Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Nowe kalendarze ścienne na 2025 rok

- Dotychczas w kalendarzach prezentowaliśmy prace naszych utalentowanych pracowników oraz lokalnych artystów – mówi Elżbieta Dobrońska z Firmy Novum, która wydała w minionych latach kalendarze ścienne z obrazami, m.in. Teresy Adamowskiej i Roberta Sokołowskiego, oraz zdjęciami przyrodniczymi Roberta Bałdygi. Teraz Novum postawiło na młodsze talenty. Dzięki współpracy z Pracownią Plastyczną MDK DŚT, w organizacji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Makulatura to nie śmieć”, w kalendarzu znalazły się prace dzieci i nastolatków, których kreatywność zachwyciła jurorów i wydawców. Inne firmy łomżyńskie na 2025 rok również wydały kalendarze ścienne, by korzystający z nich ludzie pamiętali o dniach i wydawcach.

Przez wydanie kalendarza Novum wspiera kreatywność i promuje postawy proekologiczne wśród młodych twórców, kształtując świadomość społeczną. Kalendarz ma duży format karty wielkości 4 kartek z drukarki (4 x A4). Prezentowane prace powstały w Pracowni Plastycznej MDK DŚT na coroczny konkurs plastyczny, którego sponsorem był Zakład Usług Informatycznych NOVUM. Pracownia działa od 1991 r. Jej uczestnicy odkrywają rozmaite techniki wyrazu artystycznego, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Spotkania odbywają się cyklicznie. Organizowane są też otwarte zajęcia i warsztaty, wystawy i konkursy. Podopieczni  odnoszą wiele sukcesów w konkursach plastycznych. Co roku do wpływają setki prac z Polski. Sam konkurs (z podsumowującą go wystawą) wpisał się w ogólnopolski kalendarz imprez artystycznych. W najnowszym wydawnictwie na okładce widać dwa jelonki ze złotymi rogami i odbiciami sylwetek w wodzie. Dominują w pracach dziecięcych pejzaże, ukazujące symbolicznie krajobrazy o różnych porach roku, gęsi, żurawie, żabę samotną wśród talerzowatych liści. W większości są to przyjemne dla oka abstrakcje, wielokolorowe, ale nie pstrokate, z motywami drzew w szpalerach jako rytmiczne tło. Gdyby nie świadomość, że to prace dziecięce, w dodatku z wykorzystaniem malowanych skrawków gazet, to można je traktować jako prace artystów ASP.

100 lat Diecezji i 500 lat Katedry
Na 100-lecie Diecezji Łomżyńskiej Parafia Katedralna wydała kalendarz w formacie A3 (2 x A4). Zaczyna się on od ozdobnego, w średniowiecznym stylu z inicjałami dokumentu, tzw. bulli po łacinie Piusa XI. Mocą decyzji papieża w 1925 r. powstała Diecezja Łomżyńska w granicach państwa polskiego, którego do 1918 r. nie było na mapach Europy przez 123 lata. Na kartach kalendarza znajdują się ilustracje, przywołujące ludzi i wydarzenia historyczne z dziejów Diecezji, ale związane z Katedrą, która również w 2025 r. świętuje swój jubileusz: 500-lecia zbudowania przez ks. Jana Wojsławskiego (chociaż nie wiem, do jakiej diecezji należała w 1525 r. Łomża...). Kalendarz zawiera zdjęcia okazałych tablic / epitafiów bp. Romualda Jałbrzykowskiego (pierwszy biskup) i Stanisława Kostki Łukomskiego, słynącego z uratowania Katedry przed wysadzeniem w 1944 r. przez Niemców. Są zdjęcia z rocznic, np. Millennium Chrztu Polski 1966 r., konsekracji bp. Mikołaja Sasinowskiego przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1970 oraz bp. Janusza Stepnowskiego przez kard. Marca Quellet w 2011., millennium św. Brunona w 2009, wizyta Jana Pawła II w Katedrze 5. czerwca 1991.

Od wiosny do zimy 
Kalendarze ścienne z kartami miesięcy albo trzema kompletami miesięcy, żeby widzieć upływający czas w układzie kwartalnym (było, jest, będzie) wydały instytucje. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na stronie czołowej umieściło reprodukcję obrazu olejnego Teresy Adamowskiej z bajkowym Starym Rynkiem z kamieniczkami w błękitach. Panny Benedyktynki na ilustracji przedniej zamieściły 4 zdjęcia w 4 różnych porach roku: grota z Matką Bożą zimą, klasztor od strony ogrodu wiosną i latem, fronton kościoła jesienią przy Dwornej. Stowarzyszenie Stopka wydało kalendarz z obrazem / krajobrazem subiektywnym malarki Katsiaryny Sumaravej. WORD Łomża przypomina, że egzamin na drodze trwa każdego dnia, dlatego hasło widnieje na ilustracji przedniej, ze zdjęciem głównym z 8-oma przedstawicielami WORD i służb i zdjęciami z działalności WORD. Skansen Kurpiowski, założony w 1927 r. na prywatnej ziemi przez etnografa Adama Chętnika, na skarpie nad rzeką Narwią w Nowogrodzie, wydał kalendarz ze zdjęciami 100-letniego muzeum na świeżym powietrzu. Oglądamy chaty drewniane i zabytki same, a czasami w towarzystwie ludzi z Kurpi.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę