Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 napisz DONOS@

Książę Mieszko I i król Bolesław Chrobry w Łomży

1000 lat temu odbyła się w Gnieźnie koronacja Bolesława Chrobrego, a z okazji rocznicy na cześć pierwszego króla Gmina Łomża zorganizowała konferencję archeologów i historyków pt. „1000 lat temu w Królestwie Polskim”. W Muzeum Diecezjalnym w Łomży specjaliści od badań w ziemi i w archiwach wymienili się wynikami swoich poszukiwań i przemyśleniami na temat najdawniejszych dziejów miasta i regionu na podstawie badań archeologicznych, np. okazałego grodziska z 7 wałami w Starej Łomży. - To nie był zapadły kąt ziem polskich w X wieku i XI wieku – ocenia prof. dr hab. Adam Łukaszewicz z Wydziału Archeologii UW. - Grodzisko nad Narwią miało znaczenie obronne, administracyjne dla państwa i Kościoła oraz gospodarcze, bo tutaj krzyżowały się szlaki handlowe.

Tysiąc lat temu Bolesław Chrobry, syn księcia Mieszka I, znanego z Chrztu Polski w 966 r., założył upragnioną koronę. Koronacja ta była „sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo” - czytamy  w Uchwale Sejmu RP z dnia 24. lipca 2024 r. Tereny Gminy Łomża leżały w Polsce od początku jej dziejów. Potwierdzają to zabytki archeologiczne i badania na rozległym grodzisku w Starej Łomży. Naukowcy ocenili, że na skarpie znajduje się jedno z największych grodzisk wczesnośredniowiecznych. W czasach kształtowania się państwa polskiego grodzisko w Starej Łomży, jak pisała archeolog Ewa Twarowska, przekształciło się w ludną i bogatą osadę targową, aktywizującą osadnictwo w okolicy i zajmującą coraz większą przestrzeń. 

Natomiast na pobliskim Wzgórzu św. Wawrzyńca, według tradycji i odpisów akt kościelnych, miał być wzniesiony „kościół parafialny po raz pierwszy około roku Pańskiego 1000, na początku religii chrześcijańskiej w Królestwie Polskim”. Jako założyciela parafii tradycja wskazuje św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa, przyjaciela Bolesława Chrobrego i misjonarza, który poniósł śmierć męczeńską w 1009 r. w misji chrystianizacyjnej na pograniczu Prus, Jaćwieży, Rusi, Litwy. Konferencję Gmina Łomża zorganizowała wspólnie z ŁTN, Muzeum Północno-Mazowieckim i Muzeum Diecezjalnym.

Metropolia nad Narwią...?
Archeolodzy drobiazgowo opowiadali o prowadzonych badaniach. Przedstawili tereny wykopalisk, przebieg prac, hipotezy badawcze, nowe znaleziska. Na przykład, Michał Grabowski – dwa denary Ottona i Adelajdy, pozwalające wyznaczać najdawniejszą chronologię ośrodków osadnictwa, m.in. od Wizny do Starej Łomży, okolic Czarnocina, w pobliżu Piątnicy, Nowogrodu, na lata 983-1002. Razem z Magdaleną Bilewicz podziela pogląd, że osada w pobliżu dogodnej przeprawy przez rzekę Narew na wysokości Góry Królowej Bony powstała co najmniej w IX w. Archeolodzy zaapelowali o wielosezonowe badania interdyscyplinarne z pobieraniem próbek, badaniami paleobotanicznymi i dendrochronologicznymi. Archeolog Antoni Smoliński, który ponad 20 lat temu prowadził badania na Wzgórzu św. Wawrzyńca, powtórzył swoją tezę, że przed tysiącem lat na ziemiach polskich były 2 metropolie/arcybiskupstwa: w Gnieźnie w Wielkopolsce i w Starej Łomży na Mazowszu, mająca charakter misyjny. Zdaniem Smolińskiego, ma to związek z inwestycją Mieszka I w budowę grodu w Płońsku w 979 r., gdzie mógł panować kilkunastoletni książę Bolesław (syn z Czeszką Dobrawą, pierwszą żoną księcia, przyszły pierwszy król Polski). Mazowsze zaczęło kształtować się w tamtym okresie jako oddzielne księstwo, a jak zauważa prof. Adam Łukaszewicz z UW - na pograniczu grup etnicznych: Prusów, Jaćwingów, Rusinów i zachodnich Słowian, z kształtującym się językiem polskim.

Zausznica srebrna, dwa groty strzał i ceramika
O ważności nadnarwiańskiego grodziska w pobliżu Łomży o powierzchni ok. 2 hektarów świadczą pobliskie szlaki handlowe i (znajdowane także na szlaku handlowym w innych osadach grodowych nadrzecznego regionu) obiekty, tj. tak zwane importy z południa Europy, a nawet i środkowej Azji.

Prelekcje wygłosili również inni naukowcy, np.: dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. AŁ i dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Weronika Bałdyga z WA UW przypomniała dotychczasowe badania na grodzisku w Starej Łomży, jakie prowadzili: w latach 60. Tadeusz Żurowski, w latach 80. Ewa Twarowska, w 2017 r. i 2018 r. Stowarzyszenie Starożytników, zaś w 2024 r. Sławomir Wadyl z Wydziału Archeologii UW, gdy wykonano 2 wykopy sondażowe: 10 m na 5 m oraz 10 m na 2 i pół metra – a znaleziono, m.in. dwa groty strzał, zausznicę srebrną, 591 fragmentów ceramiki i narzędzia kamienne - dużo starsze, wskazujące na wcześniejsze funkcjonowanie społeczności w osadzie nad Narwią. Archeolodzy z kraju i regionu postulują kontynuację prac, aby ustalić dzieje grodziska i jego rolę w średniowieczu. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

różne
Brykiet drzewny (opał ze zrębki liściastej). Możliwy transport. 800 zł/tona (40 worków po 25 kg).
tel. 509094086
usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów. Kucie posadzek, tynku, sprzątania piwnic, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych, sadzenie krzewów, wycinka, malowanie ogrodzeń, altan. Przeprowadzki.
tel. 500590581
usługi
Parkiet dębowy 7x30x16 od 200 zł za metr na gotowo z układaniem, lakierem i klejem. Renowacja starych parkietów. Schody dębowe lite, balustrady. Pomiar i wycena gratis.
tel. 506191947
Foto:
Foto: Piotr Kłys
Foto: Cezary Zborowski
Foto:
Foto:
Foto: Michał Grabowski
Foto:
Foto: Magdalena Bilewicz
Foto:
Foto: Antoni Smoliński
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę