Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 14 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ministerstwo Infrastruktury o kolei do Łomży

Na decyzję o losy linii kolejowej Ostrołęka – Łomża – Giżycko przyjdzie nam poczekać do końca przyszłego roku. Taki termin pada w odpowiedzi na nasze pytania, jakie otrzymaliśmy z ministerstwa infrastruktury.

W środę 26 czerwca br. na słynnej już konferencji prasowej Premier Donald Tusk mówił o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Sporo uwagi poświęcił lotnisku w Baranowie, mniej komponentowi kolejowemu. O tej części opowiadali  minister infrastruktury Dariusz Klimczak, a szczególnie podsekretarz stanu w resorcie Piotr Malepszak. 

Z konkretów jakie wówczas usłyszano, to realizacja „Y”, czyli linii z Warszawy do Łodzi, a następnie do Wrocławia i do Poznania. W dłuższej perspektywie obiecano w 100 minut dojechać do stolicy z kilku głównych miast Polski.

Reszta komponentu kolejowego, w tym szprycha nr 3 Ostrołęka – Łomża – Giżycko miały zostać poddane analizie. Wielokrotnie podkreślano, że ministerstwo w pracach nad projektami interesują liczby. 

Które szprychy nie będą realizowane pytał dziennikarz TOK.FM Piotr Jaszczyk? „Będziemy podejmować decyzje co do tych linii, gdy zapoznamy się z wynikami studium” - odpowiadał wiceminister.

Zapytaliśmy więc ministerstwo infrastruktury co dalej z linią nr 29, skoro wykonane było już Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe i od dawna czekamy na wariant inwestorski. 

Jak się okazało, prace studialne, w ramach których wykonano Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla budowy linii kolejowej nr 29 na odcinku Ostrołęka-Łomża-Pisz-Giżycko zakończono w marcu 2024 roku. 

„Jednocześnie spółka CPK rozpoczyna prace, które mają na celu ewaluację przyjętych korytarzy linii kolejowych, m.in. w zakresie spodziewanego ruchu pociągów, liczby pasażerów i parametrów technicznych" - pisze rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. „Wspomniana ewaluacja będzie podstawą do podejmowania decyzji dotyczącej kierunków i kolejnych priorytetów inwestycyjnych w zakresie rozwoju infrastruktury transportu kolejowego. Działania te będą uwzględniały m. in. położenie linii na ciągach europejskich, stopień zaawansowania projektów oraz dostępność ewentualnych alternatywnych rozwiązań albo możliwość poprowadzenia linii po danym śladzie”.

Wspomniane analizy mają być prowadzone we współpracy z PKP PLK SA, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2025 r. Musimy zatem poczekać nie tylko na decyzję jak, ale na podstawową, czy. Już na konferencji prasowej wiceminister Malepszak mówił o wykorzystywaniu w niektórych przypadkach alternatywnych połączeń, np. drogowych. Podobną myśl, jak widać, powórzono w odpowiedzi dla 4lomza.pl. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę