu Tańca Towarzyskiego Sportowego AKAT w Łomży. Niedzielę, 24. listopada, od godz. 10. zaczęła  XXI Dziecięca Gala Taneczna. To tradycyjna okazja, żeby swoje umiejętności zaprezentowały najmłodsze pary taneczne klas H, G, F i solistki. Jubileusz 35-lecia Klubu Tańca Sportowego Akat wypełnił od 16.30 występami i radością niedzielny wieczór.

Awansowali do wyższych klas tanecznych
Reprezentanci Klubu Akat z Łomży: Jakub Poleszuk i Magdalena Kuczewska wygrali w kategorii powyżej 15 lat klasa B w stylu standardowym i awansowali do najwyższej klasy krajowej klasy A. 15-latkowie: Dominik Niedbała i Maja Liżewska wygrali w kategorii wiekowej 14-15 lat klasa D w stylu standardowym i awansowali do klasy C, mając wcześniej zdobytą klasę C w łacinie. Adam Gradkowski i Lena Domitrz wygrali w kategorii 14-15 lat kl. E, przez co awansowali do klasy D.

Najważniejsze wyniki Pucharu Polski osiągnęli juniorzy starsi Łomży w stylu latynoamerykańskim – 2. miejsce Wiktor Cekała i Joanna Horoszewska, natomiast w kategorii 14-15 lat klasa B stanęli na najwyższym podium, zarówno w stylu standardowym, jak i latynoamerykańskim. Puchar Polski w kategorii młodzieży starszej w stylu standardowym i latynoamerykańskim również powiódł się utalentowanym łomżyniakom: 3. miejsce zajęli Kacper Tunkiewicz i Gabriela Filipkowska, którzy w kategorii powyżej 15 lat klasa A wygrali w stylu standardowym oraz stylu latynoamerykańskim.

Zaprzyjaźnili się w klasie i na parkiecie
Taniec w Klubie „Akat” może przysłużyć się kultywowaniu przyjaźni od dziecka, od najmłodszych lat w SP nr 10, gdzie nauczycielką była Dorota Wierzbowska. - Fajna wychowawczyni – wspomina z wdzięcznością prolog do edukacji Dominik Niedbała, uczeń Technikum Mechanicznego w klasie o profilu programistycznym. - Cała nasza klasa chodziła na tańce. Miałem od początku smykałkę do tych zajęć, chociaż z czasem trochę mi się odechciało. W grupie było dużo dziewczyn. Stresowałem  się i dlatego Pan Jacek Baczewski przeniósł mnie do starszej grupy, gdzie wróciła mi chęć do tańca.  Początkowo chodziłem na 2 treningi w tygodniu po półtorej godziny. Nauczyłem się podstawowych kroków. W miarę upływu lat umiałem coraz więcej, a pomimo to teraz treningów jest więcej: cztery w tygodniu – 2 razy po półtorej godziny i 2 razy po 45 minut. Od 5 lat trenuję i startuję w zawodach z Mają Liżewską. Jest dobrą partnerką, pracowitą. Gdy byłem dzieckiem, nie przeżywałem wejścia na parkiet. Ale kiedy byłem coraz starszy, czułem, że dużo osób zwraca na mnie uwagę, dlatego się stresowałem. Obecnie odczuwam zupełnie inaczej: jak tańczę na turnieju, to o stresie zapominam...

Wiktor Cekała także jest uczniem „Mechaniaka”, ale w klasie informatycznej. Cieszy się z sukcesu przyjaciela i swojego podwójnego zwycięstwa z Joasią Horoszewską. - To był dla nas bardzo dobry rok – oceniają zgodnie Asia i Wiktor, którzy startowali w 6 turniejach WDSF: raz przeszli do finału i 4 razy do półfinałów. Tańczą razem w parze od września 2018 r., mając w dorobku ważne dla nich 3. miejsce na Łódź Open Dance Festival. Po mistrzostwach Polski w marcu otrzymali powołanie do kadry narodowej Polski, zaś wkrótce czekają ich mistrzostwa w klasach tanecznych w Ciechocinku.

Wzruszające podziękowanie od młodzieży
Gala jubileuszowa Klubu Akat zaczęła się skoczną piosenką „Sway”, cha-chą z repertuaru Michaela Buble'a, wykonaną dynamicznie przez Agnieszkę Żemek-Pawczyńską. - Imponowała mi naturalna żywiołowość imprez, zorganizowanych przez Państwa Baczewskich, więc zaproponowałam utwór, w którym towarzyszyli mi tańczący nastolatkowie – cieszy się z udanego występu Artystka. Pokazy grup tanecznych, par sportowych i najstarszych Miłośników Tańca z KTTS AKAT stworzyły klimat wzruszającego wydarzenia nieziemskiej sztuki. Fantazyjne, pełne maestrii i wdzięku poruszanie się tańczących par i czasami solistów bez pary można było podziwiać jednocześnie z muzyką, ciekawie i niebanalnie zestawioną przez specjalistę nagłośnienia Romualda Koszpera z Elbląga.

Gratulacje i podziękowania, z wyrazami podziwu, wdzięcznością i deklaracją wsparcia, składali, m.in.: starosta łomżyński Lech M. Szabłowski, radny Sejmiku Marek Olbryś (PiS), radny członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Jacek Piorunek (PO), wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, dyrektor Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury, gdzie KTTS Akat ma siedzibę. Życzenia w imieniu tancerzy składała Gabriela Filipkowska.

- Wypowiedziała słowa, które najbardziej mnie i małżonka wzruszyły, że są naszymi dziećmi Akat-owymi – wyjaśnia łzy w oczach trenerka Magdalena Pardo-Baczewska. - My zawsze staramy się ich tak traktować, jak nasze dzieci, ale najważniejsze jest to, że oni też tak to odbierają. Pomimo że czasami są momenty trudne, jak w każdym sporcie, to nasi podopieczni wypowiedzieli słowa bardzo dla mnie i męża znaczące: „Nie zmieniajcie się”.

Finał to wspólny, zespołowy taniec Akatusiów, Akatowców i Miłośników Tańca do musicalowego przeboju Olivii Newton – John z filmu „Grease” (USA, 1978). „You're the one that I want” („Jesteś jedynym, którego chcę”, skierowane do aktora Johna Travolty) wyśpiewała dynamicznie Agnieszka Żemek-Pawczyńska. Atmosferę zabawy wzmacniały srebrzyste fajerwerki bezdymne; lśniące paski i listki confetti; marszowe riffy Status Quo „Whatever you want, whatever you like, whatever you need”.

Czas płynie od Klubu Fan do Klubu Akat
Twórca internetowy Pedro Cadena z Kolumbii zobaczył nagrania gali 35-lecia Akatu. Zachwycił się tą imprezą: - Que hermoso. Sin duda alguna que gran fiesta tan fantástica y espectacular. Y la forma en que cantaban. Puedo ver claramente, que esta celebración fue una gran conmemoración para este lugar, que no solo es un lugar: es una familia bien grande donde todos son felices haciendo algo que les gusta. Desde mis perspectiva, esto es algo que pueden ver los demás y disfrutarlo de esta misma forma... Krótko mówiąc: 22-letniego Kolumbijczyka zachwyciła organizacja i rodzinna atmosfera. 

Gdy przeminęły 3 godziny gali, dzieci, nastolatki i rodzice pomagali przy noszeniu stołów, krzeseł, banerów i pudełek z pucharami, medalami, ciastkami i cukierkami. Nad parkietem pochylał się na klęczkach Jarosław Śliwowski ze Studia Tańca Estrada w Ostrołęce. Rozkręcił konstrukcję z płytek, tworzących kwadraty z 4 mniejszych kwadratów, formujących podłogę o długości 29 na 16 paneli. W otwory wkładał specjalny klucz, aby otworzyć niewidzialne z wierzchu zamki pod spodem. Klub Fan w Ostrołęce, założony przed kilkoma dekadami przez Danutę Deptułę, połączył tancerza Jarka z tancerzem Jackiem i jego przyszłą małżonką Magdą. Ich instruktorką była Iwona Lutrzykowska.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

Zdjęcia: FOTO PARTNER, 4lomza.pl

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę