Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 listopada 2024 napisz DONOS@

Groźne bakterie IChM zlikwidowane w Przedszkolu nr 2

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Ratusz podał, że przeznaczył 5 i pół tysiąca złotych dla Przedszkola Publicznego nr 2 w Łomży na ozonowanie placówki, ze względu na panującą tam bakterię, i zachorowania na mukowiscydozę u dzieci. Asystent Julia Olszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej prostuje błędną informację, że nie potwierdzono tam przypadków mukowiscydozy, która jest chorobą genetyczną, tylko pojawienie się bakterii meningokoków. To groźna bakteria, mogąca doprowadzić do śmierci.

Dyrektor Agnieszka Magdalena Cyndzas z Przedszkola Publicznego nr 2 w Łomży potwierdziła w rozmowie z portalem 4lomza.pl, że w placówce ponad półtora miesiąca temu jedno z dzieci miało niepokojące objawy. Najpierw lekarz  stwierdził, że jest to zwykła wysypka na twarzy, którą często przechodzą małe dzieci, jednakże następnego dnia stan zdrowia się pogorszył, dlatego zawieziono w kolejnym dniu dziecko z Łomży do szpitala w Białymstoku. Dyrektor Cyndzas zgłosiła w piątek, do Sanepidu w Łomży, że u dziecka stwierdzono bakterie meningokoki. Natychmiast zaczęła akcję informacyjną, żeby o sytuacji dowiedzieli się wszyscy rodzice 100 dzieci w 4 grupach. Łomżyński Sanepid przeprowadził z rodzicami wywiad. Zalecił, by rodzice ze swoim dzieckiem zgłosili się do poradni albo lekarza pediatry, w celu stwierdzenia, czy potrzebuje ono podania dawki antybiotyku. W ocenie dyrektor PP 2, Sanepid przeprowadził wszystko szybko i sprawnie. W sobotę w budynku Przedszkola nr 2 przeprowadzono ozonowanie. Nikt więcej nie zachorował na IChM, zaś dziecko, u którego jako jedynego stwierdzono wystąpienie bakterii IChM, po wyleczeniu wróciło do placówki.

Tajemnice Sanepidu w Łomży
To wersja wydarzeń z perspektywy Pani dyrektor PP nr 2 w Łomży. Jak wyglądały przeprowadzone proceduralnie czynności i działania przez Powiatową Stację SE w Łomży, którą kieruje Przemysław Gosk, nie udało nam się wiarygodnie ustalić. Dlatego wystosowaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku skargę na PSSE w Łomży, że mimo kilku telefonów do PSSE w Łomży, nie można od nich doprosić się poinformowania, jakie zastosowali procedury podczas wydarzenia w PP nr 2 sprzed Wielkanocy 2024, kiedy u jednego dziecka wykryto bakterie meningokoków. Ktoś z PSSE w Łomży nie udostępniał informacji o sprawie, dotyczącej bezpieczeństwa epidemiologicznego. Pana wojewodę Jacka Brzozowskiego i wicewojewodów: Pawła Krutula i Ewę Kulikowską zapytaliśmy, czy Sanepid w Łomży to prywatny folwark kierownictwa, czy placówka państwowa w RP i UE... Prosiliśmy o pomoc w skłonieniu PSSE w Łomży do informacji na temat ważny dla społeczeństwa. Z nadzieją, że nie trzeba o sprawę z Łomży prosić o informację ministerstwo zdrowia w Warszawie.

3 zakażenia meningokami w województwie podlaskim
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku przekazał nam informacje o zachorowaniach na inwazyjną chorobę meningokokową. Od 1. stycznia do 15. kwietnia 2024 r. w województwie zarejestrowano 3 przypadki zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową - po jednym w powiecie łomżyńskim, monieckim i suwalskim. Natomiast w okresie 1.01 – 31.12.2023 r. zarejestrowano 4 zachorowania na IChM - po jednym w powiecie łomżyńskim, grajewskim, hajnowskim, i monieckim.

- W przypadku otrzymania od lekarza podejrzenia lub zachorowania na inwazyjną chorobę meningokokową pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podejmują natychmiastowe działania, mające na celu ochronę wszystkich osób z kontaktu z zakażonym – opisuje procedurę Ewa Jakubowicz, zastępca podlaskiego inspektora sanitarnego.

Powiatowa Stacja przeprowadza wnikliwe dochodzenie epidemiologiczne, w wyniku którego obejmuje nadzorem epidemiologicznym osoby, mające bliski kontakt z chorym. Wskazane osoby są informowane o ryzyku zakażenia i kierowane do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, celem objęcia chemioprofilaktyką. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem oraz poinformowanie Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Podstawą dochodzenia jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu epidemiologicznego z chorym lub jego najbliższymi w zależności od stanu chorego, a także lekarzem prowadzącym. Równolegle z działaniami w terenie przygotowywana jest niezbędna dokumentacja, dopełniająca całość dochodzenia.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę